Antikoncepcia a menštruácia

majuska258
11. jan 2013

Ahojte baby 🙂 Ja by som sa vás chcela opýtať na vaše skúsenosti. Beriem antikoncepciu prvý mesiac, no jedno balenie som už dobrala v pondelok, prišlo mi krvácanie z vynechania v utorok večer a rovno aj menštruácia, s kŕčami, no nie takými ako predtým a krvácanie je o dosť slabé od toho aké som mala predtým a o to mi ide. Pred antikoncepciou som mala silné bolesti a takisto aj silné krvácanie, M-ko mi trvalo približne 6-7 dní. Gynekolog ma oboznámil akože s tými zmenami a tak, ale aj tak mi je to troška divné že sú až také slabé, po nociach som mala veľmi silne krvácanie prvé dni a teraz skoro vobec nič. Môže byť až taký rozdiel?? Viem že je to troška možno blbé že sa pýtam také veci, ale nemám s tým skúsenosti, dobrala som iba prvé balenie a v pondelok idem na druhé. A ešte som sa chcela opýtať, ak začnem brať druhé balenie na ten 5 deň menštruácie, zaberá tableta ihneď, či to trvá pár dní? Čítala som aj leták ale nejak z toho neviem vyjsť, je tam až veľa informácií a ja to potrebujem vysvetliť po lopate 🙂 Ďakujem za odpovede 🙂 Možno si niektoré myslíte že som nejaká 15 ročná kočka čo nevie dokopy nič, ale mám 20 🙂

angua27
11. jan 2013

@majuska258, z mojej skúsenosti. antikoncepcia mi veľmi, veľmi, veľmi pomohla proti menštruačným bolestiam. ja som mávala veľmi silné a ako som začala brať antiku, tak boli zrazu fuč. tak isto aj intenzita a dĺžka sa zmenila k lepšiemu. takže áno, všetky Tvoje zmeny môže mať na svedomí antikoncepcia.

majuska258
autor
11. jan 2013

@angua27 dakujem pekne za odpoveď...a zas ak by sme s priateľom o 2 alebo 3 roky chceli bábätko tak to antikoncepcia nemôže nejako ovplyvniť v tom že sa tak skoro nebude dať? lebo počula som aj také veci...a trochu sa aj bojím lebo veľmi nám na tom záleží...ale záleží nám aj na tom aby som teraz brala tú antikoncepciu pretože ešte len budeme mať pred svadbou možno o rok, dva...on je v zahraničí a ja som tu, čiže keď príde tak si nezvykneme dávať pozor (po takom dlhom čase 😉 ) a nepadlo by vhod mať teraz bábo, pretože si šetríme peniažky na svadbu 🙂

balli
11. jan 2013

@majuska258 ja som brala antikoncepciu 8 rokov a mala som slabsiu menstruaciu, kratsiu a bolesti asi tak o polovicu mensie ako mam teraz. Co sa tyka ochrany tak my sme si nedavali pozor okrem casu MS nikdy. A za 8 rokov som neotehotnela... V navode by si mala mat kedy si mas davat pozor, napriklad xy dni potom ako si na tabletku zabudla alebo si ju uzila neskor ako o 12 hodin. Jasne ze pri niektorych antibiotikach sa znizuje ucinok...ale inak su uplne bezpecne 🙂

Ja som sa svojho gynekologa tiez pytala na "ocistenie" tela po brani antikoncepcie ked budeme riesit babo a on povedal ze dnes su to len famy, vysadis anti a mozes hned riesit babo. Co sa tyka casu tak myslim ze jedna zena pocne prvy mesiac a niektorej sa to nedari roky a moj gynekolog tvrdi ze to nie je v antikoncepcii.

majuska258
autor
11. jan 2013

@balli tak to máš tiež pravdu, môže to byť aj v psychike alebo jednoducho neplodnosť...to ja už neviem...keď som bola pred niekoľkými mesiacmi na gyn. tak mi povedal že som zdravá a že by som nemala mať problém, čiže tomu aj verím 🙂 Pretože patriť medzi tie páry čo chcú a nemôžu mať bábo tak to určite nechcem...:( Je to smutné...Hlavne ak sa nejakej 15 ročnej kočke podarí len tak a aj tak ho dá zabiť :( Ako keby ho radšej mohli mať tí ktorí mať nemôžu aby sa z neho mohli tešiť 🙂 Ale to už skáčem z jednej témy do druhej ...🙂 Aj tebe balli ďakujem za odpoveď...🙂 Každá jedna mi v niečom pomôže..🙂 S priateľom sme stále používali kondóm čiže je to pre nás niečo nové...🙂 Aj tak ak beriem tabletky, tak si ho niekedy nasadí, ale netrúfa sa domňa spraviť (iba ak má kondóm) 🙂 (to nám ostalo 🙂 ) Je to divné ale tiež nejako veľmi neveríme tabletkám 🙂 Asi si iba musíme zvyknúť 🙂

sorciera24
11. jan 2013

@majuska258 ale moze, nemusi....HAk zabranuje ovulaciii a casto sa deje, ze po vysadeni proste ovualcia nenabehne (aj roky..... a bez ovulacie neotehotneis...)....nevravim, ze to tak bude, ale v mojom okoli su zeny, kt. nemozu otehotniet prave kvoli tomuto problemu...vysadili po rokoch a cykly (ak vobec su, su anovulacne....:/)...uz len z tohto dovodu by som ostala radsej pri tych kondomoch (teda som aj ostala 😀 )

rata
11. jan 2013

@majuska258 to slabé krvácanie je úplne v poriadku, nemusíš sa báť, ja som to brala ako veľkú výhodu, nakoľko predtým, než som HAK začala brať som mala silnú MS a prvé tri dni aj dosť veľké bolesti ☹ keďže si už dobrala prvé balenie, si už plne chránená, takže bez obáv, samozrejme, pozor na niektoré ATB, hnačky, vracanie...vtedy mrkni do príbalového letáku, je tam postup, čo v takom prípade robiť, aby ochrana ostala zachovaná...ja som brala 3 roky v kuse, tento mesiac som sa rozhodla na nejaký čas vysadiť, tak som sama zvedavá, čo ma čaká. Inak, na kondóm môžeš zabudnúť, ak berieš tabletky tak, ako máš, je to zbytočné 😉 ale to je asi len počiatočná nedôvera, ktorá prejde 🙂

janesa1984
11. jan 2013

Kedže krvácanie pri braní antikoncepcie nie je klasický menzes ale pseudomenštuácia tak je slabšia a menej bolestivá. nejedná sa o skutočnú menštruáciu ale iba o odídenie sliznice maternice po znížení hladín chemických hormonov z tabliet.

majuska258
autor
11. jan 2013

@sorciera24 tak aj my sme praktizovali nejake dva tri roky kondomy ale tak rozhodli sme sa takto lebo teraz nechceme aby sa niečo stalo ale po svadbe cca o 2, 3 roky sa chceme k nim vrátiť a tabletky už brať nechcem, čiže dúfam že to nebude taký dlhý čas na to aby sa niečo zlé stalo :( jednoducho ide tu len o to aby sa nám nepodarilo bábo pred svadbou lebo to tak nechceme...ale keby aj prišlo tak by sa nič nedialo...ale jednoducho chceme si to usporiadať po poriadku tak sme sa takto rozhodli, lebo keď sme to robili s kondómom tak boli tam aj stresy čo a ako menzes...hlavne keď som ešte chodila do školy, pretože som ju aj chcela skončiť. Teraz už pracujem takže je to iné...

lucia1203
11. jan 2013

potrebujem poradit 1,5 roka som brala antikoncepciu zo zdravotnych dovodov som ju minuly mesiac vysadila na 4 den som dostala menzes a tento mesiac som este nedostala meska mi 6den dnes som si robila test a vysiel negativne takze tehotna by som nemala byt neviem ci mam cakat este alebo ci mam navstivit gynekolkoga ma s tym niekto skusenosti?? PORADTE

majuska258
autor
11. jan 2013

@rata ja som prežívala to isté...ako som písala silné krvácanie a silné bolesti... ☹ ale preto je to teraz také iné pretože sa cítim ako keby som menzes ani nemala...čiže je to pre mňa novinka 🙂 takže v podstate ak teraz začnem brať druhé balenie a mala by som hneď druhý deň pohlavný styk tak som už úplne chránená?? 🙂 no a to vysadenie ako vravíš je že sa chystáte na bábo??? 🙂 ak áno, tak držím prsty 🙂 no to je nedôvera, to si píš...neviem prečo mám z toho taký strach...:/ aj keby som svojho priateľa prisadla tak on automaticky sa vyberie :D lebo sa tiež bojí 🙂 sme v tom úplne rovnakí...

majuska258
autor
11. jan 2013

@janesa1984 dakujem, povedala si to tak odborne až si to idem vygoogliť :D

janesa1984
11. jan 2013

@majuska258 iba skúsenosť 🙂

janesa1984
11. jan 2013

@lucia1203 ja ked som vysadila ATK tak mi meškal menzes vyše mesiaca ! proste tvoje vaječníky 1,5 roka spali a nič nerobili. tak sa teraz musia naštartovať. ale bolo by dobre zbehnuť doktorovi on urobí sono či vaječníky začali fungovať

wikinap
11. jan 2013

holky aj mne uz 2 tyzdne meskaju je to kvoli tomu asi ze som vysadila.moze to byt ze

rata
11. jan 2013

@majuska258 áno, teraz si už plne chránená, takže v pohode môžete s priateľom začať tým tabletkám dôverovať 😉 na bábo sa ešte nechystáme, aj keď by sme chceli, no ja ešte študujem a nerada by som prerušovala školu a tiež by som nechcela ako tehotná cestovať vlakom skoro 200 km dvakrát týždenne...takže ešte čakáme. Vysadila som len preto, aby si po tých troch rokoch telo trošku oddýchlo, nabehol normálny cyklus a v lete pravdepodobne znova začnem brať.

majuska258
autor
11. jan 2013

ahaaa, tak je to 🙂 no škola je škola, dokončíš si ju a môžete začať skladať rodinku 🙂 no to hej, malo by si oddýchnuť troška po toľkom čase...aby sa z tých hormonov trošku spamatalo 🙂 a ešte jedna vecička...lekár mi predpísal trojmesačné balenie, lenže už teraz druhýkrát som si bola na ten istý recept vybrať lieky, môžem využívať ten jeden či si budem musieť ísť predpísať ďalší po nejakom čase???

majuska258
autor
11. jan 2013

@janesa1984 dakujem za radu 🙂

rata
11. jan 2013

@majuska258 s tým receptom ti neviem úplne presne poradiť, mne lekárka pri preventívnej prehliadke dala jeden recept a napísala naň, že platí celý jeden rok. V lekárni mi ho potom vždy vracali a o rok som šla na prehliadku znovu a dostala nový recept. Ak ti ho lekárnička vrátila, môžeš naň vyberať tabletky aj ďalej, ak ti ho už nevráti, tak budeš musieť ísť za doktorom po nový 😉

lucia1203
11. jan 2013

wikinap ty si vysadila antiku tento mesiac? ci mala si menzes po vysadeni ja som vysadila minuly mesiac to mi prisla a tento mesiac mi uz skoro tyzden meska

balli
11. jan 2013

@lucia1203 ja ked som prestala brat HAK tak som mala prve tri mesiace pravidelne este a potom to zacalo. Raz mi meskali tri tyzdne, vies co som minula na tehotenske testy? lekar mi vysadil HAK lebo som mala zle cyto a nakoniec som aj musela ist na konizaciu krcka maternice, no ale to je od temy, a az teraz, co je 14 mesiacov po vysadeni sa zacina zdat, ze cyklus uz chce byt pravidelny... Ja som bola za svojim gynekologom ked mi meskali 3 tyzdne, usmial sa, vysetril ma a povedal ze ak mi to moc chyba a nedostanem to do 2 tyzdnov tak nech dobehnem na vyvolavacku 🙂 dostala som to do troch dni od navstevy lekara po dvoch tehu testoch a strese ze co so mnou je....hehe
Takze stat sa to moze, poznam kocky co nemali po vysadeni menstruaciu aj tri mesiace, alebo ju mali este nepravidelnejsiu ako ja 🙂 dokonca jedna ma o tyzden kratsi cyklus...proste rozne.

lucia1203
11. jan 2013

balli @ ja tiez streujem lebo neviem co to ma znamenat dnes som si robila test a vysiel ze som neni aj tak som cca 2mesiace nemala polavny styk meskaju mi sice len 6 dni ale som uz dost nervozna z toho

majuska258
autor
12. jan 2013

@rata zatiaľ mi ho vrátila stále 🙂 uvidíme na ten 3 krát 🙂 ešte k tej antikoncepcii...od pondelka čo som ju vysadila som maximálne unavená... ☹ neviem čo somnou je ale stále na mňa lezie spánok, včera v práci som myslela že zaspím za stolom 🙂 neviem či je to z toho unava riadna...včera som išla spať už o 8, čo bežne chodim o 11 :D takže neviem no...

rata
12. jan 2013

@majuska258 tá únava je možná, aj keď to človek asi nezistí, či je to práve z toho, že si v 7-dňovej pauze. Ja som mávala slabé bolesti hlavy, asi z dôsledku poklesu hladiny hormónov...Treba si prvé tri mesiace užívania odsledovať zmeny, ktoré nastali a ak by si sa necítila dobre, treba to riešiť s gynekológom - môže sa stať, že ti tá konkrétna značka a zloženie HAK nesadli a bude potrebné ju zmeniť....

majuska258
autor
12. jan 2013

@rata to hej, na druhý mesiac si to tiež odsledujem či sú tam tie isté príznaky ako teraz...možno je to len z počasia alebo tak, ale nechcem to podceňovať...zdravie je zdravie...a k tomu receptu ešte, práve som pozerala naňho ale je tam len napísané aké lieky a kedy mi ho vydali 7. 12. 2012 a kedy som mala ísť vybrať 10. 12. 2012 ináč tam nie je nič..čiže uvidím ten tretíkrát či sa mi vráti ale bo nie, ale snáď áno, nechce sa mi čakať v čakárni iba pre recept... ☹

kathynka
12. jan 2013

@majuska258 @rata ja berem antikoncepciu necele 4 roky...a tiez uz som mala take pohnutky, ze ju vysadim, aby si telo oddychlo...a citala som si na nete a nakoniec som mala nejaky problemik, tak som sla ku gynekologicke a rovno sa poradila s nou...ona mi na to povedala, ze to vobec nie je nutne, lebo mam nizkohormonalne, ktore su velmi pribuzne normalnej hladine hormonov a s takymi maju zeny, co ich beru bez problemov aj 7, 12 rokov...a povedala mi, nech necitam modreho konika a to som ho ani nespomenula 😀 tu je strasne vela negativnych tem na HAK...samozrejme, ze kazde lieky maju neziaduce ucinky, ale tu sa vzdy vypichnu len tie najhorsie problemy (nieco ako temy ockovanie vs. neockovanie) a nikto nehovori aj o tych dobrych veciach...a zas pri HAK je aj rozdiel, v akom veku ich zena zacne brat a ako dlho mala uz menstruaciu a ci mala pravidelny cyklus...ine je, ked zacne brat HAK 16rocna holka, ktora ma 2 roky menzes a este sa jej ani nevyrovnal cyklus...ja som zacala brat HAK ako 25rocna a 12 rokov som si sla svoj pravidelny cyklus...sadla mi prva ponuknuta HAK a nemala som a nemam ani ziadne problemy...samozrejme, ze nebudem tvrdit, ze urcite nebudem mat ani po vysadeni, ale nebudem zbytocne malovat certa na stenu...
a s tou kratkou a bezbolestnou menstruaciou to je tiez pravda, takze mozes byt kludna...ale napriklad, ked idem na dovolenku, tak nerobim take veci ako niektore zeny, ze beru 2 balenia za sebou, len aby nedostali menzes...ved je kratsi, aj slabsi aj bezbolestny, tak tie 3-4 dni na dovolenke s tamponom predsa vydrzim...

rata
12. jan 2013

@kathynka viem, že tri roky užívania nie je príliš veľa a taktiež aj moja doktorka mi povedala, že žiadne robenie prestávok nie je nutné, no ja som začala brať v 19 rokoch, cyklus nebol úplne pravidelný, tak som zvedavá, že ako sa s tým vysadením telo vysporiada a ako bude fungovať. Je dosť možné, že po pár mesiacoch sa k nej ešte vrátim, ak ma budú znova mučiť tie neznesiteľné bolesti a silný menzes, a predsa len, je to asi najspoľahlivejšia forma ochrany, aj keď, ako si písala, má svoje riziká - ako asi všetko... 😉

majuska258
autor
13. jan 2013

@kathynka mne tiež doktor povedal že mi dá nízkohormonálne - beriem Dienorette. Takže v podstate nemajú až taký vplyv na organizmus? a to emko po vysadení bude opäť normálne alebo tam bude treba mať viac času???

kathynka
13. jan 2013

@majuska258 ma to urcite iny vplyv ako keby si dostala HAK s vysokou hladinou hormonov...ja som dostala tie nizkohormonalne (ja mam lyndinette) vzhladom k tomu, ze uz som mala 25 rokov a nebolo nutne davat vyssie...a ake to bude po vysadeni, to ti naozaj neviem povedat, kedze som to este nevyskusala...ale podla mna to je individualne...presne ako som aj povedala pri tom veku, ze je rozdiel, ak zacne uzivat HAK 16ka, ktora este nema ani upraveny cyklus a ine, ked zena, ktora si sla 12 rokov na pravidelnom cykle ako ja napriklad...no ved uvidime 😉

majuska258
autor
13. jan 2013

@kathynka no ved hej, u kazdeho je to ine...mne sa dnes stalo ze od pondelka čo beriem som mala take hnede špinenie, sem tam krv...ale až dnes na 7 deň je to už take intenzívnejšie krvácanie a zajtra mám začať brať normálne ďalšie balenie, je to normálne že až teraz krvácam?? lebo predtým som to tiež nemala ešte také stabilné...môže byť že aj kôli tomu???

kathynka
13. jan 2013

@majuska258 juj, v tomto ti nechcem davat odpoved na isto, najlepsie je opytat sa tvojho doktora...ale tym, ze ty si vlastne teraz len zacala s antikoncepciou, tak to je vsetko mozne...uvidis buduci mesiac a keby to bolo stale take velmi rozhadzane, tak zbehni k doktorovi...ja doberam balenie vzdy v piatok, v utorok dostanem menzes a este je to aj v rovnakom case...a v piatok je po vsetkom a v sobotu nove balenie...