Pôrod v októbri 2011
Ahojte. Som zvedavá, koľko sa nás tu nazbiera :o)))))))))
Stručné zhrnutie
- Rané potvrdenie tehotenstva sa v praxi kombinuje z domácich testov (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), krvného HCG a ultrazvuku na zobrazenie gestačného vaku alebo žĺtkového vaku.
- V diskusii odporúčali kyselinu listovú ako nutnosť pred a v prvom trimestri a menili sa skúsenosti s komerčnými vitamínmi (Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400), pričom niektoré ženy uviedli nežiaduce účinky od určitých prípravkov.
- Vranom tehotenstve sa v diskusii riešili komplikácie ako hematóm (liečený Duphastonom v jednom prípade) a mimomaternicové tehotenstvo s nutným urgentným chirurgickým zákrokom; sú k dispozícii ultrazvukové vyšetrenia a krvné HCG testy na diagnostiku.
Q: Aké domáce tehotenské testy a digitálne testy sa v diskusii spomínali a aké informácie dávajú?
A: V diskusii sa spomínali Mamatest (citlivosť 10 u jednej používateľky), digitálny ClearBlue ukazujúci "1–2 týždne" tehotenstva a Rapidclear; niektoré ženy zaznamenali na testoch slabú čiarku ("duch") už 6–8 dní pred očakávanou menštruáciou.
Q: Kedy sa ísť objednať k gynekológovi a čo očakávať na prvom sono/vyšetrení?
A: V diskusii odporučili prísť približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo okolo 6.–9. týždňa; HCG z krvi sa používa na potvrdenie a ultrazvuk môže v ranom štádiu ukázať gestačný vak a neskôr žĺtkový vak či srdiečko.
Q: Čo robiť pri náleze hematómu v ranej fáze tehotenstva?
A: V diskusii jedna žena uviedla liečbu Duphastonom počas dvoch mesiacov s následným vstrebaním hematómu; lekárske postupy a indikácie sa však môžu líšiť a vyžadujú individuálne rozhodnutie gynekológa.
Q: Ktoré vitamíny pre tehotné ženy sa v diskusii odporúčali a aké skúsenosti mali respondentky?
A: Spomínané boli Calibrum babyplan (modré) na 1. trimester, Calibrum mami (ružová krabička) alebo Femibion 800 následne Femibion 400, Jamieson kyselina listová a kombinácie s B6, magnéziom, vitamínom E, zinkom a B12; niektoré ženy uviedli nevoľnosť po niektorých multivitamínoch a preto ich vysadili.
Q: Čo je nuchálna translucencia (sijové prejasnenie) a koľko stojí?
A: Nuchálna translucencia je vyšetrenie hrúbky šije merané ultrazvukom na posúdenie rizika Downovho syndrómu; v diskusii uviedli, že to robia len lekári s licenciou a cena sa podľa jednej zmienky pohybovala okolo 50 EUR (iné spomenutia historicky 500 SK).
Q: Ako postupovať pri zmene gynekológa počas tehotenstva?
A: V diskusii bolo uvedené, že nový gynekológ si musí písomne vyžiadať zdravotnú dokumentáciu od predchádzajúceho lekára a že podľa citovaného textu pacientovi dokumentácia spravidla nemá byť vydaná priamo do rúk; viaceré ženy tiež diskutovali o pravidlách viazanosti k lekárovi a o potrebe oznámenia/starého lekára.
Závery z diskusie
Zhoda
- Tehotenstvo sa v ranom štádiu potvrdzuje kombináciou domácich testov, HCG z krvi a ultrazvuku.
- Kyselina listová (folic acid) je v diskusii považovaná za nutnú suplementáciu pri plánovaní tehotenstva a v 1. trimestre.
- Bežné komerčné prípravky spomínané ako suplementy boli Calibrum babyplan, Calibrum mami a Femibion 800/400.
Sporné názory
- Niektoré zdroje v diskusii odporúčajú ísť k gynekológovi hneď (5.–6. týždeň), zatiaľ čo iné odporúčajú počkať približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo do 7.–9. týždňa.
- Niektoré ženy tvrdia, že multivitamíny treba brať len v 1. trimestri, iné odporúčajú pokračovať počas celého tehotenstva.
Otvorené otázky
- Prečo sa môže vyskytovať pozitívny domáci test pri súčasne "negatívnom" HCG z krvi v laboratóriu?
- Ako dlho presne trvá vstrebanie hematómu v tehotenstve a kedy je indikované podávanie Duphastonu?
- Kedy je najskôr spoľahlivo viditeľný alebo počuteľný tlkot srdiečka na ultrazvuku (konkrétny týždeň)?
Spomenuté značky a firmy
Mamatest, ClearBlue, Rapidclear, Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800, Femibion 400, Jamieson, Duphaston, ElastiQ, Vichy, Femigard, Tesco
Spomenuté produkty a metódy
domáce tehotenské testy (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), digitálny test ClearBlue "1–2 týždne", HCG krvný test, ultrazvuk (sono), gestačný vak, žĺtkový vak, nuchálna translucencia (sijové prejasnenie), AFP test (16. tt), Duphaston (liečba), kyselina listová (folic acid), Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400, Jamieson kyselina listová, folikulometria, hematóm v tehotenstve, mimomaternicové tehotenstvo (ruptúra vajíčkovodu), urgentný chirurgický rez, ElastiQ krém, Alchemilkový čaj, Femigard
Miesta a osoby
Rimavská Sobota (rimavsko-sobotská nemocnica), Bratislava (BA), Nitra (NR), Petržalka, Antolská, Monte Carlo (Monaco)
@kucminka koľko váži moja veru momentálne netuším, do poradne ideme až 20.3. to bude deň po 5-tom mesiaci, tak som zvedavá aké číslo tá váha vyhodí 😀
vážila som len pár krát v uvarenom stave. teraz to dávam do tých via pohárikov a tak viem koľko ml to je a mne to vyšlo, že vždy je to tak o 20 menej v g. ryžu som chcela kúpil s DM, naturálnu ako píše Bukovský, ale nakoniec som dala obyč., čo sme mali doma a tuším bola dlhá. o špenáte som nečítala, že sa nesmie, ale jeden povie tak iný onak 😠 jeden napíše, že brokolica sa môže a v inom časopise, že nie. a teraz si vyber 🙄
ahojte, maju uz vase deticky zubky? ja som si vcera vsimla, ze sa nam uz jeden ukazuje 🙂 a sa chcem opytat ako casto chodite do poradne? my sme chodili do 4 mes. kazdy mesiac a teraz nam kazala prist az o dva mesiace..
@micicka my sme boli v poradni 9.2.a to vážil už úctihodných 6830g,takže teraz má určite aj o kilo viacej.Aj som mu začala dávať až 210ml mlieka,lebo už tých 180ml mal málo.Ja som tiež chcela na zajtra dať brokolicu zo zemiačikom,tak neviem.Tú už si skúšala dávať?No dnešná noc bola totál ukážková,spal od pol deviatej večer do rána do štvrtej,potom sa napapal a chcel sa hrať,tak sme rukami zalamovali,že do rána super,ale napočudovanie za 10minút zaspal a spal do osmej,čo inokedy spáva tak do pol siedmej,aj každú noc može takto,konečne som sa trocha vyspala. 🙂 🙂 🙂
@jana86 my ešte zúbok nemáme, videla som síce už bielu bodku, ale zrazu zmizla, neviem čo to bolo. my sme do troch mesiacov chodili raz mesačne (zo začiatku aj častejšie), ale teraz sme až po dvoch mesiacoch objednaný 😉
@kucminka áno brokolicu som už dávala, neprejavila sa nijako, ale tuším len 2x som jej ju dala. dnes sme mali kaleráb (prvý raz) s mrkvičkou a zemiačikom. veeeeľmi jej to chutilo, dala som jej dva krát, doobeda 120ml a dopila mliečkom a na večer tiež 120ml lenže mlieko už potom nechcela, vypľúvala ho a tak spráskala ešte ďalších 120ml príkrmu 😕 takže na zajtra nám nezostalo, musíme uvariť čerstvý 🙂 no ale potom aj trošku grckala, bolo jej to asi veľa, na budúce jej nedovolím toľko spapať 😀
ahojte.
baby prosim vas co ste davali, ked vam malinke troska kaslali. priatel je total chory, berie atb, aj sa odstahoval hned do druhej izby.....mala uz druhy den je nesvoja, ma len zvysenu teplotu 37,5 a trosicka zacala pokasliavat. nemozem sa dovolat k lekarovi a nechcem tam s nou ist pokial nema horucky.
@zuzanazuzana skús Fenistil ak doma máš. Mne to poradila Dr. keď bola malá nachladnutá, že to pomáha aj na kašel.
@rough 4 mesiace aj dva tyzdne a vy uz mate dva zubky? to vazne?? 🙂 a ako vysli? lahko? ci ste si uzili aj nejake vecicky na upokojenie bolesti?
Maminky a ako ste na tom z ockovaním? davate aj Rotarix? ci nie?? 🙂 ja som to este pred par dnami povazovala za samozrejmost ale teraz som sa dopocula o velmi zlych reakciach babatiek na to ockovanie v kombinacii s mrtvymi vakcinami hexa a prevenar, alebo synflorix, normalne ho asi nedam, vratim ho do lekarne som sa dnes rozhodla.. aj ked som uz vysolila takmer 50 € kaslem na to. 😖
@zuzanazuzana zuzi, my sme mali to iste, ja som malickej hned dala oscillo a dva krat denne sirup stodal, ja som obidve deti vzdy dopovala homeopatikami ked nieco a pomahaju.. aj mne. A este som nasla na nete recept na kasel u babatiek na noc dat na chodidla teda do ponožiek platky cibule, to vytiahne virusy z tela. My sme spali ocibulovani doma vsetci ked sme boli chori a vypada ze to fakt pomohlo.. ale smrad tu bol ako cibulákove 🙂 pripajam link na recept http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=10852
@luckaprima Rotarix je to jedine co mame zatial zaockovane 😉 reakcie sme nemali absolutne ziadne ani po prvej ani po druhej davke, ale to je asi tym ze sme nic ine neockovali (tbc ani nebudeme, s hexou a pneumokokmi vyckavame)...
ale ked sa to ockuje v kombinacii tak by som chcela vediet kto je schopny urcit ci je ta zla reakcia z tej "kombinacie" alebo proste preto ze vsetky tie ockovania obsahuju rozne svinstvo a niektore deti na to proste zle reaguju...
kazdopadne ja sa budem snazit aby malemu ani tie pneumokoky nedavali naraz s hexou, cim menej ockovani sa skombinuje tym lepsie, ved kazde ockovanie same o sebe je strasny zasah do imunitneho systemu, nieto este ked tie nakumulovane hexy a prevenary a podobne podavame sucasne, ved preco by si ten maly cloviecik nemohol aj proti dvadsiatim chorobam naraz budovat protilatky 🙄
@mon173 aj mne vyhovovalo ze nemali vakciny 😉 sama doktorka ma presviedcala ze mame este kopu case, ze v niektorych krajinach az od jedneho roka ockuju (tiez som o tom citala, ze aby uz bol imunitny system odolnejsi)... ideme teraz vo stvrtok na poradnu tak som zvedava ako sa s nou dohodnem, potom ti dam vediet...tiez rozmyslam ze aby mal aspon pol roka, v idealnom pripade rok (ibaze ktovie ci budem vtedy este kojit, a mozno je lepsie ze by dostal tie vakciny ked je este kojeny - no uvidim co povie dr)
Ahojte, tak my sme mali brutálny víkend ☹ Hanka doslova všetko trhá a kričí jeduje sa a nie je dobre už ani na rukách a nič nezaberá na tie zubadlá a dokonca aj moja bradavka je dokatovaná čo ju tak rve. A zuba nikde len červené a opuchnuté jasienka a hlavne očné a stoličky.
Včera bola u nás už doslova divočina - Hanka kričala a jedovala sa a Matej do toho tak isto, že nech už je ticho, že ho už bolia uši 😢
Dnes nás aj očkovali konečne a ani moja dr. nič nerieši, musí sa tak sa musí a keď sa jej na niečo pýtam tak na to povie to sú tie moderné maminy.
@luckaprima tuk tuk, musim zaklopat, zubky nam zatial idu bez vacsich obtiazi. pravdupovediac, nemal ani zdueene a ani zapalene dasienka. pekne ruzovucke, len sa tam jedneho dna zacalo nieco beliet a do par dni bol zubok vonku. samozrejme, zatial len kusocek korunky, tak uvidim ako dlho mu budu rast. u nas hlavny sprievodny jav je enormne slintanie. fakt, oslinta a ocmulal doma uz vsetko a cokolvek sa mu dostatane na dosah okamzite putuje do pusinky. asi dva tri vecery bol mrzuty a nevedel zaspat, ale skot to pripisujem ockovanii, ktore sme nedavno absolvovali. to som mu aj dala panadol baby na noc, no a zoparkrat som mu natrela dasienka, ked som mala pocit, ze si ide zozrat ruku. my nepouzivame cumlik a dojcim, a mam taky pocit, ze v tychto zubkovych dnoch mi castejsie visi na didine. u nas je proste didi najlepsi liek na vsetko. no, dufam, ze som to nezakrikla a aj ostatne zubky pojdu takto dobre🙂 btw, vykukli nam obe dolne jednicky.
@luckaprima ako si dávala oscilo? u nás bol tato aj dedo chorý a bojím sa, že to skočí aj na malú a uvažovala som nad homeo, ja som si ich hneď nasadila,aleneviem či aj bábätká môžu a ako jej to dať...
@micicka jasne deticky mozu homeo, rozpusti normalne celu davku v troske vody, alebo v cajiku ak pije a daj spapkat, mojim babulkam to vzdy pomohlo 🙂 davala som po porade s lekarkou aj v letaku je davkovanie pre deticky tak kukni






@kucminka tak my sme na tom podobne, moja je tiež taká pažravá - alebo hladná! niekedy musím dať dokonca najskôr mlieko, lebo príkrm ju asi nezasýti. a vypije aj mlieko aj príkrm. ale snažím sa jej dať toho mliečka menej. dnes bolo 110ml príkrm (ryža, špenát) a potom 150ml mliečka 🙂 ona sa po príkrme tvári ako by nič nezjedla a jeduje sa, lebo je hladná!