Júlovo - červencové slniečka 2009
Tak vás všetkých srdečne vítam v novej téme. Keďže sme už všetky mamičky a máme svoje drobčiatka pri sebe, nastal čas otvoriť novú témičku 😵
Stručné zhrnutie
- Novorodenecké koliky a grckanie sú častým problémom a v diskusii rodičia uvádzali riešenia ako Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia/„probio“, antirefluxný sirup Gastrotuss a rôzne masáže či polohovanie dieťaťa na brušku alebo vpravo hore.
- Pri ťažkostiach s kakáním pediatri a ortopédi v diskusii odporúčali techniky ako zdvihnutie nožičiek, masáž bruška, „rr“ (rektálna pomoc), balenie do dvoch plienok a nosenie v nosiči (manduca/klokan).
- Reakcie po očkovaní TBC môžu podľa skúseností rodičov zahŕňať lokálne hnisanie a chrasticku, ktorú niektorí rodičia ošetrovali liehom po kúpaní, a ortopédi odporúčajú pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov balenie do dvoch plienok a následné kontroly.
Q: Aké prípravky sa v diskusii spomínali na zmiernenie koliky a refluxu u dojčiat?
A: V diskusii rodičia uvádzali Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia (uvádzané ako „biogaju“ alebo „probio“), antirefluxný sirup Gastrotuss a vo viacerých prípadoch aj režimové opatrenia (masáže, poloha na brušku, nosenie v manduce).
Q: Ako dlho čakať na účinok probiotík, ak ich podávam pri tráviacich ťažkostiach?
A: V diskusii bola zmienka, že treba dať probiotikám čas 14 dní, aby sa prejavil účinok.
Q: Čo rodičia v diskusii uviedli ako spontánne a lekármi odporúčané spôsoby pomoci pri zápche novorodenca?
A: Rodičia písali o zdvihnutí nožičiek pri stolici, brušnej masáži, polohe na brušku, ošetrívaní rektálnou pomocou („rr“) a používaní probiotík; ortopédne doporučenie bolo baliť do dvoch plienok pri podozrení na problém s bedrovými kĺbmi.
Q: Aké skúsenosti mali rodičia s nosením v nosiči pri upokojení dieťaťa?
A: Viacerí rodičia hlásili, že nosenie v manduce alebo klokanke pomohlo ukľudniť dieťa a zabezpečiť dlhší spánok, a že dieťa často spí lepšie pri pocite tepla a tlkotu srdca rodiča.
Q: Čo rodičia uviedli o dojčení a známkach dostatočného mlieka?
A: Rodičky opisovali, že husté, žltkasté „smotanové“ odsaté mlieko je znakom dobrého výživného mlieka, že dlhšie nočné pauzy (3–4 hodiny) môžu naznačovať dostatočnú zásobu, a že ak dieťa neplače od hladu a priebežne priberá, mlieka býva dosť; ako alternatívu pri nedojčení spomínali Nutrilon 1 HA.
Q: Ako sa v diskusii riešili lokálne komplikácie po TBC očkovaní?
A: Rodičia popisovali, že vpich po TBC sa môže zahnisávať a prasknúť, tvoriť chrasticku; jedno riešenie bolo ošetrovanie liehom po kúpaní a očakávanie, že chrasticka odpadne bez ďalšieho zásahu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Koliky a grckanie sú bežné problémy u dojčiat a rodičia používali kombináciu režimových opatrení (masáž, poloha, nosenie) a prípravkov (Sab Simplex, probiotiká Biogaia, Gastrotuss).
- Pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov ortopédi odporúčajú balenie do dvoch plienok (abdučné balenie) a následné kontroly.
- Niektoré lokálne reakcie po TBC očkovaní (hnisanie, chrasticka) rodičia ošetrovali miestnym liehom a sledovali ich samoozdravný priebeh.
Sporné názory
- Niektorí rodičia považovali Nutriton za pomoc pri grckaní na odporúčanie lekárky, iní uviedli, že po Nutritone sa stav zhoršil.
- Jedna matka uviedla, že užívanie ricinového oleja (ricinus) u nej údajne zmenšilo hustotu mlieka, zatiaľ čo ďalšie matky hlásili zvýšenú tvorbu mlieka po rôznych zásahoch — názory sa rôznili.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne príčiny spôsobujú individuálne koliky u konkrétneho dieťaťa a ktoré intervencie budú u neho efektívne zostáva nejasné.
- Ako dlho presne pokračovať v abdukčnom balení/ortopedických nohavičkách pred definitívnym rozhodnutím o ďalšom postupe nie je jednotné stanovené v diskusii.
- Presná účinnosť probiotík u konkrétnych prípadov tráviacich ťažkostí zostáva otázna (potrebné pozorovanie do 14 dní).
Spomenuté značky a firmy
Biogaia, Sab Simplex, Gastrotuss, Nutriton, Nutrilon 1 HA, Tesco, Fisher-Price (FP), Manduca, Modrý koník, OAZA, Pod dubom, Umelka
Spomenuté produkty a metódy
Sab Simplex, Biogaia / probio, Gastrotuss (antirefluxný sirup), Nutriton, Nutrilon 1 HA, ricinus (ricinový olej), dvojité plienky (abdukčné balenie), „rr“ (rektálna pomoc), kalhotky na klouby / ortopedické nohavičky, manduca / klokanka (nosidlo), zavinovačka, cumlík (silikónový dudlík), Fisher-Price lehátko, TBC očkovanie (lokálna reakcia), odsávanie mlieka (pumpy)
Miesta a osoby
Domazlicich, antolskej, Baťov kanal, Pod dubom, OAZA, Umelka, Sachtickach, Petrzka, Devin
Dobré ráno !
Dnes majú 8 mesiačikov 😵 😵 😵
nika251....................21.7.........................Attila
beruska113...............21.7.........................Lukášek
Meniny oslavuje: Blahoslav , Blahoboj, Blahosej, Radek, Radko
Meniny oslavuje v ČR: Radek , Filemon, Radegast, Radhost, Radko, Radoš, Rajko, Všerad
Prajeme všetko najlepšie ! 😵 🙂
Kalendárium:
Svetový deň Downovho syndrómu
(vyhlásený v 2006 na podnet organizácií Down Syndrome International a European Down Syndrome Association, dátum je odvodený z čísel 3 a 21 – trizómia 21. chromozómu)
Medzinárodný deň za odstránenie rasovej diskriminácie
(OSN, vyhlásený v 1966, pripomína sa od 1967; v ten deň 1960 polícia zmasakrovala účastníkov pokojnej demonštrácie proti apartheidu v juhoafrickom Sharpeville, zabila 69 ľudí)
Medzinárodný deň bábkarstva /aj bábkového divadla/
(Medzinárodný bábkarský zväz – UNIMA, vyhlásený v 2002)
Medzinárodný deň domáceho hospodárstva
(Medzinárodná federácia pre domáce hospodárstvo – IFHE, iniciovaný v 1979)
Medzinárodný deň invalidov
(Medzinárodná federácia telesne postihnutých – invalidov práce a civilných invalidov – FIMITIC, pripomína sa od 1960)
Medzinárodný deň planetárií
(Medzinárodná spoločnosť planetárií – IPS, od 1995)
Svetový deň lesov /aj lesníctva/
(Európska poľnohospodárska konfederácia – ECA, Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo – FAO, iniciovaný v 1971)
Svetový deň poézie
(UNESCO, vyhlásený v 1999, oslavuje sa od 2000)
Svetový deň zdravého spánku
(Medzinárodná nadácia pre duševné zdravie a neurológiu – IFMHN, vyhlásený v 2001)
Týždeň solidarity s národmi bojujúcimi proti rasizmu a rasovej diskriminácii (OSN, vyhlásený v 1979)
nedeľa, marca 21 • sobota, marca 27
Fúha ! Hotovo 🙂
aďka ty kokso ! Ja som malej ten excipial natrela predvčerom a pozerala som včera,že je vyhádzaná a svrbí ju to ! Keby som nečítala,tak ma to ani nenapadne.V noci som premýšľala,čo papala.... Ďakujem ! Inak by som na to tak rýchlo neprišla.A ostávame pri olivovom oleji asi. Dovtedy mala pokožku v poriadku,tak nebudem vymýšľať.Ale aj Patrik sa sťažoval,že ho svrbí telo....hmmmm Veď mu to nikdy nerobilo zle. 😒
Ahojky...
Sa teškáme z dalšieho zubáčika Filipka....
Oslavenčekom všetko naj.....
Kto chce pozrieť fotečky, sú na FB, profil Lusie 99 🙂
A jeden na zasmiatie:
V zabudnutej ruskej derevni leží bábuška na smrtelnej posteli, tažko dýcha a chytá dedka, ktorý sedí pri posteli za ruku.
Dedko ju chlácholí
- Pokojne drahá, nenamáhaj sa, prosím!
Bábuška s vypätím posledných síl hovorí: "Starký môj, celý život som mala pred tebou jedno tajomstvo -
vždy som snívala o análnom sexe, ty si sa o to nepokúšal a ja som nemala odvahu ta o to požiadat. A teraz ta
naposledy prosím - urob mi to aspon raz".
Dedko na to: -"Nnuž ked už nic iného nechceš - dobre!!
Stiahol gate, obrátil babku na bok a pustil sa do nej.
Po dlhšej chvíli odkväcla babka a hned po nej aj vysilený dedko.
Ráno sa dedko zobudí a šokovaný pozerá - bábuška nakrmila hydinu, ciperne
behá po dvore s velkou prútenou metlou a vyspevujúc zametá dvor.
Dedko sa v úžase schytí rukami za hlavu a vykríkne: "Bože môj, ved my sme takto mohli zachránit súdruha LENINA!".
😀
ahojte, oslavencom gratulujem 😵 , zubkatym detickam tiez 😵 , perfektne fotecky ste pridali 😉 , a vtip na rano super 😀 ...a co to ten excipial...my berieme a ok....ale mam ho uz dlhsie, ...zeby bolo daco v tejto varke,ked sa vsetky deticky vyhadzuju?...ci co to...
Čaute babenky, som tu dlho nebola, vôbec nestíham 😒
maličká sedí, štvornožkuje a stavia sa pri nábytku, a tak musím stále dávať pozor, aby nespadla. Ináč je zlatučká, náš pokladík. 😵
Samko mal 2 dni zase horúčky, 😖 a nič iné, ale už je dobre 🙂 .Asi zase zuby, ešte tie zadné stoličky nemá všetky.
Maťo ešte využíva posledné lyžovanie. 😉
Ináč sa máme fajn , keď bude trochu času, tak skočím na dlhšie
A nový koník , dá sa v ňom dobre orientovať? Či je to horšie? 😕
A gratulky oslávenčekom a novým zúbkom, my mame stále iba jeden, ale už sa tlačí pomaličky sused 😀
ozi do kelu! Že ešte stoličky nemá všetky 😀 nás tu ostáva ešte pár bezzubých 🙂
olé olé olé olé...vyhrajeme...vyhrajeme 😀
Včera som išla cez Pezinskú babu a tiež tam boli ešte lyžiari.Síce len dvaja,ale aspoň im nikto nezavadzal 😅
a nový koník ? Treba si len zvyknuť.Ja som si dala pár tém medzi obľúbené,čomu sa teším asi najviac 😵
bola som v DM drogerii a kupila som matkovi kasu , ze babylove bio milch -brei...velmi nam chuti, skusali sme zatial vanilkovu a bananovu...aj ja som ochutnala a maju fakt prijemnu chut...skusali ste to niektora svojim detom?co na to hovorite?...my sme doteraz len hami, sunarku...
ahojte..
vítam nás na novom koníkovi...som čakala, kým nabehne a medzitým sme odišli k svokrovcom..tiež si zatial zvykám..a kde sú smailíci?? či som slepá?? ked vy ich dávate..
včera bolo nádherne, tak sme sa kočíkovali a aj povozili na trojkolke...máme aj fotečky, ale budú neskôr, lebo fotila švagrinka a nemala som usbčko so sebou..tak až nabudúce..a erik tam šrotil, všetko čo videl..teda papal riadne porcie..ale predvčerom večer mal zase taký záchvat plaču o polnoci...chudatko, neviem či zuby, alebo či bol urieknutý(svokra aj švagrina na to dosť veria, tak vraj ho dlho nevideli, tak ho mohli nechtiac urieknuť..tak svokra olizovala)
a od piatku sami tlieskame .. viem že tu už viaceré detičky vedia tlieskať, ale u nás je to novinka...a krásne to po nás opakuje..a dnes bolo prvé baba ... ked to ráno povedal, mm to prebralo až vstal z postele a čakali sme, či ešte niečo nepovie ... a máme zaparenú ritku..neviem z čoho..ráno ešte nebola, po 2 hodkách vymenila plienku a už bola zaparená...tak máme len látkovku(vetráme)
a gratulkujeme všetkým oslávenčekom cmuk cmuk cmuk
ivka..ja som ju raz mala tú kašu, vcelku chutila...teraz máme pauzu s kašami(asi sme boli ich už prejedený, lebo ich nechcel, len som ich vylievala do dresu)a na to že je bio, tak je chutná..mala som biokašu od hippu a to bol grc..
ani..ozi myslela samka, že ešte nemá stoličky a samko má už 2,5ročka ..
Ani 😀 , keby mala Saška toľko zubov, tak by sme asi boli najzubatejšie bábo na svete 😀
inn, my sme včera trčali kvôli horúčke doma a dnes by sme sa už aj mohli ísť prejsť, ale počko už nie je ako včera 😠
Saša mi posledné 3-4 dni zje veľmi málo, papá ako vrabček a tak aj vyzerá, ešte nemáme ani 7 kg, nám sú ešte niektoré veci na 3-6 mesiacov dobré 😅 , ešte ovocie zje a večer kaše trochu lepšie ako obed, najradšej okrem kojo má vodu 😀 😝 .
ozi...ale kde sú tí smajlíci?? ked píšem príspevok, tak ich nikde nevidím... na starom koňovi boli vpravo hore nad príspevkom čo si písala, teraz ich tam nemám...
ozi..veru už nieje tak krásne..včera aj pršalo..erik vonku spal, ja vo vnútri..som kufrovala, ked som náhodne vybehla von a ono riadne pršalo..
in ja mam smajlikov tam ako pise ze pridaj odpoved ...na pravo hore...ty to nemas?
a uz sa tesim na nove fotecky....gratulujem ku tlieskaniu aj k baba 😉 ...ako to rychlo ide...kazdy den nieco nove
už mám smajlíkov 😵 😵 😵 mm poradil...som musela nainštalovať novšiu verziu firefoxu 😅
baby pozerali ste črepiny? Bola tam liečiteľka a že odstráni bolesť cez obrazovku. Ja som si narazila minulý týždeň rebra a doteraz ma to bolelo a zrazu ne 😕 Ako keď sa toho miesta chytím a pritlačím,tak bolí ale nebolí už pri pohybe .Zaujímavé,že? 😀
ahojte pusinecky 🙂
inn gratulujem k tlieskani a baba baba baba 🙂
ozi no vitaaaaj 🙂
traky tu kasu mzno casom skusime, momentalne matko nechce ziadnu. ale zacal mi papat normalne prikrmy, co ma tesi viac. a novinka u nas: plazenim uz zvladame viac miestnosti a je to coraz rychlejsie, je to taky sranda styl - lava nozka dohora a pravou sa odraza. 🙂 a akurat nam dal najavo, ze vsetko, co je dole, moze chytat a tahat, tak sme premiestnovali ostosest. 🙂
lauri kraaasna foto. 🙂
ani 😀 a nech neboli.
lu, super vtip 😀 😀
mi tak napadlo, ze tie deti si trenuju tie zrucnosti z roznych koncov - my sme zacali od jazyka, erik, matko od noziciek, kocky od vstavania .... 🙂 a nakoniec budu vsetky vediet vsetko. 🙂
vcera sme boli na velkych nakupoch, drahy si SAM kupoval oblecenie na seba, bez nutenia, ze aby sa mi pacil a aby som sa nim mohla vystatovat, a boli sme v baumaxe, mam tahave muskaty, uz aj nasadene a umiestnene na altanku a schodisti. 🙂 a dnes sme objednali ovocne kricky a jahudky zo starklu, z nas vazne budu real zahradkari. 😀
a este cosi som tam nasla - matko ma svoju vlastnu kriklavu reflexnu vesticku do auta. foto snad dodam. 🙂
kde ste? vonku? to je dobre ... u nas bolo slniecko len skoro rano, ale vyvetrani sme, snad u vas este je. mne tu chlapi spia, ja periem, a idem skratit drahemu tie rifle a hadam aj co to pozehlit. a kuknem na muskaty, ci uz nahodou nepodrastli. he. 😉
juuu, pamatate si, ako sme sa vlani tesili z narciskov? nase uz vyliezaju, nezmary. uz sa na ne tesim. 🙂
Ahojte, vsetko naj oslavencom minulym aj dnesnym
traky my sme tiez skusali tu kasu a chuti aj Maxovi aj mne
chcela som ist von ale tu prsiiii


A gratulujem k prvému zúbku Filipkovi. Saška má 4 a ďalšie 2 vrchné sú na ceste 😀
Inak v utorok sme boli na poradni, váha 8780gr. a 70cm 🙂