runnerka
    27. apr 2017    Čítané 3695x

    Remodelačná kraniálna ortéza vyformuje peknú hlavičku

    „Od prvého mesiaca, keď sa mi narodil, som pozerala na to, ako sa mu šmýka hlavička do boku. Preferoval len jednu stranu na polohovanie. Špeciálne vankúše, rehabilitácia,  cvičenie, proste nič nepomáhalo. Keď som to začala riešiť, mal 2 mesiace. Neurológ, ortopéd, pediatrička - všetci na mňa pozerali, že či som v poriadku, čo od nich chcem aby mi predpísali,“ takto si spomína mamička z Modrého koníka na cestu za detskou ortézou na modelovanie hlavy pre svojho synčeka.

    Podľa reakcií mamičiek nie je na Slovensku veľa pediatrov, neurológov, či ortopédov, ktorí by o kraniálnej remodelačnej ortéze hlavy teda helme či prilbičke vedeli poskytnúť dostatok informácii.

    „ Behala som s brožúrkou o  kraniálnej ortéze a vysvetľovala,  čo chcem pre syna. Nakoniec som zaplatila ortopédovi, aby mi ju predpísal. Keď som odchádzala z ordinácie, ešte povedal manželovi, že to musí mať so mnou ťažké. Každý ma presviedčal, že sa to napraví samé, keď bude sedieť. Všetci sa smiali. Dokonca aj manžel to bral tak, že týram syna. Keď sme už konečne sedeli v ordinácii a skenovali malému hlavičku, dostali sme výsledok ťažká deformácia: PLAGIOCEFALIA,“ spomína si ďalej tá istá mamička.

    Čo je kraniálna ortéza?

    Asi u tretiny detí sa v prvých mesiacoch života objaví polohová deformácia lebky. Kraniálna ortéza je pomôcka s remodelačným účinkom, ktorá usmerňuje jej rast. Používa sa na liečbu stredných a ťažkých typov deformít hlavy. Je určená pre deti od 4. do 14.mesiacov veku.

    Príčiny vzniku deformácie lebky sú rôzne. Napríklad:

    • stlačenie hlavičky plodu v tele matky
    • uviaznutie v pôrodných cestách
    • skrátený zdvíhač hlavy
    • vplyv gravitácie na hlavičku dieťaťa, ktorá je ťažká a pohne sa jedným smerom

    „Keď som o tom hovorila našej pediatričke, len s úsmevom povedala, takých tu bolo, to sa napraví, keď bude sedieť, chodiť.  Pri poslednej poradni mi to nedalo, opäť som riešila synovu hlavičku, a tu mi už povedala, že sa mu to samo od seba nenapraví . Tak som sa hneď pýtala na kraniálnu ortézu, o ktorej ona informácie nemá, za celú svoju prax sa s tým u žiadneho jej pacienta nestretla, “ reagovala vo fóre jedna z mamičiek. 

    Podobnú skúsenosť mala aj ďalšia naša mamička z koníka.

    „Môj synátor má tiež zležanú, nie výrazne, ale má. Na poradni som vravela našej doktorke a ona má odbila, že s tým sa už nič nedá. Tak som jej vravela o tejto helme. Bola skeptická. Na moju žiadosť mi vypísala výmenné lístky. No vravela, že ona sama nevie, kam máme ísť.“

    Prilbičku predpíše neurológ a ortopéd

    V prvom kroku je potrebné osloviť pediatra a požiadať ho o výmenný lístok na neurológiu.  Neurológ zhodnotí hlavičku a odporučí alebo neodporučí použitie ortézy. Ďalším doktorom, s ktorým sa preberie stav deformácie, je ortopéd, ktorý vypíše poukaz. S poukazom je potrebné navštíviť ortopedických technikov, aby získali model hlavičky dieťaťa a urobili vstupné vyšetrenie.

    Pri vstupnom vyšetrení sa zaznamenáva obvod, šírka, dĺžka a diagonálne rozmery lebky. Rovnaké miery sa následne odoberajú aj pri každej kontrole a sleduje sa rast a vývoj lebky.  

    Najrýchlejšou a najpresnejšou metódou pre zameranie  ortézy je vytvorenie priestorového skenu. Na základe neho sa vyrába ortéza. Keďže je individuálne vyrábaná pre každú hlavičku dieťaťa, podľa skúsenosti mamičiek jej výroba trvá priemerne 2 týždne.

    Skladá sa z  vnútornej penovej výstelky a vonkajšej pevnej plastovej škrupiny. Jej váha je stopäťdesiat až dvesto gramov. Umožňuje postupný rast lebky v prázdnom priestore, ktorý je v prilbe vytvorený.

    Základné pravidlá nosenia ortézy

    • Ortéza by sa mala nosiť 23 hodín denne, no dieťa potrebuje niekoľko dní na adaptáciu. Doba používania sa postupne navyšuje, až do piateho dňa, kedy sa nosí už celých 23 hodín.   
    • Ortéza sa nepoužíva v prípade, ak má dieťa horúčku alebo chrípku.
    • Pri kúpaní je potrebné dať ortézu dole a vyčistiť ju neparfumovaným alkoholovým prostriedkom. Ortéza sa nasadzuje späť až keď je úplne suchá. Rovnako suchá má byť aj hlavička dieťata. Prípadného zápachu z prilbičky sa zbavíte vyfénovaním jej vnútra.

    Tipy od mamičiek z Koníka, ktorých deti ortézu používali:

    • Pri svrbení hlavičky je potrebné vydezinfikovať ortézu liehom, svrbiacu hlavičku umyť šampónom.
    • Ak sa ortéza príliš otláča je potrebné ju upraviť brúsením.
    • Prvé dni používania ortézky, kým si dieťa zvykne, sa bude viacej potiť.
    • Ak sa pri používaní prilby na hlave dieťaťa vytvorí červený fľak, treba o tom informovať  aj skôr ako na kontrole a premeraní.

    Foto: flikcr