Ako sa správne zdravo stravovať?

monita662
12. apr 2014

ahojte kocky..mam taky mensi problem....po dlhom nakopavani samej seba som sa konecne odhodlala na normalne celkom zdrave stravovanie stym ze by som rada schudla ...stravujem sa asi takto....rano kava o pol hodinu nato cerealie s mliekom ...okkolo 11tej jablko alebo ine ovocie.....o 13-00 obed mala porcia.....o 5tej kuraci salat + vela zeleniny....od 5tej uz vacsinou nejem alebo ked ma prepadne hlad tak si dam zas ceralie s mliekom ....vypijem 2 litre vody s citorom matou a zazvorom a skoro liter zelenho caju alebo caju Phuer ....co robim zle? alebo co zmenit pridat? pecivo nejem ziadne uz skoro 4 roky ...proste ho nemam rada .odkedy som v UK..takze umna take ze celozrny chlebik so sunkou atd atd na ranajky nehrozi to ani pisat nemusite ☹ ☹ a ten moj problem je ten ze toto dodrziavam od 3.4 a dnes som sa vazila a skoro ma slahlo o zem ...+4 kila hore!!!!!!!!!! 🙄 🙄 😖 😠 ☹ ☹ nerozumiem tomu ..citim sa lepsie a aj lahsie ako keby to pomaly slo dolu ...no vaha mi ukazuje nieco ine ....(pokazenu ju nemam 😀 ) kamoska tvrdi ze mam vela vody v sebe ....a priatel zas vravi ze musim cakat dlhsie kym sa prejavi zmena na vahe...no ja neviem.....za kazdu radu budem vdacna ....dakujem

saska.t
13. apr 2014

no teorii je velmi Vela,to ze nejes chleba moc neznamena kedze cerealie maju este viac sacharidov ako chleba a ked ich zjes vecer,tak sa na noc pekne ulozia do tukoveho tkaniva... nejest po 17,00 je tiez blbost,akurat vyhladujes organizmus a ono siahne do tukovych zasob,pri dajsej prilezitosti zoberie z jedla vsetko a da ich do zasoby,ked opät pride hladovanie,jest sa ma naposledy 2-3 hod.pred spankom, ak pride hlad treba zaradit oriesky, nizkotucne produkty su este horsie ako normalne,nemaju ziadnu vyzivovu hodnotu,prehanat to s vodou,organizmus zavodnis tak,ze zadrziava vodu a este to aj skodi ladvinam,takze myslim,ze by si si mala najst niekde online poradnu pre stravovanie a predebatovat s nimi tvoj jedalnicek,chybaju mi v tvojej strave, "zdrave vyvazene potraviny" obilniny typu -pohanka,pseno,spalda,polenta,strukoviny,oriesky /nie arasidy/ Kuskus atd. to je to,co ti moze pomoct schudnut a doplnit cely zdroj vit. a mineralov... a samozrejme pohyb...

horana
13. apr 2014

Kde su ryby, strukoviny, maso ine nez kuracie? Jes malo a malo pestro. Vela pijes.
Telo si robi zasoby, dnes je paradoxne vela ludi podvyzivenych nespravnou stravou a preto maju nadvahu.
(Alebo su uplne OK, len zenam sa zda ze ked nie su vychutnute ako A. Jolie ze musia dalej zhadzovat. 😅 )

Moja rada, nerob si vsetky tieto zasady, jedz uplne normalne, pestru stravu, vela sa hyb, a hlavne zi tak aby si bola stastna. Vaha je vec hormonalnej rovnovahy organizmu, ktoru ovplyvnuje ako sa citime, ci mame dost lasky ci sa citime spokojni v zivote...ked nie sme spokojni nemame chut an veci ktore nam prospievaju a ktore si telo normalne samo pyta a musime sa riadit umelymi pravidlami.

zuzka1008
13. apr 2014

ja by som povedla že je to ta voda v tele... s tym vela nenarobis, zadrziavanie vody v tele suvisi aj cyklom, ak sa citis lahsie a zdravo, je to ok 😉

mafin152
13. apr 2014

kazdy povazuje za zdrave stravovanie asi nieco ine.. podla mna jes dost malo, jes cerealie? ake cerealie? vlocky bez pridaneho cukru by boli najlepsie, s ovocim, orechami, semienkami, ja by som k tomu mlieko nejedla.. jedno jablko je podla mna malo, ja jem aj 3 a k tomu za hrst orechov, obed mala porcia, co si pod tym predstavit, to neviem.. kuraci salat so zeleninou by mal byt ok, ale jedla by som 5x denne a kludne aj po 17.. kolko vazis, merias, kolko chces schudnut?.. a aka zadrazana voda v tele, ty nechodis na wc? skoda, ze je to "otazka" a neda sa tu diskutovat

iwesska
13. apr 2014

Tie cerealie su podla mna v tom jedalnicku najnestastnejsie. Pokial su to nejake tie komercne obilne "gulky" s mliekom, tak to mas to iste ako by si si dala napolitanku s mliekom. Ked uz tak skus napr. z rastlinneho mlieka urobit nejaku obilnu kasu, pohankovu, spaldovu, psenovu...do toho nejake semiacka, oriesky, ovocie, poliat nejakym sirupom javorovym, alebo inym zdravym, alebo medom a nebude ti treba ani mlieko, taka budes zasytena. Tu vecernu porciu by som si tiez odpustila. Podla mna by si mala jest aj po 5-tej, lebo nemylim, ze chodis o 19-tej spat a telo mas zbytocne vyhladovene a potom si robi zasoby. Kludne si davaj jedlo kazde 2-3 hodky. Ked ides spat napr. o 23.00, tak o 20-tej sa este kludne lahko najedz.

79zuzana
13. apr 2014

a co tak zacat detoxom s Aloe vera? Poznam vyborny produkt Clean 9, ak mate zaujem, rada vam poskytnem blizsie info v IP.

sssimi
13. apr 2014

Ak si mala spomalený metabolizmus, tak môžeš nejakú dobu naberať, kým sa znova zrýchli. Pravidelné jedenie je najlepšou voľbou. Cereálie by sa mali prijímať hlavne ak aktívne športuješ a nie viac ako 30gr. Večer neodporúčam vôbec. Na raňajky sú veľmi vhodné vajíčka. Majú dlhú sítiacu schopnosť. Pri diete by sa mali len bielka. Teraz pozerám, že máš krátke intervaly medzi jedením a nahustené na seba. Pri diete by som skôr volila 3oj hodinové odstupy a kľudne sa najesť aj 2 hodiny pred spaním najneskôr. No a nikde nepíšeš o cvičení-to rozhýbe tiež metabolizmus a potom to už musí ísť dole.

pragmaticka
13. apr 2014

kava na lacno je velmi nezdrava! Skus sa od toho odnaucit, rano ked vstanes vypi najskor pohar cistej vody (telo je po noci dehydrovane) , naranajkuj sa a potom si daj tu kavu! Koli tvojmu zdraviu nie kilam naviac!
Ake cerealie to presne jedavas na tie ranajky? Podla mna najzdravsie ranajky su kase ci uz z vlociek alebo z psena, pohanky a k tomu ovocie cervstve najlepsie, pripadne rozne druhy orechov, semiacok. Ak osladit, tak len troskou medu, ale aj to skor nie ako ano. Tak skus takto. Obycajne mlieko podla mna nema ziadnu uzitkovu hodnotu a organizmus len zahlienuje. Ak sa nevzdas tych cerealii, tak skus rastlinne mlieka (ryzove, mandlove a pod.)
Na veceru tie cerealie to je absolutne NO GO!! Ak mas vecer este hlad, daj si surovy kalerab, alebo mrkvu. Proste zeleninu. Ale najlepsie je posunut tak veceru, aby si vydrzala do rana.
Obedy su co? Uplne vynechaj vyprazane jedla! Skus menej sacharidov a vidim ze jedavas aj maso. Tak max. 2x do tyzdna , ak sa chces naozaj zdravo stravovat! Rob si vela zeleniny, na nete najdes super recepty, tofu, sampiony a ryby.
Na veceru s tym salatom je to sice super ale to jedavas kazdy den salat s kuracim mäsom??? To by som urcite obmienala! Raz so syrom (cottage cheese, alebo feta, mozarella a pod.) raz s tuniakom, tofu, alebo s vajickom,grilovanou rybkou a pod.

cerez
13. apr 2014

Neviem čo ti dievčatá napísali, ale mne to príde síce nie zlý jedálniček, ale je toho málo. Podľa mňa hladuješ v čase obeda a olovrantu. Tam ako som čítala, je to slabé. Radšej 5 porcií denne. Rovnako nepíšeš či k zdravému stravovaniu si zapojila aj nejaké cvičenie. Ešte k tým cereáliám. Sú sladené? Ak áno, koľko obsahujú sacharidy, cukry? Na toto si dávať pozor. A určite nie večer!!!!!!!!!!!!!!

ivetoy
13. apr 2014

vela vody v tele,ma sa pit po duskoch po trosku...a vazit sa rano po vykonani potreby

verulka
13. apr 2014

hmm, spravnu odpoved ti neda nikto..podla mna je najdolezitejsie sa v 1.rade, ak ti ide aj o zdravie, nielen o rychle chudnutie, zamerat sa na zdroje potravin. cize co najviac priemys. spracovanych potravin vylucit.
najnovsie sa vsetyk zabehnute pravdila o zudravej vyzive rucaju anahradzaju ich nove..sama som zvedava, co z toho nakoniec bude
skus v 1.rade nahradit cerealie obycko vlockami 😉 ja jema ran otavroh, lan. olej, lan, semiacka a ovocko..doobeda len max kusok ovocka..obed mam bud maso/rybu s kopou zeleniny a zdravym tukom alebo spaldovu cestovinu ci ryzuale bez masa..zelenina samozrejme. Olovrant mam domaci kefir, a na veceru salat s nejakou rozumnou bielkkovinou(vajicko, maso- podla obedu)..obmienam zeleninu, sposob pripravy jedla, milion korenin..pijem cca 2,5l vody, plus 2- 3kavy 😉
skus zvysit surovu stravu v jedle, plus bielkoviny zvhodneho zdroje(nie hypacove kura) a zdrave tuky
tiez ist spa hladna je nerozumne..
podla mna si treba kusok nastudovat zasady zdravej vyzivy z viacerych zdrojov a poskusat..najst si svoju dlhodobo udrzatelnu cestu 😉 hodne zdaru

zuzu31
13. apr 2014

ahoj, keby si sa ma opytala pred dvoma masiecmi tak ti neporadim, tak isto som sa trapila tym ze skoro nic nejem a priberam. ale precitala som si tvoj jedalnicek a tvoj "problem" je podobny ako moj, nevedela som ci jem spravne, snazila som sa jest 5 - 6 krat denne zdrave potreviny, domacu stravu, šťavy, ovocie a zacala som dokonca este priberat ...potom som sa poradila s vyzivovym poradcom, tan pozrel na to co jem a povedal mi asi tolko ... ze jem prilis vela sacharidov, kaloricku a nevyzivnu stravu. tak som tozmenila podla odporucania a to co bolo pre mna nemozne, je teraz uplne jednoduche ... len zmenou stravy - 5 kg za cca 2 mesiace, a hlavne nie som unavena, ani hladna a mam dost energie fungovat aj do jednej v noci.
vylucila som lepok, konzumujem len bezlepkove obilniny, vylucila som kravske mlieko, ktore som pila iba do kavy, davam si sojove, v kazdom jedle musim mat bielkovinu, cize maso, syry, strukoviny, sojove vyrobky, jogurty, listovu zeleninu, prilohy nevynechavam, ale davam si ich menej, zaradila som take nove potraviny .. quinou, jacmenne krupy a podobne, vobec sa neobmedzujem casom ... ze posledne jedlo o 17 tej to nie je dobre, a sama si zistila ze si vecer hladna a dorazas sa cerealiami /a to je uplne zle/ .. vecer daj syr so zeleninou, alebo platok chudeho masa, a kludne aj tak 2 hodky pred spanim biely jogurt, alebo tvaroh...... popoludni uz ziadne sacharidy, ani ovocie. Ak si das ovocnu desiatu pridaj za hrst semiacok , alebo orechov, ovocie bude sytejsie

alca89
14. apr 2014

ahoj, moj trneer mi nastavil stravovanie ais nejako takto : rnao vlocky bez prichute max si nakrajam do toho jahodu alebo vlasske orechy , na desiatu si navam jogurt + ovocie , obed najlepsie dusnee kuracie aleob morcacie s ryzou pripadne vela zeleniny ci surova alebo dusena (zemiaky su ee - vela skrobu ) na olovrant mavam vacsinou tvaroh a ovocie vecera je zasa kuracie alebo ryba plus zeleninkaaaaaa no a k tomu ze po 17 nejes tak to je velka chyba 🙂 telo sa potom citi hladne a aby malo prisun potravy aj od vecere do ranojok uklada si v priebehu dna vacsie zasoby aby sa v tomto case malo cim vyzivovat. treba tiez pohyb napr. behanie alebo stacionarny bicykle hocico len treba pohyb 🙂

daduska132
14. apr 2014

cereálie nie sú také zdravé ako sa zdajú ... obsahujú straašne veľa sacharidov ... skús si dať namiesto toho ovsené vločky alebo niečo iné .. hlavne nie sú dobré večer pred spaním .. . skús vynechať cereálie ja napr. raňajkujem buď vločky alebo uvarené vajíčko so šunkou alebo s tu§iakom a paradajkou alebo párky s paradjkou tiež nepapám pečivo =)

lsimo
18. dec 2018

ahojte babuľky 🙂 viem, že sa blížia Vianoce ale i tak by som s Vami chcela trochu pokecať o zdravej strave. už sa o to snažím dosť dlhú dobu ale vôbec sa mi nedarí ☹ ☹ aj keď celý deň odolávam, tak potom večer ma chytí pažravka a neviem sa stopnúť. poraďte mi nejaké účinné tipy a rady a taktiež nejaké tipy na zdravé produkty a potraviny. ďakujem

tanickalab
19. dec 2018

@lsimo a to je chyba! Mala by si celý deň všetko s mierou jesť a potom by si večer nemávala takéto pažravky!

lsimo
16. jan 2019

@tanickalab ale čo mám robiť, keď mi ráno nechutí a cez deň nemám nejako extra čas na jedenie?😕😕

0silvia0
16. jan 2019

@lsimo a akú radu čakáš, keď ti ráno nechutí a cez deň nemáš čas? Očakávaš nejaké zdravé recepty, ktorými by si sa mohla počas večerného vlčieho hladu napchať bez výčitiek?🙄

beky1813
16. jan 2019

@lsimo a to je chyba, zaklad je pravidelne sa stravovat

lsimo
17. jan 2019

@0silvia0 no očakávam nejaké rady, ako si zvyknúť ráno jesť a ako si nájsť čas aj cez deň pripraviť nejaké rýchlejšie ale zároveň zdravšie jedlo. nikde som nenapísala, že sa nechcem naučiť pravidelne jesť. písala som len, že teraz tak fungujem ale uvedomujem si, že to nie je zdravé a rada by som prijala nejaké rady, ako to zmeniť. jednoznačne sa tu aj také ženy nájdu, ktoré mali tiež takýto problém.
@beky1813 viem, že to je najväčšia chyba, uvedomujem si to☹😕🙄

0silvia0
17. jan 2019

@lsimo máš nejakú poruchu príjmu potravy? Lebo ak nie, tak jednoducho sa treba nastaviť časovo a dodržať to.

lsimo
17. jan 2019

@0silvia0 nie, to našťastie nemám. hm, jednoduché to pre mňa nebude ale pokúsim sa aspoň niečo malé ráno zjesť, aby sa organizmus naštartoval. snáď to pomôže.

tanickalab
21. jan 2019

@lsimo to vážne si celý deň taká zaneprázdnená, že si nenájdeš ani 10 - 15 minút na jedenie? To sa mi nechce veriť. Ale skúsim ti nejako poradiť. Síce ja som nikdy nemala problém s jedením ráno, keďže ja sa ráno zobúdzam už hladná (skôr by som ten pocit niekedy chcela zažiť😀😀). No moja sestra bola vždy taká, že neraňajkovala ale prednedávnom som jej poradila ovocnú kapsičku Day Up, ktorú môže zjesť aj počas cesty do práce, nemusí nič pripravovať iba si ju kúpi v obchode a zje ju no a telu to aspoň trochu dodá energiu. Hneď od začiatku sa jej to páčilo a už si na to aj zvykla, že raňajkuje aspoň tú kapsičku a podarilo sa jej aj schudnúť, lebo už aspoň pravidelne tri krát denne jedáva. Lebo vieš, ty keď celý deň neješ a večer sa naješ, tak telo si to všetko ukladá a tým len priberáš a nič nechudneš. To je ten najväčší tvoj problém! Teda aspoň podľa môjho názoru.

humajnicek
22. jan 2019

Super si to @tanickalab napísala👍 Máš pravdu, že človek sa väčšinou len vyhovára že nemá čas, ale jedenie zaberie fakt iba 10 minút (pokiaľ si človek samozrejme nepripravuje špeciálne jedlá). Aaa ešte som sa chcela spýtať, koľko sa tvojej sestre podarilo zhodiť kíl?

tanickalab
23. jan 2019

@humajnicek ďakujem za pochvalu😉 Aj keď si pripravuje, tak sa to dá spraviť tak, aby tá žena jednoducho všetko stíhala. Kto chce, tak ten si to vie zariadiť! Všetko je to len o tom! Schudla už vyše 10 kg🙂

lsimo
24. jan 2019

@tanickalab viem, že ti to je divné ale áno. ja si vždy niečo nájdem aby som sa nenudila a veľmi často upratujem, keďže milujem poriadok. ale niekedy je to aj o tom, že mi vôbec nechutí a preto nejem. hmm, to vyzerá zaujímavo. čo je to za kapsičku? čo obsahuje?

tanickalab
25. jan 2019

@lsimo máš pravdu, je mi to divné a aj mi to bude, lebo takéto veci nechápem, keďže jedenie je ľudská potreba a človek si na ňu musí nájsť čas!!! Ale k tomu sa už radšej nebudem vyjadrovať a idem ti radšej napísať, čo je to za kapsičku. Mám pri sebe taký letáčik, kde to je všetko napísané, tak som ti ho odfotila a uľahčila si to🙂 Príchuti je potom ešte viacej, lebo majú aj radu kapsičiek Pearls😉🙂

humajnicek
29. jan 2019

@tanickalab ďakujem za pochvalu😉 Wau, tak to pekne schudla👏 A koľko vážila, keď začala chudnúť?

tanickalab
30. jan 2019

@humajnicek ona vážila dosť veľa😕 Neviem, či to tu môžem zverejniť ale veď vlastne ju tu aj tak nikto nepozná a meno som nespomenula. takže mala 97kg keď začala chudnúť. Teraz má 86kg a chcela by mať 65 - 70kg. Tak jej veľmi držíme aj naďalej palce celá rodina🙂

lsimo
12. feb 2019

@tanickalab hm, máš pravdu už mi to veľa ľudí povedalo, ale nejako to zatiaľ neviem zmeniť. super ďakujem za fotku, vôbec mi nevadí, že si sa takto vynašla. a tie Pearls sú v čom iné?