Júlovo - červencové slniečka 2009
Tak vás všetkých srdečne vítam v novej téme. Keďže sme už všetky mamičky a máme svoje drobčiatka pri sebe, nastal čas otvoriť novú témičku 😵
Stručné zhrnutie
- Novorodenecké koliky a grckanie sú častým problémom a v diskusii rodičia uvádzali riešenia ako Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia/„probio“, antirefluxný sirup Gastrotuss a rôzne masáže či polohovanie dieťaťa na brušku alebo vpravo hore.
- Pri ťažkostiach s kakáním pediatri a ortopédi v diskusii odporúčali techniky ako zdvihnutie nožičiek, masáž bruška, „rr“ (rektálna pomoc), balenie do dvoch plienok a nosenie v nosiči (manduca/klokan).
- Reakcie po očkovaní TBC môžu podľa skúseností rodičov zahŕňať lokálne hnisanie a chrasticku, ktorú niektorí rodičia ošetrovali liehom po kúpaní, a ortopédi odporúčajú pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov balenie do dvoch plienok a následné kontroly.
Q: Aké prípravky sa v diskusii spomínali na zmiernenie koliky a refluxu u dojčiat?
A: V diskusii rodičia uvádzali Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia (uvádzané ako „biogaju“ alebo „probio“), antirefluxný sirup Gastrotuss a vo viacerých prípadoch aj režimové opatrenia (masáže, poloha na brušku, nosenie v manduce).
Q: Ako dlho čakať na účinok probiotík, ak ich podávam pri tráviacich ťažkostiach?
A: V diskusii bola zmienka, že treba dať probiotikám čas 14 dní, aby sa prejavil účinok.
Q: Čo rodičia v diskusii uviedli ako spontánne a lekármi odporúčané spôsoby pomoci pri zápche novorodenca?
A: Rodičia písali o zdvihnutí nožičiek pri stolici, brušnej masáži, polohe na brušku, ošetrívaní rektálnou pomocou („rr“) a používaní probiotík; ortopédne doporučenie bolo baliť do dvoch plienok pri podozrení na problém s bedrovými kĺbmi.
Q: Aké skúsenosti mali rodičia s nosením v nosiči pri upokojení dieťaťa?
A: Viacerí rodičia hlásili, že nosenie v manduce alebo klokanke pomohlo ukľudniť dieťa a zabezpečiť dlhší spánok, a že dieťa často spí lepšie pri pocite tepla a tlkotu srdca rodiča.
Q: Čo rodičia uviedli o dojčení a známkach dostatočného mlieka?
A: Rodičky opisovali, že husté, žltkasté „smotanové“ odsaté mlieko je znakom dobrého výživného mlieka, že dlhšie nočné pauzy (3–4 hodiny) môžu naznačovať dostatočnú zásobu, a že ak dieťa neplače od hladu a priebežne priberá, mlieka býva dosť; ako alternatívu pri nedojčení spomínali Nutrilon 1 HA.
Q: Ako sa v diskusii riešili lokálne komplikácie po TBC očkovaní?
A: Rodičia popisovali, že vpich po TBC sa môže zahnisávať a prasknúť, tvoriť chrasticku; jedno riešenie bolo ošetrovanie liehom po kúpaní a očakávanie, že chrasticka odpadne bez ďalšieho zásahu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Koliky a grckanie sú bežné problémy u dojčiat a rodičia používali kombináciu režimových opatrení (masáž, poloha, nosenie) a prípravkov (Sab Simplex, probiotiká Biogaia, Gastrotuss).
- Pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov ortopédi odporúčajú balenie do dvoch plienok (abdučné balenie) a následné kontroly.
- Niektoré lokálne reakcie po TBC očkovaní (hnisanie, chrasticka) rodičia ošetrovali miestnym liehom a sledovali ich samoozdravný priebeh.
Sporné názory
- Niektorí rodičia považovali Nutriton za pomoc pri grckaní na odporúčanie lekárky, iní uviedli, že po Nutritone sa stav zhoršil.
- Jedna matka uviedla, že užívanie ricinového oleja (ricinus) u nej údajne zmenšilo hustotu mlieka, zatiaľ čo ďalšie matky hlásili zvýšenú tvorbu mlieka po rôznych zásahoch — názory sa rôznili.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne príčiny spôsobujú individuálne koliky u konkrétneho dieťaťa a ktoré intervencie budú u neho efektívne zostáva nejasné.
- Ako dlho presne pokračovať v abdukčnom balení/ortopedických nohavičkách pred definitívnym rozhodnutím o ďalšom postupe nie je jednotné stanovené v diskusii.
- Presná účinnosť probiotík u konkrétnych prípadov tráviacich ťažkostí zostáva otázna (potrebné pozorovanie do 14 dní).
Spomenuté značky a firmy
Biogaia, Sab Simplex, Gastrotuss, Nutriton, Nutrilon 1 HA, Tesco, Fisher-Price (FP), Manduca, Modrý koník, OAZA, Pod dubom, Umelka
Spomenuté produkty a metódy
Sab Simplex, Biogaia / probio, Gastrotuss (antirefluxný sirup), Nutriton, Nutrilon 1 HA, ricinus (ricinový olej), dvojité plienky (abdukčné balenie), „rr“ (rektálna pomoc), kalhotky na klouby / ortopedické nohavičky, manduca / klokanka (nosidlo), zavinovačka, cumlík (silikónový dudlík), Fisher-Price lehátko, TBC očkovanie (lokálna reakcia), odsávanie mlieka (pumpy)
Miesta a osoby
Domazlicich, antolskej, Baťov kanal, Pod dubom, OAZA, Umelka, Sachtickach, Petrzka, Devin
jani-som dnes myslela,že sa blíži posledný deň v mesiaci a ešte ostáva Lauruška -skalné posledné júlovčátko
Traky, na dedine v rodinnom dome.. nooo skrinky mi otvara uz teraz, ruru som bola nutena zalepit, bo vzdy sa o nu chyti a stoji tam, dovezie sa behakom ku skrinke a otvara ju, ale kedze behacik je siroky, tak ju len na kusok otvori, bo jej tam zavadzia..
No nasa ma teda sily za dvoch.. nechapem kde sa to v tom malom decku berie, ako strasne vie postipat, poskriabat, uplne tak surovo.. nenormalne..
Ani my sme zo spankom mozno podobne na tom.. malu ulozim o osmej do postielke do pol deviatej herecka vyspana a potom ide az okolo desiatej, pol jedenastej jedenastej spat.. spi tak do druhej, kojime.. a potom je kazde dve hodky hore... a cez den.. no tak ked ju dam spat do postielky,tak ona za desat dvadsat minut vyspata, v kociku ked ju vozim tak spi aj dlhsie no a ked som stihla poumyvat okna tak to mi spala na dvore v kociku dve hodky, az som bola prekvapena... no akoze katastrofa je to u nas s jej spankom.. a to tiez ona zaspi aj v hluku hocikde, ale len na kratko..
ked bola malinka, cca do stvrteho mesiaca, sme ani nevedeli ze ju mame, zaspala natvrdo o desiatej a do rana spala ani jest nepotrebovala, no a teraz..to je katastrofa..
Ránko...ani ja nemám foto, fňuk ☹ , však som tam bola s Natálkou...ale asi mi chcú naznačiť, že mám hodiť aktuálnejšiu 😀
My sme dnes spinkali skoro do 7, huráááá a ani tolko mliečka nevypila...večer sme dali cestovinky s mäskom a zamiešala s kukuričnou krupicou, tak ženy sa konečne riadne napucla? 😝 😀
Oslávenčekom všetkým gratulka...
Ani ahoj...no som kukala na tie pravidlá a mal by to byť face spredu a ja som mala bočný... 😝 ale ked máloktorá fotka sa pekne vydarí 😅 teda moja, musíme dnes niečo nafotiť 😀
Jj, na koňovi....v pravidlách sa píše, bud daš normál foto, alebo žiadnu...písať môžeš aj tak 😝 Má to byť tvoja foto, žiadne deti, žiadne zvieratká 😀
aj ja som z profilu.. mam cakat, ze ma o chvilu zrusia? nuf nuf, to je moja oblubena..
Rius...ahoj, no ked ťa doteraz nezrušili, tak ťa nezrušia 🙂 , no možno máš styky 😲 😀
Čítala som o vašej ceste, nemali ste ísť do NY?
Ale aj tak to bude asi ťažké, že? Najhoršie sú tie prvé dni, ale dobrí ľudia sú všade...
lu: hej, aj NY sa tam mihol, ale ak ked ma to tam lakalo svojim sposobom, som rada, ze idem len tot za humna :D dufam, ze to ma maminka pride castejsie pozriet ako do NY... a dufam, ze natrafim na dakych dobrych ludi hned.. a ked nie, tak ma tu budete mat varenu pecenu a budete ma musiet ukludnovat 😉
rius nezrušili,lebo na ňu ešte nedošli.ale my tu máme "anjela strážneho" ktorý určite na to adminov upozorní 😀 😉
ľudkovia chcem sa opýtať malej dr. nasadil ambrobene, spiropent sirupčeky a pamycon do nošteka + fenistil kvapky...chcem sa opýtať - ona doteraz veľmi kašlala - soplila, ale od dnes jej strašne chrčí na prieduškách...snáď to nieje predzvesť niečoho zlého, vo štvrtok sa máme ukázať, ak by sa to nezlepšilo, akosi prestala kašľať počas dňa, kašle skôr keď zaspáva a keď sa preberá...taký strašný kašel prieduškový
laurajana-ja si myslim, ze jej to zliezlo dolu....ambrobene je mukolyt.a expektorans....to znamena, ze ten hlien akoby zriedi a malinka by ho mala-expektorovat-vykaslat...my sme davali aro pacientom
pamycon-je antibiotikum..takeho slabsieho razu..na lokalne osetrenie-dla mojho nazoru
Kasel po spanku pochopim, ze telo je v klude, hlien sa tvori a ked sa preberie..tak sa ho telo snazi zbavit, vykaslat...drazdi to dychacie cesty, tie kasloidne reaguju a zbavuju ich hlienov..
Ale neviem, ci si sa chcela opytat, ze ci ist lekarovi...alebo co..
Ak nieco bolo nespravne, opravte ma.
dieta: zub 2ks, vaha 8100g, stavia sa vsade....a rehoce sa tomu...spi: od 10:30hod..5-60minu...
okolo 15stej, 18stej 5minut.slofik a vecer, ked ide spat mama 😖 ...ale raz to vylepsime...viac sa kojime, ako normalne papa...ale to tiez casom bude lepsie...verim, inak sa zjasi moja trpezlivost....a starsi odmieta ost spat a ja by som tak rada mala cas aj na seba...zavrela oko...atd...
nic to ...niekedy dohonim...
pa
brin...nie len som chcela radu, či to je dobre...lebo to ambrobene berie tak od piatku a teraz + ten sinupret...tak preto som sa pýtala, či niekto nemá skúsenosť, či sa nejak "nepobili" tie sirupy, lebo jej to tam fakt chrčí a tak ako pekne po ambrobene vykašlievala, tak teraz je to "akoby to niekde zastalo" ani nekaká hlieny ani nekašle, tak preto neviem 😒 a stým čo píšeš to máme podobne aj čo sa malej týka a papania normál aj kojenia a tých 9,5 kg to sa mi zdá u nej dosť veľa...tučka malá 😀 naša
Laurajana...my sme najprv na hlieniky brali sinupret sirup, ale behom víkendu jej začalao aj chrapotiť na prieduškách a dostala vysoké teploty, tak sme šli a dostali sme ATB...ale priedušky mala čisté, len jej to tak chroptilo 😝
Lucia veď to, lebo dr. ju dlho počúval a povedal, že to dýchanie sa mu nezdá, takto kašlala a soplila už takmer 3 týždeň je na tom tak...ako teploty pochopím aj soplíky, že sú od zúbkov, ale ten kašel a ten chrapot...no uvidíme ako bude zajtra, lebo sinupret má len od včera...tak počkáme čo bude do štvrtku a potom zbehnem s nou, predsa len sa blížia sviatky a kde potom budem lietať
Podla mna, ten rozpustený hlien sa jej tam ešte niekde nalepil a prúdením vzduchu v dýchacích cestách vydáva ten chrapotavý zvuk...toť môj názor...
Ja by som tomu ešte nechala volný priebeh, hlavne ak ho berie ešte len od včera...ale vo štvrtok s nou určite chod, aspon budeš kludná...
Veď práve, kľud na duši, že je to v pohode, dík za skúsenosti a rady 😉 idem žehliť
Ahojte 🙂
Lauri, Brin ti to krásně vysvětlila 🙂 My měli podobnou kombinaci sirupů před 14 dny. Dochází k uvolnění hlenů a proto to chrčení a vykašlávání. Nedávej ty sirupy tesně před spaním, ale tak 2 hoďky, ať malou kašel nebudí. Má teplotu? Nám dr doporučila super poklepovou metodu zádíček na urychlení vykašlávání. V mikrovlnce nahřeješ 2 plenky. Dáš ji malé na hrudníček a na záda (třeba pod body) a chvíli čekáš. Dojde k rozpuštění hlenů a pak ji doslova obrátíš hlavou dolů a jemně poklepáváš prsty na zádíčka. Moc se jí to nebude líbit, ale chytejte třeba hračky ze země nebo ji dej na balon. Drž ji přes přední stranu tělíčka už od ramen...špatně se to popisuje. Malému to moc pomohlo.
aj ja zehlim - teda to tak vyzera, ak by niekto prisiel, zehliaca doska nachystana... len stale niet toho, kto by sa do toho pustil 😀
Mám dotaz na cyklistky. My jsme vášníví a tak chcem kupovat Kubíkovi cyklosedačku. Zatím mám favorita Hamax sleepy, který vychází dobře v testech. Něco jsem pročetla a dost se různí názory na začátek vození mimi na kole. Někde je, že jak se sám posadí a pěkně sedí (cca 9 měsíc), někde 18 měsíc, až jsou pořádně zpevněné zádové svaly. Tak nevím nevím. Nerada bych Kubíčkovi kvůli svému zájmu ublížila. Máte někdo zkušenosti????




ahojte babulky - včera sme boli v poradni máme na necelých 8. mesiačikov 9,5 kg 😀 fuuuuuuuuuu je čo nosiť...a tlačia sa nám naraz horné jednotky, trošku už aj cítiť ich, no nie sú ešte veľmi vykuknuté...v noci spinkávame celkom fajn a počas dňa nás drží ešte 2x spinkať - keď doobeda nechceme, naobed pospíme aj 3 hodky v postieľke...pekný dník všetkým, ja sa dnes chystám pohrabať okolo domu - dvor - trávičku...snád sa bude pri malej dať 😉