Iný pohľad na antikoncepciu

ankiki
8. jan 2013

Ahojte, narazila som na zaujímavý článok, berte to prosím len pre získanie čo najviac informácií o tom. Nechcem tu prosím tým v nikom vyvolať pobúrenie ani nič podobné. Ďakujem! 🙂
Antikoncepcia pre mladých je zverstvo, tvrdí česká gynekologička.
Česká gynekologička Helena Máslová je u našich západných susedov tak
trochu rebelkou. Pri výkone svojej profesie totiž odmieta riadené
pôrody, nastrihávanie, no hlavne vyjadruje veľký nesúhlas s masívnym
predpisovaním hormonálnej antikoncepcie.
[Helena Máslová (Foto: Dalibor Puchta, .....cz)] Helena Máslová

Táto doktorka sa v Česku stala priekopníčkou psychogynekológie. Jej
názory sa stretávajú s mnohými nesúhlasnými reakciami, no mladá
doktorka si stojí za svojím a pre niektorých kontroverzné vyjadrenia
podkladá argumentami. Sama je matkou troch detí.

Ako uviedla pre magazín ....cz, všetko začalo, keď hľadala pre
seba vhodnú anikoncepciu. "Zistila som, že webová stránka
antikoncepce.cz je vlastne reklamná plocha výrobcu, že piliérom
farmaceutického priemyslu sú antidepresíva a tiež hormonálna
antikoncepcia. O HAK sa hovorilo len v superlatívoch, no jej negatíva
sa ignorovali. Odborníci však o tom vedeli svoje. Napríklad mi jeden
skúsený chirurg, ktorému som asistovala pri operácii čriev, povedal:
´Dobre sa pozrite, kolegyňa, aká je táto maternica presiaknutá. Presne
tak vyzerajú maternice žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu´."

Doktorka Máslová však problematiku nevidí čierno-bielo. Sama priznáva,
že v ojedinelých prípadoch môže byť hormonálna antikoncepcia jediným
riešením zdravotného problému. Ako protiklad však uvádza aj to, že HAK
sa dnes masovo predáva komukoľvek, bez brania na zreteľ zvyšujúci sa
počet nádorových ochorení prsníkov, ktoré spôsobujú práve hormóny, a
tiež zvýšený počet nekojacich matiek.

Posledným zásadným ukazovateľom je fakt, že ženy hormonálnou
antikoncepciou oslabujú svoju prirodzenú schopnosť otehotnieť. A tak
sa neraz stáva, že vo veku okolo tridsiatky, keď chcú počať, musia
svoje telo zaťažovať ďalšou dávkou hormónov, aby sa im to vôbec
podarilo.
3

Za najväčšie zverstvo považuje práve podávanie hormónov mladým
dievčatám, bez akejkoľvek diskusie o možných rizikách: "Najväčším
zločinom je podávanie HAK mladistvým. Slečna mala niekoľkokrát
nepravidelnú menštruáciu, má akné, tak jej predpíšeme pilulky.
Podávané hormóny vyradia z činnosti jej vlastný systém a nahradia ho
cyklom s pseudokrvácaním. Presne tieto dievčatá sú typickými
kandidátkami na neplodnosť a stretávam sa s nimi vo svojej ordinácii.
V pätnástke začne s antikoncepciou, v dvadsaťosmičke ju vysadí, v
tridsiatke sa lieči na neplodnosť a o ďalšie dva roky ide na umelé
oplodnenie," opisuje skutočnosti z praxe lekárka.

Máslová okrem iného hovorí aj o iných nepriaznivých vplyvoch HAK, o
ktorých už na našich stránkach písala doktorka farmácie Mirka
Radovská. Rovnako ako Radovská, tak aj Máslová upozorňuje na
nezanedbateľné riziko trombózy, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

V článku Dajte pozor, antikoncepcia ..., si môžete
pozrieť všetky riziká, ktoré sú s užívaním antikoncepcie spojené a
práve kvôli veľkej lobby a objemu peňazí, ktorý sa v tomto odvetví
farmaceutického priemyslu točí, sa o nich veľmi často nehovorí.

Viacero záujmových skupín sa pokúšalo aj na Slovensku pretlačiť
hormonálnu antikoncepciu do zoznamov liekov, ktoré by mali byť
preplácané zdravotnými poisťovňami. Postoj Ministerstva zdravotníctva
Slovenskej republiky je však pri tejto téme neoblomný a dáva za pravdu
odborníkom:
3

"Antikoncepcia ako kontraceptívum nie je ani liek na záchranu života,
ani na vyliečenie choroby. Dnes ju zdravotné poisťovne preplácajú
pacientkam, ktorým ju zo závažných zdravotných dôvodov predpíše lekár.
Antikoncepcia indikovaná zo zdravotných dôvodov je teda hradená
zdravotnými poisťovňami," povedala pre magazín ....sk hovorkyňa
rezortu Katarína Zollerová.

Gynekologička Máslová vidí riešenie v neskoršom začiatku sexuálneho
života. "Prednášam sexualitu na gymnáziu a snažím sa tým
sedemnásťročným slečnám vysvetliť, že nie je sa kam náhliť, že ta
panenská fáza má niečo do seba a že nie je sa za čo hanbiť - skôr
naopak. Ideálne by bolo, keby sa obnovila prestíž tej latentnej fázy
sexuality, kedy si môžu užívať jeden druhého bez toho, aby niesli
zodpovednosť za pohlavný život," dodáva Máslová.

Doktorka sa napokon vyjadrila v rozhovore aj k problematike pôrodu v
rôznom prostredí, nastrihávaniu hrádze počas pôrodu a tiež k prístupu
pôrodníkov k pacientkám.

Článok bol pripravený v spolupráci s magazínom ....cz, celý
rozhovor s gynekologičkou si môžete prečítať ...

janinah
23. feb 2013

@anjelicek26 ja som u mladých skôr za Pharmatex,kondom a neplodné dni a kombináciu toho všetkého...@siska6 ,čítaj @ivec16,tiež s ňou súhlasím..a tiež som mama dospievajúcich dcér a nepokladám sa za nezodpovednú,práveže sa cítim zodpovednou za ich zdravie a preto im hak nikdy neodporučím

ivec16
23. feb 2013

@anjelicek26 ja si ozaj mylsim, ze tie kondomy nie su az taky velky problem, a chrania nielen pred otehotnenim...

anjelicek26
23. feb 2013

@janinah - pharmatex ma vysoku nespolahlivost, prave kvoli tomu, ze pri aplikacii sa da dost pokaslat. Plodne a neplodne dni chcu fakt disciplinovanost a 15-16 rocne baby este nemaju na to dostatocne spolahlivy cyklus.. ano ovulacne testery by boli riesenie, tie tie plodne a neplodne dni ukazuju celkom spolahlivo a kondom ku tomu aj tak pri kazdom raze by malo byt slusne a spolahlive riesenie...

sorciera24
23. feb 2013

@siska6 lekar sa na vas fajn nabaluje.... (ale to na vacsine zien s tymto zmyslanim)......ja by som okamzite utekala od takeho lekara, preco? ...lebo tvoj problem neriesi!...miesto toho, aby ti zavcal riesil absentujucu ovulaciu, ti ju uplne HAk zastavi (a raz po par rokoch sa rozodnes mat dieta, vysadis a ovulacia nenabehne....)....
okrem toho existuje napr. Pharmatex (spermicidny gel) proti otehotneniu....
ja stale neviem pochopit, preco si 17tky myslia, ze sex je to najdolezitejsie?! a su ochotne kvoli tomu obetovat aj zdravie.... 😖

siska6
23. feb 2013

@ivec16 ano bola som v Lubochni a PCO mi vylucili a ani na nic ine neprisli

siska6
23. feb 2013

@sorciera24 Pharmatex som skusala ale vsetko ma z neho stipalo a potom som mala zapal

ivec16
23. feb 2013

@siska6 no ja by som si tym vylucenim az tak ista nebola... mne ho diagnostikovali az 5 rokoch problemoch 🙂 a tiez som mala zvyseny testosteron a ostatne relativne v poriadku, na sone nebolo este v tedy vidiet...

siska6
23. feb 2013

@ivec16 no tak ale s tym zatial nemozem nic robit

janinah
23. feb 2013

@siska6 možno si práve mala zápal ešte bezpríznakový a na to si si dala PHarmatex a štípalo...to mi pripadá dosť logické,sú aj čípky aj krém,skúšala si oboje?

ivec16
23. feb 2013

@siska6 mozes brat alebo nebrat HAK, ak ju beries pre antikoncepcny ucinok, je to tvoje rozhodnutie, ak si myslis, ze ju beries ako liek, tak sa velmi mylis... len maskuje problemy, nelieci a neriesi ich...

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
siska6
23. feb 2013

no ja verim mojmu doktorovi on predsa studoval medicinu

aduskatt
23. feb 2013

@siska6 aj Mengele studoval medicinu🙂))

ivec16
23. feb 2013

@siska6 ked som mala 17, lekar bol pre mna osobnost, ktora vie najlepsie co mi je... Neskor som zistila, ze lekar je len clovek, a v niektorych pripadoch viem viac ako lekar... Najlepsie je pocuvat svoje telo, a to sa vsemozne brani HAK , vid neziaduce ucinky, ludsky organizmus je velmi komplikovany a hormonalny system je velmi citlivy, ja som casom zistila, ze vsetko so vsetkym suvisi...jasne mas 17, lekar vie najlepsie co ti je, preto ti doteraz neurcil diagnozu, len nasadil HAK... Bohuzial vysetrenia su drahe, a je jednoduchsie,lacnejsie a vynosnejsie pre zdravotnictvo, poistovne i cely farmaceuticky priemysel predpisovat HAK, zien je vela- dajme tomu polovica populacie, namiesto toho aby vysetrovali a hladali pricinu problemov a teda utracali radsej zarabaju a predpisuje sa HAK. Ale kludne im ver, a papaj HAK neskor mozno zistis, ze to liek nie je... Lebo my ta tu ocividne nepresvedcime... A aby som neodbocovala od temy, tak ja tie uplne suhlasim
s uvodnym clankom a podotykam, ze pani ktora tam figuruje je tiez lekarka... Tak komu verit? Lekarovi alebo rekarovi? Vidim to 50 na 50, takze rozhodnutie je na tebe co si vyberies... S vlastnej skusenosti, ja som HAK brala asi 4 roky, problemy kvoli ktorym som ju brala som pocas uzivania nemala, zato som mala ine vid. Pribalovy letak - neziaduce ucinky, mozes si vybrat... Po dobrati sa sice problemy vratili ale ja uz HAK nikdy brat nechcem... Pretoze len vymenis jeden problem za iny...

janinah
23. feb 2013

@siska6 tak toto je veta storočia 😉 robím s doktormi 30 rokov,viem o nich svoje 😉 ...v prvom rade ver sebe,svojmu zdravému sedliackemu rozumu,inštinktom a zlatej strednej ceste v živote

@aduskatt 😉

kkkika
23. feb 2013

No čo, niektorí ľudia sa poučia na chybách iných a iní zas na svojich 😉 resp. čím je človek mladší a má menej skúseností, tým si myslí, že je múdrejší (česť výnimkám). Takže ťažko radiť niekomu, kto si poradiť nechce dať.
Ja som po HAK, ktorú som brala ani nie rok, pribrala 17kg, začala som mať dosť vážne problémy s obličkami (ktoré sú už ale našťastie relatívne vyriešené) a strašne mi tŕpli prsty na nohách. Potom som zmenila gynekológa a tento môj, ktorého mám teraz, má našťastie voči HAK dosť rezervovaný prístup, sám mi povedal, že je to svinstvo a že ani jeho žena to neberie.

eaka
23. feb 2013

Kočky, taký dotaz, tie negatíva HAK sú spojené hlavne s tým, že sa hormóny jedia, alebo so samotným princípom nastolovania umelého stavu neplodnosti? Je situácia rovnaká pri hormonálnom vnútromaternicovom teliesku? dík

siska6
24. feb 2013

@kkkika kazdy organizmus reaguje inak 🙂 ja zas chudnem a nemam ziadne neziaduce ucinky

siska6
24. feb 2013

@janinah no ja to citim tak ze tu HAK potrebujem lebo sa konecne citim ako zena. vy ste asi nezazili ake je to zarastat na takych miestach ako chlap, mat tazke akne, ziadne prsia, nepravidelnu menstruaciu...lebo toto vsetko dokopy je dost frustrujuce a HAK mi naozaj v tomto pomaha

sorciera24
24. feb 2013

@siska6 a to ich teraz ides brat cely zivot, aby si sa citila ako zena? 😕 zazila som aj nepravidelnu, aj bolestivu menstruaciu, aj akne aj kadeco.....je fakt, ze chlpy na hrudi mi nerastli (ale myslim, ze to nerastu ani tebe;)) ....lebo na vsetko toto existuju aj prirodne produkty, ale mne je to jasne, toto je pohodlnejsie;)
ja len, ze to, ze nemas teraz nez. ucinky, neznamena, ze je vsetko ok.....vacsina nez. ucinkov a vaznych problemov prichadza az po vysadeni (cize az ked vysadis, prid povedat, ze ako tvoje telo reaguje;)) (mne je uplne jasne, ze teraz sa citis fajn, inak by sa to tak dobre nepredavalo, keby si mala hned nez. ucinky;))

siska6
24. feb 2013

@sorciera24 na hrudi nie ale na bruchu, prstoch na rukach, nad perou, na zadnych stehnach... (a to neboli jemne chlpky! )

janinah
24. feb 2013

@siska6 mám ti napísať kde všade mám chlpy ja? 😉 ale mám epitátor /či depilátor,nikdy neviem ako je to správne/aj žiletku 😉 a roky sa chystám na laser,ešte som sa tam nedostala 😉 ale hormony kvôli tomu by som nejedla,a ver,existuje kooopa takých žien s problémom s ochlpením..ono je to o tom ako sa k veci postavíš...neberiem ti tvoj názor,ale dúfam,že časom ho zmeníš

kkkika
24. feb 2013

@siska6 pozri, to, že ich nemáš teraz, neznamená, že ich nebudeš mať nikdy. Resp. to, že necítiš, že ich máš, neznamená, že ich skutočne nemáš. Ako jedna moja známa, ktorá bola úplne v pohode, po 2 rokoch užívania HAK šla kvôli niečomu na cievne a dr. sa jej spýtal, že či neberie HAK. Ona že berie, tak on, že má cievy v úplne dezolátnom stave. A to po 2 rokoch užívania. Necítila, že by jej čokoľvek bolo, išla na cievne kvôli čomusi úplne inému.
Vieš, to, či robíš dobre alebo zle, keď užívaš HAK, je na Tebe aby si posúdila, no z vlastnej skúsenosti viem, že sú odvetvia medicíny, kde ide o niečo úplne iné, než o zdravie človeka (a obávam sa, že HAK k nim patrí). A byť Tebou, možno by som sa snažila zistiť, či neexistuje iný spôsob liečby Tvojho problému, lebo toto vlastne ani nie je liečba,.

anos18
24. feb 2013

Mam spoluziacku internu lekarku, ktora ostala zdesena, ked som jej povedala, ze beriem HAK (bolo to uz pred 12 rokmi a brala som ju len rok). Pytala som sa jej, preco je zhrozena, ked gynekologovia ju do nebies chvalia. Povedala mi: "Gynekologovia ju chvalia, ale my internisti potom vidime nasledky." Nebrala by som ju uz nikdy viac a mojho syna som poucila o inej antikoncepcii, aby, ked bude mat v buducnosti partnerku, ju nikdy nenutil do uzivania HAK.

veonka
24. feb 2013

ja by som tiež nebrala HAK a mm ma v tom podporuje, lebo tiež vie, že je to svinstvo. Ja som ju užívala ked sme sa spoznali a po pol roku mi diagnostikovali myom. Urobil sa isto z toho svinstva 😠 . potom som ju zo dňa na deň prestala brať a celý čas sme fungovali na prerušovanej sulozi a spolahlivo, dlhych 7 rokov...
čo ale by som odporučila svojej dvere naozaj neviem, lebo HAK by som ju nechcela vidiet užívať a na druhej strane ostatne metody su dost nespolahlive... a vacsinou musi hlavne spolupracovat chlapec, a to ťažko ovplyvniť. Na to by som sa nerada spoliehala 🙄

ewisam
24. feb 2013

No moj nazor je, ze radsej antikoncepcia v mladom veku, ako potrat. A ako pise @veonka ostatne metody planovaneho rodicovstva su nespolahlive... Ja zo zdravotnych dovodov HAK uzivam uz dlhsie cca 12 . Samozrejme ked chcem, aby si telo vydychlo, naplanujem si tehotenstvo 🙂

sorciera24
24. feb 2013

@ewisam existuje vela nehormonalnych metod, kt. vobec nie su nespolahlive (a ak ich navyse skombinujes, ucinnost je vyssia ako pri HAk.....)ja som zas za, ze v mladom veku radsej nebudem sexovat ako by som mala riesit HAk ci potrat....
@veonka

ewisam
24. feb 2013

@sorciera24 no to si asi povies treaz, ked uz vies o com to je cely sex, ale povie si to aj zvedavy tinedzer, ze nesexujem ked vsetko stoji v pozore len co prejdeokolo pekna sukna?
A rada sa necham poucit, pretoze bilingsova metoda urcite nezabera, hoci som na nu pocula chval do nebies

sorciera24
24. feb 2013

@ewisam tiez som bola tinedzerka a neroztahovala som nohy nadrzanym tinedzerom, vsetko je v hlave a vo vychove...
no tak napr. kondomy, spermicidne gely, telieska, preusovana (jasne ta sama o sebe moc spolahliva nie je....ale co tak ju skombinovat napr. s kondomom?)

ewisam
24. feb 2013

@sorciera24 ale ja tu predsa nehovorim o sexe s kadekym.... ale nikdy nevies, co napadne tinedzera. O telieskach som tiez kadeco pocula a ked sa zapalia, tiez je to "radost" a to ostatne, nuz nie je to to prave orechove ako sa vravi... Samozrejme som za vychovu v duchu planovaneho rodicovstva, ale kolko mladych si to vezme k srdcu? A urcite sa nam ako rodicom nepridu pochvalit alebo sa opytat "Mami a mam s nim spat, ked ma lubi?" Ale je to nadlho, Treba si uvedomit, ze mladi zalubení zmyslaju inak ako my co sme si uz nieco uzili a prezili asi tak