Júlovo - červencové slniečka 2009
Tak vás všetkých srdečne vítam v novej téme. Keďže sme už všetky mamičky a máme svoje drobčiatka pri sebe, nastal čas otvoriť novú témičku 😵
Stručné zhrnutie
- Novorodenecké koliky a grckanie sú častým problémom a v diskusii rodičia uvádzali riešenia ako Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia/„probio“, antirefluxný sirup Gastrotuss a rôzne masáže či polohovanie dieťaťa na brušku alebo vpravo hore.
- Pri ťažkostiach s kakáním pediatri a ortopédi v diskusii odporúčali techniky ako zdvihnutie nožičiek, masáž bruška, „rr“ (rektálna pomoc), balenie do dvoch plienok a nosenie v nosiči (manduca/klokan).
- Reakcie po očkovaní TBC môžu podľa skúseností rodičov zahŕňať lokálne hnisanie a chrasticku, ktorú niektorí rodičia ošetrovali liehom po kúpaní, a ortopédi odporúčajú pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov balenie do dvoch plienok a následné kontroly.
Q: Aké prípravky sa v diskusii spomínali na zmiernenie koliky a refluxu u dojčiat?
A: V diskusii rodičia uvádzali Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia (uvádzané ako „biogaju“ alebo „probio“), antirefluxný sirup Gastrotuss a vo viacerých prípadoch aj režimové opatrenia (masáže, poloha na brušku, nosenie v manduce).
Q: Ako dlho čakať na účinok probiotík, ak ich podávam pri tráviacich ťažkostiach?
A: V diskusii bola zmienka, že treba dať probiotikám čas 14 dní, aby sa prejavil účinok.
Q: Čo rodičia v diskusii uviedli ako spontánne a lekármi odporúčané spôsoby pomoci pri zápche novorodenca?
A: Rodičia písali o zdvihnutí nožičiek pri stolici, brušnej masáži, polohe na brušku, ošetrívaní rektálnou pomocou („rr“) a používaní probiotík; ortopédne doporučenie bolo baliť do dvoch plienok pri podozrení na problém s bedrovými kĺbmi.
Q: Aké skúsenosti mali rodičia s nosením v nosiči pri upokojení dieťaťa?
A: Viacerí rodičia hlásili, že nosenie v manduce alebo klokanke pomohlo ukľudniť dieťa a zabezpečiť dlhší spánok, a že dieťa často spí lepšie pri pocite tepla a tlkotu srdca rodiča.
Q: Čo rodičia uviedli o dojčení a známkach dostatočného mlieka?
A: Rodičky opisovali, že husté, žltkasté „smotanové“ odsaté mlieko je znakom dobrého výživného mlieka, že dlhšie nočné pauzy (3–4 hodiny) môžu naznačovať dostatočnú zásobu, a že ak dieťa neplače od hladu a priebežne priberá, mlieka býva dosť; ako alternatívu pri nedojčení spomínali Nutrilon 1 HA.
Q: Ako sa v diskusii riešili lokálne komplikácie po TBC očkovaní?
A: Rodičia popisovali, že vpich po TBC sa môže zahnisávať a prasknúť, tvoriť chrasticku; jedno riešenie bolo ošetrovanie liehom po kúpaní a očakávanie, že chrasticka odpadne bez ďalšieho zásahu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Koliky a grckanie sú bežné problémy u dojčiat a rodičia používali kombináciu režimových opatrení (masáž, poloha, nosenie) a prípravkov (Sab Simplex, probiotiká Biogaia, Gastrotuss).
- Pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov ortopédi odporúčajú balenie do dvoch plienok (abdučné balenie) a následné kontroly.
- Niektoré lokálne reakcie po TBC očkovaní (hnisanie, chrasticka) rodičia ošetrovali miestnym liehom a sledovali ich samoozdravný priebeh.
Sporné názory
- Niektorí rodičia považovali Nutriton za pomoc pri grckaní na odporúčanie lekárky, iní uviedli, že po Nutritone sa stav zhoršil.
- Jedna matka uviedla, že užívanie ricinového oleja (ricinus) u nej údajne zmenšilo hustotu mlieka, zatiaľ čo ďalšie matky hlásili zvýšenú tvorbu mlieka po rôznych zásahoch — názory sa rôznili.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne príčiny spôsobujú individuálne koliky u konkrétneho dieťaťa a ktoré intervencie budú u neho efektívne zostáva nejasné.
- Ako dlho presne pokračovať v abdukčnom balení/ortopedických nohavičkách pred definitívnym rozhodnutím o ďalšom postupe nie je jednotné stanovené v diskusii.
- Presná účinnosť probiotík u konkrétnych prípadov tráviacich ťažkostí zostáva otázna (potrebné pozorovanie do 14 dní).
Spomenuté značky a firmy
Biogaia, Sab Simplex, Gastrotuss, Nutriton, Nutrilon 1 HA, Tesco, Fisher-Price (FP), Manduca, Modrý koník, OAZA, Pod dubom, Umelka
Spomenuté produkty a metódy
Sab Simplex, Biogaia / probio, Gastrotuss (antirefluxný sirup), Nutriton, Nutrilon 1 HA, ricinus (ricinový olej), dvojité plienky (abdukčné balenie), „rr“ (rektálna pomoc), kalhotky na klouby / ortopedické nohavičky, manduca / klokanka (nosidlo), zavinovačka, cumlík (silikónový dudlík), Fisher-Price lehátko, TBC očkovanie (lokálna reakcia), odsávanie mlieka (pumpy)
Miesta a osoby
Domazlicich, antolskej, Baťov kanal, Pod dubom, OAZA, Umelka, Sachtickach, Petrzka, Devin
juuuuuuuuuuj samy sme sa inak nasmiali hlavne na tom zrkadlovskom paraaaaaadna je
ale čoby! Mi tu chvíľkami vyrevuje.Vieš ako zaspáva? V postieľke a pozerá na mňa,ako čítam knihu. Tak sa asi obetujem 😀
Dobrú noc bambulky 😵
Ahojte kočky ... tak konečne som dala zopár fotiek .... tak ak ste zvedavko ...tu sú
http://www.facebook.com/album.php?aid=19106&id=...
gratulujem k výmesačninkám 😉
jaaaaj kocicky, ja len tak uchytkom docitavam a klikam .... nezmar este nespi, pomoooc, to kam si zase posuva ten spanok? a to som sa ho snazila unavit ... mimochodom, prvy krat sa pred chvilou posadil z bruska (tahal sa za kablami na tv, jasnacka) 🙂
samy, eluska je zlata, hojdacka je srandovna, jej sa moc paci, ze? a beka uz je zvyknuta, ze blbnete, sa hodite do stvorky k sebe , a to zrkadlo - perfektne, ako si sama seba uvedomuje ... no vidis, co vsetko dokaze, co tam po slabikach zatial 🙂 😵 😵
ani, evicka sipova ruzenka , zaspinkala. 🙂
este kuknem zuzinku, ale az ked skontrolujem nezmara v posteli ... na com dnes frci??????
Očkom som prebehla čo sa deje, ale reagovať a obkukávať budem až zajtra...dopijem si svoje 2 decká bieleho a hajde... 🙂
ahojki,
tak som to uz vcera nestihla 🙂 ale aj tak dakujeme za gratulky a my samozrejme posielame cmuky vsetkym oslavencom tiez 🤐
a fotky, videjka vseetky su super, Matejko a Eluska sa krasne smeju (hapci u nas funguje tiez 😉 ), Karamelka a Natynka su krasne modelky a Evicka uz bude povestna zaspavanim pri papani 🙂 hadam uz potom velmi nestrajkovala
zabka som citkala o tej robotke, nebude to lahke ale urcite to zvladnete, ved fifovi sa medzi detickami pacilo ako som videla na cviku 😉
nam vcera poobede asi vymenili dieta , sme boli obaja s mm prekvapeni ze co sa stalo po tyzdni jacania a revu a pri kupani sme zistili ze ta horna prava jednotka je uz prerezana 🙂 bodaj by uz tie zuby vysli vsetky
a zacala si uz aj prekladat nozky tak sme skusali prve krociky
a dneska sme mali taky pohodovy den ako uz davno nie tak sa teskam
a este zopar foto
Dnes máme 9 mesiačikov 😵 😵
aspine...............29.6.....................Markétka
andrejkaa23 .....29.6...................... Philip Maxim
brinzulka............29.7.....................Andrejko má dnes 8 mesiačikov 😵
Prajeme všécičko najlepší !
Meniny oslavuje: Miroslav, Mieroslav, Bertold, Bertolda, Mieroslava
Meniny oslavuje v ČR: Taťána, Táňa
A všetkým Mirom a Mirkom na SR všetko najlepšie k meninám ! 🙂
vtip:
Sedia dvaja kamaráti v krčme. Jeden sa pýta druhého :
- Počúvaj, kedy si mal búračku ?
- Akú búračku ?
- Len mi nehovor, že si sa s takým ksichtom narodil ! 😅 😀
bre ranko, vcera som ja zduchla bez rozlucky , bola som vo vani, zabudla som si k sebe vpustit macku, ta mi pred dverami jacala a zobudila matka. a on chudatenko zrazu moc krical ... a to sa mu asi zacali ozyvat horne zubky ... este nie je nic von, ale masaz gelom, sedalia, nosenie, mojkanie, len nie lezat. bola "zabavna noc" 😒 . teraz to dospava.
lu no uzasna je ta tvoja natalka 🙂
zuz, zmena kona je len o zvyku. ma to sikovne funkcie.
majka - tamynka dostala na trestvrte rok rovnake darceky ako matko? jeeeej, dufam ze si to v tych gulickach v bazene uzivala 🙂 mila je. grartulujem k zubku a nech uz je klud. 🙂
oslavencom vsetko naaaaaj. 😵
ajoj ani , idem napisat smsky mirkom. este ze ta mame. 🙂
inn a co tak pozdravit sa aj na kona, ked uz si po vikende pri pc? ako bolo u svokry? cmuk erickovi 😀
caute babule mamule 😉
lucim, ja som sa kupavala s nasim hafanom 😀 sadla si do rohu vane a olizovla mi nohy 😅
aj my sme mali super noc 😝 ulozila som ju a chuda zaspinkala az po hodke, mala teplotku, tiez nam idu zubadla 😝 vecer od 1-2.30 revyyyyy 😖 ale potom uz spinkala skoro do 7...
my uz mame horne 2x ocaky a teraz uz vidno ze sa prerezava predny a spodne mame predne ako zajacik 😀 takze mam doma maleho upira 😀
som sa vas chcela spytat,kto tu este 'kojite' 😕 ak sa tu niekto najde,ako casto? lebo ja ju nakojim len rano ked sa zobudime, potom si odstriekam o 8 na kasu, potom ju nakojim este doobeda a niekedy poobede a to je vse 😕 uz toho mlieka ani na rozdavanie nie je ked ju casto neprikladam.... este pred 3t som ju mala na cici kazde dve hodky ale uz mi z toho sibalo, prestvalo ma to bavit tak casto aj tak si len cuckala a poriadne sa nenapapala... takze som to nahradila cajikom... v noci nepapa nic, niekedy jej dam cajik ak mala zlu noc a plakala az nie je smadna.
bre ranko, zkoukla jsem videa a fotky - krásnýýýý
ma´tko je taky pěknej smíšek a elík, tak to je malý řehtadlo, zlatá je ;)
simonka, natálka, zuzanka, tamarka jsou malé krásné kočičky ;)
...budu se muset pochlapit a taky něco hópnout..
a markétce, filípkovi a anrejkovi všechno néééj, cmuk
cau hath , takze ste tiez mali uzasnu noc. chjooo
ja este kojim, v noci casto, doobeda nie, to davam jogurt vacsinou, matko zaspi len tak, ani nechce, obcas len cuc na zaspatie, potom prikrmovy obed, potom na popoludnajsi spanok vacsinou kojim, zase nejaky ten olovrant ci vecera, a potom uz zase v noci. do kase neodstriekavam, to by uz na to nevystacilo. ale my v pohode mozeme mliecne. drahy dal omylom matkovi aj UM , co sme mali vzorku, namiesto kase, ked strazil, nastastie v pohode.
akurat som vcera rozmyslala, ze teraz, ked matko potrebuje az vecer kopec mlieka na pitie, ci mam dost, ked sa nevie dopit, lebo pri zaspavani chce zrazu vela a dlho a castejsie.
lu, hath, uff, takových nocí je míň a míň... ☹
to mi naopak super noc, dala jsem jí spinkat v půl 8 (jejího starého času bylo půl 7) a vzbudila se na jídlo až v 6...pak spala ještě do 8...(starého času do 7), ale i tak trhla po dlouhý době rekord!! 🙂 Krásně jsme se vybuvaly ;)
Včera po obědě spala málo 1/2 hod, možná to bude tím, jinak mi dává 1-2 hod...
tak jo, jdu nám udělat něco k snídani ;)
lu a dáváte na olovrant kaši? Něco sytivýho...malá vypije na noc tak 180ml a spí většinou až do rána....ale s tím kojo je to blbý, že to nejde vidět na ml🙂
A nebo je zvyklej v noci cucat a tak mít maminku na blízku....
krásné raníčko sluníčka přejeme 😉
chválíme nádherné fotečky a videa 😉
my kojíme ráno a večer jinak papáme všechno 😀 a na noc máme mlíčko Hami HAjaja A spinkáme od 20.30hod do 6 hod dáme kojo a spinkáme do 8,30-9hod 😀 😀 😀 😀
všem oslavencům a největší a nejsladší pusinku posílámé Andrejkovi , cmuk náš frajere 😉
a takhle jsem vegetila na chalupě i s bratrancem a babičkou 😉
brusi, tak to je ina chalupka, naaadhera 🙂
ven, vcera mal kasu na veceru, odcucol 30ml, aj do postele som mu ju brala, tam zase len trochu, zatial nezabera nic, aj prikrm som skusala hodinu pred spanim, aj piskotky.... mozno skusim - len experimentalne - kojit mienim aj nadalej a aj kvoli pohodliu v noci, dat nejake hajaja mlieko pred spanim. uvidime. a mozno to je fakt aj tym, ze s tym jeho lahkym spankom potrebuje mat kontakt so mnou a mojim prskom.
a prave som cinkla do prace, nech nas necakaju. nechcem nas stresovat .... ale slniecko sa mi zobudilo do usmevu, uz si vyspevuje na nocniku. 🙂 zub nevyliezol.
Lucinka jojo časem tam budeme bydlet nastálo 😀 😀 😀 😀 a jen si užívejte sluníčka 😀 😀 😀 😀 😀 , my také budeme courat venku dneska jsem už dodělala co jsem měla 😀




















no je to normálne? Je hore! 😠 Sa zase nevyspím..... 😠 😠 😠