vysmiatadusamamky
7. máj 2025
321 

75 % žien, ktoré po pôrode prežívajú duševnú ťažobu, nevyhľadá pomoc...

Milé ženy, 

jeden múdry muž mi asi dva mesiace po pôrode povedal, že s pôrodom sa nerodí len dieťa, ale rodí sa aj mama. Zrejme nie je prapôvodným tvorcom tejto myšlienky, ale to nebolo dôležité vtedy a nie je to dôležité ani dnes. Dôležité je, že mal pravdu a že mi pomohol. Povzbudil ma a aj ma prebudil - začala som premýšľať o svojom novom ja, o roli, v ktorej som doposiaľ nikdy nebola a dovolila som si pripustiť, že len začínam a všetko sa potrebujem učiť. 

Odvtedy si s kamarátkou posielame pravidelné priania k narodeninám - nás ako matiek, aj každý mesiac🧑‍🍼🙂.

Hoci sa zdá byť rola matky pre ženu prirodzená, trvá istý čas, kým si nájdeme svoju cestu v tejto novej etape života. U každého je to individuálne, ako z hľadiska času, tak z hľadiska prežívania. Môže to ísť plynule a hladko, ale môže nás to aj prekvapiť, vystrašiť, či úplne paralyzovať. 

Až 75 % z tých žien, ktoré po pôrode prežívajú duševnú ťažobu, nevyhľadá pomoc. Ak vezmeme do úvahy štatistiky, hovoríme o takmer 7 000 ženách na Slovensku, ktoré sa ročne rozhodnú zostať so svojím často veľmi ťaživým prežívaním samé. (Ročne sa na Slovensku odohrá cez 46 000 pôrodov. Výskyt prejavov popôrodnej depresie a úzkosti sa pohybuje medzi 15-20 % žien v prvom roku po pôrode.)

Je to veľké číslo a bez nadsázky môžeme povedať, že sa jedná o privysoké číslo žien ako jednotlivcov, ale aj privysoké číslo detí a ich najbližších, ktoré sú tým tiež zasiahnuté.

Silným dôvodom, prečo ženy o svojich ťažkostiach nehovoria, je pocit hanby za to, že niečo také prežívajú. Myslia si, že by to všetko mali zvládať, iným ženám sa to nedeje a že sú v tom sami.

Štatistiky potvrdzujú opak nielen na Slovensku. Tu je je zopár ďalších faktov podľa South East London Mind:

  • Približne 1 z 5 žien má počas tehotenstva alebo po ňom problémy s duševným zdravím.
  • 70 % skrýva alebo podceňuje závažnosť svojej choroby.
  • Samovražda je hlavnou príčinou priamej smrti matky do jedného roka po narodení dieťaťa.

Rozprávať nahlas o duševnom zdraví matiek je preto nesmierne dôležité. Prečítajte si viac v našej tlačovej správe ako oficiálneho partnera svetovej iniciatívy k Svetovému dňu duševného zdravia matiek. Nájdete ju TU.

Nezabúdajte, milé ženy, že to všetko nemusíte zvládať ani hneď a ani sami.

Sme tu pre vás

Tím Vysmiatej Duše Mamky

☝️Páči sa vám náš obsah? Dajte nám ♥️, pridajte si nás k obľúbeným ⭐ a ⏩ zdieľajte ďalej informácie so ženami, ktorým môžu tiež pomôcť. Ďakujeme 🙏

#poporodnadepresia #materstvo #mesiacdusevnehozdraviamatiek

Obrázok Unsplash - Lucas Mendes

Začni písať komentár...

Odošli