Ruské gymnázium v Bratislave

17. apr 2021

Ženy tak uvažujem, že angličtinu a nemčinu dnes vie veľa ľudí.Co si myslíte o ruskom gymnáziu po prvom ročníku sa učia predmety v RJ bude to asi dosť ťažké učiť sa fyziku v RJ😉trocha ma demotivuje, že v 5 ročnom bilingual sa učí RJ a AJ, v 4 r nie je bilingual, ale zase je na výber nemčinu, ktorú by som bola rada, aby sa učila.Myslite si, že ruština je žiadaný jazyk?čo zbežne pozerám profesiu mám ten pocit, jazyky jej idú a ruštinu považujem za ľahký jazyk učila som sa.Dali by ste tam dieťa či by ste preverovali aj, nj? Ďakujem😊

mukel
17. apr 2021

Určite ju daj. Myslím si, že žiadnym jazykom to nepokazíš. A ešte plus je, že si dcéra môže v originálnom znení prečítať najlepšiu sériu učebníc fyziky. 🙂 (tá je v ruštine)
A ešte takú poznámku. Mne môj strýko matematik odporučil, aby som sa učil ruštinu, kvôli kvalite ruských kníh o matematike. 🙂 Takže aj v tom by mala výhodu.

dskjhfdlkdjhl
17. apr 2021

@mukel To s tou ruskou matematickou literaturou platilo za socializmu, ked nebol pristup k inej ako ruskej knihe, oni vtedy prekladali vsetky knihy a tu sa dali kupit. Teraz matematici publikuju po anglicky a tie knihy, ktore tu boli za socializmu v rustine, sa daju zohnat v anglictine a su aspon pisane rozumnou formou, na rozdiel od tych ruskych. Ale ano, vtedy to bolo fajn.

janai1
17. apr 2021

Každý jazyk je super... Ja mám angličtinu/ruštinu zo školy a za mňa by som nemenila... Nemčinu som sa po skole naučila sama....
Ruštinu využívam aj v práci... priateľ je IT, teraz pracujú s rusmi tak mu prekladám na home office keď je 😂
Myslím, že mne pomohlo že som sa učila azbuku v škole, lebo na tie ich "kliky-háky" by som asi sama nervy nemala 🤷‍♀️

savanna
17. apr 2021

Na profesii je ponuk v nemcine neurekom, pre rj a ostatne jazyky okrem aj sa to pohybuje vacsinou v desiatkach. Ale podla mna je hlavne dolezite, k comu ma ona vztah, ci by sa jej rj pacila ako jazyk, ci ma vo vseobecnosti blizky vztah k jazykom. Lebo v konecnom dosledku bude ona ta, ktora to bude musiet studovat.

lindous
17. apr 2021

Bilingvál je podľa mňa napriek 5 ročnému štúdiu a maturite z viacerých predmetov super ... za mňa ideál anglický biligvál + druhý jazyk kľudne tú ruštinu... ja som teda mala francúzštinu a ešte som ju od strednej nevyužila, všade si vystačím s angličtinou 😅 pozerať teraz na pracovné ponuky je také no ... neviem ... vie už vôbec čo po strednej ? aká VŠ ? ak by chcela ďalej študovať jazyky, tak kľudne môže napr. tlmočníctvo/prekladateľstvo kombinácia týchto dvoch jazykov a doženie aj tú ruštinu, ak bude chcieť niečo úplne iné, tak väčšinou je na VŠ angličtina ako predmet a aj všetká štúdijná literatúra a niekedy aj predmety v anj + študijné pobyty tiež v anj ... a ak predsa len ruský bilingvál, tak druhý jazyk určite angličtina si myslím

autor
17. apr 2021

@lindous ale kde🙈veď tapeme vôbec so strednou vôbec nemá predstavu aku VS.Jazyky ju veľmi bavia učí sa AJ a NJ a skôr je k tým prírodným vedam chémia, bio...ja robím na špedícii v doprave a veľa používam ruský jazyk.Bol to len taký nápad, ale som rada, že ste mi dali Vás pohľad.My máme ešte rok času, ale to zbehne ako nic

ivangeline
17. apr 2021

Ja mam za sebou ruske gymko. Nic tym nepokazis le je to gymko. Na výšku by potom bolo treba ist...

lindous
17. apr 2021

Ja som v tom veku tiež vôbec nevedela, aj gymnázium som si vybrala viac-menej náhodne 😅 😂 nakoniec som skončila pri chémii a tam angličtina ako prvý jazyk určite 🙂 ale ruština je podľa mňa super do kombinácie 🙂

autor
17. apr 2021

Ako to myslíš, že skončila pri chémii?dnes v lese mi celý čas rozprávala o vzorcoch, kyselinach, oxidoch na webe si pozerá nejakého chlapca čo robí pokusy

lindous
17. apr 2021

Študujem chémiu na VŠ, momentálne posledný ročník 2. stupňa 🙂 a veľmi sa teším, že máme takúto nadšenkyňu, ak sa ešte nezapojila, tak určite skúste chemickú olympiádu o rok, spolu s tým prichádzajú možnosti rôznych letných sústredení a korešpondenčných seminárov a je to super, ja som začala až na strednej, ale mám z týchto vecí najlepšie zážitky

autor
18. apr 2021

@lindous ďakujem a kde plánuješ pracovať, ak to nie je tajné?😊áno, vyzerá, že ju chémia veľmi chytila čomu som rada aj mňa bavila

lindous
18. apr 2021

Ja som na prírodovednom smere a budem pokračovať na doktorandskom štúdiu, pri tom by som rada trochu pocestovala po stážach a ďalej je plán zostať na univerzite vo výskume a učiť.. Teda aspoň zatiaľ, uvidíme kam ma to zavedie 😊

timurkvakin
23. mar 2024

@mukel Dobrý deň/večer; Myslíte "Kurz fyziky": Трехтомный «Курс общей физики», написанный совместно С. Э. Фришем (1899–1977) и А. В. Тиморевой (1902–1995),(?). Niektoré veci (štatistika, matematická analýza-"Berman"-príklady) som sa "vtedy" učil tiež v ruštine. Kupoval v "Ruskej knihe". No často písané "humpolácky" (výpočtové vzorce, latinka). Čiže ozaj sú anglické verzie kvalitnejšie; otázka je zohnať ich a ich cena.

timurkvakin
23. mar 2024

Dobrý deň/večer; ak bude záujem o chémiu trvať, dovolím si odporučiť vhodnú "detskú" sadu (kit) pomôcok k praktickej realizácii pokusov. Je ich "hafo" (viď google), napr.: 120 Súprav Vedeckých Laboratórií Pre Chlapcov A Dievčatá, DIY STEAM Vzdelávacie Nástroje Pre Výučbu Vedy, Kreatívne Darčeky Pre Výučbu Vedy Pre Deti; (69 predaných), a ENJOY THIINKING TOYS (618 sold), 18,79€;36,19€;-48‏% a samozrejme aj vo vyšších cenách. POZOR NA OČI, ZÁCLONY a pod. A naučiť sa "Učiteľku chémie" (Lojzo).