Júlovo - červencové slniečka 2009
Tak vás všetkých srdečne vítam v novej téme. Keďže sme už všetky mamičky a máme svoje drobčiatka pri sebe, nastal čas otvoriť novú témičku 😵
Stručné zhrnutie
- Novorodenecké koliky a grckanie sú častým problémom a v diskusii rodičia uvádzali riešenia ako Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia/„probio“, antirefluxný sirup Gastrotuss a rôzne masáže či polohovanie dieťaťa na brušku alebo vpravo hore.
- Pri ťažkostiach s kakáním pediatri a ortopédi v diskusii odporúčali techniky ako zdvihnutie nožičiek, masáž bruška, „rr“ (rektálna pomoc), balenie do dvoch plienok a nosenie v nosiči (manduca/klokan).
- Reakcie po očkovaní TBC môžu podľa skúseností rodičov zahŕňať lokálne hnisanie a chrasticku, ktorú niektorí rodičia ošetrovali liehom po kúpaní, a ortopédi odporúčajú pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov balenie do dvoch plienok a následné kontroly.
Q: Aké prípravky sa v diskusii spomínali na zmiernenie koliky a refluxu u dojčiat?
A: V diskusii rodičia uvádzali Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia (uvádzané ako „biogaju“ alebo „probio“), antirefluxný sirup Gastrotuss a vo viacerých prípadoch aj režimové opatrenia (masáže, poloha na brušku, nosenie v manduce).
Q: Ako dlho čakať na účinok probiotík, ak ich podávam pri tráviacich ťažkostiach?
A: V diskusii bola zmienka, že treba dať probiotikám čas 14 dní, aby sa prejavil účinok.
Q: Čo rodičia v diskusii uviedli ako spontánne a lekármi odporúčané spôsoby pomoci pri zápche novorodenca?
A: Rodičia písali o zdvihnutí nožičiek pri stolici, brušnej masáži, polohe na brušku, ošetrívaní rektálnou pomocou („rr“) a používaní probiotík; ortopédne doporučenie bolo baliť do dvoch plienok pri podozrení na problém s bedrovými kĺbmi.
Q: Aké skúsenosti mali rodičia s nosením v nosiči pri upokojení dieťaťa?
A: Viacerí rodičia hlásili, že nosenie v manduce alebo klokanke pomohlo ukľudniť dieťa a zabezpečiť dlhší spánok, a že dieťa často spí lepšie pri pocite tepla a tlkotu srdca rodiča.
Q: Čo rodičia uviedli o dojčení a známkach dostatočného mlieka?
A: Rodičky opisovali, že husté, žltkasté „smotanové“ odsaté mlieko je znakom dobrého výživného mlieka, že dlhšie nočné pauzy (3–4 hodiny) môžu naznačovať dostatočnú zásobu, a že ak dieťa neplače od hladu a priebežne priberá, mlieka býva dosť; ako alternatívu pri nedojčení spomínali Nutrilon 1 HA.
Q: Ako sa v diskusii riešili lokálne komplikácie po TBC očkovaní?
A: Rodičia popisovali, že vpich po TBC sa môže zahnisávať a prasknúť, tvoriť chrasticku; jedno riešenie bolo ošetrovanie liehom po kúpaní a očakávanie, že chrasticka odpadne bez ďalšieho zásahu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Koliky a grckanie sú bežné problémy u dojčiat a rodičia používali kombináciu režimových opatrení (masáž, poloha, nosenie) a prípravkov (Sab Simplex, probiotiká Biogaia, Gastrotuss).
- Pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov ortopédi odporúčajú balenie do dvoch plienok (abdučné balenie) a následné kontroly.
- Niektoré lokálne reakcie po TBC očkovaní (hnisanie, chrasticka) rodičia ošetrovali miestnym liehom a sledovali ich samoozdravný priebeh.
Sporné názory
- Niektorí rodičia považovali Nutriton za pomoc pri grckaní na odporúčanie lekárky, iní uviedli, že po Nutritone sa stav zhoršil.
- Jedna matka uviedla, že užívanie ricinového oleja (ricinus) u nej údajne zmenšilo hustotu mlieka, zatiaľ čo ďalšie matky hlásili zvýšenú tvorbu mlieka po rôznych zásahoch — názory sa rôznili.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne príčiny spôsobujú individuálne koliky u konkrétneho dieťaťa a ktoré intervencie budú u neho efektívne zostáva nejasné.
- Ako dlho presne pokračovať v abdukčnom balení/ortopedických nohavičkách pred definitívnym rozhodnutím o ďalšom postupe nie je jednotné stanovené v diskusii.
- Presná účinnosť probiotík u konkrétnych prípadov tráviacich ťažkostí zostáva otázna (potrebné pozorovanie do 14 dní).
Spomenuté značky a firmy
Biogaia, Sab Simplex, Gastrotuss, Nutriton, Nutrilon 1 HA, Tesco, Fisher-Price (FP), Manduca, Modrý koník, OAZA, Pod dubom, Umelka
Spomenuté produkty a metódy
Sab Simplex, Biogaia / probio, Gastrotuss (antirefluxný sirup), Nutriton, Nutrilon 1 HA, ricinus (ricinový olej), dvojité plienky (abdukčné balenie), „rr“ (rektálna pomoc), kalhotky na klouby / ortopedické nohavičky, manduca / klokanka (nosidlo), zavinovačka, cumlík (silikónový dudlík), Fisher-Price lehátko, TBC očkovanie (lokálna reakcia), odsávanie mlieka (pumpy)
Miesta a osoby
Domazlicich, antolskej, Baťov kanal, Pod dubom, OAZA, Umelka, Sachtickach, Petrzka, Devin
Tak a zase tu máme po mesiaci najplodnejší deň júloviek 😎 :
zuzzii.............................03.7................Oliver
vendulacky..................03.7.................Emma
janulkaVALOVA..........03.7.................Jakub
fibi.................................03.7..................Linda
zunajda........................03.7...................Lea
majaza..........................03.7.................Veronika
Tieto detičky majú dnes presne 9 mesiačikov- trištvrte roka 🙂
Prajeme všetko najlepšie 😵 😵 😵 😵
Meniny oslavuje: Richard, Richarda
Meniny oslavuje v ČR: Richard , Richarda, Roderik, Rodrigo, Teodozie
Gratulujeme k meninkám aj Riškovi od nina41 a Riškovi od sorciera24
Dnes máme Bielu sobotu 🙂
Ahojte,, všetkym oslavencom vsetko len to NAAAJ NAJ... 😉
Prajeme všetkym krasne velkonocne sviatky a malo vody 😀 😀
A hlasim, zub stale nikdeeee...
Pecieme zakusok, snad sa podari 😀 😀
KRASNE VELKONOCNE SVIATKY želajú inneska a erik 🙂 a oslávenčekom všetko naj, aj obom RIŠKOM 😵 😵
včera sme varili, vypekali, upratovali...dnes sme boli už na 3kolke vonku, teraz spinkáme...a poobede na oslavu 🙂
hat..no geniálne videjko..malá je úžasná 😵 😵 😵
ivka..vdaka 😉 ale keby si sa lepšie pozrela 😝 je to moja prvá poťahovaná...rovalkala som si to moc natenko, tak sa mi to na 2 miestach roztrhlo, ale zamaskovala som to a ani som to nemala také hladke(tiež preto, že to bolo tenké), ale dalšia sa snád lepšie vydarí...ešte zopár pokusov bude a na erikove narodky bude parádna 😵
hat- malá to odskáče kam len chce tuším 🙂
ja som tak Evičku naháňala dnes na šerblíku.Bola úplne inde ,ako som ju nechala 😀
raona- ani my ešte nemáme zuba.Bojujeme 🙂
traky-dík za prianie, nápodobne 😵
inn, ani. sak musim na nu davat pozor... 😀
my mame 3 zuby hore, dva zajkovske dole a dalsi horny sa nam derie 😉
zenyyyyyyyyyyyyy....matko chodiiiii 😀 😀 😀 ...teda 3 kroky a leti ale robi to stale 😀 😀 😀 😀 😀 ...ale len ked je bez topanok...to este musime dotrenovat 😎 😵 😵 😵
inka kraaaaaaasna torta....fakt perfektna.....sklanam sa...ja sa takych pokusov bojim..mozno raz, ked budem....mladsia 😀 😉
Ahojte baby.In sklánam poklonu si šikovná fakt kráááásna torta. 🙂 No čo ženičky napečené upratané?Ja som dopiekla len ešte doumývať podlahy.Ale to dám deti spať a potom nech mi nebehajú. 🙂
inn klobuk dolu 😉 😉
no ja ako tak upratane, varit budeme zajtra, napecene, no ja som urobila len jeden zakusok, ostatne mi dala cukrarka sestra 😀 😀 boli sme vonku je kraaasne..
Ahojte kočičky 🙂
krásné velikonoční svátky přejeme 🙂
Bezva videjka, Ani to nemohl byl citron, ne? Malá je úplně v pohodě 🙂
Hat, jsem se nasmála, to je fakt super video.
Inn, no tééda, to je veledílo 🙂
My jsme dnes slavili babiččiny narozky. Kubík si vyhrál se sestřenicí a pěkně si pokecali. My jim sice nerozuměli, ale důležité, že oni se bavili 🙂
Ahoj kočky ... skôr ako dočítam....tak dnes sme boli na pohotovosti.... Zuzanka o 10:00 mal 38,1 celú noc jej stekali sople .... výsledok: že bud začínajúca viróza alebo zuby .... som nikde nič nepostrehla 😅 😕 ...ale možno, lebo tááááááák sliní, ako by ani prehĺtať nevedela .... normálne jej z pusy tečie 😀 😀 😀 😀 ☹
A gratulko všetkým oslávencom a idem dočitknúť 😉
WAWWW! v
videjko - teda malá je superskááááá.... 😵 😵 😵
Inn - torta - supiš -aj ja som sa chcela do toho dať, ale keďže mi malá cez deň nespáva a večer som KO .... tak budúci rok 😀 😀 😀
Trakynaaaaa ...GRATULUJEM 😵 😵 😵 😵 ...samozrejme Maťkovi! 😀 😀 😀 ...ale aj super mamine 😵 😵
A krásne veľkonočné sviatky 😉
misia KE zmena .........ide aj moja maminka,tak budeme spať u rodiny.Ineske som už písala, či by jej to nevadilo,keby som neišla s ňou do hotela.Vraj pôjde jej manžel s ňou a tiež by mohli byť u nejakých známych. Môj manžel ešte o ničom nevie,nechávam si to na posledný týždeň 😀
Tak sa možno pravdepodobne zdržíme dlhšie 😉
****** STRETKO SLNIEčKOVYCH MAMINIEK A DETIčIEK V KE ******
kde? AIDA
kedy? 18.4.2010
o ktorej? 14.00 hod
Srdecne ste vitane vsetky, bude VAS čakat slniečko, dobra nalada ....
bod programu? sranda, sranda, sranda....a ked to nepojde ,dame si aspon zmrzku
kto pride? TRAKTOR s Matejkom
ASPARAGUSKA s Denkáčikom
LUCIA32 s Natalinkou
INNESKA s Eričkom
aaahojte bahniatka 🙂 podavame spravy, ze zijeme. 😉
len vas cmukam, aj oslaaaavencoooooooooooov 🙂 a zelaME KRASNE SVIATKY.
my sa tulame po dvore a vyletoch a venujememe navstevam, zajtra ideme do bojnic, mame kopec novych foteciek a videi, a hlavne, dnes vecer tato objavil treti zub, preto sme sa budili kazdu hodinu. 😀 zase vieme par novych veci....ako pohyby okolo nabytka a vselijake finticky. 😉 dnes sme boli obdivovat africke bubny a tato aj hral, tusim take budeme mat doma ... 🙂
inn fantasticky vyzera ta fotka. 🙂
hath heeheheheheheh super hojdacie video. 😀 😀 😀
trakyyyyyy tak to je matko uz velky frajer, uz sam chodi, parada. 🙂 🙂 🙂
my se taky hlasime ze zijeme....je toho ted nejak moc tak to sem nestiham 😅
gratulujeme dnesnim oslavencum (jeste to casove stiham 😀 )
vendy taky uz jste devitky 😉
a chvalime vsechny videjka a fotecky....proste nadherna jsou ta nase ditka 😵 😵
a prejeme krasne velikonoce, hodne slunicka a krasnych zazitku s nasima zlatickama 😵
dobrý deň bambuľky 🙂
haasa..............4.7.........Nelly Anna má dnes 9 mesiačikov 😵
laurajana ........4.8........ Laura má dnes 8 mesiačikov 😵
Meniny oslavuje: Izidor, Izidora
Meniny oslavuje v ČR: Ivana, Isidora, Isodor, Izidor, Izidora, Mira, Mirka, Platon
Prajeme všetko najlepšie 🙂
Kalendárium:
♦Medzinárodný deň bez násilia
(iniciovaný v 1996 v Texase; v ten deň 1968 zavraždili vodcu boja za práva černošského obyvateľstva USA M. L. Kinga)
♦ Medzinárodný deň proti nášľapným mínam a na podporu akcií proti nášľapným mínam (OSN, vyhlásený v 2005)
♦ Veľkonočná nedeľa
ahojte slniečka 😵
u nás oslava super...naty s erikom sa zahrali, my pokecali...a torta mala velký úspech 😎 moc sa páčila a bola aj chuťovo dobrá..my nechceli veriť, že som ju robila, že som ju musela odniekal objdenávať 😀 aj erik dostal darček, dodatočne k meninkám..tigríkovú súravičku na leto a okuliarky k tomu..tak budeme frajeriť, ak ich ovšem aspoň minutu bude mať na očiach 😎lebo ich stále dáva dole 😀
ani...jasne, že mi to neva, spravíme si aj my výlet a hlavne, že sa stretneme 😉
a gratulkujeme laurinke a nelke 😵 😵
a ideme do zajtra svokrovcom...tak potom sa ozveme 🙂 papa a užívajte si slniečka 😵 😵
ahojte,
aj my vam zelame krasne a pozehnane velkonocne sviatky!
my sa mame celkom fajn, jeden den sem u jednej babky, dalsi u druhej a tak dookola. Tami si trosku poposuvala zaspavaco vstavaci rezim tak mame vecer veselo ale zase rano si aj mamka dlhsie pospi 🙂
ideme teraz obedovat a potoma si na prechadzku tak este raz vsetkym krasnu nedelu a pohodku v rodinnom kruhu 😉
ahoj kočky... tak ja som dnes doma úúúplne sama - teda so Zuzankou ... ešte stále stráááášne soplí a stráááášne slinká a je takááá zachrípnutá sa mi zdá ... dúfam, že to bude stáť za to a budú aspoň 2 nové zuby 😠
...inak zvyšok rodiny (aj s mojimi rodičmi) išiel na oslavu 40-tin môjho švagríka.....
Tamy ... si to užívate 😵 😵 😵 😵
ahojky kvietočky....tešíte sa na zajtra????
my sme boli od včera do dnes prvý krát mimo domu na noc....som z toho mala obavy...šli sme k svokruše...zobrali prenosnú postieľku....a na moje prekvapenie....Dianka sa z toho tešila....spokojne spinkala...samozrejme so svojími nočnými papkaniami....ale vôbec jej nevadilo...že nie sme doma.....sa z toho teším...lebo som to nečakala...
potrebujem novú autosedačku....ale máme malý problém....Dianka má len 7,5 kila.....a všetky sú od 9....
zuzi...nezávidím...aj mne sa do rána snívalo, že dianke vyšlo naraz 6 zubov....som zvedavá...lebo sen o dvoch spodných sa naplnil...



...a vsetkym dnesnym oslavencom gratulujem 😵 ...a po vcerajsom lejaku tu mame slnieckooooo..huraaaaa 🙂