Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
  Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  zenulkaaa
  29. máj 2020    Čítané 1594x

  Milá mama... mysli na to..

  Milé mamičky, hlavne tie nastávajúce, alebo novopečené... ale vlastne asi pre každú mamu na zamyslenie..

  Dnešný článok je pre vás.. pre tie z vás, ktoré sa dokola samy seba pýtate, či to zvládnete, ako to zvládnete a aké to bude. Pre tie z vás, ktoré máte obavy, a premýšľate, či budete dobrá mama.

  Budete.

  Zvládli to iné, tak prečo vy nie?

  VYCHOVÁŠ HO

  Neboj sa. Zvládneš to. Zvládneš to, ako milióny iných žien na svete. Všetko príde samo. Naozaj - samo. A ty zrazu budeš vedieť, prečo plače, ako ho utíšiť, ako ho chytiť, pomojkať, obliecť, kedy je unavené, kedy ho niečo bolí, či kedy sa bojí a mnoho ďalších vecí... Zahoď obavy, materská intuícia je naozaj skvelá vec, ver jej a nechaj sa viesť. Ver mi, viem o čom hovorím.. mám doma už 5-ročného.

  VER MU

  Áno, poznáme to všetky- zo strachu, aby sa nezranilo, neublížilo si, sme mu stále za zadkom. Stále, stále... ale... čo tak nechať to chvíľu naň a počkať, či to nedokáže samo? Dovoľ mu liezť po tých schodoch, pusti ho nech sa rozbehne po tráve, nechaj ho, nech si s niečím poradí samo. Zasiahni, až keď to bude fakt nutné.. Ver mu! Ono to dokáže. A bude toho dokazovať stále viac, ak mu tú dôveru dáš..

  VCÍŤ SA DO JEHO KOŽE

  Sú situácie, v ktorých si často nevieme rady. Dieťa plače, hádže sa o zem, vzdoruje, vyvádza, odvráva, jednoducho máme chuť ho vtedy vytrieskať a odísť niekam preč.

  Ale, čo tak sa vcítiť do jeho kože? Skús si predstaviť, čo by si asi ty potrebovala v takejto situácii, alebo čo potrebuješ, ak sa cítiš mizerne, je ti do plaču, máš pocit, že sa ti nič nedarí...

  Potrebuješ, aby niekto na teba nakričal, vynadal ti a poslal ťa kade ľahšie? Alebo ti pomôže objatie, milé slová, a nejaké riešenie situácie?

  Áno, to je presne to, čo potrebuje tvoje dieťa - to čo ty.. 

  MÁ IBA TEBA/VÁS

  Neviem, ako by som toto presne vysvetlila, ale chcem tým povedať, že nesprávajte sa k nim zle. Áno, všetci sme občas unavení, nemáme na nič náladu, chceme pokoj.... Ale tie deti majú iba nás. Hlavne tie maličké. Sme pre nich vzormi, hrdinami, sme tými najlepšími a všetko, čo im ukážeme, chcú robiť tiež. Predstavte si, ako by ste sa asi cítili, keby na svete nemáte nikoho, iba mamu, či otca... a tí sa o vás nezaujímajú, sú k vám nevľúdni, zlí (áno viem, aj také prípady sú - ale verím, že to nie je ten váš).

  Preto buďte vždy milí, keď od vás niečo potrebujú, ochotní, vysvetľujte, vnímajte, počúvajte, odpovedajte... a milujte ich. Lebo oni vás milujú najviac.

  HOVOR PRAVDU

  Stále, vždy a všade... Ak sa ti zdá, že to dieťa je malé na to, aby niečo pochopilo, tak mu to povedz. Povedz mu, že tomu by ešte nerozumelo... povedz mu, ako sa veci majú.. Povedz mu, že táto hra ťa nebaví, nie že nemáš čas... nevymýšľaj si, že bračeka priniesol bocian... že ak bude zlé, tak ho odnesú čerti.. Časom sa aj tak dozvedia, ako to všetko je.. A budeš za klamárku.

  Ale maminky predsa nikdy neklamú!

  VYDRŽ

  Vydrž  všetky tie dni, obdobia, nálady... sú lepšie aj horšie, nebudeme si klamať.. Niekedy máme chuť rozbiť dvere, vykričať sa do celého sveta, alebo ujsť a byť sama.

  Vydrž to, ono to prejde... Raz prespí celú noc, raz mu vyjdu všetky tie zuby, raz sa naučí zvládať emócie, raz sa naučí jesť samostatne,... raz sa zabaví sám s hračkami aj hodiny... raz si zájdeš aj kaderníčke bez jeho scén a pocitu, že sa už nikdy nevrátiš... raz všetko príde... Všetko má svoj čas. 

  Tak vám želám, aby ste boli tou naj mamou pre svoje dieťa. Lebo určite ňou budete..

  Máte ešte nejakú radu, postreh na doplnenie? Uvítam každý komentár.

  zenulkaaa
  11. apr 2020    Čítané 524x

  Čo dokáže to moje 5-ročné dieťa..

  Nechce sa mi tomu veriť, ale to moje dieťatko pred 2 dňami oslávilo už 5 rôčkov. Vyrástol veľmi rýchlo, veď sa mi zdá, že ešte len včera som ležala takto v pôrodnici. 

  Už to nie je bábätko, batoliatko, ale už je to veľký chlapček. Preto najvyšší čas niečo si poznačiť, napísať a prezradiť vám, čo všetko to moje 5-ročné dieťa už dokáže, vie, ovláda, a aké je.

  Dnes je z neho už jeden múdry, šikovný a neskutočne ukecaný chlapec (popravde, niekedy mám už tej jeho ukecanosti vyše hlavy, lebo on fakt v kuse rozpráva 😀)

  - vo svojich piatich rokoch má 121 cm a 21,5kg - už taký prvák 😀, výškou je už nadpriemer. Nosí oblečenie veľkosti 122, nohu má číslo 29.

  - veľa a veľa rozpráva - stále sa na všetko vypytuje, tie otázky prečo, načo - och, no niekedy už fakt neviem, čo mu mám odpovedať.

  - nerozpráva ešte úplne čisto, nevie povedať "R", a niektoré sykavky šušle. Ale normálne by ste sa s ním porozprávali a dohovorili, všetkému rozumie a počuje aj to, čo nechceme, aby počul.

  - je samostatný. Ešte donedávna som vyplakávala, že skoro vstáva (okolo piatej), a že ja sa nemôžem vyspať. Časom sa však naučil ráno vstať, obliecť, vybrať si z chladničky pribináčika, zjesť ho a potom sa pekne hrať v izbičke. A ja si konečne môžem ráno pospať.

  Čo ovláda?

  - vie napočítať do 30 - pozná aj všetky čísla, ako vyzerajú

  - pozná už aj niektoré písmená a vie napísať svoje meno už asi od 3 rokov

  - do 10 vie počítať aj po anglicky, dokonca pozná aj niektoré anglické slovíčka už - a tomu jeho PLÍS, ked niekedy niečo chce, ťažko odolať 🙂

  - pozná všetky farby, tvary

  - vie vymenovať dni v týždni - aj keď ešte nemá presne predstavu o plynutí času a nevie, aký deň je dnes

  - vymenuje všetky planéty slnečnej sústavy

  - pozná svoje celé meno, aj mená všetkých členov rodiny - aj kamarátov, či známych

  - je rozumný, chápe už mnohým veciam, vie sa rozľútostiť, nahnevať, aj cítiť vinu, keď niečo urobí zle. 

  - rozumie pojmom vpredu, vzadu, hore, dole, vľavo, vpravo, rýchlo, pomaly, veľký, malý a mnoho dalších...

  - ovláda množstvo rôznych básničiek, riekaniek, vie si ich dokola spievať a recitovať

  - rád si spieva pesničky, pozná texty mnohých nielen slovenských, ale i anglických pesničiek

  HRY: 

  - najradšej sa hrá s autami a legom - to dokáže skladať hodiny - dokonca si už podľa návodu sám vie poskladať danú vec.

  - vie kresliť, ale nerád kreslí, vyfarbuje, nebaví ho to

  - rád vystrihuje (síce ešte nie podľa línií), lepí, pečiatkuje, či maľuje s vodovými farbami, alebo modeluje s plastelínou

  - vie hrať človeče, pexeso, a iné hry s kartami a väčšinou ho to rozčuľuje, a hnevá sa, keď nevyhráva

  - vie si upratať pekne hračky, aj keď teda to nie je každodenným pravidlom, ale vie to

  POHYB: 

  - vie sa bicyklovať bez koliesok, urobiť kotrmelec, stáť a skákať na jednej nohe, ísť pospiatky

  - rád behá a kope si s loptou, vie chytať a hádzať loptu

  - stále behá, skáče, kričí, má neskutočné množstvo energie

  STAROSTLIVOSŤ:

  - vie sa sám obliekať, vyzliekať, obúvať, vyzúvať, zapnúť zipsy (gombíky mu ešte robia problém)

  - sám sa umýva v sprche - samozrejme za mojej asistencie - ale ja ho len opláchnem a pomôžem s utieraním.

  - samostatne používa toaletu, umyje si ruky, aj zuby sám

  A ešte: 

  - udrží pozornosť, čítame si každý večer rozprávku a keď sa ho spýtam určité otázky z tej rozprávky, tak mi vie odpovedať - takže počúva, aj keď sa počas čítania stále vrtí, upravuje vankúš či perinu 😀

  - občas pomáha aj s domácimi prácami - poleje kvety, umyje niečo, očistí mrkvu, zemiaky so škrabkou, či pomáha s dávkovaním surovín do koláča. 

  - už pár týždňov nespí denný spánok. V škôlke by ešte spával, ale nakoľko už je vyše mesiaca stále doma a ja nemám nervy na jeho denné uspávanie, tak je celý deň hore a večer aspoň lepšie zaspí.

  JEDLO: 

  - je alergický na vlašské orechy – nechápem po kom, pretože nikto z nás takúto alergiu v rodine nemá

  - každé ráno raňajkuje vanilkového Pribináčka

  - miluje ryžu, cestoviny, syr, pizzu, hranolky

  - jeho najobľúbenejšie jedlo je kuracie mäsko s ryžou

  - cestoviny má najradšej suché, nemá rád omáčky, ani kečup

  - má pár svojich obľúbených sladkostí (kinder, vesna, jojo jahudky, bebe keksy orieškové, obyčajné piškóty a šmolko zmrzlinu) – fakt mi nezje a nechce ani ochutnávať iné, aj keď to vidí jesť nás dospelých

  - takisto koláče – zje len bábovku obyčajnú – nesmie byť v nej nič, tvarohové buchty, či rožky a muffiny taktiež bez ničoho. Žiadne plnkové zákusky, torty, makové, ovocné, či iné domáce dobroty, čo máme radi nezje – nechápem prečo, ale som aj rada, že tak neholduje sladkostiam

  - pije len čistú vodu a nesladené čaje. Občas nejaký džúsik, ale teda vôbec nie je naučený na sladké minerálky, ani iné sladké nápoje.

  No ale, aby to nebolo len o tom, čo dokáže a vie, tak je ešte veľa vecí, ktoré neovláda:

  - nevie plávať, ale miluje vodu

  - nevie si zaviazať si šnúrky, nakoľko jeho topánky sú v 90% na suchý zips

  - nepozná hodiny a čas

  - ako som už v úvode spomínala – nerozpráva úplne čisto a zrozumiteľne a nevie ani R – navštevujeme logopedičku.

  - nepozná mesiace v roku

  - a ešte by sa určite toho dosť našlo, čo by malo 5-ročné dieťa ovládať a on to neovláda, no teraz si nespomeniem..

  Ale myslím, že stále sa čosi nájde, čo sa treba učiť a to je len dobre.

  Každopádne – každé dieťa je iné, preto neporovnávam a a ni nechcem porovnávať. 

  To moje je jedinečné a ja milujem jeho úsmev, smiech, oči a jeho nevinné detské hlášky, z ktorých vždy vzniknú také tie pamätné perličky #nikolaskoveperlicky

  Majte krásne sviatky. A podeľte sa o poznatky s vašimi 5-ročnými detičkami.

  zenulkaaa
  31. mar 2018    Čítané 1329x

  Ako som sa zmenila za 3 roky

  Ubehlo to ako voda. 3 roky! Nechce sa mi veriť, že už pár dní chodím do práce a od apríla nastupujem naplno. Keď som išla do práce prvý deň, nevedela som, či sa mám smiať alebo plakať. Na jednej strane mi je ľúto, že sa nám skončilo bezstarostné obdobie, na druhej strane sa teším na zmenu, novú výzvu a samotnú prácu. Jednoducho, vedela som, že raz to príde, vedela som, že môj chlapček vyrastie, a že nebude stále tým malým bábätkom.

  3 roky na materskej a rodičovskej dovolenke sú úžasný čas. A naozaj dosť dlhý čas na to, aby ste sa zmenili vy samy, alebo aby sa zmenilo niečo na vás, či okolo vás.
  Mne za ten čas pribudli vrásky, kruhy pod očami, či dokonca prvé šedivé vlasy! Zmenilo sa u mňa veľa vecí, hodnôt, postojov... no zároveň pribudlo veľa skúseností a zážitkov, ktoré by som inde ako na materskej nezískala.


  Vždy som si hovorila, že ja určite nebudem tá matka, čo si na seba nenájde čas, čo sa o seba nebude starať a bude chodiť v jednom oblečení, nenamaľovaná, či s mastnými vlasmi....Hmm, tak to sa mi darilo asi tak prvý rok na materskej dovolenke. Čím ďalej, tým viac som však zo svojich nárokov upúšťala, a čím bol drobec väčší, živší a vyžadoval si viac pozornosti a času, tak tým som ja mala toho svojho na seba menej. A keď už nejaký bol, tak fakt som niekedy najradšej nerobila nič...

  Za 3 roky:

  pribudli mi šediny, vrásky, kruhy pod očami... - verte, či nie, mám ich, niekedy sa nespoznávam v zrkadle, a premýšľam ako je možné sa za 3 roky takto zmeniť. Doslova som zostarla...


  - zlenivela som - a necvičila ani nepamätám. Aj keď začiatky a pokusy boli, no dní, keď by ste najradšej aspoň ležali je na materskej požehnane, tak o pohybe nemôže byť ani reč.


  potrebujem viac spánku - a v poslednej dobe naozaj chodím spávať skôr ako inokedy. Inak som na druhý deň nepoužiteľná, unavená, nervózna a všetko ma bolí.


  - najradšej mám domácu pohodu - v kine som nebola už 2 roky, na nejakom drinku s mužom asi 3 roky a nejaké večerné vymetanie podnikov, diskótek a iných akcií, tak to ma vôbec neláka. Keď malý večer zaspí, som rada, že mám čas na svoje záľuby, že sa môžem v kľude osprchovať, prečítať si knižku, napísať článok, či proste len tak ležať a nič nerobiť. Vždy lepšie ako nejaká diskotéka.

  zmenila som štýl líčenia, a dokonca veľmi často chodím nenalíčená. Aj do mesta, čo teda predtým u mňa nehrozilo. Ale verím, že s nástupom do pracovného režimu sa dám dokopy 😀


  vlasy si umývam raz do týždňa - áno a pokojne vyjdem von aj s mastnými a zviazanými do copu, či skytými pod čiapkou. No a čo! (... a nechcite vedieť, ako často sa holím :-/) Ale s nástupom do práce si ich budem určite umývať častejšie 🙂


  vystačím si s trochou oblečenia - napriek praskajúcemu šatníku som hlavne v zime nosila pár vecí dokola. Išlo mi hlavne o to - byť v teple počas prechádzok, a naozaj nie je podstatné, čo máte v zime v 2 hodinovej prechádzke pod bundou.


  - keď už sme pri tej zime... ľudia, ja som začala nosiť čiapky! Áno, teplo je rozhodujúce!


  začala som piť čaje! - tak to je už čo povedať, pretože som inak čaje pila, len ak som bola chorá. Teraz si doprajem šálku čaju niekoľkokrát do týždňa a najradšej mám lipový, rumančekový, rakytníkový, či medovkový.

  bojím sa každej choroby ako čert kríža. Naozaj to kvôli tomu niekedy preháňam s hygienou, no verte mi, ak sa raz stanete matkou, ochoriete a ochorie do toho aj vaše dieťa, či nebodaj celá rodina (bežná chrípka s 39 C teplotami, kašlom, soplami atd) - pochopíte o čom hovorím... Aj keď matky vraj zvládnu všetko, nie je nič horšie, ako starať sa fakt chorá o fakt choré dieťa...

  A takto je to naozaj:

  Tak čo maminy, ako zmenili vás 3 roky na materskej???

  zenulkaaa
  23. feb 2018    Čítané 506x

  Moje rady pre budúce mamičky

  Byť mamou je to najlepšie povolanie, aké môžete mať. Ak sa ňou raz stanete, budete ňou už do konca života. Ja som mamou už takmer 3 roky. Za tento čas sa človek vnorí do úplne iného sveta, ako žil dovtedy a rieši úplne iné veci... Plienky, cumlíky, režim dieťatka, nové oblečenie, čo mu uvariť, ako ho zabaviť atď.

  Ja som si ešte v období tehotenstva hľadala veľa informácií, čítala, čo mamičky odporúčajú a čo naopak neodporúčajú, no človek sa najlepšie naučí vlastnou skúsenosťou a vlastnými chybami. Preto tu mám pre vás mamičky, aj budúce mamičky zopár mojich postrehov a rád.

  1. nekupujte si trojkombináciu kočíka - ja by som to už nikdy neurobila. Keď som bola tehotná, videla som to ako výhodný cenový krok, no nie vždy sa musí vyplatiť. Vanička, športová časť a vajíčko - super... ale viete vy vôbec, v akom veku sa už vaše dieťatko do vaničky nevojde a bude potrebovať športovú časť? No neviete, pretože každé dieťa inak rastie, inak vyzerá a má iné nároky a potreby.

  A čo ak v jeho 8. mesiacoch, tak ako ja, zistíte, že tá športová časť je obrovská, nemotorná, nevyhovujúca, zle sa ovláda a vaše dieťatko je v nej proste stratené??? No nič, kočík buď predáte, alebo sa s tým zmierite. Ja som nezmierila a tak som celú 3-kombináciu predala a do pár týždňov kúpila samostatný športový kočík.

  Takže odporúčam a na začiatku fakt zamerať iba na hlbokú vaničku a vajíčko do auta. Športovú časť si kúpite vtedy, keď ju budete naozaj potrebovať.

  2. kúpte si aj čiapky na viazanie - neviem, čo je to dnes za módu, ale často sa stretávam s tým, ako je dieťatko v kočíku zababušené a uši holé, napriek tomu, že má čiapku. Ja som na uši u detí veľmi citlivá a podľa mňa majú mať takú čiapku, aby im zakryla pekne aj ušká. A do kočíka pre ležiace bábätko odporúčam čiapku na viazanie. Niektoré detičky sa totiž často vrtia a nemusíte stále sledovať, či sa im čiapka neposunula a netrčia im ušká.

  Možno sa vám to zdá smiešne, ale naozaj nikdy neviete ani sami, kde chytíte taký obyčajný a pritom nepríjemný prievan.

  3. zamerajte sa na veci, ktoré reálne potrebujete - teda nekupujte si zbytočne odsávačku na mlieko, tak ako som kúpila ja a potom som ju nikdy nepoužila... Nekupujte 10 fľašiek, ak ste rozhodnutá kojiť. Ak kojenie nepôjde, tak ľahko fľašku dokúpite. A tak je to aj s ostatnými vecami.

  4. na prvé mesiace vám stačí minimum oblečenia - hlavne tie prvé 3 mesiačiky. Dieťatko naozaj rýchlo rastie a z počiatočnej veľkosti 56 vám vyrastie za mesiac. Takže naozaj vám stačí zopár bodyčiek, tepláčkov, dupačiek v tejto veľkosti.

  5. nepotrebujete špeciálne parné hrnce na prvé príkrmy, ktoré využijete pár mesiacov a potom vám budú stáť v kúte. Uvaríte aj na sporáku v hrnci a nebude to o nič horšie.

  6. zabudnite na vyhrávajúce nočniky - za mňa asi najhlúpejšia vec, akú som pre svoje dieťa kúpila. Áno, možno pri prvých pokusoch učenia sa na nočník to môže byť skvelá zábava a motivácia, ale ak sa už dieťa pekne naučí chodiť na nočník, tak mu bude jedno, či hrá, alebo nie a najväčšia otrava to bude pre vás, keď vstane v noci, vyciká sa a váš nočník proste neprestane vyhrávať, dokiaľ nevstanete z postele, nevylejete ho a nevytriete do sucha. Pri obyčajnom nočníku to počká pokojne do rána.

  7. veľa spite - vždy keď sa vám dá. Viem, je to ťažké, hlavne v tých prvých mesiacoch, keď si na seba zvykáte, ale spánok je potrebný. Pretože keď sme nevyspaté, sme nepríjemné, nervózne, zlé, unavené a nič sa nám nechce. A naše dieťa potrebuje mamu plnú energie, s úsmevom na perách a pozitívne naladenú.

  Na záver:

  Nechajte veciam voľný priebeh a nenúťte dieťa do úkonov a činoostí, ktoré by podľa vás v danom veku už malo vedieť. Naozaj má všetko svoj čas a príde to, keď sa rozhodne dieťa a nie vy.

  A najväčšia rada ktorú vám dám je: BUĎTE V POHODE. Pretože nech to znie ako 1000 krát obohrané klišé, platí, že ak ste v pohode vy, bude aj dieťa. Ak ste nevyspatá, nervózna, nespokojná, unavená, tak dieťa bude také isté. Mám to overené na vlastnej koži a vždy sa mi to potvrdilo.

  Máte aj vy nejaké svoje rady, ktoré by ste radi dali iným budúcim mamičkám?

  zenulkaaa
  25. okt 2017    Čítané 456x

  Som zlá mama?

  Život matky je ťažký... náročný... nezastaviteľný... únavný... Plný prebdených noci, najrôznejších požiadaviek, ťažkých situácií, ktoré treba denno denne riešiť, vysvetľovať, zvládať...

  Nuž ale niekedy to nejde... niekedy nás prenasledujú nepríjemné myšlienky, hlavne ak máme za sebou ťažký deň so vzdorovitým, nespiacim, či jednoducho len vyvíjajúcim sa dieťaťom. V hneve kričíme, povieme, čo nechceme, či dokonca aj dáme jednu výchovnú. A potom máme výčitky...

  Som zlá mama...

  Nie som dosť dobrá...

  Moje dieťa má nemá rado...

  To sa nedá vydržať...

  Chcem niekam odísť...

  Nech mi dajú všetci pokoj!

  ...áno aj take myšlienky sa môžu preháňať hlavou vyčerpanej mamy. 

  Poviem vám, je to úplne normálne, nie sme stroje, sme ľudia - mamy a máme svoje hranice. A v žiadnom prípade nie si ani ty zlá mama:

  1. Si pre svoje dieťa tou najlepšou mamou, akou môžeš byt. Samo si ťa vybralo ešte pred narodením... Asi na to malo dôvod...

  2. Ty a zlá mama? Pozri si na internete všetky tie príbehy týraných detí, detí závislých matiek a detí z detského domova. Nechcem odsudzovať, ale ich mamy by sa nad sebou mali zamyslieť... 

  3. Nemôžeš byť zlá mama, ak ti je ľúto, že si v hneve kričala, či dala svojmu dieťaťu na zadok. Zlej mame by to bolo fakt jedno.

  4. Sme len ľudia a každý občas vybuchne. Občas aj za blbosť. Ak sa ti to stane, ospravedlň sa, a poď ďalej s úsmevom. 

  5. Ak si naozaj myslíš, že si zlá, alebo ti to tvrdí okolie, zmeň to. Vždy to môžeš zmeniť. Buď milšia, veselšia, súcitnejšia, buď tu viac pre svoje deti... Každý deň je predsa nový začiatok.

  6. Dotyky, pohladenie, objatie, milé slová, pochvala... Ak sa toto vyskytuje v tvojom vzťahu s dieťaťom - nemôžeš byť zlá mama, aj keď niekedy kričíš.

  7. Ak myslíš na svoje deti vždy, keď s nimi nie si, ak im často kúpiš toho viac ako sebe, ak vieš čo majú radi, čo by sa im páčilo, tak prepáč, naozaj nemôžeš byť zlá mama.

  A ako byť ešte lepšou mamou?

  1. Vyspi sa... Alebo oddychuj vždy keď to bude možné... Naozaj je to najlepšie riešenie na to, ako začať nový deň lepšie, s úsmevom, a spokojnejšie. Pretože nevyspatá mama = nervózna mama...

  2. Nájdi si čas pre seba. Hodinku, dve denne, keď deti spia, alebo sú so starými rodičmi - sa venuj niečomu, čo ťa baví. Zabudni na domáce práce, či varenie. Vtedy pi kávu, relaxuj, čítaj, daj si vaňu, pokecaj s kamoškou, vyšívaj, športuj... Jednoducho čokoľvek, po čom sa budeš cítiť spokojnejšie.

  3. Choď medzi ľudí. Niekedy totiž mamičkám k lepšej nálade stačí len kontakt s inými ľuďmi - porozprávať sa, poklebetiť, jednoducho socializovať sa. Veď človek je tvor spoločenský...

  Maminy, držte sa a vedzte že ste tie najlepšie mamy pre svoje deti!

  zenulkaaa
  10. sep 2017    Čítané 378x

  Trendy s trend IT UP kozmetikou

  Už je to nejaký čas, čo sa v dm drogerii usídlila nová rada kozmetiky s názvom trend IT UP. Verím, že mnohé z vás ju už postrehli, obdivovali, a možno dokonca aj vyskúšali. Ja ako správna kozmetická maniačka som jej tiež neodolala a mala som možnosť vyskúšať niekoľko produktov tejto značky.

  Balíček, ktorý mi dorazil domov obsahoval presne 7 produktov dekoratívnej kozmetiky: make-up, kontúrovacia paletka, ceruzka na oči, riasenka, lak na nechty, rúž na pery, paletka tieňov.

  Ale poďme pekne poporiadku.

  Make-up &Concealer 2v1 CAMOU - odtieň 020

  Make-up a korektor v jednom, tak to sľubuje tento produkt.

  Make-up sa dávkuje pomocou pumpičky, čo je podľa mňa najlepší a najhygienickejší spôsob aplikácie. Je tekutej, avšak skôr krémovej ako mliečnej konzistencie. Na pleť sa rozotiera dobre, no nie celkom podľa mojich predstáv, ale nevyčítam mu to, lebo je to práve kvôli tej krémovejšej konzistencii.

  Make-up mi prišiel v trochu tmavšom odtieni, ako používam, no keďže moja pleť si doslova vyžaduje dodať trochu farby, nejak som to neriešila. Celkovo používam make-up hlavne kvôli tomu, aby mi zjednotil pleť, oživil ju, dodal trochu farby a chránil ju pred nepriaznivými vplyvmi okolia.

  A tento to splnil. Pleť naozaj krásne zjednotí, zakryje nedostatky, vydrží na pleti minimálne pol dňa a nevysušuje ju. Ja som si ho naozaj obľúbila a budem ho naďalej používať.

  Kontúrovacia sada Face Contouring set

  Na prvý pohľad veľmi sympatická paletka, ktorá má vraj slúžiť na kontúrovanie celej tváre. Obsahuje tri celkom veľké okrúhle tiene s trblietkami.

  CONTOUR (kontúrka) - nanáša sa plošne pod lícne kosti a bočné časti nosa

  GLOW (bronzer) - slúži na rozjasnenie okolia líc, čela, brady

  HIGHLIGHT (rozjasňovač)  - patrí pod oči na rozjasnenie pohľadu, stred čela, brady a nosa.

  No povedzme si na rovinu, keď doslova celý tento set použijeme presne takto podľa návodu, tak sa asi budeme trblietať ako vianočná guľa. Áno, rozjasniť určité oblasti je fajn, ale ako všade, aj tu platí, že menej je viac. Preto ja sama tento set používam s mierou - rozjasňovač nanášam len v oblasti očí - musím povedať, že tam sa mi osvedčil dokonale, krásne rozjasní pohľad; kontúrkou si raz-dva vykreslím líčka, má výborný odtieň, ktorý krásne sadne; a bronzerom líčka ešte jemne rozjasním.

  A dosť, úplne stačí na bežné denné líčenie. Takže ako kontúrovaciu sadu by som túto paletku nepoužívala, ale na také to rozjasnenie sa mi úplne osvedčila. Jej plusom je aj, že sa dobre nanáša a nepráši sa, ale priľne len tam, kde má.

  Paletka očných tieňov The Nudes Selection

  Očné tiene používam minimálne, alebo výnimočne. Táto paletka so zemitými odtieňmi obsahuje celkovo 6 tieňov (5 matných a jeden trblietavý), ktoré môžete používať samostatne, alebo si nimi vytvoriť dokonalé dymové líčenie. Dokonca čiernym tieňom a štetčekom na to určeným (nie priloženým aplikátorom), dokážete vytvoriť aj krásnu čiernu linku, ktorá nepôsobí tak tvrdo, ako s použitím ceruzky.

  Tiene sú dobre pigmentované, dlho vydržia, no majú jednu nevýhodu a to, že sa prášia. Vždy, keď sa s nimi líčim, tak ich mám nielen na viečku, ale aj pod očami, či na lícach. A to je trochu otravné, lebo ich pigmentácia spôsobuje aj to, že ich len tak jedným prstom z líc nezotriete. Musím normálne použiť vodu, alebo odličovací prípravok a teda znovu opravovať make-up.

  Ceruzka na oči Metallic Kajal - odtieň 050

  Ceruzky a linky na oči sú mojou rutinou pri bežnom líčení. Väčšinou sú to však linky čiernej farby, no občas použijem aj inú. Keď som našla v balíčku túto metalickú ceruzku so zlatým odtieňom, pomyslela som si, hm, nič pre mňa. Napriek tomu bola jedným z prvých produktov, ktoré som skúšala a milo ma prekvapila. 

  Je mäkká, dobre sa nanáša, aj keď ju treba viackrát vykresliť, aby ju vôbec bolo vidno, a hlavne má perfektnú výdrž. Vôbec sa mi počas dňa nerozmazáva, neobtláča a naozaj vydrží bez poškodenia až do odlíčenia.

  Riasenka Multiplying eyettention

  Nájsť vhodnú riasenku pre svoje riasy môže byť niekedy problém. Každá máme iné mihalnice a preto môže na každej tá istá maskara ukázať úplne inak. Presne to dokázala táto riasenka, niektorým nesadla, iné si ju nevedia vynachváliť. 

  Ja patrím do tej druhej skupiny a mám s ňou pozitívnu skúsenosť. Riasenka sľubuje predĺženie a zároveň objem, asi preto aj ten názov "multiplying". Má zaujímavú zaoblenú kefku s hustými štetinkami a ja presne takéto typy kefiek milujem, lebo sa s nimi väčšinou dobre pracuje. Inak tomu nie je ani pri tejto riasenke. 

  Riasy krásne obalí do čiernej, predĺži a pri správnej aplikácii ani nezlepuje. Správnou aplikáciou myslím to, aby ste si dávali pozor na množstvo maskary na kefke. Ak jej máte príliš veľa, tak vám riasy zlepí, čo som si vyskúšala na vlastnej koži. Ak je množstvo primerané, tak sa môžete tešiť na pekné, predĺžené riasy, ktoré vám nepoškodené vydržia až do večera. Riasenka sa totiž vôbec neobtláča na viečko, ani neopadáva, a nemá ani žiadne iné nedostatky.

  Rúž na pery Velvet Sense lipstick - odtieň 020

  Rúže na pery sa stali za posledné roky mojou závislosťou. Najradšej mám ružové odtiene, no ani takéto zemité, viac do hneda nie sú na zahodenie. Hlavne teraz na nadchádzajúcu jeseň. 

  Tento rúž je jednoduchého vzhľadu s vysúvacou mechanikou s krémovým zložením. Príde mi tak trochu ako tónovací balzam, avšak narozdiel od balzamu je veľmi dobre pigmentovaný. Po perách sa ľahučko kĺže, jedným ťahom prekryje všetky priehlbinky a zárezy a dodá tú správnu farbu. Pery vôbec nevysušuje. 

  Toľko plusov však vystrieda jedno veľké mínus a to je jeho výdrž. Ak by ste nejedli, nepili, tak vám v pohode vydrží nejaké 3 hodinky. Inak vám postupne pri jedení a pití zlieza dole a je potrebné ho opäť naniesť. Výdrž je teda naozaj slabá.

  Lak na nechty Double Volume & Shine - odtieň 020

  Na testovanie lakov naozaj nie som dobrá vzorka, ale už keď som tento mala doma, musela som skúsiť. Lak sľubuje vysoké krytie, super lesk a dlhú trvácnosť. 

  Prvé, čo musím pochváliť je štetček, ktorým sa nanáša, pretože je dokonalý. Presne takéto štetčeky by mal mať každý lak. Dvomi ťahmi máte necht nalakovaný a hotovo. Krytie je druhá vec, ktorá sa tomuto laku vydarila. Naozaj stačí jedna vrstva. A do tretice - schnutie - do minútky máte lak úplne zaschnutý a môžete pokojne robiť, čo potrebujete. 

  Čo sa týka výdrže, tak to je u mňa ten problém. Mám slabé nechty, stále niečo robím a preto mi žiadny lak na nechtoch nevydrží nepoškodený viac ako 24 hodín (s nadlakom a podlakom mi zlieza ešte skôr). Inak tomu nie je ani pri tomto laku, na druhý deň, končeky olúpané...  

  No napriek tomu je tento lak pre mňa dobrým produktom práve vďaka vyššie spomenutým plusom.

  Vytvorila som s kozmetikou trend IT UP aj dve líčenia. Prvé je jednoduché, bez tieňov, s minimálnym použitím rozjasňovacej paletky a druhé je aj s tieňnmi a s výraznejším rozjasnením.

  Záverom môžem povedať, že trend IT UP kozmetika určite za vyskúšanie stojí, a myslím, že nejakého obľúbenca si v nej každá z nás nájde...

  zenulkaaa
  25. aug 2017    Čítané 356x

  Ako si založiť blog a ako blogovať...

  Na svete je dnes toľko blogov a blogerov, až mám niekedy pocit, že bloguje už naozaj každý. Áno, blogovať môže naozaj každý, no treba si uvedomiť, že to nie je len tak. Blog si vyžaduje veľa času, kreativitu, nápady, originalitu... a hlavne chuť. Aj preto sa mnohé blogy sa vyšvihnú do výšin a patria medzi tie top a iné upadnú do zabudnutia.

  Ja blogujem už 5 rokov. Nie, nie som žiadna top blogerka, ani sa za ňu nepovažujem, no za tie roky prešiel môj blog mnohými zmenami, vylepšeniami, prelúskala som a stále sledujem množstvo skvelých blogov, a aj vďaka tomu si dovolím dám vám zopár tipov, ako na blog, ako si ho založiť, či ako blogovať.
  Nech sa páči:

  1. Chce to chuť písať, fotiť, tvoriť, vymýšľať
  Každý z nás má nejaké záľuby. Niekto rád športuje, iný rád pozerá filmy, ďalší miluje varenie. A tak je to aj s blogom. Aj keď ho môže mať každý, nie je to úplne tak. Keďže s blogom sa spája hlavne písanie a fotenie, mali by ste tieto dve činnosti milovať, mali by byť vašimi záľubami a nemalo by vám problém robiť čokoľvek napísať. Ja sama milujem písanie od malička a aj preto som založila tento blog.

  2. O čom má byť môj blog?
  Tak to je asi druhý najdôležitejší bod, pri ktorom by ste tiež mali vychádzať zo svojej záľuby. Zbytočne budete písať o knihách, či varení, keď vás tieto veci ani trochu nebavia. Zamyslite sa nad tým, čo vás baví, pri čom sa vám rozbúcha srdce, rozprúdi krv v tele a celí sa rozžiarite. Môže to byť móda, kozmetika, cestovanie, varenie, alebo mix všetkého možného, čo máte radi.

  3. Kde si založiť blog?
  Je niekoľko možností, tou najjednoduchšou cestou je asi blogger (cez ten blogujem aj ja), ktorý patrí pod Google, hlavne ak máte už vytvorený účet na gmail.com. Proste sa prihlásite a v aplikáciách Google (v pravom hornom rohu) si vyberiete možnosť Blogger.

  V dnešnej dobe je však aj dosť populárny Wordpress.

  Čo neodporúčam vôbec je blog.sk, blogy pomocou tohto systému sú neprehľadné a plné reklám, mne osobne sa nepáči táto platforma.

  4. Originálny názov
  Názov blogu je naozaj veľmi dôležitý. Môžete si vybrať:

  blog pod vlastným menom - napr. zuzkahraskova.sk, jankamarienkova.sk - tu však myslite na to, že takto bude vaša osoba ľahko vyhľadateľná na internete a každý kto zadá do Googla vaše meno a priezvisko, môže ľahko nájsť váš blog a vás. Ak vám o to ide, tak je to v poriadku, no ak chcete blogovať skôr bez mena a anonymne, tak pozor na to a zvoľte iný názov

  vlastný originálny názov - v názve môžete použiť aspoň svoje krstné meno, alebo ho nemusíte používať vôbec a môžete názvom skôr identifikovať to, o čom blog má byť. Napr. fashionblog, stylebykatka, radavarim, ilovesport, lifestylebynina atď
  Proste pokuste sa názvom aspoň zčasti vystihnúť to, o čom chcete písať.

  - no a nakoniec sa ohľadom názvu zamyslite aj nad tým, v akom jazyku ho chcete mať. Ak chcete písať v rodnom jazyku a články majú byť určené hlavne pre Slovensko a Česko, tak názov môžete pokojne ponechať vo svojom jazyku. No, ak chcete písať na blogu aj iným jazykom, predpokladám, že asi angličtinou, tak názov môžete mať aj v angličtine. Ale je jasné, že nič nepokazíte, ak si dáte anglický názov aj v tom prípade, že na vašom blogu nebude nič iné anglické - dnes je to celkom populárne a obľúbené a aj to lepšie znie.

  Ak chcete úplne svoj vlastný názov bez prípon blogspot, wordpress a iné, tak si musíte zakúpiť doménu a potom si ju nastaviť do blogu. Ale o tom niekedy inokedy.

  5. Dajte si záležať na dizajne a vzhľade blogu
  Prezrite si mnoho iných blogov a sami zistíte, čo sa vám páči, čo sa dobre číta, aké fotky vyzerajú pekne a aké templaty sú prehľadné. Samotný blogspot ponúka na výber niekoľko (podľa mňa celkom zaujímavých) vzhľadov blogu, ktoré si viete ešte prispôsobiť podľa svojich predstáv, no pokojne si môžete na špeciálnych stránkach nájsť a zaplatiť aj nejaký úplne iný a nainštalovať ho na blog (templates for blogger). Zaplatiť hovorím preto, lebo je fakt si lepšie template kúpiť, ako sťahovať kadejaké free verzie, kde vám nemusí všetko fungovať.

  Ak sa vám páči nejaký konkrétny template na nejakom blogu, stačí si preskrolovať daný blog až k päte, kde zvyčajne býva uvedené z akej stránky template pochádza.

  Zopár tipov pre pekný vzhľad:
  - najlepšie pre blog je čisté biele pozadie, alebo s jemnými pastelovými tónmi
  - písmo je ideálne čierne na bielom, najlepšie sa číta
  - píšte s mäkčeňmi, dĺžňami, bodkami, snažte sa bez chýb.
  - typ písma vyberajte taký, ktorý podporuje slovenskú diakritiku.

  6. Vymýšľajte vlastné články, buďte originálni
  Nie je nič horšie, ako písať na blog posty typu: O čom písať... Blog má byť práve o tom, že viete o čom chcete písať. Ak to neviete, tak je zbytočné si ho zakladať. Je fajn byť originálny, a vymýšľať rôzne posty, no určite sa môžete inšpirovať aj mnohými inými blogmi, ktoré sledujete. Ja občas čerpám námety na posty od iných blogeriek, no vždy je to iný článok, nie okopírovaný. Pretože, keď na inom blogu nájdem článok: Čo rada nosím - tak si v podstate prevezmem len názov (a vlastne aj ten sa dá obmeniť) a celý článok píšem už o sebe a svojich obľúbených kúskoch.

  7. Veďte si blogový denník, zápisujte nápady, plánujte články dopredu
  V pracovnom alebo školskom nasadení môže byť občas problém nájsť si čas na blog a vymýšľanie článkov. Preto si zapisujte a plánujte. Založte si buď klasický diár, kde si budete počas dňa zapisovať nápady na články, a iné tipy, alebo si veďte tabuľku v exceli, kde si môžete okrem článkov písať aj iné veci poznámky, štatistiky, spolupráce, či čo kedy publikovať. Mne sa toto veľmi osvedčilo a vždy mám v zálohe niekoľko článkov.

  8. Foťte si vlastné fotky
  Nie je nič horšie, ako keď je blog plný stiahnutých fotiek z Googla, Pinterestu, či iných stránok. V prvom rade je nelegálne a v druhom rade, blog predsa tvoríte vy, tak prečo by ste nemohli vytvoriť aj fotky? Priznám sa, že ja sama nemám fotenie až tak v obľube, no s blogom to prišlo akosi samo a uvedomujem si, že bez fotiek by články nemali to správne čaro, dokonca, v dnešnej dobe si ľudia niekedy radšej pozrú pekné fotky, ako čítajú. Preto si vždy k článku nafoťte niekoľko fotiek k danej téme. Alebo je tu aj možnosť kúpiť si fotky v nejakej fotobanke - napr. Shutterstock.

  Ak vás fotenie nebaví, a chcete len písať, aj to je možnosť. No v tom prípade musíte tvoriť naozaj veľmi kvalitný a zaujímavý obsah, aby si vás čitatelia obľúbili a vracali sa k vám, aj preto, čo som spomínala už v predošlom odstavci.

  Ako fotiť?
  - foťte fotky kvalitným fotoaparátom, ideálna je zrkadlovka.
  - foťte vo veľkom rozlíšení
  - voľte vhodný podklad a prostredie pre fotku. Ak fotíte napr. nejaký kozmetický produkt, ideálny je biely podklad, ktorý môžete doplniť o nejaké dekorácie, kvety atď.
  - každú fotku pred publikovaním upravte a zmenšite na optimálnu veľkosť, aby vám pasovala do blogu
  - na blog vkladajte veľké fotky - ak kliknete na obrázok v písaní článku tak vyberajte možnosť buď veľmi veľký alebo pôvodná veľkosť. Avšak, pri výbere pôvodnej veľkosti si musíte obrázok predtým upraviť na takú šírku, aby vám pasoval do blogu. Viac ako na to tu: TIPY A RADY PRE VÁŠ BLOG

  9. Obohaťte svoj blog o rôzne aplikácie
  Samotný blogspot ponúka mnoho modulov (gadgetov), ktorými blog vylepšíte, sprehľadníte...
  Je fajn mať na blogu:

  - položku O mne -  niekde v hornej časti blogu, vaša fotka plus pár viet o vás, o čom píšete
  - Vyhľadávacie pole - sprehľadní orientáciu na vašom blogu a čitatelia ľahko nájdu, čo potrebujú
  - Archív článkov - ideálne taký, kde má čitateľ možnosť vidieť počet článkov v danom mesiaci a po rozkliknutí sa mu rozbalí celý mesiac v samotnom archíve, nie len na blogu, a až tam si klikne na článok, ktorý ho zaujíma.
  - Obľúbené alebo najčítanejšie články - tie si každý rád prečíta a je fajn in mať zvlásť po ruke v bočnom stĺpci
  - Možnosť sledovania - či už cez FB alebo GFC. Ja sama najradšej sledujem blogy cez blogger a teda cez GFC a na mnohých blogoch mi táto možnosť chýba.

  Ako na to v Bloggeri:
  V menu Blogger - Rozloženie - Pridať modul Gadget - Ďalšie moduly Gadget - Následníci - Pridať
  Môžete si ich premenovať aj na Followers, ako mám ja, alebo akokoľvek inak.

  10. Berte blog ako svoju záľubu, no nebojte sa pretvoriť ho na niečo viac
  Blogovanie vás má v prvom rade baviť. Ak nemáte týždeň chuť písať, nenúťte sa do toho, len aby ste publikovali nejaký článok. Píšte kvalitne, s prehľadom, chuťou, radosťou... Nebojte sa prijať spolupráce, no neberte rad radom všetko. Rozmýľajte, plánujte, tvorte.. A hlavne nebojte sa časom vytvoriť z blogu niečo, čo vás môže živiť. Pretože, všetko je možné!

  Tipy na záver:

  - článkom priraďujte menovky - kozmetika, recenzia, outfit, recept - aby keď niekto má záujem nájsť napr. všetky vaše recepty, si mohol kliknúť iba na menovku Recept a vyhodí mu všetky recepty. Ako na to, nájdete tu: Ako vytvoriť na blogu záložky a menovky

  - s blogom si založte instagram, blogový Facebook, prípadne twitter, snapchat - ideálne pod rovnakým názvom. To všetko vám pomôže zvýšiť návštevnosť a čítanosť vášho blogu.

  - dajte o svojom blogu vedieť známym, komentujte iné blogy, aby sa o vás svet dozvedel.

  A hotovo. Tipov by sa ešte našlo určite viacej, no to by bol nekonečný článok. Dúfam, že ste si v ňom našli aspoň niečo užitočné, a dajte mi vedieť do komentárov ešte vaše tipy pre blog. 

  Zároveň budem rada, ak zanecháte aj odkaz na váš blog, aby sme mohli porovnávať, či navzájom odpozerať a inšpirovať sa nielen pomocou tohto článku, ale aj samotnými blogmi.

  zenulkaaa
  25. apr 2017    Čítané 287x

  Môj chlapček už má 2 roky...

  Ani neviem, kedy to ubehlo, no zdá sa mi, že ešte včera bol malé bábätko... A on už pred niekoľkými dňami (9.4.) oslávil svoje 2. narodeniny. Áno, druhé! Sama tomu neverím, a nostalgicky spomínam na to, aký bol ešte pred chvíľou maličký.

  Vlastne ešte len nedávno ste mali možnosť si prečítať článok Prvý rok s drobcom. A dnes sa môžete s chuťou zahryznúť do článku o tom, aký bol druhý rok s mojim synčekom, aký je, čo všetko už dokáže, čo má rád atď.

  Významné míľniky v 2. roku:

  - začal chodiť medzi 13. - 14. mesiacom

  - v 15. mesiaci sme ukončili kojenie

  - od cca 16. mesiaca prešiel na jeden denný spánok

  - od 19. mesiaca sme vyhodili cumlík

  - v 20. mesiacoch mal už všetky mliečne zúbky vonku

  - doteraz bol už 5. krát strihaný

  Aký teraz je?

  Momentálne v 2. rokoch meria 93 cm a váži 14,5 kg.  Nožičku má veľkosti 15cm.

  - hanblivý, keď prídeme do úplne nového prostredia

  - rád sa predvádza, keď príde k nám návšteva, ktorú pozná

  - všetko chce robiť sám, a keď sa mu nedarí, tak sa hnevá a zlostí

  Má rád:

  - ovečku Shaun, Mášu a Medveďa

  - všetky traktory a motorky

  - palacinky, zmrzlinu, ale aj brokolicu, jahody, jablká a cestoviny 🙂

  - plyšákov

  - knižky

  - darčeky - stačí spomenúť pred ním toto slovo a hneď sa mu očká rozžiaria

  - kamienky, ktoré zbiera vždy a všade

  - loptičkové bazény

  - rád sa vozí v aute

  Čo všetko dokáže také 2ročné dieťa?? ...alebo teda čo dokáže naše 2-ročné dieťa🙂

  - skákať, behať, preliezať, podliezať, skrčiť do najrôznejších polôh, čo my dospeláci nedokážeme - ešte stále majú telíčko veľmi ohybné a nožičky ľahučké

  - rozprávať, či vydávať najrôznejšie zvuky a napodobniť všetky možné zvieratká - Nikolasko ešte rozpráva takou svojou čínštinou a nejak sa mu veľmi rozprávať nechce, no nechávam tomu voľný priebeh. Každé dieťatko je predsa iné a ja verím, že sa čoskoro rozrozpráva, pretože rozumie všetkému. Najčastejšie slovo je mama, to doslova počúvam 1000krát denne pri všetkých činnostiach a príležitostiach.

  Najčastejšie a dokola používané slová:

  MAMA, TATA, BABA, DEDO, HAVO, MNAM, PA-PA, TAM, MOJE, TOTO

  - spievať a tancovať - júj tak to sú u nás obľúbené činnosti. Na-na-na si vyspevuje stále a ked počuje v rádiu svoju obľúbenú pesničku (napr. Alvaro Solel - Sofia) hneď zvyšuje hlasitosť a už aj točí riťkou 🙂

  - používať mimiku - nasilu sa zasmiať, či zamračiť, zatváriť prekvapene, alebo predstierať plač - tak to sú u nás ksichtíky, na ktorých sa vždy nasmejem.

  - dať pusu, pohladkať, objať, zakývať na pozdrav, podať ruku, povedať páči sa...

  - rozlišovať tvary, farby, veľkosť predmetov - vie ktorý tvar, kam patrí, vie ich vkladať, vie priradiť farbu k príslušnej farbe a vie rozlíšiť veľké a malé predmety.

  - počítať do 3 - nemôžem povedať, že by to vedel dokonale, ale vie mi ukázať na prštekoch, že má 2 roky, a taktiež ked vidi rovnaké predmety, tak ukazuje a hovorí, že sú 2, či viac.

  - skladať kocky, veže z kociek, ukladať autíčka do radu, či posúvať si autíčka

  - kopať do lopty, hádzať loptu - Nikolasko miluje kopanie do lopty (ktovie, či bude z neho futbalista), dokáže sa pri tom tak unaviť, že potom mi krásne spí 🙂

  - voziť sa na odrážadle s dvomi kolesami - dostal jedno na 2. narodeniny a obávala som sa, ako si zvykne na to, že treba držať rovnováhu. A on to hneď pochopil a vie na ňom jazdiť.

  - pozerať knižky a otáčať pri tom stránky, nájsť na obrázku určité predmety..

  - hrať sa sám - čím ďalej, tým viac je samostatnejší a už si vie nájsť aj činnosti a použiť fantáziu tak, aby k tomu nikoho nepotreboval.

  - vyzliekať sa a vyzúvať - to mu ide, no obliekanie ani obúvanie ešte nie, aj keď sa niekedy snaží

  - sám jesť - keď chce, tak aj to dokáže, ale radšej sa necháva kŕmiť.

  - spať celú noc - áno, aj toho sa môžete v tomto veku dočkať. K nám to postupne prichádzalo od 15. mesiacov, stále bolo viac a viac nocí, ktoré prespal celé. A už asi 3 mesiace pravidelne prespí celú noc.

  ... a samozrejme mnoho ďalšieho, ale nikdy vás všetko nenapadne.

  Je naozaj krásne sledovať, ako rastie, učí sa, vyvíja... a ako je stále viac sám sebou 🙂 Je to chrobáčik, miláčik, zlatíčko, pampúšik, láska... proste aj keď je nezbedník, tak všetky tieto zdrobneniny ho dokonale vystihujú.

  Ako sa hovorí:

  "Najväčšiu lásku života si každá mama porodí sama" 🙂 ♥♥♥

  zenulkaaa
  15. mar 2017    Čítané 517x

  Je doMixované...

  Tak je to tu.

  Nastal deň, kedy sa s vami oficiálne lúčim ako ambasádorka...

  Už nebudem viac tá, ktorá vám denne prinášala príspevky o kozmetike https://www.modrykonik.sk/blogs/?h=mixa&source=..., už vás nebudem oboznamovať s novinkami, akciami, ani jej produktami.. už vás nebudem odmeňovať srdiečkami, či vymýšľať pre vás súťaže o túto kozmetiku...

  Mnohé z vás si vydýchnu, lebo majú pocit, že koník je plný reklám, no verím, že mnohým bude táto "reklama" aj trošku chýbať. Snažila som sa vám kozmetiku MIXA predstaviť najlepšie ako som vedela, sama som s ňou spokojná, našla som si v nej veľa obľúbencov, ktorí to so mnou budú ťahať ďalej, napriek tomu, že už nebudem ambasádorkou tejto značky.

  Áno, bude mi to chýbať... bola to skvelá skúsenosť a som za ňu vďačná.

  Ďakujem Modrému koníku, špeciálne https://www.modrykonik.sk/blog/gradan/ a https://www.modrykonik.sk/blog/nugat/, ktorí mi pomáhali ako mohli a vedeli, a na ktorých som sa mohla vždy obrátiť.

  Ďakujem aj tímu Mixa za spoluprácu, za poskytnuté produkty a zasielanie vašich výhier.

  A hlavne ďakujem vám všetkým, ktorí milujete Mixu a stali ste sa aj členmi našej skupinky.

  Bohužiaľ, skupinka Kozmetika Mixa bude dnešným dňom uzavretá.

  Majte sa krásne a buďte KRÁSNE! (aj s Mixou napr.) 🙂

  zenulkaaa
  28. feb 2017    Čítané 5632x

  Knihy pre mamy

  Knihy milujem od detstva. A nezmenilo sa to ani s príchodom môjho dieťatka. Práve naopak. Až keď sa totiž stanete mamou, tak vás začne zaujímať tá mamičkovská literatúra, ktorú by ste inak nečítali. Načo aj, nemáte dôvod. Ale keď ten dôvod držíte v rukách, chcete mu byť najlepšou mamou, chcete dostať odpovede na mnohé otázky, chcete dostať povzbudenie, že to zvládnete, alebo sa proste len chcete stotožniť s hrdinkou, ktorá prežíva podobné stavy, ako vy teraz... Teraz, keď máte dieťa a budete ho mať už navždy.

  A tak som sa aj ja začala zaujímať, hľadať a čítať. V mojej knižnici tak pribudlo veľa nových kníh a vybrala som ich pre vás presne 10 + 1, ktoré vám chcem odporučiť a ktoré sa zídu každej mame...

  Ak sa chcete pobaviť, zasmiať a odreagovať....

  Siahnite po Kristíne Farkašovej a jej dvoch skvelých knihách. Už v prvej som sa našla, a smiala sa pri mnohých pasážach, pri ktorých ako keby opisovala mňa. Odporúčam však čítať až keď už nejaký čas to dieťa naozaj máte, nie keď ho ešte len čakáte. Keby knihu Som mama čítam ešte len v období tehotenstva, tak by som sa nevedela stotožniť s určitými situáciami, ktoré boli v knihe opisované a nevedela by som sa na nich tak pobaviť.

  Treťou knihou v tejto kategórii je Materská na zbláznenie. Od pôrodu až po výchovu dieťaťa vtipne spísaný príbeh autorky Julie Halpern. Už pri čítaní prvých strán som sa smiala, a aj keď ju ešte nemám dočítanú a práve čítam, verím, že nesklame.

  Ak chcete niečo na zamyslenie, motivačné a psychologické...

  Určite hľadajte v obchode týchto troch autorov:

  Pavel Hirax Baričák a jeho Šlabikáry sú už klasickým bestsellerom. Sú to síce ťažšie knihy na čítanie a nie každému musia byť po chuti, ale niektoré myšlienky, úvahy, rady a príbehy sú na nezaplatenie. Trošku tejto knihe vyčítam, že je taká neprehľadná a nahusto písaná, preto som ju ja čítala snáď 100 rokov. No nakoniec dočítala.

  Zdeňka Jordánová je snáď jedna z najlepších autoriek, čo sa týka kníh v oblasti rozvoja. Mám prečítaných veľa jej kníh a ani jedna ma nesklamala. V tejto opisuje život dieťaťa od počatia až do dospelosti a vysvetľuje mnoho príčin, dôsledkov a následkov, ktoré spôsobujú, že naše deti sú také, aké sú. Vedeli ste napr. že dieťatko už v maternici cíti všetky vaše pocity a myšlienky a vie, či je chcené, alebo nechcené a následne sa od toho bude odvíjať aj jeho život??? Zaujímavé však?

  Gary Chapman je posledným autorom z tejto trojice a jeho kniha je užitočným sprievodcom pri výchove vášho dieťaťa. Zistíte, ako mu dať skutočne najavo to, že ho ľúbite. Pretože len to, že mu to každý deň hovoríte, vlbec nestačí. Treba mu to prejavovať 5 jazykmi lásky. Akými, tak to sa už dozviete v samotnej knihe.

  Ak chcete lepšie organizovať a vychádzať s deťmi...

  Mama má čas - je kniha plná návodov, tipov a odporúčaní o tom, ako si nájsť viac času na svoje deti popri všetkých povinnostiach, domácich prácach a iných nutností a aj zbytočných aktivít. Keď som ju začala čítať, veľmi ma nebavila, no neskôr ma vtiahla do deja. Rachel rôzne situácie veľmi dobre opisuje príbehmi z vlastného života a tak je knižka v konečnom dôsledku zaujímavá.

  Ako žiť a nezblázniť sa je skvelým návodom, ako vychovávať dieťa od narodenia až do dovŕšenia dospelosti. Je to akoby taký návod, ako s ním vychádzať, ako správne určovať pravidlá, primerané tresty, ako sa dohodnúť atď. Je to skôr literatúra vhodná pre tých, čo už majú staršie deti.

  Návod na prežitie pre Bejby je jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Viem, Bukovského nie každý má rád, ale táto kniha je perfektná. Je nielen o vývoji dieťaťa (jasné, že sám Bukovský o tejto téme nevie veľa, no kniha vznikla v spolupráci s rôznymi odborníkmi), ale aj plná výborných rád, odporúčaní, ako, čo kedy, prečo... Jednoducho fakt vyše 400 stranový prehľadný a pestrý Návod na prežitie pre BEJBY 🙂 Odporúčam!

  Ak chcete dieťa rozvíjať...

  ... siahite po tejto knižke. Zaujímavo, síce trochu stručne spracovaná, s vývojovými stupňami dieťaťa od narodenia až do 6.rokov s rôznymi úlohami a odporúčaniami, kedy sa ako dieťa vyvíja a ako ten daný vývoj práve v tom období podporiť.

  No a na záver čerešnička. Kniha, ktorú by mala mať každá mama, je knihou, ktorá by mala byť akýmsi sprievodcom od tehotenstva, cez narodenie až po starostlivosť o dieťa a jeho výchovu. Takých kníh je na trhu viacero, no nie v každej nájdete všetko a niektoré sú len veľmi stručné. Táto má vyše 500 strán, je prehľadná a nájdete v nej všetko, čo sa týka rôznych tém od narodenia až do 5 rokov veku dieťatka. Je naozaj perfektná.

  Tak čo maminy, máte aj vy nejakú mamičkovskú knižku, ktorú by ste mi odporučili?

  zenulkaaa
  24. feb 2017    Čítané 139x

  Deň s Mixou

  Ak máte v obľube nejakú kozmetickú značku, tak nie je problém používať jej produkty počas celého dňa. Keďže #mixa poskytuje hlavne produkty pre starostlivosť o telo a pokožku tváre, celý deň s ňou nie je pre mňa žiadny problém. A vyhovuje mi.

  Ráno

  Každé ráno začínam s micelárnou vodou Mixa, ktorou pleť prečistím a osviežim. Jednoducho nanesiem na tampón a celú tvár ním prejdem. Jej hlavnými výhodami sú hydratácia a upokojenie pleti. Následne pleť nakrémujem hydratačným gélovým krémom Hyalurogel, ktorý obsahuje kyselinu hyalurónovú a tá je pre peknú pleť nevyhnutná.

  Pokiaľ viem, že sa budem zdržiavať iba doma, tak sa nelíčim. Ak sa však niekam chystám, tak väčšinou hneď po rannej hygiene pokračujem s celkovým makeupom.

  Začnem podkladovým krémom - používam buď  s 8% alebo 10% obsahom glycerínu od Mixy. Oba mojej pleti sadli a hydratujú ju dostatočne. (Mimochodom, v mojej skupinke sa dočítate, aký je medzi nimi rozdiel, a po ktorom kedy siahať - http://i.modrykonik.sk/pridaj_sa_do_skupiny_Mixa )

  Potom buď používam klasický makeup, no pri takom bežnom dennom líčení mi stačí BBaleboDD krém, ktoré pleť zjednotia, hydratujú a dodajú mojej bledej pokožke zdravú farbu.

  Deň

  Počas dňa veľmi často používam krém na ruky Mixa. Keďže moje ruky stále niečo robia, sú aj stále vysušené, a preto krémujem niekoľkokrát denne. Krémy striedam, Mixa má na výber 3 druhy, stačí vyskúšať a vybrať si svojho favorita. Momentálne je TOP za mňa Intenzívne vyživujúci krém, ktorý vyživuje, hydratuje a zjemňuje pokožku rúk.

  Večer

  Večer nejdem nikdy spať bez toho, aby som sa odlíčila. Oči a očné okolie odličujem pre mňa doposiaľ najlepším odličovačom na oči, aký som kedy mala (a fakt to nepíšem len preto, že som ambasádorka Mixy), potom celú tvár navlhčím vodou a čistiacim gélom Mixa vyčistím. Následne dosuším vatovými tampónmi – áno, tampónmi, lebo uteráky na tvár nepoužívam – a následne nakrémujem Výživným krémom Extreme Nutrition, ktorý pokožku výborne hydratuje.

  Na pokožku tela samozrejme nezabúdam, zvyknem ju po sprchovaní ponatierať niektorým ztelových mliek Mixa, aby bolo jemné, hladké, hydratované a voňavé. Hlavne tie moje suché nohy.

  Dobrú noc!

  zenulkaaa
  27. jan 2017    Čítané 158x

  10 vecí, ktoré používame každý deň

  Všetkým mamičkám a budúcim mamičkám by som rada predstavila naše aktuálne, obľúbené a každodenné produkty, a tak vám možno vnuknúť inšpiráciu, čo používať alebo čím sa zásobiť.

  Môj malý drobec už bude mať o 3 mesiace 2 roky. Za čas od jeho narodenia sme si prešli rôznymi obdobiami, režim sa nám menil zároveň s tým ako rástol a taktiež aj produkty každodennej potreby buď ubúdali alebo pribúdali.

  PAPIEROVÉ PRODUKTY

  Plienky

  Možno niektoré mamičky hrdo vyhlasujú, že ich dieťa od roka a pol chodí už iba na nočník a plienky nemajú, nevadí. Každé dieťa je iné a podľa mňa je úplne normálne, ak takmer 2 ročné dieťa ešte nosí plienky. Preto sú u nás ešte každodennou nutnosťou. Obľúbili sme si tieto z Kauflandu, ešte nikdy ich neprecikal, a v porovnaní s inými značkami a počtom plienok v balení majú asi najlepšiu cenu. Odporúčam.

  Podložky na prebaľovanie

  Máme aj klasickú penovú podložku určenú na prebaľovanie, no ja som si veľmi zvykla na tieto "jednorazové" prebaľovacie podložky. Pretože ich vždy jednoducho len roztiahnete pod zadok a nemusíte sa báť nehody. A dajú sa používať dovtedy, kým sa na ne nejaká tá nehoda nestane, a teda kým sa nezašpinia.

  Vlhčené obrúsky Babylove

  Verte tomu, že ak sa vám narodí dieťa, tak vlhčené obrúsky budete mať všade. Teda pokiaľ nie ste ich striktným odporcom, a nerozhodli ste sa pre látkové plienky a umývanie len čistou vodou.

  Podľa mňa sú vlhčené utierky skvelá vec a uľahčujú celé prebaľovanie. Jednoducho rýchlo utriete to čo treba, a vyhodíte.

  Vlhčené od Babylove dostať vo viacerých variantoch. Tieto biele sú určené iba na zadoček, aj ich používame iba na zadoček. Potom sú ešte modré, a tie sú určené na celé telo, teda dajú sa nimi utierať rúčky v prípade potreby na cestách, či tvárička atd.

  Papierové obrúsky Babylove

  A do tretice Babylove. V kuchyni nám nikdy nesmú chýbať tieto v krabičke. Keďže môjmu drobcovi vadí každá omrvinka, kúsok ryže, alebo omáčka na rukách pri jedle (ale ruky do jedla aj tak bude strkať), tak sú rýchlou pomôckou. A nielen na ruky, ale aj na pusinku, či zotretie akýchkoľvek iných nehôd pri jedle. Sú väčšie a pevnejšie ako iné papierové obrúsky, a preto aj veľmi vhodné na takéto úkony.

  KOZMETIKA

  Celkovo nepoužívame veľa kozmetiky, no keď už nejakú, tak siaham po Mixe. Mám odskúšaných veľa produktov aj pre seba a zatiaľ som s ňou nemala žiadne problémy. Ani môj malý.

  Mixa extra vyživujúci gél 3v1

  Tento jemný gélik som vám viackrát spomínala. Veľmi som si ho obľúbila a používame ho približne od malého 6 mesiacov. Nielen na kúpanie, ale aj na prípadné umytie rúk je veľmi vhodný. Je jemnučký a vonia bábätkovsky.

  Krém na zadoček

  Takýto krémik je povinnou výbavičkou bábätka od narodenia. Predsalen nechceme, aby malo boľavú riťku. My bežne používame tento Mixa krém na zapareniny. Je takej redšej konzistencie, dobre sa rozotiera, nedráždi, nie je parfumovaný. Máme aj zopár iných krémov, no tento používame asi najčastejšie.

  Zubná kefka Curakid

  Zúbky sa malému postupne prerezávali od 6. mesiacov. Našťastie zvládol to bez preplakaných nocí a iných problémov. Dnes už má vonku celý chrup a preto ho pravidelne čistíme. Keďže ja sama používam Curaprox kefky a veľmi sa mi osvedčili, výber nebol iný ani u malého. Akurát som zvolila takúto detskú verziu. Zubnú pastu zatiaľ ešte nepoužívame, pri detičkách, ktoré ešte nevedia vypľúvať to nie je nutné, aj keď viem, že pasty sú vyrábané špeciálne pre deti a môžu sa prehĺtať.

  STRAVA

  Sunar 3

  Malého som prestala kojiť v 15 mesiacoch. Nebolo to nárazové ukončenie, ale prišlo to postupne. A keďže mlieko je pre bábätka stále nutnou potravinou, treba nejakú náhradu. Niekto je hneď za kravské mlieko, my sme ho skúšali, no do dnešného dňa ho malý nechce. Preto som zvolila Sunar. Vyrástla som na ňom ja, vyrastie aj môj drobec. Stará overená klasiku a malému chutí. Momentálne pije približne 250 ml 2 - 3 krát denne.

  Fľašky

  Spomínaný Sunar z niečoho musí piť. Máme viacero fľašiek, dve sú značky MAM, jedna AVENT. Z MAM fľašiek pije mliečko, z AVENT fľašky čajík a vodu.

  Dojčenská voda

  Áno viem, téma dvoch strán (ako očkovanie, obuv, plienky a mnoho iného). Jedným voda z plastových fliaš nevadí, iní ju budú bojkotovať. My ju používame - Lucku, Rajec, Drobček, všetky tieto striedame a robím z nej malému mlieko a čaje. Samozrejme jedlo mu varím už z normálnej vody z kohútika a postupne prechádzame na túto vodu aj čo sa týka pitia.

  Ešte máme mnoho ďalších vecí, ktoré používame každý deň, ako príbory, riady, oblečenie, hračky atd. No to by sa tento článok asi nikdy neskončil, a preto som vybrala len tých desať.

  Tak čo používate s vašimi deťmi vy? Máme nejaké spoločné produkty?

  Príjemný večer prajem.

  zenulkaaa
  Správa bola zmenená    5. nov 2016    

  #motivacia
  Tak kto z vás robí naozaj to, čo ho baví a čo chce robiť???

  Získajte zadarmo 7-dennú starostlivosť o vašu pleť. #mixa práve na svojej stránke www.mixa.sk alebo www.mixafrancie.cz zverejnila túto súťaž a každý deň až do 30.11. vyžrebuje niekoľkých, ktorí získajú balíček vzoriek #hyalurogel. A tento krémik naozaj stojí za vyskúšanie!
  Skúste šťastie, nemáte čo stratiť. #sutaz #mixa_sutaz

  Kuk. Dobré ránko 😜

  zenulkaaa
  Správa bola zmenená    4. nov 2016    

  Krásnu pokožku by sme mali pravidelne peelingovať. Piatok je po celom týždni na to ako stvorený Že nemáte peeling?? Nevadí, vyrobte si domáci:
  A potom nezabudnite pokožku natrieť výživným telovým mliekom #mixa #telovemlieko
  AKé sú vaše recepty na domáci telový peelingg? #peeling #prekrasnetelo

  To naše zubadielko má už 18 zubkov.

  Dobré ránko. My už cestujeme. Kto uhadne kam, pošlem 5 srdiečok ❤

  Naša spoločná jesenná... ❤

  🙂

  Že vraj stále neviete určiť, aký typ pleti vlastne máte?? Skúste to so starým testom s papierovým obrúskom. #diagnostikapleti #mixa #papierovytest
  A dajte nám do komentára vedieť, čo vámpodľa testu vyšlo 🙂

  Že vraj žena v zástere nemôže byť sexy???? 😀

  Môj malý model.. bludime aj po nociach 😀

  U nás dnes výnimočné ráno. 👏 Malý ešte spí a ja už som hore 😀 Som zvedavá dokedy potiahne 😀, už som stihla aj rannú kávičku 🙂

  zenulkaaa
  Správa bola zmenená    1. nov 2016    

  Neskutočný krémik! Kyselina hyalurónová je naozaj malý zázrak 🙂 Používam ho už niekoľko týždňov a moja pleť doslova ožila 🙂 #mixa #hyalurogel #pletovykrem #prekazduplet

  A je tu november... pre niekoho depresívny, smutný, chladný mesiac... No verím, že sa nájdu aj takí, čo ho majú radi. Napíšte mi prečo ho máte radi a ja vám pošlem srdiečko. ♥

  Ranné smiechoty 😁

  Výstižné 😁

  Jaaj tie traktory sú u nás top. Aj keď sa ho trošku bal, celý čas pozoroval a takmer nedýchal... 😊