Výsledky vyhľadávania pre slovo #movember

  Zruš hľadanie
  redakcia
  27. jún 2022    Čítané 4076x

  S prevenciou rakoviny prostaty netreba čakať!

  Viete, aké ochorenie je najnebezpečnejšie? Také, ktoré prichádza takpovediac potichu, bez špecifických príznakov, ktoré by vás jasne upozornili, že sa niečo deje. Medzi tieto ochorenia patrí aj rakovina prostaty, ktorá sa v mužskom tele môže vyvíjať aj celé roky bez toho, aby ste si ju všimli a registrovali jej varovné príznaky. 

  Práve pri týchto typoch ochorení, ktoré sa zakrádajú nepozorovane, treba myslieť na pravidelnú prevenciu. Tak ako pri každom inom karcinóme, aj tu totiž platí, že včasná diagnostika zachraňuje život a výrazne znižuje pravdepodobnosť šírenia metastáz a zdĺhavej vyčerpávajúcej liečby.

  Čo je to prostata?

  Ide o nepárový žľaznatý orgán gaštanovitého tvaru o veľkosti približne troch až štyroch centimetrov, ktorý je uložený pod močovým mechúrom v bezprostrednej blízkosti močovej trubice. Práve jej umiestnenie má v prípade zväčšenia prostaty za následok problémy s močením. Primárnou funkciou prostaty alebo predstojnice či predstojnej žľazy je produkovať sekrét, ktorý skvapalňuje ejakulát a vytvára vhodné podmienky pre spermie. Spolu so sekrétom semenných vačkov tvorí sekrét prostaty väčšinu objemu ejakulátu. 

  Príznaky rakoviny prostaty 

  Rakovina prostaty o sebe dávať vedieť pomerne nešpecificky – jej prejavy, ak sa v raných štádiách vôbec dostavia, si možno ľahko pomýliť s iným ochorením, o ktorom si človek myslí, že ako prišlo, tak aj odíde. Prvé fázy ochorenia sú väčšinou úplne bezpríznakové a podarí sa ich odhaliť len vďaka preventívnym prehliadkam u urológa, prípadne „úplnou náhodou“ pri liečbe iného ochorenia vylučovacej sústavy. 

  Medzi najčastejšie príznaky patria tupá, ťažšie lokalizovateľná bolesť v panvovej oblasti, zníženie apetítu a strata hmotnosti, bolesť pri ejakulácii, problémy s močením či erekciou alebo častejšie bolesti kostí, bedier a krížovej chrbtice. Ak sa tieto symptómy objavujú postupne a ich intenzita má kolísavý priebeh, máloktorý muž si ich spojí s väčším rizikom a onkologickým ochorením.

  Prevencia rakoviny prostaty

  Prevenciu rakoviny prostaty možno zahájiť už zmenou životného štýlu. V prvom rade sa odporúča strážiť si telesnú hmotnosť a uprednostňovať zdravú životosprávu. Vítaná je redukcia živočíšnych tukov, zvýšenie príjmu sójových výrobkov a vlákniny v podobe čerstvej zeleniny a ovocia. Samozrejmosťou je obmedzenie spotreby alkoholu na úplné minimum a vyhýbanie sa tabakovým a nikotínovým produktom. Ak netrpíte zvýšeným krvným tlakom, odporúča sa pravidelne dopĺňať aj vitamín E v podobe výživových doplnkov.

  Aké sú rizikové faktory rakoviny prostaty?

  Hlavným faktorom vzniku rakoviny prostaty je genetická predispozícia. Muži, u ktorých sa toto ochorenie vyskytlo v priamom príbuzenstve, majú predispozíciu omnoho vyššiu ako tí, u ktorých v rodine rakovina prostaty nebola doposiaľ diagnostikovaná. Rizikovým faktorom je takisto aj pribúdajúci vek, a preto treba zvýšiť ostražitosť už po štyridsiatke. V neposlednom rade možno za riziko považovať aj hormonálnu nerovnováhu, kedy testosterón dokáže stimulovať vznik karcinómu.

  Aké vyšetrenie vás v rámci prevencie čaká?

  Preventívna prehliadka pozostáva z dvoch úkonov – palpačného, teda hmatového vyšetrenia cez konečník, vďaka ktorému možno zistiť zdurenie alebo zväčšenie prostaty. Niektorí urológovia vykonávajú toto vyšetrenie pomocou špeciálnej sondy. Ďalej je potrebný odber krvi, v ktorom je analyzovaný prostatický špecifický antigén a skríningový parameter karcinómu prostaty – PSA. 

  Ide o bielkovinu vytváranú výhradne v prostatických žľazách a v prípade patologického nálezu na prostate je vylučovaná do krvi v omnoho väčšom množstve – dôsledkom toho sa z nej stáva hodnoverný ukazovateľ, že sa s prostatou niečo deje, pričom vo väčšine prípadov upozorní na benígne (nezhubné) nádory prostaty alebo na prostatitídu, teda zápal predstojnej žľazy. Zvýšené hodnoty PSA vedú k ďalším vyšetreniam, počas ktorých sa vykoná biopsia prostaty a takisto sa skúma parameter p2PSA. Tieto úkony prítomnosť karcinómu prostaty následne potvrdia alebo vyvrátia.

  Kedy začať s prevenciou?

  Všeobecne sa odporúča vyhľadať urológa už po štyridsiatom roku života – práve v tomto období sa prevencia javí ako najúčinnejšia, pretože sa vďaka nej karcinóm prostaty odhalí v počiatočnom štádiu a takmer úplne sa zníži riziko tvorby metastáz. Ak ste poistencom Union zdravotnej poisťovne a dosiahli ste vek štyridsať rokov, môžete každé dva roky využiťbenefit – preplatenie nákladov na preventívnu urologickú prehliadku.

  Poistenie onkologických ochorení

  Akékoľvek onkologické ochorenie zastihne človeka nepripraveného a negatívne ovplyvní všetky aspekty jeho života. Okrem dopadu na fyzické a psychické zdravie, ovplyvní aj finančnú situáciu pacienta. Union poisťovňa si uvedomuje, že rakovina spôsobí výpadok jedného príjmu vo vašej domácnosti, a preto svojim poistencom a poistenkám poskytuje zľavu na poistenie onkologických chorôb vo výške 20 %. 

  Financie z poistky možno využiť na čokoľvek, čo nie je uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Je teda len na vás, či peniaze použijete na splátky úverov či úhradu nákladov na výživové doplnky, cestovného alebo bežné potreby domácnosti. Cieľom tohto poistenia je zaistiť vám liečbu bez starostí o vaše financie a poskytnúť vám tak maximálny psychický komfort bez obáv o vašu finančnú budúcnosť. Okrem toho poistenie prináša aj ďalšie benefity – poistenie detí do 18 rokov v rámci zmluvy rodiča alebo bezplatné overenie správnosti stanovenej diagnózy. Prečítajte si viac o poistení proti rakovine.

  November ako mesiac osvety rakoviny prostaty – #movember

  Pojem Movember vznikol v roku 2003 a odvtedy sa postupom času stal známym po celom svete. Ide o kombináciu dvoch slov – november a moustache, čo v angličtine znamená fúzy. Movember možno označiť ako hnutie, ktoré má za cieľ spopularizovať osvetu ohľadom prevencie rakoviny prostaty a znížiť strach alebo ostych mužov z preventívnych prehliadok u urológa. To, o čom sa verejne hovorí, totiž prestáva byť tabu.

  Každoročne sa počas novembra šíria sociálnymi sieťami hashtagy #movember a čoraz častejšie sa k tejto výzve pripájajú aj známe osobnosti či lekári, ktorí predposledný mesiac v roku informujú o rastúcich počtoch rakoviny prostaty a s tým spojenej potrebe absolvovať preventívne vyšetrenia. Pripojiť sa k tejto výzve však môžete v ktorýkoľvek mesiac. S prevenciou sa totiž nečaká.

  Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne