Chudnutie 40 ročných žien
Ahojte viem, že je tu veľa tém o chudnutí a ešte viac bude s touto mojou.... 🙂
ale chcela by som , začať s niekým chudnúť kto je zhruba v mojom veku a bud chudne, schudol atd...
podla mna je velky rozdiel v redukcii na vahe u mladej kocky a zeny v strednom veku.
Najde sa niekto???? 🙂
Stručné zhrnutie
- Väčšina diskutujúcich potvrdzuje, že chudnutie po 40-ke je ťažšie než v 20-ke a vyžaduje trvalú zmenu stravovania a pravidelný pohyb.
- Konkrétne úspechy boli uvádzané: jedna diskutujúca schudla 20 kg za rok po pôrode (z 86 kg na 66 kg), iná uviedla úbytok 44 kg za ~poldruhého roka odstránením bielej múky a zvýšením pohybu.
- Najčastejšie odporúčané opatrenia sú: obmedziť večerné jedenie, piť veľa vody (2–3 l denne), zvýšiť pohyb (orbitrek, beh, veslovací trenažér, každodenná chôdza) a upraviť jedálniček (napr. menej bielej múky, sacharidov primárne do obeda).
Najčastejšie otázky
Q: Ako zostaviť konkrétny týždenný jedálniček (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera)?
A: Viaceré príklady v diskusii uvádzali raňajky s psyllium alebo celozrnným rožkom a cottage syrom, desiatu ovocie alebo ovsené vločky s nastrúhaným jablkom, obed kuracie prsia so zeleninou a celozrnnými špagetami/kuskusom/pšenom, olovrant tvaroh alebo orechy a večeru zeleninový šalát alebo ryba; konkrétny 2-týždňový plán zverejnila jedna diskutujúca (pondelok–nedeľa s rozpisom potravy).
Q: Aké cvičenie najviac odporúčajú ženy 40+?
A: Najčastejšie spomínané sú Jillien/Jillian (tréningy Jillian Michaels), kalanetika, orbitrek, beh, rýchla chôdza, plávanie, bicykel a veslovací trenažér; viacerí odporúčajú 2–6x týždenne podľa kondície.
Q: Ako zvládnuť chute na sladké?
A: Praktiky z diskusie zahŕňajú orechy namočené v mede (jedna užívateľka), jednu kocku horkej čokolády 70 % kakaa (iné užívateľky), zvýšený pitný režim a náhradné snacky ako ovocie alebo tvaroh; niektoré ženy spomínali, že po niekoľkých týždňoch bez sladkého chuť sama opadla.
Q: Môžem si dovoliť alkohol pri snahe schudnúť?
A: Názory sa líšia: niektoré diskutujúce odporúčajú úplné vylúčenie alkoholu (vrátane piva a sladkých likérov), iné povolujú príležitostné suché víno; jedna diskutujúca uviedla, že biely alkohol u nej „vypaľuje tuky“, ale iná upozornila, že alkohol často spúšťa večerné prehrešky — toto je v diskusii sporné.
Q: Je sushi bezpečné z hľadiska parazitov?
A: Jedna diskutujúca upozornila na anisakis a uviedla, že v EU sa surová ryba pre sushi musí zmraziť pri ~-20 °C na minimálne 48 hodín; zároveň spomenula, že väčšina prípadov anisakiózy sa vyskytuje v Japonsku a že niektoré atlantské ryby môžu byť nakazené — táto informácia bola prezentovaná ako skúsenosť jednej diskutujúcej.
Q: Kedy jesť ovocie — ráno alebo večer?
A: Časovanie ovocia je rozporuplné: jedna diskutujúca odporúčala jesť ovocie najneskôr do 14:00, iné diskutujúce jedli ovocie aj večer alebo tvrdili, že pri pravidelnom cvičení je večerné jablko v poriadku; výrok je prezentovaný ako individuálny názor v diskusii.
Závery z diskusie
Zhoda
- Chudnutie po 40-ke je všeobecne vnímané ako náročnejšie než v mladom veku.
- Trvalá zmena stravovacích návykov plus pravidelný pohyb sú podľa viacerých jediná udržateľná cesta k úbytku váhy.
- Obmedziť večerné jedenie a zvýšiť pitný režim (2–3 litre denne) odporúčalo viacero diskutujúcich.
Sporné názory
- Alkohol: niektoré ženy ho vylúčili úplne, iné povolili príležitostné suché víno; obidve strany si uvedomujú riziko večerného prejedania po alkohole.
- Raňajky: niektoré diskutujúce tvrdia „raňajky sú základ dňa“, iné uviedli, že im vynechanie raňajok pomohlo schudnúť.
- Stravovací režim: niektoré ženy preferujú 5 jedál denne (viaceré malé porcie), iné kritizovali príliš časté malé jedlá ako „hladovku“ a uprednostňujú menší počet jedál s väčšími odstupmi.
Otvorené otázky
- Ktorý presný jedálniček je optimálny pre ženy 40+ s rôznymi metabolickými typmi zostáva nevyjasnené.
- Aký presný pomer sacharidov/bielkovín/tukov (a ich načasovanie) je ideálny pre zrýchlenie spaľovania po 40-ke nie je jednotne dohodnuté.
- Účinnosť a bezpečnosť „tabletok na chudnutie“ a konkrétnych doplnkov pre túto vekovú skupinu zostáva nezodpovedaná v diskusii.
Spomenuté značky a firmy
Lidl, Norbi (Norbi Update), Dr.Hahy, Mačingová, Cambige, Miro Vesely, Varecha.sk, fitness-recepty.sk, kgdolu.estranky.cz, style.hnonline.sk, blog.madeincanaryislands.com
Spomenuté produkty a metódy
orbitrek, veslovací trenažér, bežecký pás, psyllium, cottage syr, Eidam 30 %, mexická zmes (Lidl), celozrnné špagety, kuskus, pšeno, zelený čaj, Norbi / Norbi Update chlieb, Jillien / Jillian Michaels tréningy, kalanetika, delená strava, 90‑dňová diéta, Cambige (spomínané), Dr.Hahy (spomínaný plán), Mačingová (spomínaná metóda), proteinové drinky, orechy v mede (finta na sladké), vysoký pitný režim (2–3 l), smoothie, orechy so šupou, psyllium na lačno
Miesta a osoby
Tenerife, Antverpy, Belgicko, Pacifik, Miro Vesely, Jillien / Jillian Michaels, Dr.Hahy, Mačingová, Šípeky, Neal
Našla som! Mesiac po záruke chipsy z akejsi oslavy a instantnú ovsenú kašu po záruke 2 mesiace. No pekne, asi zostanem hladná až kým neprídem domov, vrrrr 😅, dnes som to akosi nedomyslela.
@lorela Zemiaky tiez nemusim, obzvlast varene, ovsenne vlocky je pre mna kus nechutnej pozivatiny /asi mam traumu, lebo "nepriatel " to cele dni zral 😝 /..jedine, co mozem omilostit, je ryza...mozno raz za tyzden... 😖
..no, zabi ma, som rozmaznana jak hovado... 😠 😝
..no, ved pocuvam telo, snazim sa...a mam pocit, ze telo reaguje dobre, co sa tyka nielen vahy, ale aj cm, dokonca aj energie... 😉 ..a svalova hmota mi nemizne, na mojich tucnuckych nohach sa zacinaju svaly zviditelnovat.. 😉
@biancaneve ..tak ja mam utlm, len co sa prace tyka... 😝 ..no a hlavne sa potrebujem rozptylit pre zajtrajsou kontrolou u lekara... 😠
..ma stes vyhodit? 😢 ....fnuk.... 😢 ..ze omylom.... 😕
@lorela Fuuu, tak to keby som ja mala napisat, co vsetko nejem, tak to by bolo isto na pol strany... 😖 Ak mi je z niecoho co i len raz zle, alebo tazko, dozivotne to vylucujem z jedalnicka...ako napriklad slahacku...Ked ju vidim, tak mam stale v zivej predstave to, ako mi z nej bolo zle..a to som mala mozno 10 rokov.... Naposledy som sa teda rozviedla s tou kapustou..no... 😠
No a je kopec pozivatin, ktore mi nechutia /a radsej si nedam nic, ked je po ruke len to/ a este vacsi kopec pozivatin, ktore teda zjem, ale len v tom pripade, ze uz zdochynam od hladu.../ako napriklad tie zemiaky.../ 😔
@victory1 Tiež mám akési nemilé spomienky na niektoré jedlá (ako vošlo, tak vzápätí vyšlo), no časom vymizli. Jahodový kompót, palacinky, lečo, húspenina.
Joooooj, asi som predsa len hladná, keď tu jedlá vymenuvávam. Len by som mohla prejsť k tým obľúbeným (čo ale zase nemám nejako presne zadefinované 🙂).
@lorela Ved prave, nemile spomienky normalnym ludom vymiznu, vytesnia ich a je vybavene...Aj moja dcera sa vytrapila s koprovkou, aj so slizikovou polievkou a co ja viem este s cim...a o par rockov pohoda, sezere... 😎
..hm, tak s oblubenymi jedlami mam teraz problem..ono to boli kolaciky, buchticky, kaiserky a vyprazany karfiol, inkriminovana koprovka, segedin a pecene kurca...zostalo mi len kura.. 😝 😀
@lorela
@victory1 dievčatá, nás skôt tiež pustili ale to až na urgenciu odborárskej predsedníčky!!! lebo páni majú klímu a nevedia sa vcítiť do pocitov jednoduchších...a teda išla som pozrieť do tesca lebo majú na všetko oblečenie zľavu 30%....myslím, že lorelka tu spomínala slávne tesco mirror, fakt na zaplakanie ☹ ale predsa som kúpila 4 ks lebo som zistila, že moja skriňa zíva prázdnotou....taktiež sandále by sa šikli nové avšak tie sú k nedostaniu...nemám rada také čo obopínajú členok lebo opticky členok rozšíria a pri našich figúrkach ( teda už zostávam asi len ja... ☹ ) je to nežiadúce, skrátené a prasačie nôžky...
ináč ja som veľˇký nepriateľ fajčenia CIGARIET a všetkého s tým spojeného, je to taký odporný smrad, že katastrofa...ešteže chodím vozidlom do práce lebo teraz keď k prefajčeným košelam sa pridá kvalitná pazucháreň tak musela by som mať pri sebe pohotovostné vrecko podobné ako v lietadlách...
@biancaneve No, tak drzim palce, nech si aj dnes "milostivo prepustena"... 😉 😀 ..ja tu mam klimu, ale to je taka fasa raroha, ze startuje ako Tatra /co nezna bratra/ a ked huci, nepocujem klopat, telefon a ani kolegyne... 😠 ..proste si vyzaduje intimco - len ja a ona... 😠
V Tescu su zlavy? Pojdem kuk plavky, teda..kazdorocne za dakych 6 euracov si kupim plavky a do dalsieho leta vydrzia...potom je trebars z cervenej cudno-ruzova, tak zas musim 6 euracov obetovat... 😠 ..
..prosim ta, ja mam nohy ako jazvecik /myslim kratke, nie chlpate 😝 /, takze ten druh topanok si tiez v zivote neobujem...no a ako bonus, futbalisticke lytka... 😒 ..mame to v rodine...takze cestne prehlasujem, ze som v zivote nemala trebars cizmy po kolena...a zohnat lyziarky...hotove utrpenie! 😠
@biancaneve Hm... 😖 ..a je po laske! 😀 ...dobrovolne som sa tu priznala k cigam... 😨 ..ale zafajcene handry a priestory tiez neznasam...to len na svoju obranu... 😝
..to ti verim ten "fun" v busoch a mam este v zivej pamati dievcence s baranicou pod pazuchou a chlapcov, ktori slovo deodorant dodnes nedokazu precitat... 🙄
..kks, by som spala ako stena..tri kavy a nic...dnes sa asi tiez milostivo prepustim a pojdem domov...drahy ide na pohreb, pojdem ho tam aspon zaviest..a v sobotu volna zabava, asi pojdeme pozblinat na hriby...jupiii! Teda, ak neberiem odvahu...kamarat mi odtial poslal foto medvedej capky..podla jeho odhadu, taky dvestokilovy drobcek!
To budem mat normalka pohyb miesto cvicenia... 😝 ...bud prechadzka po hore, alebo utek pred medvedom... 😝 ..ak v pondelok nenapisem...necakajte maaaaaaa, maco bol uspesnejsi... 😝 😀
@victory1 nazbieraj, milujem prechádzyk po horách s košíkom v ruke...ticho a nikde nikoho občas nejaký zablúdilec...okrem zablúdeného medveďa a hada sa poteším každej spoločnosti... 🙂 plavky chodď pozrieť, aspoň pred tými pár dňami keď som sa vypozerávala v tých krivých ich zrkadlách tescových sa tam mali pekné celkom...čo sa týka nosenia kolenových čižiem, naposledy možno obuté myslín na vysokej škole, u mňa absolútne nenositeľné, lýtko objemu nadlimitného, nosím len nohavice v krízových teplotách počas leta sukňu dlllllhú až po zem....takže chápem, inak s lyžiarkami problém nemám 😀 včera som obišla náš Centrál ( obchodné centrum v BA) za účelom kúpy sandálov a zase nič...
@biancaneve ..no, to ja som trochen dosrata, sama chodit po hore... 😠 ..ja len s drahym a aj to musi byt aspon na dohlad...okrem hmyzofobie, mam lahku formu zoofobie..cize zvieratko ok, ale musi byt na obrazku... 😝 /to som si diagnostikovala sama, prosim, bez odbornych vysetreni..a neboj tabletecky nepapam 😀 /
Tu v Trencine moc handry nekukam, skor v Ziline, ci Povazskej v Tescu...tam maju iny vkus ako ja, takze tam aj obcas cosi kupim..a obcas ani neskusam a potom sa dost casto aj cudujem, co som zas dotrepala domov... 😠
..btw. kolenove cizmy ani na zakladke... 😒 ..a suknu som mala naposledy ...kks...hadam pred piatimi rokmi...samo, ze po zem🙂...a ked spominas tie topanky, my sme minuly vikend behali s dcerou, tak ta zhana svadobne...no vsetky biele a kremove total otras..tak ja neviem, ci uz vsetky pekne topanky vyhynuli... 😠
baby viete ako to chválenie mne osobne pomáha ... mala som v pláne dať si teraz poobede kávičku so šlahačkou ale ako som išla z roboty ma stretla zase iná známa, že jej to nedá a musí ma pochváliť ako dobre vyzerám ... tak som vypila samotnú kávičku ... a večer zase musím pocvičiť ... pekný deň...
@victory1 Juj, medvede! Ani mi nehovor... Rada podnikám výlety do prírody, len ja a môj potomok, aj takej, kde je výskyt maca ušatého dooosť pravdepodobný. A ja sa toho stretu bojím ako čert kríža. X-krát som si povedala, že si zadovážim malý cinkajúci zvonček (vraj pomáha, tvrdí nejeden horalo goral). No, pravdupovediac, oni tomu veria viac... 😝 😀
Tak krásny víkend, victory, a macovia na 100 kilákov nech si od vás držia odstup!
ahojte , pridávam sa k vám , už mám za sebou dolu 10 kg, a 15 cm v páse a 5 cm z bokov a aj z prs, a to mám 42 rokov, ale je pravda že už to nejde ako kedysi, ale chodievam aj do posilky a cvičím s trénerom, konfekčnú veľkosť som si stiahla zo 44 na 40 a pokračujem ďalej, začala som v januári na 84 kg a teraz mám 74 kg, ale telo sa mi fajn spevňuje a vyzerá to fajn, lebo som sa bála ovinutej pokožky, a je to super, dokonca aj ruky vyzerajú fajn. Prestala som piť alkohol a chlieb si kupujem a jem jedine bielkovinový, lebo papám hlavne bielkoviny, čiže mäsko a zeleninu, a už aj minimálne solím, a jem naozaj v odstupe troch hodín, a asi 4-5 jedál denne, mám pocit že stále jem ale cítim sa tak fantasticky že ešte chcem dať dolu 12 kg a potom koniec, a to už dám 😉

@biancaneve Čo mne, mne je ešte báááááječne; ja si tu sedím v chládočku za hrubými múrmi, vraj vonku je čisté pekloooo! 😀 Preto som ani cez obed päty nevytiahla. No teraz ma dobehol hlad, a tak snorím po skrinkách a šuflíkoch, či nenájdem niečo malé zabudnuté na zjedenie.