Nenechaj sa nachytať od podvodníkov

S podvodným predajcom alebo kupujúcim sa bohužiaľ skôr alebo neskôr stretne každý, kto obchoduje na internetovom bazáre. Tým, že to podvodníkom prináša obrovský zisk, ich počet rastie a ich triky sú dômyselnejšie. Buďte opatrní, dávajte pozor, s kým obchodujete a pokiaľ zaznamenáte čokoľvek podozrivé, radšej obchod zrušte. Prečítajte si rady a informácie, ako odhaliť podvodníka a vyhnúť sa problémom.

Na čo si dať pozor

  • Vždy, keď sa druhá strana pokúša presmerovať obchod mimo bazár, zbystrite. Obvykle je to preto, že vie, že správca stránky ho čoskoro zablokuje. Pokiaľ vás dostane mimo bazár, vy si jeho zablokovanie pravdepodobne nevšimnete a zároveň nebude jeho blokáciou prerušená vaša komunikácia.
  • Predtým podvodníci reagovali len na inzeráty, pri ktorých bola uvedená vysoká cena (svadobné šaty, kočíky). Dnes vás ale oslovia pri akomkoľvek inzeráte bez ohľadu na cenu.
  • Správy od podvodníkov sú často písané lámanou slovenčinou alebo strojovo prekladané. Text akoby nedáva úplne zmysel.
  • Ak poskytnete svoj email, neklikajte na odkazy, ktoré vám prídu. Ich cieľom je dostať vás na podvodnú stránkou, ktorá bola vytvorená len preto, aby vás oklamala a vylákala z vás dôverné informácie, napr. číslo vašej platobnej karty vrátane kontrolného kódu zo zadnej strany. Tiež môžu obsahovať škodlivé kódy, ktoré sa vám nainštalujú do počítača.
  • Všímajte si, na akej internetovej stránke sa nachádzate. Jedným z ukazovateľov, že stránka nie je bezpečná, je jej adresa v linku. URL adresa by mala začínať písmenami https:/ - písmeno s na konci znamená "secure", teda zabezpečená stránka, alebo je na začiatku riadku symbol zámku.

  • Pokiaľ uvádzate verejne svoje telefónne číslo (napr. pod inzerátom), podvodníci vás môžu kontaktovať prostredníctvom tohto čísla (napr. cez WhatsApp). Nereagujte.
  • Ak potrebujete vstúpiť na stránky internetového bankovníctva alebo na stránky prepravcu, radšej napíšte internetovú adresu do prehliadača sami.
  • Ak si chcete overiť, či vám email prišiel od inštitúcie, ktorá je v správe uvedená, danú inštitúciu oslovte a opýtajte sa.
  • Aktualizujte si operačný systém a používajte antivírusový program.
  • Do svojich účtov (nielen bankových) sa neprihlasujte z verejne prístupných alebo nedôveryhodných počítačov, ktoré nemáte pod kontrolou.

Ako taký podvodník môže vyzerať?

Snaha podviesť vás a obohatiť sa na váš úkor môže prísť od mamičky na materskej, ktorá sa dostala do ťažkej finančnej situácie, od človeka, ktorý sa podvodmi na internete živí, aj od vysoko organizovanej skupiny.

Podvodný kupujúci:

1. Platba cez falošnú platobnú bránu

Kupujúci pošle odkaz na stránku, kde má predávajúci zadať údaje zo svojej platobnej karty, aby buď potvrdil zaslanie peňazí za objednaný tovar alebo úhradu poštovného. Falošný kupujúci sa tak dostane k údajom z vašej platobnej karty a následne aj ku všetkým peniazom, ktoré sú k nej viazané. Ak máte povolený kontokorent, môže ísť aj do mínusu.
NIKDY NIKOMU NEPREZRÁDZAJTE ÚDAJE ZO SVOJEJ PLATOBNEJ KARTY, najmä bezpečnostný trojmiestny kód zo zadnej strany! Kupujúci ani žiadna prepravná spoločnosť tieto informácie nepotrebujú - hrozilo by ich zneužitie.


zdroj obr.: https://kreditni-karty.com/co-je-to-cvv-kod

2. Získanie tovaru bez reálnej úhrady

Ak vám posiela druhá strana potvrdenie o platbe (uloženie peňazí v úschovni) - majte na pamäti, že každá transakcia sa dá stornovať a každé potvrdenie sa dá sfalšovať.
Najbezpečnejšie je preto nechať si poslať peniaze na svoj účet a počkať, kým platba nabehne, bez ohľadu na to, ako veľmi kupujúci nalieha na odoslanie.

3. Žobranie

Ženy na Modrom koníku sú vždy ochotné pomôcť a to bohužiaľ zneužívajú podvodníci, ktorí oslovujú mamičky s vymyslenými príbehmi. Raz vás o pomoc údajne žiada mamička samoživiteľka, inokedy je to mamička s onkologickým ochorením, nabudúce to bude zase iný príbeh. Správu so žiadosťou o pomoc rozošlú desiatkam predávajúcich a na konci tak dostanú desať párov topánok, niekoľko oteplovákov, zimné bundy, čiapky, šály a rukavice, hračky a výbavu do školy, hoci žiadali len o topánky na telocvik pre syna. Vieme byť totiž veľmi súcitní.
Ak chcete pomáhať, využite radšej overené zbierky.

Podvodný predajca:

1. Tovar si nechá zaplatiť od viacerých ľudí

Podvodník vytvorí jeden alebo viac lákavých inzerátov, kde ponúka super tovar za super cenu. Od každého záujemcu si tovar nechá zaplatiť. Takýto inzerát je často vymyslený, fotky v inzeráte môžu byť aj kradnuté, stiahnuté z internetu.
V týchto prípadoch máte obvykle pocit, že musíte rýchlo zaplatiť, aby ste o tú top ponuku neprišli. Je to ale presne naopak. Spomaľte a nákup premyslite. Komu sa chystáte poslať peniaze? Ak o predajcovi nič neviete, neplaťte vopred. Skúste využiť osobné prevzatie tovaru alebo dobierku. (Môžete vopred zaplatiť poštovné za dobierku, aby ste predajcu uistili, že máte v úmysle balíček prevziať. Môžete odkázať na svoje pozitívne hodnotenia v bazáre.)

2. Nepošle zaplatený tovar

Predávajúci, ktorý už nejaký čas v bazáre predáva, sa dostane do ťažkej finančnej situácie a nepošle tovar, ktorý ste mu zaplatili.
Dôsledne čítajte hodnotenie predajcov. Zamerajte sa na tie negatívne, nech viete vopred, s kým budete obchodovať.

Čo robiť, ak mám podozrenie z podvodu?

  • Daj nám o tom vedieť, aby sme vec preverili.
  • Pridaj hodnotenie, aby si upozornila aj ostatné mamičky.
  • Pokiaľ si niekomu oznámila údaje zo svojej platobnej karty, kontaktuj svoju banku a kartu zablokuj.
  • Informuj políciu.

Všetky témy > Čo kde nájdem, ako niečo urobím? > Bazár > Ako predávať v bazári