Milé ženy
v spoločnosti sa často zamieňa pojem úzkosť a strach, dnes si preto na ne trochu posvietime 🔦. Zhŕňame pre vás tie najdôležitejšie informácie z rozhovoru so psychologičkou Mgr. Zuzanou Navrátilovou, PhD.
Kým pri strachu vieme, čoho sa bojíme (tmy, psov, stretnutia so šéfkou a podobne), úzkosť je veľmi nešpecifický strach, nevieme popísať čoho sa bojíme, niečo sa nám deje v tele (sťažené dýchanie, pocit ťarchy na hrudníku, zmeravenie,...), ale nevieme prečo.
Úzkosť i strach sú pre nás signálom, že sa deje, alebo by sa mohlo udiať niečo, čo pre nás nie je dobré. Je to taký náš bezpečnostný systém.
Strach si vieme spojiť s konkrétnou udalosťou, či už budúcou alebo minulou (bojím sa psov, pretože som mala v minulosti nepekný zážitok, bojím sa zajtrajšej porady). Úzkosť je však ťažké rozpoznať či predvídať, nakoľko prichádza neočakávane, neplánovane, často bez nejakých varovných signálov.
Úzkosť, naproti strachu, je vážnejšia aj v tom, že okrem úzkostných myšlienok sú prítomné aj fyzické prejavy. Takáto kombinácia prejavov už často bráni aktívne pristupovať k životu a vytvárať si stratégie ako si pomôcť. Je problém sa sústrediť, šoférovať, byť medzi ľuďmi, vykonávať bežné pracovné činnosti.
Ako sa prejavuje popôrodná úzkosť?
Ako prejsť popôrodnou úzkosťou?
Viac o popôrodnej úzkosti si môžete prečítať na našom webe, alebo v našej Poradni o ženskej duši po pôrode tu, na Modrom koníkovi:
[Zodpovedané] Dajú sa úzkostné stavy a strach zvládnuť aj pomocou terapie? - Modrý koník
[Zodpovedané] Ako prekonať negatívne myšlienky a úzkosť skoro 2 roky po pôrode? - Modrý koník
Ak ste nenašli odpovede na všetky svoje otázky, napíšte nám do poradne, alebo mailom.
Sme tu pre vás.
Tím Vysmiatej Duše Mamky
Začni písať komentár...