Júlovo - červencové slniečka 2009
Tak vás všetkých srdečne vítam v novej téme. Keďže sme už všetky mamičky a máme svoje drobčiatka pri sebe, nastal čas otvoriť novú témičku 😵
Stručné zhrnutie
- Novorodenecké koliky a grckanie sú častým problémom a v diskusii rodičia uvádzali riešenia ako Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia/„probio“, antirefluxný sirup Gastrotuss a rôzne masáže či polohovanie dieťaťa na brušku alebo vpravo hore.
- Pri ťažkostiach s kakáním pediatri a ortopédi v diskusii odporúčali techniky ako zdvihnutie nožičiek, masáž bruška, „rr“ (rektálna pomoc), balenie do dvoch plienok a nosenie v nosiči (manduca/klokan).
- Reakcie po očkovaní TBC môžu podľa skúseností rodičov zahŕňať lokálne hnisanie a chrasticku, ktorú niektorí rodičia ošetrovali liehom po kúpaní, a ortopédi odporúčajú pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov balenie do dvoch plienok a následné kontroly.
Q: Aké prípravky sa v diskusii spomínali na zmiernenie koliky a refluxu u dojčiat?
A: V diskusii rodičia uvádzali Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia (uvádzané ako „biogaju“ alebo „probio“), antirefluxný sirup Gastrotuss a vo viacerých prípadoch aj režimové opatrenia (masáže, poloha na brušku, nosenie v manduce).
Q: Ako dlho čakať na účinok probiotík, ak ich podávam pri tráviacich ťažkostiach?
A: V diskusii bola zmienka, že treba dať probiotikám čas 14 dní, aby sa prejavil účinok.
Q: Čo rodičia v diskusii uviedli ako spontánne a lekármi odporúčané spôsoby pomoci pri zápche novorodenca?
A: Rodičia písali o zdvihnutí nožičiek pri stolici, brušnej masáži, polohe na brušku, ošetrívaní rektálnou pomocou („rr“) a používaní probiotík; ortopédne doporučenie bolo baliť do dvoch plienok pri podozrení na problém s bedrovými kĺbmi.
Q: Aké skúsenosti mali rodičia s nosením v nosiči pri upokojení dieťaťa?
A: Viacerí rodičia hlásili, že nosenie v manduce alebo klokanke pomohlo ukľudniť dieťa a zabezpečiť dlhší spánok, a že dieťa často spí lepšie pri pocite tepla a tlkotu srdca rodiča.
Q: Čo rodičia uviedli o dojčení a známkach dostatočného mlieka?
A: Rodičky opisovali, že husté, žltkasté „smotanové“ odsaté mlieko je znakom dobrého výživného mlieka, že dlhšie nočné pauzy (3–4 hodiny) môžu naznačovať dostatočnú zásobu, a že ak dieťa neplače od hladu a priebežne priberá, mlieka býva dosť; ako alternatívu pri nedojčení spomínali Nutrilon 1 HA.
Q: Ako sa v diskusii riešili lokálne komplikácie po TBC očkovaní?
A: Rodičia popisovali, že vpich po TBC sa môže zahnisávať a prasknúť, tvoriť chrasticku; jedno riešenie bolo ošetrovanie liehom po kúpaní a očakávanie, že chrasticka odpadne bez ďalšieho zásahu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Koliky a grckanie sú bežné problémy u dojčiat a rodičia používali kombináciu režimových opatrení (masáž, poloha, nosenie) a prípravkov (Sab Simplex, probiotiká Biogaia, Gastrotuss).
- Pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov ortopédi odporúčajú balenie do dvoch plienok (abdučné balenie) a následné kontroly.
- Niektoré lokálne reakcie po TBC očkovaní (hnisanie, chrasticka) rodičia ošetrovali miestnym liehom a sledovali ich samoozdravný priebeh.
Sporné názory
- Niektorí rodičia považovali Nutriton za pomoc pri grckaní na odporúčanie lekárky, iní uviedli, že po Nutritone sa stav zhoršil.
- Jedna matka uviedla, že užívanie ricinového oleja (ricinus) u nej údajne zmenšilo hustotu mlieka, zatiaľ čo ďalšie matky hlásili zvýšenú tvorbu mlieka po rôznych zásahoch — názory sa rôznili.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne príčiny spôsobujú individuálne koliky u konkrétneho dieťaťa a ktoré intervencie budú u neho efektívne zostáva nejasné.
- Ako dlho presne pokračovať v abdukčnom balení/ortopedických nohavičkách pred definitívnym rozhodnutím o ďalšom postupe nie je jednotné stanovené v diskusii.
- Presná účinnosť probiotík u konkrétnych prípadov tráviacich ťažkostí zostáva otázna (potrebné pozorovanie do 14 dní).
Spomenuté značky a firmy
Biogaia, Sab Simplex, Gastrotuss, Nutriton, Nutrilon 1 HA, Tesco, Fisher-Price (FP), Manduca, Modrý koník, OAZA, Pod dubom, Umelka
Spomenuté produkty a metódy
Sab Simplex, Biogaia / probio, Gastrotuss (antirefluxný sirup), Nutriton, Nutrilon 1 HA, ricinus (ricinový olej), dvojité plienky (abdukčné balenie), „rr“ (rektálna pomoc), kalhotky na klouby / ortopedické nohavičky, manduca / klokanka (nosidlo), zavinovačka, cumlík (silikónový dudlík), Fisher-Price lehátko, TBC očkovanie (lokálna reakcia), odsávanie mlieka (pumpy)
Miesta a osoby
Domazlicich, antolskej, Baťov kanal, Pod dubom, OAZA, Umelka, Sachtickach, Petrzka, Devin
lucim, na vecernu kasu ani mne neostane 😅 lebo to zje aj 150ml a kde by som tolko nadojila 😀 nemozem mliecne a ani mala (koli alergii na k.bielkovinu),takze ma sojove ale davam jej len na vecer do kase,inak nie. mne to stazuje tvorbu,ved nic nemozem zjest 😝 tolkokrat by som si dala nieco sladkeho alebo syr 😵
a mala spinka sama,takze ma neciti, ulozim ju o 7vecer (u vas 8) a vstavame o 6, niekedy aj o piatej 😝 ale potom ju pred 9 este ulozim a pospinka 1-2-2,5h
v noci som aj ja rada kojila,bolo to super,len do postele a bolo 😀 cez den uz ani nie, to jej dudkanie je nanic 😝 ona ma neodmieta ale da si od smadu a padla...
ahojky
tak my sa kojíme asi takto: ráno kojíme okolo 6 ale to je väčšinou len aby som ju ešte udržala v posteli... to je len také cuc sem - cuc tam... potom kojo na raňajky okolo 8. to ma vycucne celkom slušne. o 9:30 dáme desiatu - strúhame jabko do detskej výživky. iné nič nechce a som rada že aspoň takto do nej jabko dostanem. potom obed zeleninka, mäsko a zapíjame vodičkou. pred spaním okolo 15:00 mliečko a hooodne. potom keď sa zobudí tak si cucneme znovu a večeru robíme okolo 19:00 ryžovú kašu s jablkami (vlastná výroba - krabicové nechce) no a pred spaním okolo 20:30 sa nacucká poriadne mliečka. a v noci potom ešte asi 2-3 x kojo. tak myslím že mliečka mám stále dosť a elík ho dostáva stále v celkom slušnej dávke... čo vy na to ? môže byť?
inak dnes hodila svoj osobný rekord. zaspala 20:30 a zobudili sme sa 7:56 !!!!! každá minuta dobrá 🙂)) a v noci sme boli hore len 3x 🙂)))))
haj Barbie, haj Ken... 😀
Sa dávam dokopy, nejak ma to včerajšie ponocovanie rozhádzalo 😝
Poslušne budem dočítavať, no hlavne skuknem videjká a fotečky...za dnešok chválim Tamarku a asi mala aj výmesačninky, že? Tak cmukadlo 😲
My sme kúpili kočiar, nakoniec Babypoint mark 3, v podstate to isté, čo Moon Buggy, dokonca bol len posledný kus v oranžovom a zľava 30€, tak som spokojná a včera sme ho už zajazdili a ja som ho stihla aj zmrzkou pokrstiť 😝 😀
Malej sa zo začiatku nepáčilo, bo sme šli proti vetríku a fúkalo jej do tváričky, tak sme asi 2x vyberali...potom zahajkala s kornútkom od zmrzky a my sme už mohli labzovať 😀
Oslávenčekom všetkým víkendovým i dnešným posielame veľké cmuk 🙂
Zmurka...Zuzanka je krásna, a tie zúbky...rozkošná 🙂
Videjká od Matýska a Elky skuknuté...no zlaté sú tie naše detúrence 🙂
Ani...Evička je pohodak 😀
A Andrejka je nová maminka? Tak ju vítam i jej miláčika Maximka 🙂
Ahojteeee 🙂 hlásím návrat ztracené dcery 🙂
jsme zpět z prázdnin u náší babííí. Bylo moc dobře. Měli jsme tolik příjemných návštěv, zážitků a počasí super 🙂 Kubík měl příjemnou změnu. Hlavně co se velikosti prostoru k realizaci týče. A to taky přineslo své ovoce. Za týden se naučil krásně z lezení sedat, stoupat o cokoliv, kohokoliv a kdekoli 😝 a za obě ručky už "cupitá" (i když trošku jak po 10 pivech 😀 )...nevěřila bych, co dokáže jeden týden. Taťka svého syna nepoznával 🙂 A jak jsme jen furt hučeli a brblali a slabiky ne a ne, tak už nám jde blá blá blá, ťaťaťaťa, ďaďaďa...🙂 Zlatíčko. No dost bolo chvály. Ještě na mě někdo naběhne. Ale já nemohla jinak.
A jak se tu máte, sluníčka?Zkusím něco dočíst, ale nevím nevím...Když venku je tak krásně. Všem oslavencům za posledních 10 dní hip hip hurá 😉
Brusi...Karamelka šikovnica, pekné fotečky i chalúpka... 😉
Ani...jaj, Evička má už 10 mesiacov? Ako to letí, posielam pusinku 😲
A vítam dalšiu maminku Dupku i s malinkým Matejkom, tých sa toho roku urodilo, že? A vraj je naoblúbenejší Jakub 😝 😀 😀 😀
a za pobyt jsme projeli nový golfáč Inglesinu Zippy, paráda. Hlavně moc chválím boudu, která se dá sklopit hodně dolů, tak slouží jako ochrana proti větru, dešti..Autosedačka Romer King bezva. Měla jsem trochu obavy z té hlavové opěrky, ale Kubík si tam hoví jako v bavlnce. Usnul, jen co jsme nastartovali motor a hlavička pěkně rovně. Jsem mooooc spokojená.
Blani ahoj....Kubíčkovi pusinku, šikovníček je to...a čo by si sa nechválila, ke je s čím 😵
Luci, ahojky. Jak se daří. Doufám, že už všichni zdraví 🙂 A též vítám novou mamču. Julovek není nikdy dost 🙂
kočkýýý
viem že sme na materskej a nemáme vela času.. ale ak by si niekto našiel čas na čítanie jednej poviedky ... do konca mesiaca by sme potrebovali nazbierať nejaké kladné hodnotenia... stačí prečítať si kúsok a napísať nejaké múdre slovká a pozitívne ohviezdičkovať 🙂)) a ak tú knihu raz vidajú, autor sa poĎakuje 🙂
ja som to čítala už minulý rok a je to mňam, taký môj štýl 🙂 tak dávam link .. len pre istotu
1.diel - podotýkam, že tie ďalšie sú zo súčasnosti a je to badatelne iné 🙂
http://www.mamtalent.sk/bozi-demoni-1-cast-z-8....
Blani...jj, už sme v poriadku, ale po chorôbke sme sa rozmliečkovali a treba nám o 2 pixle mliečka viac, ach jo...ale čo narobíme, papať sa musí, že? 😀
Lu, řádní jedlíci jste 🙂 Jestli tě to uklidní, tak my jsme též zdvojnásobili veškerý přísun energie 😀 Jsi v práci, co?
jeej blani hooj
akurát som nedávno riešila, že aj naša sýkorka len píska, kričí a jačí ale žiadne bla, da, ma, takže aj u vás to bolo tak a zrazu kecálek? to by ma tak potešilo...
Samy, Kubík není chvilku potichu. Hučel a mrmlal celý den i u jídla...vážně pořád 🙂 Ale furt nebyly žádné slabiky. A přesně před týdnem jedeme s kočárkem po Hradišti a najednou ďáááďááááďááá. Jsem myslela, že to jez nějakého jiného kočárku a to náš Kubík 🙂 A jak se mu to líbilo. A furt dokola 😀 A krásně kojíte a spinkání mooooc chválím 🙂 Já kojím ráno kolem sedmé na snídani. Pak už většinou přes den ne, i když...občas si Kubík pocucká taky, třeba včera 🙂 Pak se dopíjí na večeři po kaši a to celkem hodně. Pak ve 22, v 1, v 5 a někdy cuc sem cuc tam do 7 na udržení ve stavu spánku.
blani - eluš mrmle hlavne u jedla 🙂 to je skoro ako haamm mňammm .. alebo keď má v puse hrkálku - vtedy z nej leze mba 🙂)) ale inak nič konkrétne. tak dúfam že raz to aj ona na mňa vybalí 🙂
Samy, určitě 🙂 Eluška bude brebentit, jak konipásek 🙂 Nezapomenu na video rozprávka s květinou 🙂
Dočítanéééééé...všetkých, všetko chválime...kuku pod sukňu 100 bodov 😀
Blani, jj som v práci 😝
Naša najčatejšie hovorí bababa, vo všetkých možných toninách, ale aj mama sa jej už vyšmyklo...a detiska mi tvrdili, že už vie povedať aj Miňo a Biba 😀 tak po detsky 😀 no ked niekto velmi chce, počuje aj to čo nie je 😵
kukuk - poobedny relax 🙂
samy krasne sa kojite, vlastne podobne ako my 🙂 na tu poviedku som kukla, len ja som asi moc pacifista, boje ma neberu. opisy ma pekne, len na moj vkus by uvod mohol byt viac akcnejsi, nie taky poeticko-rozvlacny, tak mu tam radsej asi nenapisem komentar...
ahoj lu, ahoj traky 🙂
blani, kubicek je super sikovnicek, len ho chval, sam nam to este nevie napisat. 🙂
tak sportacky uz frcia naplno, super, lu, hod link, nech sa pokochame. 🙂
traky jeeeeeeeeeeeej, hojdacka, domcek, pieskovisko, kralik, a hlavne matko paradny a spokojnucky , jeeeeeeej. drahy vravi, ze neukazuj mi to, my mame este prazdny dvorcek .... idem aspon pokukat hojdacky. 🙂
lucim 😀 ...deti vsetko vylozili...ze nech slnko vie kde ma chodit svietit 😀 ...uz cakame letooooo....lucia, naty je krasna v tej supravicke, a hod foto kocika...nevadi aj ked je zmrzlinovy 😀 😉
trakyyy -malý je neskutočný. sa nečudujem že ho to všetko unavilo.. sa teším až aj my budeme môcť takto bežkať, lebo vozenie v kočári ju fakt moc neunaví.
lucim - u vás je strááášná kopa miesta na také veci. bude to tam mať maťulko parádne, že? to budeme asi chodiť okolo častejšie 🙂)))
a ten komentár si mu mohla kludne aj taký napísať. ale potom epilogu a prologu sa to číta velmi dobre. je to úplne iný štýl, ten úvod mi trval aj týždeň kým som sa dokopala ho dočítať.. a to ďalšie som zhltla za dva dni.











U nás žádné zuby ani v dohlednu nic nenííííííííí 😀 😀 😀 😀 😀