Ako si vytvoriť jedálniček, aby som schudla?

majuska0407
26. okt 2012

Ahojte!!!!
Som maminka po pôrode a zostalo mi nejaké to kilečko naviac🙂
Chcela by som to zmeniť, ale nie drastickými dietami, ale rozumne zmenou stravy no neviem aké potraviny sú vhodne, aké nie. Všade je písané niečo iné!
Preto Vás prosím o pomoc ak mate skúsenosť, alebo vedomosť zo zmenou stravy.
Taktiež som uvažovala dať si vytvoriť jedálniček, ale kde?
Vopred ďakujem za každú jednú radu 😉 😉
A ak sa tu nejde žienka čo by chcela tiež popustiť s postavy týmto štýlom môže sa kľudne pridať budem rada keď sa budeme podporovať 😵 😵

mata275
26. okt 2012

Opisem ti moje chudnutie. Rokmi som naberala kila, a po porode mi este nejake tri ostali. Takze dosledok bol, ze som mala naviac nejakych 10-15 kil. Najskor som si myslela, ze mi postaci, ak budem chodit dvakrat - trikrat do tyzdna cvicit, pohybu pri malom som mala dost, takze som nejak naivne dufala, ze spolu s posilkou pojdu kila dole jedna radost. Ale nic. Chtiac nechtiac som musela upravit jedalnicek. Neviem, aku mas nadvahu a ako sa stravujes, ale na mna zabralo to, co hovoria vsade. Jest pat - sest krat denne, ziadne jedlo mimo, teda ani jablko ani oriesok ani kusok dojedeny po malom, nic. Na zaciatok som si cca pozerala, aj kolko kalorii prijimam, aby som mala prehlad, zistila som, ze na ranajky si mozem dopriat trocha viac, na obed by som mala troska ubrat a pod. A vazila som si jedla -zistila som, ze som si predtym davala menej masa a viac priloh, to som pri chudnuti zmenila. Ja som velmi na sladke, ale ked som chcela schudnut, tak som to trocha obmedzila (nie vylucila, to by som nedokazala). Teda som si davala sladke ranajky, ovocie na desiatu, obed bol klasicky - teda maso alebo ryba so zemiakmi, ryzou resp. cestovinami, zvycajne nejaky zeleninovy salat k tomu, omacky som vtedy obmedzovala, maso som si davala kazdy den, pri chudnuti je dolezite mnozstvo prijatych bielkovin, odporuca sa ich trocha viac, ako zvycajne, aby si nestracala svaly, ale tuk. Na olovrat som si dala syr, jogurt, cottage (pol.) so zeleninou, tofu a pod. Teda zasa hlavne bielkoviny a vecera boli salaty, alebo obed, alebo cestoviny, ryby a pod. Jedla, co zasytia, ale nemaju vela kalorii. Nic som nevylucila uplne, nevedela by som to vydrzat, ja mam jedlo rada a nerada sa obmedzujem, ak som mala na ranajky chut na parok, tak som si ho dala, ale zasa nie kazdy den, ze ano. Rovnako pecivo a pod. Výsledok, za styri mesiace som schudla cca 10 kil a konfekcna velkost o dve cisla mensia. A hlavne, nehladovala som, fakt nie. Mozno prve dni som si musela zvyknut, ze jem viac cez den, a menej vecer, lebo dovtedy som sa stravovala tak, ze ranajky, potom cely den blbosti typu sladkost, banan, dalsia sladkost, chlebik a co som si uchmatla a velka vecera. Ale dalo sa to zvladnut. A ziaden jojo efekt, drzim si vahu uz pol roka.

milanova1
26. okt 2012

Problem vsetkych diet je, ze ak ich dodrziavame, tak sme v pohode, ak sa vratime k nasmu povodnemu rezimu, tak znovu priberieme. Ja som po druhom porode mala navyse 8 kilo, Nie je to tak vela, ale stres nastal v obchode ked som sa nezmestila ani do vel.42. Vyriesila som to po svojom. Nehcela som radikalne menit jedalnicek, mala som pocit ze sa stravujem zdravo, ale....vela. Odvazila som si porcie a zistila som, ze zjem okolo 300 g, ako hlavne jedlo. Tak som to zmenisla na 100, ale to sa mi zdalo velmi malo, tak som to zvysila na 150...to uz bolo v pohode. Dolezite su ranajky (viaczrnne pecivo, sunka, cinska kapusta, mnam) , vtedy sa musis najest, a samozrejme jest 5x denne, spolu s drobcami, ale nedojedat po nich! Desiata ovocie. Obed normalny, ale opat mensie mnozstvo, olovrant jogurt, a po lahkej veceri uz nedojedat. Ak ma vecer nahodou chyti vlci hlad tak si dam tie psenicne chlebicky Racio, alebo caj typu "stihla linia". Ak mam sialenu chut na cokoladu, tak si dam max. jeden riadok, ale nie vecer, vtedy si poviem, ze si dam rano po ranajkach. V lete ked som mala trochu viac casu, tak ked mladsia fesanda zaspala, tak som pustila DVD pilates (http://www.jenniferkries.com/index.php?option=c...). Zohnala som to v casopise Emma ako prilohu, ale da sa to zohnat aj cez niektore nase internetove obchody a cez rapid...... Su tam 15 minutove sekvencie, ked sa mi nechelo, tak som sa premohla aspon na jednu, normalne som si pustila 2 (pol hodina) a takto som sa snazila aspon 3 krat tyzdenne. Je to vyborne, neposkakuje sa tam (pri drobcoch sa naskaceme dost), ponatahovala som vsetky svaly (hlavne chrbtove), a velmi rychlo som videla, ako sa mi predlzuju svaly a pekne sa tvaruju a hlavne nezacinaju rast do objemu. Teraz konvergujem k 58 kilam a tesim sa pretoze jem, to co ostatni clenovia rodiny, len menej a zacina sa to pekne prejavovat. Manzel vyhlasil, ze lepsie ako pred detmi 😀 . Hlavne vydrzat. Prajem Ti vela sily!

marllik
26. okt 2012

pocula som o poradni "menu na mieru" mozno tam najdes, co potrebujes..

majuska0407
autor
26. okt 2012

@mata275 tak ono je to tak, že je koľkorazi zabudnem pri detoch jest. niesom s tych nenažravcov, ale ked dostanem na niečo chuť tak si dam. mam 72kg a chcem 12 dole!!! niesom ani na sladke, ale slane je zlo.
moj den je asi tak, že rano je prednejšia rodina koľkorazi sa uvedomím až okolo 11, že som ešte okrem kavy(bez cukru z mliekom) nič nejedla, alebo len korku po synčekovy🙂))
potom si dam obedik podla menu 😉 😉 , potom niečo na prejedenie ak mam chuť kvázi ovocie alebo rovno večeriam to okolo 17-tej nejake pečivo tmave maslo salama zelenina, alebo jogurt. no mam aj svoje prehrešky niekedy neodolam aj slaninke 😅 no len troška.
mam rada slane no nedoprajem si ho denne sladke naozaj vynimočne cvičím 20 min denne nie každy den kedže deti su deti aj ulietane dni mame 😖
pijem čistu vodu, momentalne urologicky čajík bez cukru občas si vodu troška osladím sirupom.
schudla som 3 kg za 3 mesiace to je malo niekde robim chybu a myslim, že v strave teda určite 😠
musim si pevne stanoviť jedlo čas a dodržiavať!!!! len potrebujem nejaky navod kolko približne kedy a čo,,

mata275
26. okt 2012

@majuska0407 Ja som si normalne zo zaciatku nastavila pripomienku na mobile a ked mi zazvonil, tak som jedla. Aby som nezabudala na jedlo. Posledne jedlo som mala okolo siedmej osmej, ako vyslo, cca 3 - 4 hodiny pred spanim. A ked som jedla pravidelne, tak som nemala navaly hladu a nedojedala som sa blbostami. Niekedy je problem aj to, ze sa je malo a potom sa spomaluje metabolizmus. Mozno to je tvoj problem. Inak kupila som si dvd - chudnete s MF ( s mladou frontou) - predavali to v Tescu. Na dvd bol cvicebny program a a bol k tomu bol prilozeny aj taky rozpis jedal na cely tyzden. Toto bolo moje voditko, co jest a v akych mnozstvach, aj ked uplne som to nedodrziavala, ale prisposobila som si to pre seba, nie vsetky jedla mi chutili. Su to 4 dvd, jedno stalo asi dve eura. Aj by som ti naskenovala ten rozpis, ale uz to nemam, posunula som kamoske 😉. Tak skus pozriet, ci to niekde nezozenies. Inak som dodrziavala priblizny rozpis Kj takto: na ranajky 1300 Kj, desiata cca 800, obed 1700, olovrant 800 a vecera zasa 1700. Samozrejme, kazdy den bol iny, raz som zjedla trocha viac, inokedy menej. Neviem, ci poznas tuto stranku http://www.chudnutie-ako.sk/, skus pozriet, je tam aj rozpis jedalnicka a ine tipy. Drzim palce

milanova1
27. okt 2012

@majuska0407 myslim,ze 3 kg za tri mesiace je super. Ked som pocitala maj ubytok tak to vyslo v pohode. Nie je dolezite rychlo schudnut a vela ale postupne, tak aby si si to udrzala. Mam pocit, ze tvoja dcerka je este malinka a ked aj dojcis, tak to chudnutie nemoze byt az take dramaticke. Ale vraciam sa k prvej vete 3 kila za 3 mesiace su super 🙂

ada1981
27. okt 2012

skus 1 mesiac dodrziavat podobny jedalnicek a myslim, ze uvidis vysledky
7.00 - ranajky (tmave pecivo a na to sunka, syr, zelenina alebo nieco sladke pre zmenu alebo ovsena kasa, nejaky kusok ovocia - mne osobne pomaha dat si ovocie na ranajky. nemam potom pocas dna chut na sladke, caj bez cukru, prip 1 mala lyzicka medu)
10.00 - desiata (jogurt, jablko, mrvka, racio chlebik)
13.00 - obed (zeleninova polievka, kurca, ryba, hovadzie maso, mensia priloha podla vyberu, zelenina)
16.00 - olovrant (uhorka, racio chlieb, maly salat zeleninovy)
19.00 - vecera (zeleninovy salat alebo dusena zelenina, varena, pecena, nejake maso k tomu, ryba)
denne vypit aspon 2 litre cistej vody, obmedzit sladkosti, ak ma clovek z casu na cas chut, moze si dat kusok z niecoho sladkeho, ale nie kus a nie kazdy den a pokusit sa aspon o 25-30min pohybu denne - svihadlo, pilates, beh, rychla chodza) najdolezitejsie su ranajky.. do 1 hodiny po prebudeni, by si mala ranajkovat.. aby si si nastartovala metabolizmus. ten zrychli aj pohybova aktivita.. ak doobeda nic nejes, telo je v strese a jedlo ktore, zjes az na obed, si ulozi do zasoby, pretoze vie, ze opat bude hladovat. preto je dolezite jest pravidelne a v mensich porciach.. mat dostatok proteinov v strave, ale aj uhlohydratov, tukov kvoli energii. nevybat sa napr olivovemu oleju, orieskom, celozrenemu pecivu.. ak sa rozhodnes cvicit, po cviceni 30-60min je dobre dat si nieco proteinove.. a nejest minim 3 hodiny pred tym ako pojdes spat.. ak si hladna vecer a mas chut vzdy na nieco vtedy, je to znamenie, ze telo cez den nedostalo to, co potrebuje.. treba s tym nieco robit...

majuska0407
autor
28. okt 2012

@milanova1 dakujem. no malu už bohužiaľ nekojim :(( odstavila sa sama,,
možno som potrebovala povzbudenie, ďakujem to si mi dala 😎
ono počas tehotenstva som pribrala až 20kg no mala som na konci preklanpsiu. ☹ ☹
teraz mam o 13 menej. a to som mala ešte aj poporodne komplikacie museli mi robiť kyret tak som sa vlastne nemohla namahať ani vysilovať....
😵 😵

majuska0407
autor
28. okt 2012

@ada1981 ďakujem začinam jest pravidelne, aby si telo neodlkadalo🙂)

tiava1
28. okt 2012

ahojte baby ako mám dodržať jesť 5x denne ak mám smenu vždy od 10:00-18:00....z domu odchádzam o 09:30 a domov prichádzam okolo 18:30 a prestávku mám vždy len jednu....poraďte mi pretože aj ja chcem schudnúť.ďakujem vám.

milanova1
29. okt 2012

@tiava1 Existuje moznost, ze by si jedla aj popri praci? Teraz to prosim ber s nadhladom, do jedneho vacku daj nacistene jablko, do druheho banan, pripadne zabaleny chlebik a odkusuj priebezne. Ak nemozes tak je to problem, ale ranajky sa daju zvladnut, obed a vecera tiez. Asi by som to riesila zvysenou pohybovou aktivitou rano, jedna znama po porode, kedy pribrala 50 kg, 2 roky kazde rano stavala o 6,00, aby 20 minut bicyklovala, ked ju vidim teraz, je ako prutik, v zivote by som neverila, ze mala tolko kilo.
V podstate chudnutie mozete realizovat dvomi sposobmi: bud zmenite jedalnicek,cim znizite kaloricky prijem alebo sa zacnete viac hybat, idealna kombinacia je robit obidve sucasne, vtedy svalstvo neochabuje. Specifickym problemom vacsiny z nas, je ze casto cely den popri povinnostiach nestihneme nic jest a aj ked nieco zjeme, tak nase telo je tak vyhladovane, ze sa obava dalsieho obdobia hladu, ze to co zjeme aj ked je toho malo, tak si to uklada do zasob, cim znovu priberame. Ked zacneme jest, nase telo si zvykne na pravidelny prisun potravy a prestava si vytvarat zasoby. A co je velmi dolezite : vazne po veceri nejest, aby nase telo stihlo spalit to, co zjeme. Ak ideme spat najedene, nase telo si opat vytvara zasoby a okrem toho vznika cyklus, pretoze rano hladne nie sme a tym padom sa nase ranajky posuvaju na cas obeda. Ja som to zazila tiez. Teraz uz viem, ze ak rano nie som hladna, tak som toho vecer zjedla moc. Vsetkym vam drzim palce. Ak sa vam zda, ze to ide pomaly, tak to vobec nevadi, kazde telo je ine a prave prudke chudnutie moze byt signalom, ze neico nie je v chudnuti spravne a mozete to potom lahko nabrat spat. Ale ak schudnete aj 1 kilo, tak sa budete citit ovela ovela lepsie. A uprimne, uz nemame 18, chce to cas, aj mne to netrvalo tyzden 😀 .

evita_g
29. okt 2012

Baby, pripajam sa! Uz dlho sa odhodlavam schudnut, no akosi chyba motivacia, sila, chut... neviem, tak velmi chcem, no som leniva zacat. Tesila som sa, ze pri kojeni sa chudne, no na mna to ocividne neplati, ba prave naopak - od porodu +10 kg! Potrebujem dat dole aspon 15, idealne 20 kg, aby som sa citila fit. Dufam, ze nam to vyjde. Navodov, co jest a kedy a ako cvicit je velmi vela, treba si vybrat to, co nasmu telu vyhovuje. Boze, len keby to nebolo take tazke - to opat prehovorila moja lenivost 🙂 Takze zdvihnut zadky od pc a trosku sa rozhybat. Vcera som videla na fcb dobru fotku s velmi motivacnym napisom "YOU DON´T HAVE TO BE GREAT TO START, BUT YOU HAVE TO START TO BE GREAT". Svata pravda. Tak nam drzim palce, aby sme coskoro zili v telach, o akych zatial len snivame 🙂

tiava1
29. okt 2012

@milanova1 :( nemám možnosť jesť popri práci....pracujem v sklade a máme tam kamery....ale za šichtu spravím aj 3000 krokov, proste v tej robote lietam, len sa mi ešte nepodarilo schudnúť lebo mám fakt blbé šichty od 10:00-18:00 čiže o 9:00 mám raňajky o 14:00 mám na obed desiatu a na večeru mám obed .... myslím, že pohybu mám dosť len musím spraviť niečo s tou stravou a preto potrebujem poradiť a nakopnúť 😀

majuska0407
autor
30. okt 2012

ja už poctivo 4 deň papam 5x a počitam, počítam KJ
odvážim sa po týždni a dám info, že ako či to ide dole 🙂))

milanova1
30. okt 2012

dievcata drzim palce, a ak aj nahodou neschudnete hned v prvom tyzdni (aj to sa mi stalo), nenechajte sa odradit a pokracujte, telo si tiez musi zvyknut na novy zivotny styl. Este som citala jednu radu: zaradit do jedalnicka 5x denne ovocie, alebo zeleninu, je to fuska aj ked to zvladnem len 2x denne, ale kazda porcia nejakeho vocia, alebo zeleniny navyse robi divy. Takze ked cistim ovocie krpcom, tak aj sebe a kedze som straaasne leniva varit dve jedla, tak to co navarim detom, dam aj sebe, ved to maju zdrave 🙂

milanova1
30. okt 2012

@tiava1 a co zvyknes jest? mas vahu stabilizovanu, alebo stale priberas?

tiava1
30. okt 2012

@milanova1 zatiaľ mám váhu stabilizovanú....nepriberám ale ani nechudnem

mamavera
31. okt 2012

@tiava1 nemáte prestávky, napadlo ma, máte medzi sebou fajčiarov? Vydržia celú smenu nefajčiť? Ak nie, kým vyfajčia cigaretu, ty zješ z domu pripravený celozrnný rožok so syrom a zeleninou, alebo jogurt. Okrem toho napr. cukrovkári musia jesť pravidelne. A na WC vás tiež mimo prestávky nepustia? To hádam nie! Kým je niekto na toalete, tiež si schopná zjesť aspoň jogurt, alebo banán, veď je to pár minút. A inak, baby tu radia výborne, nemá zmysel držať diétu, po jej skončení by si skôr či neskôr bola tam, kde teraz, prípadne ete s nejakými kilami navyše. Treba zmeniť celkový spôsob stravovania. A jesť slané je zlozvyk, dá sa to odnaučiť (viem, čo píšem 😝 😝 😝 ), slané ti zadržiava v tele vodu a to môže byť aj pár kíl. Nech sa darí.

mamavera
31. okt 2012

@milanova1 nesúhlasím s tebou, zaradiť päť krát do jedálnička ovocie alebo zeleninu je obrovský rozdiel. Päť krát denne zelenina je super, zasýti, dodá vitamíny, ale ak zaradíš päť krát denne ovocie, váha môže stáť, dokonca môže ísť aj hore, ak to bude banán večer ☹ . Z ovocia stačí jedna, maximálne dve porcie denne (nemyslím tým banány, tie je lepšie vylúčiť úplne) a najlepšie v doobedňajších hodinách, poobede už nie.

tiava1
31. okt 2012

@mamavera máme vždy 1 prestávku po 4 hodinách ..... bohužiaľ nemôžem si šupnúť do vrecka nič...pracujem v sklade s potravinami a nemôžeme si nič nosiť pretože si myslia, že sme to ukradli a ak by nám niečo našli máme vyhadzov....sem tam robia námatkové kontroly.....a tu rožky nedostať :(

mima4
31. okt 2012

kočky,

som v šoku, presne takymto potravinám sa treba vyhybat!!

http://www.chemievjidle.cz/tycinky/orion-kofila...

2000 KJ, 25 gramov tuku ☹

to je zaklad chudnutia, zrusit vsetky tieto sladkosti!

majuska0407
autor
1. nov 2012

@mima4 aj ja si myslim, že základom uspešneho chudnutia nieje obmedziť, ale vylúčiť sladké 😉

mima4
1. nov 2012

@majuska0407 presne tak, hlavne u problemovych ludi ako so ja ☹ ze zeru sladke, kym maju ☹ Ja si nekupim sladkosti, ale ked ich mam pred sebou...tak neviem prestat...

majuska0407
autor
1. nov 2012

@mima4 🙂) tak ja mám vädši problém so slaným toho sa neviem nabažiť chipsy a ja to je proste puto🙂 radšej NEKUPUJEM. moj manžel je na sladké furt chodi s tabličkou čoko aj dnes som mu piekla čokoladovu roladu🙂), aby neumetal xixi...
no dnes mam nejaky papaci den :((, ale asi to je preto že je vonku hnusne a mne sa nič nechce a mam mrchu 😖 no

tiava1
1. nov 2012

baby ak chcete mlsať pošlite mi e-maily niečo vám pošlem

tiava1
1. nov 2012

baby ak chcete mlsať pošlite mi e-maily niečo vám pošlem

milanova1
1. nov 2012

@mamavera jasne nemala som namysli, vylucne ovocie, ide o kombinaciu, samozrejme ze nie hrozno, ale napriklad jablka, banan si davam, je to jedno z najzdravsich ovoci, ananas je fajn, obsahuje velke mnozstvo vlakniny. Zase je to o pestrosti, ak budete jest 5x denne banan, 2 tyzdne....tak to ani nechcem vidiet co sa stane. Opat nemoze ist o prezrete ovocie, obsahuje to sialene mnozstvo fruktozy.

mamavera
2. nov 2012

@milanova1 mrkni sa na stránku www.chudnutie-ako.sk - dostaneš odpovede na viaceré otázky - prečo len jednu porciu ovocia, prečo vôbec nie je veľa 300g jedla v porcii, záleží na tom čoho, mrkni na glykemický index. Chudnutie a udržanie si štíhlej línie ani nie je tak o cvičení, to je dôležité, aby sme si postavu vyformovali, ale samotným cvičením bez úpravy stravy človek neschudne a naopak, chudnú aj ľudia na vozíku.

majuska0407
autor
2. nov 2012

@tiava1 moj mail:
mvmajka@gmail.com

milanova1
2. nov 2012

@mamavera ten link je spravny, to je moj standardny jedalnicek a dodrziam pravidla o ktorych s tam hovori, ale pripada mi to ako samozrejmost, ja sa tak stravujem cely zivot, takze mozno na zaklade toho si dospela k nazoru, ze neodporucam zmenu stravy. Ja osobne napriklad neznasam jest mastne, zabijackove speciality typu udene koleno a pod. Z masa zjem len to najchudsie, vyprazam len vynimocne. Jem grahamove rozky a celozrnny chlieb pretoze mi chutia. Rovnako mi chuti akakolvek zelenina. Polievky nemusim, nemam ich rada, robim ich viac menej kvoli rodine, ale opat len lahke. Jem 5 krat denne, niekedy viac, pijem vodu, niekdy caje, milujem kavu s mliekom, som presvedcena, ze to je moj rest, ktory sposobuje, ze tam este nieco zostava, ale co uz,....V lete som cvicila pilates, pretoze mi to posilnuje chrbtove svalstvo, dodava mi to dobru naladu a neposkakujem pri tom ako koza, ale co je uplne super, ze svaly sa vazne pekne predlzuju. Keby som nezazila, tak neuverim. Ked som po 27 mesiacoch prestala dojcit svoju druhu dceru, tak som chcela schudnut, za 2 roky som postupne dala dole asi 5 kil, ale bolo to velmi prirodzene, vdaka dojceniu, spravnej strave a dostatocnemu pohybu. Nechela som viac, obavala som sa, ze to nebude dobre, kvoli dojceniu. Za posledny pol roka som chcela dat dole dalsie 3 kila, tak som musela prisposobit porcie, ved som uz nedojcila. Pomohlo. mam 170 cm, 58 kilo, obvod bokov na moje prekvapenie 94, horny obvod 90 (prsia zostali niekde trochu nizsie 😀 ),ale tak to je normalne vzhladom na vsetky ostatne okolnosti. Cez brucho zostalo po druhom dietati viac -75 cm, ale aj to ide pomaly dole. Citim sa dobre, nehladujem, jem normalne, na co si musim davat pozor, aby ma manzel nestiahol s nocnym maskrtenim. Zmena jedalnicka je nevyhnutna pokial si kazdy vecer nakladate polievku so zasmazkou, udene koleno a liter koly a zysok dna vyzera podobne, alebo vobec nejete.