Ako prirodzene zvýšiť hladinu serotonínu v tele? /L-tryptofan, 5htp../

laura222
22. nov 2018

Ahojte baby, ako mozno prirodzene zvysit hladinu serotoninu v tele? Som 20tt a toto pocasie mi moc nerobi dobre na psychiku. Kedze sa nemozem ist ani prehriat do sauny, solarka, horuceho kupela, hladam nejaku alternativu ako sa dostat do pohody. Mam doma taky vyzivovy doplnok vola sa 5htp ale je zo zahranicia tak sa ho bojim si len tak nasadit. Doktorka mi k nemu nic moc nevedela povedat kedze nie je pre nas trh 🤷‍♀️

3009
22. nov 2018

@laura222 ja som napr. z L-trptofanu dostala serototínový šok - takže pozor na lieky aké ešte užívaš, lebo tieto lieky aj keď sú ako výživový doplnok sa mnohokrát neznášajú s mnohými liekmi aj voľnopredajnými.

topasitta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laura222
autor
22. nov 2018

@3009 neberiem ziadne lieky, AD vysadene v lete a ani nechcem moc nic brat jedine ze by mal niekto skusenost s nejakym doplnkom co je mozne v tehotenstve

topasitta
22. nov 2018

@laura222 prepac, nevedela som , ze si uzivala ad...

laura222
autor
22. nov 2018

@topasitta v pohode 🙂 radsej keby nie ale tak ked sa inak neda.. teraz by som sa tomu chcela vyhnut preto hladam alternativy

mogaa
22. nov 2018

AD si mala od psychiatričky lebo obvodnej? Určite by som sa poradila s psychiatričkou - možno ti vie dať nejaké slabšie čo sa môžu aj v tehotenstve....Ide o to že z bežne volnopredajných doplnkov by ti mohlo trošku pomôcť Magne B6, tehotné magnézium berú bežne, potom sú tam čaje a výťažky z bylín a to už sa pre tehotnú neodporúča - môže to ovplyvniť vývoj alebo spôsobiť potrat(takže s tým opatrne- ked tak sa poraď v lekárni alebo si pozri či je daná bylinka vhodná v tehotenstve....No a pre pohodu dobrý čajík (ovocný)knižka, prechádzky vonku(aj ked je sychravo), banány, losos....Ide o to z akého dôvodu si AD brala, ak to boli silné úzkosti alebo depresie, tak také ako bylinky(čajíky alebo výťažky) by ti asi ani nepomohli.....skús si nájsť nejaké centrum pre mamičky s deťmi - zvyknú sa tam robiť predprípravné kurzy na pôrod, cvičenia pre tehotné....super môže byť aj joga pre tehotné aj na YouTube nájdeš takú jogu, ale ideálne by bolo niekde v okolí, tá čo predcvičuje predsa len kontrouje či si v správnej pozícii....

laura222
autor
22. nov 2018

@mogaa ahoj dakujem za rady 🙂 brala som ad kvoli uzkostno-depresivnej poruche cize presne ako pises cajiky nepomahali. Mala som lieky od psychiatricky ale minimalnu davku - taku aka sa moze pocas tehotenstva. Nerada by som sa vratila na ad kym to naozaj nie je nutne. Snazim sa pit medovku, jest vela ryb a mas pravdu na banany som zabudla tie doplnim. Magnezko som si dnes dala to mi pomaha na busenie srdca ale musim opatrne kedze mam nizky tlak. Co sa tyka cvicenia tak cakam uz len na verdikt od lekarky ze mozem ist do toho a zacnem navstevovat cvicenie pre tehotne. Uz som si nieco vyhliadla ale nechcela som do toho ist bez konzultacie s lekarkou, predsa len istota je istota. Nechcem moc robit paniku lebo /klop klop/ nemam silne depresie ani som nemala, skor uzkostne stavy navazujuce na depresivne myslienky, ale chcela by som to nejak co najprirodzenejsie riesit uz v zarodku a nie to nechat prepuknut do takeho extremu do akeho som sa dostala ignorovanim prvotnych varovnych signalov.

mogaa
22. nov 2018

@laura222 tak hlavne si to odsleduj a ak by sa to zhoršovalo tak naspäť na AD...sama si písala že si mala len min.dávku ktorá sa mohla brať aj v tehotenstve.....teraz si precitlivelá, hormóny, všetko si viac berieš, treba si dať pozor aby to nevyústilo do popôrodnej depresie....ono skúšať riešiť takéto stavy len nejakými doplnkami sa dá, ale nie v tehotenstve, skoro všetko sa neodporúča v tehotenstve. Skús si pozrieť ešte stránku https://www.energy.sk/sk/menu_x1077x/ - napíš do poradne gynekologa čo by ti poradil z tých výrobkov proti úzkosti v tehotenstve......Odporúčajú Vitamarin(to sú 3omega mastné kyseliny ale údajne aj dobre vplývajú na psychiku, sprej Spiron strekneš si na oblečenie keď si v strese, skludňuje...Majú tam aj prípravky Stimaral, Relaxin - len treba sa popýtať či sú vhodné pri tehotenstve(skôr by som ale bola opatrná). Je tam poradňa kde sú aj lekári - aj gynekolog čo poznajú tie výrobky lebo s nimi robia - popýtaj sa čo ti vedia odporúčiť na úzkosť v tehotenstve

laura222
autor
22. nov 2018

@mogaa ja viem ale nerobili mi moc dobre tie AD v konecnom dosledku. Ako postupne mi bolo lepsie ale to bolo aj tym ze sa menilo pocasie /oteplovalo sa/ prichadzala jar, dalo sa byt viac vonku atd. Praveze pred liekami som mala depky a uzkosti ale nikdy som nezazila atak. Tie prisli az na liekoch kedze v prvotnej faze zosilnili vsetko zle co bolo. Teraz napriklad s atakmi viem pracovat vdaka psychoterapii pomocou dychacich cviceni. Preto sa dost bojim naspat na lieky

mogaa
23. nov 2018

@laura222 tak mohlo to byť AD ale skôr myslím že to s nimi nemuselo mať súvis....Každý človek reaguje na lieky inak, takže nie je vylúčené že tie ataky mohli byť reakcia po AD...Ale rovnako psychika človeka sa zlepšuje a zhoršuje vonkajšími vplyvmi - stres, nedostatok spánku, počasie, rôzne vypäté situácie. Mohlo ísť len o progres - najskôr si cítila len úzkosť a potom sa to vystupňovalo do atakov úzkosti(nemuselo to byť nasadením AD, AD nezaberajú hneď ale trvá aj niekoľko týždňov kým "zaberú"....Otázka je či si mávala ataky aj po dlhšej dobe pri AD.....Radila si sa s psychiatričkou o vysadení AD? Teraz ide o to, že keď si tehotná a úzkosti si mávala aj pred otehotnením, tak sa ti to môže zhoršiť vplyvom hormonálnych výkyvov. Ak bola žena aj pred otehotnením ok, ako tehotná môže mať zmeny nálad, precitlivené reakcie - plač za každú maličkosť, panika a strach z budúcnosti - budem dobrá mama? bude dieťa zdravé?zvládnem pôrod? ....a to je u tehotnej normálne....ale ak si predtým mávala úzkosti tak sa ti vplyvom tehotentva (tým strachom o seba, o dieťa , o budúcnosť)môžu sa tie úzkosti vrátiť či zhoršiť..Ako tehotnej stačí ked lekár povie že dieťa je primalé/privelké a tehotná hneď začne riešiť či bude dieťa ok(strach ktorý v podvedomí ale ostane)...Pri joge je práve výborná relaxácia(či meditácia), naučíš sa vedome uvolniť celé telo a sústredíš sa na stav bez myšlienok). Ak je dobre vedená relaxácia tak počas nej je normálne že človek zaspí, alebo sa tak uvoľní že mu začnú tiecť slzy....len chce to trénovať- naučiť sa uvoľniť.

dolynkag
6. mar 2019

@laura222 pomohlo niečo? skúsila si 5 HTP?