Môj testovací týždeň s vákuovacou sadou Zwilling Fresh&Save
Dnešná doba je, ako sa asi všetci zhodneme, pomerne rýchla a hektická. Neustále sa niekam ponáhľame, nákupy robíme v zhone, a na prípravu poctivého domáceho jedla neraz ani nezvýši čas. Kombinácia týchto a ďalších faktorov má za následok, že jedlo z domácností, prevádzok, ako aj obchodných reťazcov čoraz častejšie úplne zbytočne končí na skládkach. Premietnuté do čísel - podľa štatistík priemerný Slovák ročne vyhodí až 111 kg potravín. Ak patríte k tým, ktorí sa všemožne snažia takémuto scenáru predchádzať, venujte pozornosť nasledujúcim riadkom.
Problematika food waste v podmienkach, kedy viac než 800 miliónov ľudí sužuje hladomor, zamestnáva moju myseľ už dlhší čas. I keď je to len kvapka v mori, v snahe aspoň čiastočne zabrániť plytvaniu stále častejšie nakupujem jedlo označené štítkom „výrobok s končiacim dátumom spotreby“. Úprimnú radosť z výhodného nákupu však okamžite strieda vytriezvenie, a nastupuje rýchla akcia, keďže potraviny z tejto kategórie je neraz nevyhnutné spracovať a vhodne uskladniť bez zbytočného odkladu.
A tu prichádzajú na scénu hlavní aktéri tohto článku, moji noví oddaní spoločníci na tejto strastiplnej, ale verím, že užitočnej, ceste.
Niekoľko stručných faktov o fungovaní našej domácnosti:
Je to možné skĺbiť? Pri troške vôle rozhodne áno.
Šikovný pomocník do každej domácnosti!
Pochádzam z veľkej rodiny, zo štyroch detí, kde bola každá koruna dobrá. Nikdy sa u nás jedlo nevyhadzovalo a snažilo sa vždy všetko využiť. Jedlo a potraviny sú jednou z najvyšších položiek rodinného rozpočtu v domácnosti.
U nás doma máme v obľube kvalitné potraviny a veľa domácich produktov. Rada chodím na trhy či podporím lokálnych predajcov, samozrejme však nakupujem aj v supermarketoch.
Doma si vytváram týždenne jedálničky, kde vždy využijem „čo chladnička dá", a čo mi treba spotrebovať. Tieto dva týždne mi robil spoločnosť veľmi šikovný pomocník, a to Vákuovací systém Zwilling Fresh & Save.
Technológia predlžuje trvanlivosť, čerstvosť potravín a zachováva ich živiny a vôňu. Vďaka odsatému vzduchu udržuje hotové jedlá, pečivo, zeleninu, ovocie a mäsové výrobky čerstvé a hneď využiteľné.
V štartovacom balíčku, ktorý som dostala sa nachádzalo:
Zwilling - neoddeliteľná súčasť modernej kuchyne
Sme doma šiesti a najčastejšie sa stretávame pri jedle - kuchyňa vytvára akési centrum nášho domova. Milujem pohľad na mojich najmilších, keď vidím, ako im chutí jedlo od mamičky. Vždy sa snažím variť zdravo, z lokálnych potravín, preto je pre mňa udržanie čerstvosti surovín prioritou. S vákuovaním potravín sa stretávam po prvýkrát vďaka testovaniu Zwilling Fresh&Save. Keďže som dosť skúmavý typ, vrhla som sa do testovania s nadšením a pokúsim sa vám, čo najlepšie opísať moje dojmy a skúsenosti.
Domov mi prišla štartovacia sada, ktorá obsahovala - vákuovú pumpu, 2 sklené misky s vrchnákmi, 4 plastové vrecká, plastovú sponu na uzatváranie sáčkov, nabíjačku.
Hneď v prvý deň som si vymyslela výzvu - nakrájala som jablko a rozdelila ho do 2 misiek. Jedna miska bola z testovacej sady, čiže som jablká uskladnila vákuovo. Druhú som uzavrela klasicky. Po 5 dňoch v chladničke, som misky otvorila a porovnala som výsledok. Prekvapilo ma, že rozdiel nebol vôbec viditeľný. Jablká z oboch misiek začínali mierne hnednúť, ale chutili stále čerstvo. Príjemným zistením pre mňa bolo, že jablká z misky vákuovo uzatvorenej neboli vôbec poznačené vôňami (či skôr pachmi?) z chladničky, čo sa nedalo povedať o jablkách z misky uzatvorenej bežným spôsobom.
Potraviny uložené vo váukovacích vreckách je možné aj zmraziť. Vyskúšala som 2 varianty - 1. Ovocie som po vložení do vrecka vložila do mrazničky a až po zamrznutí som odsala vzduch a vrecko uložila späť. 2. Hneď som odsala vzduch z ovocia, a až potom som ho dala zmraziť. V prípade mäkkého ovocia (ja som mrazila černice) určite odporúčam prvý spôsob mrazenia, pretože pri čerstvom ovocí došlo k jeho stlačeniu a pomliaždeniu, šťava sa roztiekla po celom sáčku a pri vákuovaní začala vytekať cez vákuováci otvor von. Ovocie bolo tým pádom znehodnotené a je vhodné možno tak do smoothie.
Nemám rada, keď sa mi v chladničke spájajú vône rôznych potravín, lebo z toho vznikajú len nepríjemné pachy. Naučiť rodinu, aby potraviny a najmä údeniny a mäsové výrobky nenechávali v chladničke otvorené je mojou (zatiaľ nesplnenou) túžbou. Šunka mi vďaka tomuto ich spôsobu uskladňovania potravín vždy za pár hodín obschla a už ju jedol len náš pes. Tentokrát som ju však z pôvodného papierového obalu vložila do vákuového vrecka a bola zábava sledovať, ako sa pretekajú, kto bude môcť po vybratí šunku znovu uviesť do stavu vákua pomocou pumpy. Šunka zostala svieža, voňavá. Nebola usušená ani slizká a jej vôňa zostala pekne uzatvorená vo vrecúšku. Nabudúce určite takto uskladním aj ostatné, viac aromatické, výrobky!
Málokedy sa pri mojich papkáčoch stane, že nám zostane zvyšok hlavného jedla, ale teraz sa to podarilo. Zostal nám cestovinový šalát. Odložila som ho do chladničky v sklenenej miske a odsala som vzduch. Po 4 dňoch bol vynikajúci, ešte lepší ako čerstvo uvarený, pretože chute sa neuveriteľne poprepájali. Odteraz sa snažím variť vždy trochu viac, aby zvýšilo a manžel mal tak obedy do práce z domu. Sám si tento spôsob uskladňovania potravín chváli.
Keďže bývame v byte a záhradku nemáme snažím sa aspoň raz týždenne ísť na trhovisko u nás v meste. Mam obľúbenú babičku od ktorej kupujem domácu zeleninu či občas kvietky do vázy.
Babička ma už pozná a predáva tam dlhé roky. Vždy mi k nákupu pribalí stonku rozmarínu či domácu bazalku len tak k nákupu. Práve takéto maličkosti robia svet krajším. ️
Keďže ma doma čakal balíček na testovanie vákuovacej sady #test_pottenpannen aj dnes som bola na trhovisku, nakúpila domácu zeleninu a zajtra sa chystám všetko vyskúšať.
Chodíte aj vy nakupovať na miestne trhovisko ( samozrejme ak nemáte vlastnú záhradku ) ? 🥦
🫑
Skúsenosti s Zwillig Fresh & Save
Nedojedené zvyšky hotových jedál, uvädnutá, zhnitá zelenina a ovocie… To všetko končí v kontajneroch po celom svete častejšie, než je žiaduce. Na Slovensku ročne každý obyvateľ vyprodukuje v priemere približne 163 kg potravinového odpadu. A viac než polovicu z neho produkujú domácnosti. Variť či nakupovať presné množstvo potravín, ktoré spotrebujeme je takmer nemožné, a preto vám ponúkame v našom testovaní možnosť vyskúšať inteligentné a jednoduché riešenie v podobe domáceho vákuovania potravín.
Variť len vtedy, keď máte náladu a čas. Nakúpiť ovocie a zeleninu na celý týždeň s istotou, že aj o pár dní budú čerstvé a chrumkavé. Zdá sa vám to nemožné? Naopak, s vákuovacím programom Zwillig Fresh & Save4 to možné je. A to navyše rýchlo a sofistikovane. Vďaka vákuovaniu potraviny vydržia čerstvé až 5x dlhšie, zachovajú si arómu, chuť aj všetky živiny.
Na testovanie sme pre vás preto pripravili hneď celú 7-dielnu sadu jedinečných pomocníkov, aby boli vaše potraviny dlho „fresh”. A čo sada Fresh & Save, ktorú budete mať možnosť otestovať, obsahuje?
Hotové jedlá, syry, údeniny, čerstvú zeleninu či ovocie jednoducho vložíte do nádoby či vrecka, uzavriete, odsajete vzduch pumpou, ktorá sa automaticky vypne v momente, keď je nádoba zavákuovaná, a máte hotovo!