Pôrod v októbri 2011
Ahojte. Som zvedavá, koľko sa nás tu nazbiera :o)))))))))
Stručné zhrnutie
- Rané potvrdenie tehotenstva sa v praxi kombinuje z domácich testov (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), krvného HCG a ultrazvuku na zobrazenie gestačného vaku alebo žĺtkového vaku.
- V diskusii odporúčali kyselinu listovú ako nutnosť pred a v prvom trimestri a menili sa skúsenosti s komerčnými vitamínmi (Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400), pričom niektoré ženy uviedli nežiaduce účinky od určitých prípravkov.
- Vranom tehotenstve sa v diskusii riešili komplikácie ako hematóm (liečený Duphastonom v jednom prípade) a mimomaternicové tehotenstvo s nutným urgentným chirurgickým zákrokom; sú k dispozícii ultrazvukové vyšetrenia a krvné HCG testy na diagnostiku.
Q: Aké domáce tehotenské testy a digitálne testy sa v diskusii spomínali a aké informácie dávajú?
A: V diskusii sa spomínali Mamatest (citlivosť 10 u jednej používateľky), digitálny ClearBlue ukazujúci "1–2 týždne" tehotenstva a Rapidclear; niektoré ženy zaznamenali na testoch slabú čiarku ("duch") už 6–8 dní pred očakávanou menštruáciou.
Q: Kedy sa ísť objednať k gynekológovi a čo očakávať na prvom sono/vyšetrení?
A: V diskusii odporučili prísť približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo okolo 6.–9. týždňa; HCG z krvi sa používa na potvrdenie a ultrazvuk môže v ranom štádiu ukázať gestačný vak a neskôr žĺtkový vak či srdiečko.
Q: Čo robiť pri náleze hematómu v ranej fáze tehotenstva?
A: V diskusii jedna žena uviedla liečbu Duphastonom počas dvoch mesiacov s následným vstrebaním hematómu; lekárske postupy a indikácie sa však môžu líšiť a vyžadujú individuálne rozhodnutie gynekológa.
Q: Ktoré vitamíny pre tehotné ženy sa v diskusii odporúčali a aké skúsenosti mali respondentky?
A: Spomínané boli Calibrum babyplan (modré) na 1. trimester, Calibrum mami (ružová krabička) alebo Femibion 800 následne Femibion 400, Jamieson kyselina listová a kombinácie s B6, magnéziom, vitamínom E, zinkom a B12; niektoré ženy uviedli nevoľnosť po niektorých multivitamínoch a preto ich vysadili.
Q: Čo je nuchálna translucencia (sijové prejasnenie) a koľko stojí?
A: Nuchálna translucencia je vyšetrenie hrúbky šije merané ultrazvukom na posúdenie rizika Downovho syndrómu; v diskusii uviedli, že to robia len lekári s licenciou a cena sa podľa jednej zmienky pohybovala okolo 50 EUR (iné spomenutia historicky 500 SK).
Q: Ako postupovať pri zmene gynekológa počas tehotenstva?
A: V diskusii bolo uvedené, že nový gynekológ si musí písomne vyžiadať zdravotnú dokumentáciu od predchádzajúceho lekára a že podľa citovaného textu pacientovi dokumentácia spravidla nemá byť vydaná priamo do rúk; viaceré ženy tiež diskutovali o pravidlách viazanosti k lekárovi a o potrebe oznámenia/starého lekára.
Závery z diskusie
Zhoda
- Tehotenstvo sa v ranom štádiu potvrdzuje kombináciou domácich testov, HCG z krvi a ultrazvuku.
- Kyselina listová (folic acid) je v diskusii považovaná za nutnú suplementáciu pri plánovaní tehotenstva a v 1. trimestre.
- Bežné komerčné prípravky spomínané ako suplementy boli Calibrum babyplan, Calibrum mami a Femibion 800/400.
Sporné názory
- Niektoré zdroje v diskusii odporúčajú ísť k gynekológovi hneď (5.–6. týždeň), zatiaľ čo iné odporúčajú počkať približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo do 7.–9. týždňa.
- Niektoré ženy tvrdia, že multivitamíny treba brať len v 1. trimestri, iné odporúčajú pokračovať počas celého tehotenstva.
Otvorené otázky
- Prečo sa môže vyskytovať pozitívny domáci test pri súčasne "negatívnom" HCG z krvi v laboratóriu?
- Ako dlho presne trvá vstrebanie hematómu v tehotenstve a kedy je indikované podávanie Duphastonu?
- Kedy je najskôr spoľahlivo viditeľný alebo počuteľný tlkot srdiečka na ultrazvuku (konkrétny týždeň)?
Spomenuté značky a firmy
Mamatest, ClearBlue, Rapidclear, Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800, Femibion 400, Jamieson, Duphaston, ElastiQ, Vichy, Femigard, Tesco
Spomenuté produkty a metódy
domáce tehotenské testy (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), digitálny test ClearBlue "1–2 týždne", HCG krvný test, ultrazvuk (sono), gestačný vak, žĺtkový vak, nuchálna translucencia (sijové prejasnenie), AFP test (16. tt), Duphaston (liečba), kyselina listová (folic acid), Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400, Jamieson kyselina listová, folikulometria, hematóm v tehotenstve, mimomaternicové tehotenstvo (ruptúra vajíčkovodu), urgentný chirurgický rez, ElastiQ krém, Alchemilkový čaj, Femigard
Miesta a osoby
Rimavská Sobota (rimavsko-sobotská nemocnica), Bratislava (BA), Nitra (NR), Petržalka, Antolská, Monte Carlo (Monaco)
@lucy56 hehehe napodobne 🙂 dufam ze nepriberiem vela lebo pri prvej dcere som pribrala 20kg a dost tazko sa mi to zhadzovalo 🙂))
@14petulka88 z priberania mam strach aj ja, ja som uz teraz narozmerna, mam 74 kg a ked este priberiem 20 tak to si seba ani predstavit neviem,budem ako slon
@14petulka88
@lucy56 k tomu priberaniu ja pred otehotnenim som vazila 62 a teraz vazim 59kg a ak budem po mame tak aj moja mama bola taka pred tehu vazila 65kg a po porode 50kg tak ak by som bola po nej tak by to bolo super co tak zatial vyzera ale papam vsetko uplne vsetko! 😉
@lea1333 tak to mas super,my nemame taky metabolizmus, mamina mala po mne 20kg nadvahy a ako hovori uz sa ich moc nezbavila,ale zas jej pociatocna vaha bola 50kg, ja mam pociatocnu teda o dost vyssiu, ved uvidime, ja som zatial este nepribrala,iba prsia sa mi zvacsili, zapnem este aj stare rifle
@lucy56 a ty si v kolkom tyz???aj ja zapnem vsetko vlasne sak co sa cudujem ked su 3kg dole ale brusko mam uz vedsie to mi aj frajer vcera povedal ze mam brucho ako puklica na aute pekne prirovnanie nie??? 😀 ja teraz nosim len leginy alebo rifle z gumov lebo mam pocit ze ma vsetko na bruchu tlaci...a ked si dam obtiahnute tricko tak mi brusko trci... 😝
asi kazda mame strach, ked ieme k dokimu, ci je vsetko v pohode a malicke rastie ako ma
@lucy56 ahoj...ja mam take stavy, mne staci otvorit chladnicku a ked citim tie pachy....no fuj....ale mne staci spomenut si na nejake jedlo a napina ma....jem jednoduche jedla....varene zemiaky, spagety so syrom a kecupom, maslovy chlieb a tak.
@zuzanazuzana ja sa tiez snazim len take ietne jest,minule mi ale spagety s rajcinovou omackou taku kyselinu urobili, ze fuj, a normalne som to jedavala vkuse, mne hlavne k veceru uz nepasuje nic, vcera ani suchar nezabral
@lucy56 tak z rajcin mam aj ja kyselinu, ale kecup mi nevadi.....a pisete tu o vahe...ked citam vase debaty, tak vam tisko zavidim....aj tvojich 74 kil....ja mam 93kil...to je co? pri synovi som isla z vahy 56 kil a rodila som ako 78 kilova, ale vaha sa mi vratila na 60 kil....nechcem sa vyhovarat, ale odjakziva mam problemy s migrenou a dost som zacala z liekov priberat a za posledne roky som pribrala z hormonal.liecby, ked sme sa snazili o babo.....napriklad minuly rok som pribrala 10 kil, ked som isla na umele oplodnenie...z liekov.....ved aj na fotke vidno, tam mam 91kil
takze pojdem rodit ako metracik a aj nejake kila navyse budem mat ....co uz
@zuzanazuzana inak tiez kecup mozem ten mi zle nerobi, dnes som robila palacinky,isli mi na chut som zvedava co to spravi dnes do vecera este daleko,na to aby mi bolo zle, z vahy nemam komplexy lebo mm vravi ze sa mu paci moja postava a k tehu to priberanie patri, a hormony su svina, ja som tiez pribrala s antikoncepcie ked sme s drahym babo este nechceli,teraz ked uz viem co vsetko to v tele robi uz ju nechcem ani vidiet
@lucy56 no ano, hormony su svinstvo!!!!! aj teraz beriem hormony...utrogestan na udrzanie tehotenstva, az 3x2tbl...konska davka....aj ja sa pacim priatelovi, ale velakrat som mu povedala, nech si hlada inu....chudu!!!!! ja mam mladsieho priatela o 7 rokov, strasne dobreho a velkeho sympataka.....a vidis, sme spolu uz 9.rok a preskakali sme toho uz velmi vela...hlavne velka skuska v partnerstve je aj ta snaha o babatko...to da teda zabrat!!!!
@zuzanazuzana No vážně tiše závidím že to máš za sebou! jsem z toho už totálně vyčerpaná 😖.. ale odpoledne mě osvobodí manžel, tak se těšim -osvobodí v dobrém slova smyslu.. bez malého neumím být snad ani minutu.. jsem do něj totálně zamilovaná! každý den mu chodím dávat pusu na dobrou noc a pohladit ho ikdyž už spinká a když to neudělám, tak neusnu... jednou jedinkrát za ty dva roky byl beze mě na výletě se svým tátou -jeli do Plzně a byli tam celý den a byl to vážně nějhorší den! když se vrátili tak jsem ho nedala z ruky a řvala jako malá holka... a pokud jde o lékaře, tak chodí taky manžel, protože u toho brečim a nechci ho dát.. všichni se tomu smějou, ale mě to legrační nepřijde..
@natalii6 jo, je to zlatíčko 😉 .. ale ráno se panáček sám svlíknul a běhal tu malý naháč a najednou zjišťuju, že se vykadil a rozpatlává mi to tu po koberci a po sobě 😀 .. úsměvný, ale úklid za nic nestál a koupání taky ne, ale taky jsme to zvládli 😎 .. ale lítá tu jakou dobu a ani nepřišel že by něco chtěl -i jogurt k snídani si spapal hezky sám 😅
Pokud jde o tu pomoc doma, tak to nemáme lehký a jak řiká moje tchýně -chlapi to mají ve spoustě věcech mnohem jednodušší než ženský...
Tak snad už bude klídek u všech! je to hrozný!
@zuzanazuzana to mame nieco spolocne,ja som vydata za mm o 7 rokov mladsieho,ale lepsieho chlapa ako je on som pretym nikdy nemala,starostlivy,chapavy,milujuci, tiez mu hovorim ze si moze najst krajsiu,mlasiu,chudsiu a on nie zatial je pri mne, tiez sme to nemali lahke,ludia velmi odsudzuje, jeho rodina,kamarati a tak ale snaha o babatko je urcite viac namahava lebo my sme sa snazili 7 mesiacov a uz mi sibalo
@lucy56 tak super!!!!!....tak ja som svojho spoznala, ked mal 20 rokov.....jeho mama si 2 roky zvykala na tu myslienku, ze ma starsiu, rozvedenu a s dietatom!!!!! ale teraz neda na mna dopustit, vo vsetkom mi jeho mama pomaha.....v mojej rodine ho zboznuju....okolie je zle a zavistlive a este teraz im nejde do hlavy, ze preco zrovna ja mam takeho chlapa!!!!!! syn ho tiez neskor prijal, ale teraz zakazdym vravi, ze kebyze sa rozideme, ide s nim...to som dopadla!!!! priatel mu pomaha v uceni, volava do skoly a chodi so mnou na rodicovske.....kriticke to bolo len v poslednom obdobi, lebo som ho vyhanala kvoli tomu, ze este nemame babo, ze mam kopec zdrav.problemov a nedokazem mu dat dieta...a on vzdy povedal, ze ma kuba mojho syna a bude ma mat milovat aj bez dietata....zlaty, vsak?
@bettyx ani nevies ako na teba myslim a kazdy den cakam, ze mi uz napises, ze je vsetko fajn.....toho stepanka mas strasne podareneho!!!!!! naozaj drzim palce!!!!!!
to mas ako ja,ja som tiez mojho spoznala ked mal 20 a ja 27,teraz mam 32 a sme spolu 5 rokov,tiez je zaujimave ze nam kazdy daval par mesiacov a vsetci co tak tipovali su uz rozideni,a my sme spolu, obcas je zivot zvlastny a nadeli nam nezvycajne situacie, a ten tvoj je podobny ako moj, moj tiez povedal ze aj keby nebolo babo sme spolu
@lucy56 tak vies, ludia su naozaj zavistlivi.....velakrat sa ma pytali, ze ci sa nebojim, ze odide odo mna kvoli mladsej....a moj ex odisiel este za starsou odo mna.....nikdy nevidis do boducnosti a moze sa stat vselico, ale aspon mi zatial dal krasne roky!!!!!
ahojte. tak sa pripajam k vam. zatial vsetko OK, ale v porovnani s prvym tehotenstvom mi byva niekedy poriadne zle. tieto stavy vobec nepoznam, pri Simonke som ani nevedela, ze som tehotna. tak dufam, ze s I. trimestrom to budem mat za sebou 🙂
@lucy56 no a ja som predtym este aj fajcila takze teraz ked som prestala mam furt chut nieco jest 🙂 budem musiet po porode zacat cvicit 🙂
@lea1333 no jak ti fajne 🙂 moja mama priblara cez tehu 6kg 🙂 takze ja po nej niesom 🙂
@lea1333 ja som pred tehu mala 62 tiez a uz mam 65 hrozne 🙂 a pritom nejem az tak vela 🙂 len mam problem ist na velku potrebu takze to bude tym🙂
@zuzul1310 no dnes buntoším s malými prestávkami od polnoci a to som šla spať o 10...budem mať riadny deficit spánku, ked to pôjde takto dalej...myslím, že ked budeš pomaličky upratovať, nenaháňať sa a nedvíhať nič ťažké, tak to by sa nemalo nič stať, mne by tiež trebalo doma poriadky porobiť 🙂 drobec ti chodí na angličtinu? to je dobre, že tak od útleho veku, ako mu to ide?
@zuzinr to si sa šikovno vybavila, ja som sa tam bola po 12 pýtať, či ma vezmú...sestrička ma hned vyhrešila, že čo som neutekala na pohotovosť 🙂 ja som tiež šla hned na sono, ked som tam tam prvý krát 🙂 asi máš s nimi dobrý vzťah, že? oni sú velmi zlatí 🙂

dobre ranko babizne moje tak ako???