Prestali na Antolskej pichať epidurál?

28. dec 2020

Ahojte, vie niekto potvrdiť, že Antolská prestala kvôli covid situácii (potreba anestéziológov na covid oddelení/ich momentálny nedostatok) podávať epidural pri pôrode? Info mam od rodičky zovcera.

s_a
28. dec 2020

Ja som rodila síce pred 6 týždňami ale pichali.. a pichala ho doktorka, ktorá aj odrodila

viera
29. dec 2020

.

bambulka473
29. dec 2020

Od 7:00-15:00 pichaju, potom už nie. Myslím že od včera majú také nariadenie.

qetka
29. dec 2020

no pekne, nemate niekto info o Ruzinove? Ci tam funguje, alebo tiez prechadzaju na takyto rezim?

miriam11
29. dec 2020

Pokiaľ nemajú anesteziologa k dispozícii, tak sa môže stať, že epiduralku nedostanete.

vevesh
29. dec 2020

A tomu sa hovori vyspela krajina...😳😳😳😳

robin30
29. dec 2020

@vevesh odrodit sa da aj bez epiduralu zas nemusia byt zenske rozmaznane🙂nebrat v zlom 😉

qetka
29. dec 2020

@miriam11 no to dava logiku, ale ked bude potrebny akutny cisarsky rez, tak uz anesteziolog zrazu k dispozicii bude? 🤷‍♀️

miriam11
29. dec 2020

@qetka no nič s tým nespravíš. Cisarsky rez je životne dôležitý zákrok. Epidural nie.

dapo
30. dec 2020

@vevesh tomu sa hovori ludia popierajuci epidemiu, nedodrziavanie opatreni a preplnene nemocnice, mozeme byt radi ze zatial nedochadza k horsim veciam...alebo si myslis ze ked v taliansku alebo spanielsku zomierali denne stovky ludi na koronu, ze niekto riesil epiduralky?

h_petra
30. dec 2020

@vevesh si si nevšimla, že je tu covid? ty vyspelá krajina...
odrodíš aj bez epidurálu ;)

vevesh
30. dec 2020

@h_petra
@dapo
@robin30 epi si clovek nepicha z rozmaru- pri niektorych porodoch je potrebna (ano, nie vzdy), ale zena si problemy nevybera a ani porod cas- radsej epidural ako cisarsky...a pri oboch je anesteziolog potrebny. Ale covid je dobra vyhovorka, aspon sa dobre nemocniciam zaplati...
A dakujem, ze som v krajine, kde aj napriek covidu si zena epi pichnut moze, lebo je to brane ako nevyhnutny liek...

dapo
30. dec 2020

@vevesh kokos by ma zaujimalo ako sa nemocniciam covid zaplati 🤦‍♀️ ja neviem co je nepochopitelne na tom ze nie je personal lebo vsetci musia behat na covid oddeleniach a po mesiacoch bez prestavky padaju na hubu...mozno tam kde si nie je taka zla situacia, alebo je na tom zdravotnictvo celkovo lepsie a tak maju moznost robit aj volitelne zakroky v neobmedzenej miere (a epi je volitelny zakrok)...ja doprajem tu epi kazdemu, toto by si mali precitat ti co vravia zeneyreba rovit opatrenia, lebo ked sa premoruje spolocnostou koronou, tak sa na to foplacame vsetci, aj mladi aj zdravi a aj rodicky v nemocnici

lula313
30. dec 2020

@vevesh je to tak aj v rakusku. Napr Hainburg má len jedného v službe a keď sa jeden motorkár vyrúbal, operovali ho 10 hodín, tak 10 hodín nebol k dispozicii pre rodicky

vevesh
30. dec 2020

@dapo no na koronu dostanes lepsie zaplatene, takisto ako cs- tak naco davat epi, ked obe dve vyssie spomenute su lepsie platene...
@lula313 v malej nemocnici pochopim. V hlavnom meste je to dost sila...

terezia323
30. dec 2020

@vevesh hej ale tá sekcia a kovid aj viac stoja nemocnicu

vevesh
30. dec 2020

@terezia323 vsak to dostane vsetko preplatene este aj s proviziou🤨🤨

terezia323
30. dec 2020

@vevesh pracujem v nemocnici niekoľko rokov, ale to čo dostane nemocnica od poisťovne za 1 cisarsky rez len tak tak pokryje náklady. A bohužiaľ je kritická situácia v nemocniciach takze sa určujú priority a to epidural nie je.

h_petra
30. dec 2020

@vevesh ty si strasna krava

nikitkad
31. dec 2020

@vevesh prosim?? Sesternicin muz robi na Kramaroch. A teda ziadne peniaze navyse od prvej vlny za covid pozitivnych nevidel. Od zaciatku prvej vlny dostal 160€ odmenu. Za to, ze je tam nonstop. Tak netrepte hluposti

robin30
31. dec 2020

@vevesh epi nie je nevyhnutnost ja idem rodit piate a ked som citala o epi pri prvom bolo jasne ze nikdy si to pichnut nedam a to som rodila deti od 2900g-4820g

malasandrika
31. dec 2020

@robin30 to, že Ty máš 5 detí a ani jedno si nerodila s epidurálkou ešte neznamená, že je to zbytočnosť, lebo Ty si hrdinka a nebudeš do seba pchať takéto veci. My ostatné, ja kľudne na čele, budem radšej za rozmaznanú a túto “zbytočnosť” si nechám pichať koľko bude treba. Dieťa som odrodila cez epidurálky 😉

Komentujúce neurazte sa, ale nikto nepopiera existenciu covidu, ale Zem sa kvôli tomu nepresne točiť a ženy neprestanú rodiť, tak snáď aspoň aké-také ľudské podmienky by mohli mať, aj keď na Slovensku neboli ani za bežného stavu.

vevesh
31. dec 2020

@robin30 vies, epi je nevyhnutnost napriklad pri kliestovom porode ci porode vakuumextraktorom alebo ked porod trva 24h+. Ja mam jeden cs, jeden prirodzeny a jeden s epi s vakuumextraktorom, ktory trval 72hodin. Su situacie, kedy sa uz neda robit cs a vtedy je epi nevyhnutnost. To, ze ty si to na sebe nezazila, neznamena, ze to nie je nevyhnutnost pre ine rodicky. Problemy pri porode si nikto nevybera a radsej porod s epi ako potom pohreb robit...

vevesh
31. dec 2020

@nikitkad on nie, vedenie ano. Vieme vsetci, ako sa s verejnymi peniazmi naklada...

klip0
31. dec 2020

@vevesh nerodila som este, tak neviem, ale prosim ta myslis ze naozaj su pripady kedy je - bud epi alebo pohreb? Pýtam sa zo zaujimavosti, nerypem ani nic, len doteraz som brala ze to je len tisenie bolesti a ked je zle tak ci tak robia cisarsky. Nie ze moze byt situacia, ze keby nebola epi, je pohreb...?

robin30
31. dec 2020

@vevesh mne sa narodila dcera mrtva 7minut ju ozivovali a aj tak mi epi nikto nestrkal.Vsade sa vresti,ze je covid anesteziolog musi byt niekde inde tak co zeny odrodia aj bez toho ako x rokov predtym...
@malasandrika nech si kazda robi co chce a ako chce a pisala som nebrat v zlom ked je situacia aka je nech si maminy zaplatia sukromne porodnice a nech si daju pichnut co chce pokial je v statnej a jednoducho lekar tam nie je ma smolu

lucia147852
31. dec 2020

@vevesh keby im tak išlo o prachy za sekciu tak by ich robili jak na bežiacom pase. Prax je niekedy bohužiaľ uplbe iná a sekcie robia v čase kedy je niekedy už neskoro. Takze toľko k sekciam.
A čo sa týka kovidu tak si predstav že ti ľudia su ozaj na ventilacii a ozaj potrebuju anresteziologov. Už pred covidom mali jedného anest a nemal mi kto po pôrode vybrať epi z chrbta, pretože bola pri akútnom cisárskom. Ti lekári sa bohužiaľ neklonuju.
A top je keď sa sťažujú ľudia ktorí majú opatrenia hlboko vieme kde, veď oni sa predsa nebudú obmedzovať a potom sa sťažujú že nie sú lekári 🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️ Si myslis že v iných krajinách je to ako. Výnimky sú len tie, kde majú zdravotníctvo naozaj na mega úrovni.

yoxinka
31. dec 2020

@malasandrika
Nie, Zem sa neprestane točiť, ani ženy rodiť ... ale je fakt, že odrodiť sa bez epidurálky dá ... ale keď niekto v kritickom stave potrebuje pripojiť na pľúcny ventilátor, tak to sestrička pekným slovom alebo povzbudením nevybaví a musí tam ten anestéziológ byť. Kamoška je anestéziologička a jej muž záchranár ... to čo prežívajú posledné mesiace je absurdne šialené. Ľudia majú v paži, korona je výmysel pre biznis a podobné s prepáčením chujo...y počúvam s každej strany, ale keď treba zrazu kriesiť niekoho z rodiny s covidom v nemcocke a treba k nemu doktora, lebo leží a dusí sa vo vlastnom tele vtedy rýchlo doktori pomožte. Ale tí doktori sú tiež len ľudia a ja už naskutku nechápem, že toto niekto nechápe. Mimochodom, rodila som aj s epidurálom aj bez, takže viem to porovnať a áno, dá sa to.

nini1010
31. dec 2020

Boze to je hrozne!By som zaplatila cokolvek za epidural.

vevesh
31. dec 2020

@lucia147852 v inych krajinach maju koronu zvysoka niekde a funguju uz relativne ako predtym. Ano, zapadna a stredna europa sa ide poskladat pod vplyvom medii, zvysok to berie racionalne a zivot ide dalej. Na margo epi, v zapadnej europe ju normalne dostanes, kedze to nie je nadstandard ale standard pri porode, ktori nemaju dovod obmedzovat. Vsade inde je to otazka financii, ci si ju priplatis alebo nie...