Pôrod v októbri 2011
Ahojte. Som zvedavá, koľko sa nás tu nazbiera :o)))))))))
Stručné zhrnutie
- Rané potvrdenie tehotenstva sa v praxi kombinuje z domácich testov (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), krvného HCG a ultrazvuku na zobrazenie gestačného vaku alebo žĺtkového vaku.
- V diskusii odporúčali kyselinu listovú ako nutnosť pred a v prvom trimestri a menili sa skúsenosti s komerčnými vitamínmi (Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400), pričom niektoré ženy uviedli nežiaduce účinky od určitých prípravkov.
- Vranom tehotenstve sa v diskusii riešili komplikácie ako hematóm (liečený Duphastonom v jednom prípade) a mimomaternicové tehotenstvo s nutným urgentným chirurgickým zákrokom; sú k dispozícii ultrazvukové vyšetrenia a krvné HCG testy na diagnostiku.
Q: Aké domáce tehotenské testy a digitálne testy sa v diskusii spomínali a aké informácie dávajú?
A: V diskusii sa spomínali Mamatest (citlivosť 10 u jednej používateľky), digitálny ClearBlue ukazujúci "1–2 týždne" tehotenstva a Rapidclear; niektoré ženy zaznamenali na testoch slabú čiarku ("duch") už 6–8 dní pred očakávanou menštruáciou.
Q: Kedy sa ísť objednať k gynekológovi a čo očakávať na prvom sono/vyšetrení?
A: V diskusii odporučili prísť približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo okolo 6.–9. týždňa; HCG z krvi sa používa na potvrdenie a ultrazvuk môže v ranom štádiu ukázať gestačný vak a neskôr žĺtkový vak či srdiečko.
Q: Čo robiť pri náleze hematómu v ranej fáze tehotenstva?
A: V diskusii jedna žena uviedla liečbu Duphastonom počas dvoch mesiacov s následným vstrebaním hematómu; lekárske postupy a indikácie sa však môžu líšiť a vyžadujú individuálne rozhodnutie gynekológa.
Q: Ktoré vitamíny pre tehotné ženy sa v diskusii odporúčali a aké skúsenosti mali respondentky?
A: Spomínané boli Calibrum babyplan (modré) na 1. trimester, Calibrum mami (ružová krabička) alebo Femibion 800 následne Femibion 400, Jamieson kyselina listová a kombinácie s B6, magnéziom, vitamínom E, zinkom a B12; niektoré ženy uviedli nevoľnosť po niektorých multivitamínoch a preto ich vysadili.
Q: Čo je nuchálna translucencia (sijové prejasnenie) a koľko stojí?
A: Nuchálna translucencia je vyšetrenie hrúbky šije merané ultrazvukom na posúdenie rizika Downovho syndrómu; v diskusii uviedli, že to robia len lekári s licenciou a cena sa podľa jednej zmienky pohybovala okolo 50 EUR (iné spomenutia historicky 500 SK).
Q: Ako postupovať pri zmene gynekológa počas tehotenstva?
A: V diskusii bolo uvedené, že nový gynekológ si musí písomne vyžiadať zdravotnú dokumentáciu od predchádzajúceho lekára a že podľa citovaného textu pacientovi dokumentácia spravidla nemá byť vydaná priamo do rúk; viaceré ženy tiež diskutovali o pravidlách viazanosti k lekárovi a o potrebe oznámenia/starého lekára.
Závery z diskusie
Zhoda
- Tehotenstvo sa v ranom štádiu potvrdzuje kombináciou domácich testov, HCG z krvi a ultrazvuku.
- Kyselina listová (folic acid) je v diskusii považovaná za nutnú suplementáciu pri plánovaní tehotenstva a v 1. trimestre.
- Bežné komerčné prípravky spomínané ako suplementy boli Calibrum babyplan, Calibrum mami a Femibion 800/400.
Sporné názory
- Niektoré zdroje v diskusii odporúčajú ísť k gynekológovi hneď (5.–6. týždeň), zatiaľ čo iné odporúčajú počkať približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo do 7.–9. týždňa.
- Niektoré ženy tvrdia, že multivitamíny treba brať len v 1. trimestri, iné odporúčajú pokračovať počas celého tehotenstva.
Otvorené otázky
- Prečo sa môže vyskytovať pozitívny domáci test pri súčasne "negatívnom" HCG z krvi v laboratóriu?
- Ako dlho presne trvá vstrebanie hematómu v tehotenstve a kedy je indikované podávanie Duphastonu?
- Kedy je najskôr spoľahlivo viditeľný alebo počuteľný tlkot srdiečka na ultrazvuku (konkrétny týždeň)?
Spomenuté značky a firmy
Mamatest, ClearBlue, Rapidclear, Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800, Femibion 400, Jamieson, Duphaston, ElastiQ, Vichy, Femigard, Tesco
Spomenuté produkty a metódy
domáce tehotenské testy (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), digitálny test ClearBlue "1–2 týždne", HCG krvný test, ultrazvuk (sono), gestačný vak, žĺtkový vak, nuchálna translucencia (sijové prejasnenie), AFP test (16. tt), Duphaston (liečba), kyselina listová (folic acid), Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400, Jamieson kyselina listová, folikulometria, hematóm v tehotenstve, mimomaternicové tehotenstvo (ruptúra vajíčkovodu), urgentný chirurgický rez, ElastiQ krém, Alchemilkový čaj, Femigard
Miesta a osoby
Rimavská Sobota (rimavsko-sobotská nemocnica), Bratislava (BA), Nitra (NR), Petržalka, Antolská, Monte Carlo (Monaco)
@jana86 také tie bľaboty postavičkám v knižke alebo hryzátku, to je klasika, ale už asi týždeň vraví babababa a asi 3 dni aj mamamama a niekedy zakričí ma-ma a to ma tak poteší, srdiečko mi poskočí 🙂 aj ked neviem, či vie, čo to znamená, ale snažím sa vždy ked to vysloví k nej ísť a hrajkám sa s ňou, reagujem na to, aby si to dala do súvisu. Tak uvidíme 😀
Ahojte 🙂 Chcem sa spýtať, mám už malému dávať niečo piť? Do obeda má len moje mliečko, potom na obed zeleninku, alebo ovocie (mäso zatiaľ nedávam a ešte nejaký čas nebudem), na olovrant zase MM, na večeru čo zostane od obeda a pred spaním ryžovú kašu zarobenú vo vode. A ak chce tak ešte mliečko. A čo sa dáva piť takým malým bábam okrem vody? Nejaký feniklový, alebo ovocný čaj?
@tun1ska no ako ratam, tak ratam, vychadza mi, ze velakrat kojim 😀 cez den tak 6-7 krat, aj viac a v noci sa budi minimalne kazde dve hodiny, niekedy uz po hodine.. tak ale nie su to vzdy take plnohodnotne kojenia, niekedy si len tak cucne trosku a ide dalej 🙂
co sa tyka chudnutia, tak ja skor priberam ☹ , co som sa tesila, ze som hned po porode mala este o dve kila menej, ako pred otehotnenim, tak teraz mam uz minimalne 5 navrch 😢 a citim sa strasne tucna 😠 .. a to pritom jem len ranajky a obed, veceru skoro nikdy nestiham.. ale zas jedavam dost velke porcie, nejak mi nestaci a som stale hladna, ked zjem menej.. a este aj sladkostami sa pcham 😔 , co ja som na sladke nikdy moc nebola
@slniecka ja som "svoje dni" dostala dva tyzdne po sestonedeli a to som cele sestonedelie mala ocistky.. a pritom som plne kojila
@d_anica ak kojis, tak vraj netreba davat ani pri prikrmoch nic pit, ze mlieko staci.. ja malej nic nedavam.. ponuknem jej obcas vodu, skusala som aj z flasky, aj z poharika, aj z lyzicky, ale nechce nic.. tak asi nie je smadna 🙂 ..cika dost, tak je to ok
Ahojte mam otázočku keď sú deti prikrmované ako často by mali kakať, Linda 2dni nekaká a potom plače keď tlačí.Začala som jej teda dávať viac čaju cez deň a už aj ovocie nech sa jej to upraví.Začnem jej struhat surové jablčko s mrkvou suseda poradila.Bola by som rada keby ste napísali ako by mala často kakať ďakujem
@slniecka naša Linda uz má tiež poroka a ešte som nedostala 😨
@zuzkazv ahoj aj mne v nom skor ale hucalo ale sviecky mi vobec nepomohli...kupila som si usne kvapky Burov su volno predajne a namoci sa do nich strafik,ktory sa vopcha do a kazde 2 hodiny ho namacas,tak som robila 3 dni a preslo to.pravdepodobne som mala nafukane v usiach...vyskusaj ich su fakt dobre 😉
@janina_f aj nas sa narodil 5.10. 😉 tak vitaj 🙂
@nelustek my ked sme zacinali s prikrmami, tiez mala mely tuhu stolicu a neslo jej dobre sa vykakat.. ja som jej pomahala tak, ze som jej pritlacala nohy k brusku, tak potom sa jej podarilo, ale tiez chudatko ju to asi bolelo.. tak som vylucila vsetko, co by mohlo zapekat - mrkvu, ryzu , davala som viac jablk a do prikrmov som pridavala viac vody.. postupne sa to upravilo a teraz uz moze aj ryzu a je to ok.. ono si tie crievka musia na tu tuhu stravu najskor zvyknut, to chvilku trva.. linda je uz vacsia, tak by to malo ist lepsie, my sme prikrmovali od 4 a pol mesiaca, tak to bolo asi aj preto problematicke
@nelynka18
@reanda jooj babenky zas plakala, posadila som ju na nocnik aby mala prirodzenejsiu polohu pri kakani a ona chudatko sa na mna tak smutne divala a ja som jej nemohla vobec pomoct. Davam viac caju cez den aj surove jablcko jej struham...Dnes dokonca som bezala k susede a ona jej dala kusok masla do konecnika ze jej to pojde aspon lahsie ze ona tak robila pri synovi.Zajtra asi zavolam dr co povie lebo sa mi zda ze som aj trosilinku krvy zbadala na vlhcenej ☹ ☹ ☹
@slniecka ja som ešte nedostala, malá má 7 mesiacov a 11 dní
@nelustek neskúšala si jej dávať probiotiká? alebo aj tie ovsené vločky by mohli byť fajn, obsahuju veľa vlákniny. ale neviem ako často by mali detičky kakať, moja kaká 2-4x denne. A na brušku sa jej páči? Tak si detičky tiež masírujú črievka...
Ozaj, dievčatá, keď riešime to pitie a varenie príkrmov, chcem spraviť prieskum akú vodu používate pre drobcov? 🙂 Lebo ja po odporúčaní našej Dr. varím malému z prevarenej vody z kohútika. Podotýkam, že bývame na dedine a máme dobrú horskú vodu 🙂 Osobne nie som veľmi zástancom dojčenských vôd plnených bohvie kde, skladovaných v plaste a ktovie ako dlho 😅 tak som zvedavá, či má niekto podobný názor, alebo ma ukameňujete 😔
@d_anica ja od zaciatku varim vsetko z prevarenej pitnej vody,podla mna je lepsia ako balene, ved ktovie odkedy su naflaskovane tie balene, u nas aj v nemocke pouzivali len vodu z vodovodu ked prikrmovali, urcite sice koli financiam ale ani my ako generacia sme flaskovanu nepili
@slniecka a menzes som este nemala vobec,maly ma 6 a tristvrte mesiaca a este stale kojim
@nelynka18 dík musím zájsť do lekárne asi to neprejde samé od seba 😖
@nelustek moja zlatučká tak ťažko jej to ide ☹ skús tú ovsenú kašu, ja ju robievam tak tri krát do týždna a kaká pekne
@d_anica ja používam iba vodu z vodovodu , pri riškovi som asi raz kúpila balenú vodu ale je to zbytočne drahé a presne ako píšeš, bohvie ako dlho to v tej flaši je, keby to aspon bolo v sklenenej flaši tak by to bolo lepšie ale takto.... napr. aj minerálka uplne inak chutí zo skla ako z plastovej flaše
@slniecka ahoj ja som už dostala, najprv len také slabučké a o dva týždne na to už "ozajstné" a najhoršie na tom je že oveľa oveľa horšie a silnejšie ako som mávala predtým, dúfam že sa to upravý na normál lebo toto bolo hrozné, som si vložku musela meniť každé dve hodiny, dve noci som vôbec nespala 😖
@slniecka, @zuzkazv ahoj mi budeme mat pol roka v stredu 😀 svoje dni som dostala mesiac po sestonedeli a pritom plne kojím, sú oveľa silnejšie ako pri prvých dvoch, malého kojím 5-6 krát za deň, v noci 2-3, na obed zemiačik alebo mrkvičku, niekedy to už aj spojíme 😝 ,veľmi mu to chutí, vodičku kojeneckú som mu dávala asi od 4 mes.-do 6 mes. len sem tam, asi týždeň už dávam aspoň trošičku po každom kojení a po jedle striedame kojeneckú a prevarenú z vodovodu, 🙂
ahojte, emka konecne prisla na to, ze z flasky treba tahat a nie do nej fukat 😀 davam jej uz treti den slivkovu stavicku ale tiez sa dajak nemoze vykakat, nposledy kakala v stredu 😒 aj biogaiu jej davam, skusim dnes ovsene vlocky...a davam jej zatial drobceka, ale tiez prejdem uz na obycajnu vodu z vodovodu 😉
Kočky, tie čo dojčíte a boli ste na nejakom operačnom zákroku. Ako ste riešili drobčekov, hlavne papanie? Čaká ma operácia ruky a teda neviem si predstaviť, čo s malinkým:( S príkrmami len začíname, je dojčený a flašu nechce (a ani ja ho na ňu nechcem učiť), tato ho pocievke nenakŕmi....no a hlavne, pri zaspaní potrebuje maminku:/ Mám chuť si ten zákrok odložiť aspoň o rok, snáď to pôjde:/

Ahojte žienky. Malá oslávila 6 mesiacov pred pár dňami. Už chutnáme kadejakú zeleninku na obed, a zvyšok zatiaľ kojíme. Neviem sa rozhodnúť, od kedy dávať aj mäso. Malá ešte nesedí ani nelezie, výska, piští a usmieva sa. Kojíme raz alebo dvakrát za noc. Nemá ešte žiaden zúbok, ale ďasienka ju riadne svrbia. Inak, je to taká veselá a neposedná kôpka. Najradšej spí v kočiari na prechádzke. Spinká aj doobedu aj poobede, niekedy v kuse dve hodiny, inokedy pol hodku. Každý deň je iný.
Iná téma: Dostali ste už späť svoje dni?