Chudnutie po pôrode
Nenašla som tému čisto len o chudnutí...možno som málo hľadala...ale...
som 8tt po pôrode, únava pomaly ustupuje, dieťatko je úžasné a mňa pomaly prestáva bolieť telo...čiže...som sa postavila na váhu. Rodila som cisárskym...pred otehotnením som mala 73kg, keď som išla rodiť 93 alebo 95kg, neviem presne....dnes mám okolo 80kg, raz hore - raz dole jedno kilečko...čo je pre mňa - hotová tragédia.
Pred pár rokmi mi diagnostikovali hypotyreózu - spomalenie činnosti štítnej žlazy...dovtedy som mávala 55 kg...za štyri mesiace nato 70kg....
Otázka:...plne kojím...je reálna šanca, že schudnem aspoň na tých 70kg?
Stručné zhrnutie
- Schudnúť na približne 70 kg považovali viacerí diskutujúci za reálne dosiahnuteľné pri kombinácii dojčenia, pravidelnej stravy (5–6 menších jedál denne) a pohybu, pričom viaceré matky uviedli návrat na predtehotenskú váhu bez drastických diét.
- Viacerí diskutujúci upozornili, že hypotyreóza výrazne spomaľuje úbytok váhy a vyžaduje vyšetrenie u endokrinológa a správne nastavenie liečby (napr. Euthyrox 50 alebo operačné riešenie podľa niektorých skúseností).
- Diéty a tabletkové prípravky boli v diskusii sporné; menované boli 90-dňová diéta, kniha E. Sipeky, reductil, lipoxal extrem a rapid slim, pričom viacerí diskutujúci varovali pred reductilom a odporúčali konzultovať doplnky pri kojení.
Najčastejšie otázky
Q: Je reálne schudnúť pri plnom kojení?
A: Viacerí diskutujúci tvrdia, že dojčenie môže pomôcť schudnúť; jedna matka 8,5 mesiaca po pôrode popísala úbytok z 80 kg pri pôrode na 63 kg pri plnom kojení, zatiaľ čo iné matky uviedli, že pri kojení im váha zostala alebo šla pomaly dolu.
Q: Ako bezpečne cvičiť pri kojení a kedy voči kŕmeniu?
A: Odborné odporúčania z diskusie boli cvičiť hneď po kojení a nie menej ako hodinu pred ďalším kojením; iná účastníčka upozornila, že cvičenie neovplyvní mlieko pokiaľ neklesnete viac než 2 kg za týždeň.
Q: Ktoré diétne prístupy ľudia odporúčajú?
A: V diskusii sa spomínali 90-dňová diéta (90 dnovka), delená strava, Atkinsova diéta, ryžová diéta a prístup podľa knihy E. Sipeky, pričom viac diskutujúcich odporúčalo web www.chudnutie-ako.sk od Miro Veselého ako životný štýl namiesto krátkodobých diét.
Q: Môžem brať tabletkové prípravky na chudnutie počas kojenia?
A: Viacerí diskutujúci radili tabletkám počas kojenia sa vyhnúť; v diskusii boli menované reductil s vedľajšími účinkami (nespavosť, padanie vlasov, búšenie srdca) a tabletky lipoxal extrem, rapid slim a bio c.l.a., ktoré si niektoré matky zvažovali, ale odporúčanie bolo konzultovať s lekárom a nebrať bez kontroly.
Q: Čo robiť pri podozrení na kojeneckú soor a zapareniny?
A: Diskutujúce matky odporúčali genciánovú violeť („gencianka“) na podnebie pri soore, Imazol krémpastu na zapareniny a zmenu plienok; spomenutá bola značka plienok Happy Bella a nákup v Tesco/Hypernova.
Q: Ako riešiť problém hypotyreózy pri snahe schudnúť?
A: Viacerí diskutujúci odporúčali endokrinologické vyšetrenie a správne nastavenie substitučnej liečby; v diskusii boli uvedené skúsenosti s Euthyrox 50 a s vyoperovanou štítnou žľazou s následnou terapiou hormónmi.
Závery z diskusie
Zhoda
- Hybnou silou úbytku váhy podľa viacerých diskusných príspevkov sú pravidelná strava (5–6 menších jedál denne), dostatok tekutín a pravidelný pohyb (rýchle prechádzky s kočíkom, orbitrek, korčuľovanie, bicykel).
- Konzultácia s endokrinológom a správne nastavenie liekov je nevyhnutné pri hypotyreóze; niekoľko žien uviedlo Euthyrox 50 alebo operáciu ako súčasť riešenia.
- Viacerí diskutujúci varovali pred rýchlymi riešeniami a tabletami počas kojenia a odporúčali zmenu životného štýlu namiesto drastických diét.
Sporné názory
- Niektoré matky tvrdili, že plné dojčenie im pomohlo rýchlo schudnúť (konkrétne prípady návratu na predtehotenskú váhu), zatiaľ čo iné matky uviedli, že pri kojení váhu nestrácali alebo mali dokonca menej mlieka pri obmedzení jedla.
- Niektoré ženy presadzovali 90-dňovú diétu / oddelenú stravu ako účinnú, zatiaľ čo iné označovali takúto diétu za drastickú a preferovali šité riešenia ako kniha E. Sipeky alebo web Miro Veselého.
- Niektoré diskutujúce zvažovali prípravky ako lipoxal extrem, rapid slim alebo bio c.l.a., zatiaľ čo iné ženy a skúsenosti s reductilom uvádzali výrazné vedľajšie účinky a odrádzali od ich užívania.
Otvorené otázky
- Koľko váhy je bezpečné a reálne stratiť za mesiac pri plnom kojení bez ovplyvnenia mlieka?
- Ktoré konkrétne doplnky (lipoxal extrem, rapid slim, bio c.l.a.) sú bezpečné pri kojení a majú preukázateľný efekt pri ženách s rôznym metabolizmom?
- Aká je optimálna personalizovaná diéta pre ženy s hypotyreózou, ktoré dojčia?
- Ako najlepšie zrubiť rovnováhu medzi znížením kalórií a dostatočným prísunom živín pre udržanie laktácie?
Spomenuté značky a firmy
www.chudnutie-ako.sk, Tesco, Hypernova, Happy Bella
Spomenuté produkty a metódy
90-dňová diéta (90 dnovka), delená strava, Atkinsonova diéta, ryžová diéta, kniha E. Sipeky, www.chudnutie-ako.sk (Miro Vesely), reductil, Euthyrox 50, Imazol krém/pasta, genciánová violeť (gencianka), orbitrek, Pilates, korčuľovanie, bicykel, satka (nosenie dieťaťa), látkové plienky, B12 vitamín, lipoxal extrem, rapid slim, bio c.l.a., Pilates, delene jedlá, meranie konfekčného čísla ako motivácia
Miesta a osoby
Miro Vesely, E. Sipeky, J. Pruchova, Strkovecke jazero, zapotockach, Opatovce, Sebastian
ahojte všetky chudnúce mamičky. Asi je jasné, že čítať túto diskusiu nemám šancu, ale rada by som sa zapojila resp. poradila. Chcem niečo robiť so svojou váhou po dvoch pôrodoch. RAda by som niekde načerpala inšpirácie, hlavne nejaké recepty čo variť. Lebo na tom vždy stroskotám, že neviem čo urobiť a potom to človek zabije tým, čo je po ruke☹ a potrebujem dať dole veeeľa🙂
Ahojte tak aj ja by som sa k vam chcela pridat, mam 3 baby a malicky ma uz pomaly 7 mesiacov ja som s vahou rovnako ako po porode, obcas skace kilo hore dole..mam 167cm a 84kg,pocas tehu som pribrala 23kg:( co je pre mna hotove utrpenie,este kojim, a rada by som co najdlhsie je tu uz niektora ktora krasne zhodila pocas kojenia aj vacsiu vahu?dajte tip🙂)
po dcerke siom mala vahu 86 kg a dal som dole na 65kg, teraz by som sa rada dopracovala tiez na taku vahu,ale pri dcerke som sa prilis rozbehla dala som tie kila dole zhruba za 2 mesiace okolo 15kg a ostatne pozvolnejsie,ale dcerka sa mi odpojila najskor som si poriesila mliecko kedze som doobeda cvicila poobede behala, teraz to tak enchem preto s pytam na rady a hlavne kolko je optimum🙂)cas na cvicenie mi prilis neostava kedze deturce maju 6 4 a ben 7 a mam este aj pracu 😕 😅 len uz sa na seba nemozem pozerat tak vyhradim hadam aj ten cas🙂)ktora sa ku mne pridate a zacneme makat spolu 😀 ?
@katkapapacova jeej kati aj ty si tu? 😵 to som ale rada🙂)podme na to spolu cvo?mame tusim rovnaku vahu ci?
@lucka127 ahoj no moje modelkovske miery su:180cm a 89kg 😀 ved mi ani nehovor tak mi treba schudnut, len pri malej nemam cas na cvicenie,takze len ak zacnem obmedzovat stravu jedine tak len obmedzuj ked sa u nas vari jak ked´by sme mali jest pposledny krat, tu domaca kuracia polievka mastna jak svina, rezance domace,slanina, mast jaj bozinku
@ivanka85 no a tie sladkosti je moj koniec ja bez cokolady neviem zit co je dost absurdne lebo pred tym som aj tri mesiace nevzala do ust ziadnu cokoladu teraz nevydrzim den, hanbim sa za seba
@katkapapacova katulka co sa sladkosti tyka ja som zavislacka a hlavne teraz ako kojim ja musim kazdy den zjest linu a najlepsie an tom je ze sikovna si ju nehavam na vecer..takze o 22.00 popri praci si ju vpokoji zdusim a idem spokojne spat 😖
@katkapapacova ty si aspon vysoka sa ti to rozlozi..ja chodim ako taka hruska by bol asik pravy vyraz..
pas mam 85, boky 114cm a stehno blee 68 to mam najhorsie ako dva stlpy solnee a nad kolenom 50-ved tolko by som mala mat stehno nie? 😢 😢
@katkapapacova ja sa s tym uz ani nesnazim bojovat pretoze som mala obdobiaked som si ju odopieraa a dopadlo to tak, ze som potom jedla sladke ako kyselina a nevdela som sa o dojest takzekazdy den nieco a je dobre🙂
dievcta viete nieco poradit, ja som 11tyzdnov po sekcii plne dojcim a vaha mi od porodnice ulne stoji.nechcem strarit mlieko ale ani takto ako hroch to nie je dobre.nic si neobleciem,necitim sa takto,ucna vobec dobre.len neviem co by som mohla o sbou robit popri kojeni.
baby ja sa chcem k vam pridat od zajtra som sa rozhodla drzat 90 dnovu dietu lebo ja musim mat zelemninu a ovocie kazdy den 😀 a zajtra lebo je 6.6. mam uz skoro 19 mesacneho chlapa doma pocas tehu som nabrala 21 kg a zostali mi este 2 ale chcela by som dat dolu 10 kg ☹
no celkom dobre este zijem ako sa hovori 😀 zatedy to nie je nic stasne a za tych par dni mam 2 kg dolu a vybrala som si taku ktora obsahuje vsetko co lubim to je zelenina ovocie cestoviny 🙂
@kosta123 no uvidime ze dokedy to tak krasne pojde dolu este tych nestastnych 7 kg 😒
Vsetky vas srdecne pozdravujem ! Moja vyska je 165 cm a nenavratne byvala hmotnost 🙂 bola 96 kg. Hrozne, vsak ? Dievcence, cely zivot som bojovala s tukom, az jeden pekny den, som sa na seba zapozerala vo velkom vykladnom okne... a povedala som si dost ! Zacala som jest PRAVIDELNE, na ranajky nieco celozrne, obedovala som vacsinou kuracinu s mnozstvom zeleniny, na veceru rybu...a najdolezitejsi je pitny rezim, to naozaj MUSITE dodrziavat. Verte, musi vam "prepnut" v hlave !!! Reci, ze nevydrzim bez sladkosti, ze nedokazem sa na rezen iba pozerat... to su naozaj talafatky. Verte mi, skutocne som mala cely zivot vysoku nadvahu a cely zivot som skusala vselijake diety, ale z obchodu som nevysla bez mojej oblubenej cokolady, vecer som si zobla koliesko salamy a vzdy som si povedala, ved to mi neublizi.
V priebehu 5. tyzdnov, som zhodila 11 kg a ani neviem ako. 😉 Dolezite bolo, ze som nikdy nebola hladna a na sladkosti som ani len nepomyslela. Velmi som schudnut chcela a bola som o tom PRESVEDCENA, ze to dokazem. Zacala som cvicit, ale boli to uplne jednoduche cviky, asi pol hodinku denne. Do pol roka som sa z 96 kg dostala na 68 kg. Dnes som 9. mesiac od porodu a moja vaha je 74 kg. Takze pridavam sa k vam, zacinam tvrdo na sebe pracovat, vsetkym vam drzim prsty a nezabudnite, iba vasa vola vam pomoze schudnut.
Tak podme na to ... !! 🙂 😉
@bzucinka2 Dakujem. Urcite sa ti to podari a verim, ze aj mne. Drzim prsty a potom mi oznam pozitivny vysledok, tesim sa. 😉
@erikovamamka no idem makat dalej, len mne to uz ide pomaly, lebo cvicim aj stravu mam uz dlhsie obmedzenu, tak teraz skusim uplne vylucit sladke a muku, ale to bude zaberak...
@bzucinka2 dam ti za pravdu, zaciatok je rychly, potom sa to spomali, organizmus si zvykne na znizeny prisun stravy...a co pitny rezim ? Co sa sladkeho tyka, suhlasim a myslim, ze ak ho uplne vylucis, aj tych poslednych 4-5 kg zmiznu. Ak sa smiem spytat, kolko si vazila a aka je tvoja vyska ? Ak si to tu uz pisala, ospravedlnujem sa, necitala som to.
@erikovamamka v pohode 165 a isla som zo 65, teraz som na cca 59 dlho som stala na 61 potom sa to trosku pohlo, teraz zase stojim na 59, ale tak zase cm zisli a to bolo podstatne, lebo svaly su tazsie ako tuky, kedze cvicim, takze sa vahy az tak nesmiem drzat ... no pitny rezim som sprisnila, lebo ja vypijem za den max 1 liter, tak teraz si davam denne 2 ak sa mi podari, sladke sa snazim uplne vymazat, hoci niekedy je to teda boj ☹
@erikovamamka - waw si silná !!!! a presne ako píšeš človek sa musí prepnúť v hlave HLAVNE !!! ja som bola na tom podobne ako ty.
@bzucinka2 - kokos aj ja stojím na tej 61kg tiež už dlho 😖
ahoj kocky.... idem k vam - teda nie teraz este s chudnutim, este musim pockat, kym do tretice porodim 🙂 ale uz som toto riesila po 2 porodoch.... nechcem robit reklamu, nemam za to ziadne pengy... len sa chcem podelit, co na mna zafungovalo... ak mate radi skoro styl delenej stravy - mne pomohli v komplimente.... sama by som to nedokazala, ale pomohli mi tam prepnut to v hlave a nastartovat sa.... www.kompliment.sk, chodila som tam cvicit, aj teda sa radit atd...
ale co je asi najlepsie - moja mamina sa toho chytila a aj bez chodenia tam krasne zhodila a pritom berie aj lieky (hormonalne, takze si myslela, ze uz nikdy nebude "normalna" - naschval nepisem stihla, lebo po tom netuzi ....len byt OK), a posunula som knizky a dalej rodinnym prislusnickam - vsetky spokojnost
ja som schudla za 3 mesiace 27kg.... muz za 2 mesiace 18kg (chlapom to ide lahsie, hruza) a teda mamina iba podla knizky a spravnym stravovanim za 2 mesiace 17kg.... a co je zaklad - dokazala si to udrzat a drzi uz rok...
tak ak by ste chceli tip - co varit - odporucam
http://kompliment.sk/redukcna-dieta
http://www.pantarhei.sk/knihy/skybova-katarina/...
drzim palce a dufam, ze sem o pol roka budem moct sa prist tiez inspirovat
@erikovamamka ahoj no ako vidim tak mame skoro rovnake vahy 😀
ja mam 165 cm a važim 74 kg som 10 mesiacov po pôrode a idem na to len mi nechcu ist v poslednej dobbe tie kila same dole tak musim niečo skusiť ☹
@bzucinka2 ...to zvladnes, URCITE ! Aj keby si mala ostat na tejto vahe, nic sa nestane. Nie si tucna, to je uz len o tvojom pocite, ako sa citis. To ja oproti tebe tucna som ! 😒 tesim sa na nove spravy od teba. 🙂
@kosta123 Ahoj...neviem, ci som silna, ale naozaj clovek musi dosiahnut presvedcenie, ze chce so sebou nieco urobit, inak to nema vyznam. Predtym sa mi to nikdy nepodarilo, lebo presvedcenie chybalo. Dnes viem, ze ked sa MNE podarilo schudnut, zvladne to kazdy. Snad len tí nie, ktorí maju nejake zdravotne problemy, su na liekoch, vtedy sa chudnut neda. A este jedna vec je dolezita a tou je vek. Ty si mlada ja uz stara 😝 , mladsím to ide vzdy lepsie. Drzim prsty ! 🙂
@1lussy1 Ahoj, skutocne je veeeelmi dolezity pitny rezim ! Naozaj to mozem potvrdit, mam to odskusane, nie len precitane niekde v odbornej literature. Uberaj sa tymto smerom...aj ked je pravda, ze tie posledne kila idu dole najtazsie. Skus viac pohybu. Ja uz treti den mam za sebou 6 kilometrove prechadzky...samozrejme s kocikom. A vcera to bola super zatazkavajuca prechadzka. Zacalo liat a ja 3 km do kopca aj s kocikom... TO BOL POHLAD, ale maly nerusene spinkal a ja som sa domov vratila s vyplazenym jazykom, mokra do poslednej nitky, ALE o pol kila lahsia, jupiiii !! 😉
@mirka285 ano su, ked mas z coho, ide lahko dole 😉 ... pochybujem, ze keby som chudla z vahy 60-70kg, tak mi to ide tak rychlo, navyse som bola aj pod lekarskym dohladom...takze som sa neobavala... moje chudnutie spocivalo v jedeni 5x-6x denne v rozpati 2-2,5hodky, 2x do tyzdna cvicenie, ku kazdemu jedlu prvy mesiac vzdy kusok zeleniny (prvy mesiac som aj na desiatu mavala zeleninu, pripadne zeleninu s bielym jogurtom) ....ja kavu nepijem, ale ti co ju piju - tak prestali sladit... samozrejme pitny rezim.... a hlavne som nebola hladna a nemala som tu neuveritelnu tuzbu na sladke, ktorej som nikdy nevedela odolat... upravilo sa mi zelezo, co som bola od detstva anemicka....
moj jeden jedalnickovy den napr:
- ranajky - chlieb, maslo, sunka, paradajka/alebo uhorka/alebo list cinskej kapusty/alebo ladoveho salatu
- desiata - bud kalerab s bielym jogurtom, alebo paradajky s jogurtom, alebo tvaroh so skoricou - casom ovocie - tiez sa mohlo zaliat s jogurtom
- obed - bud cisto zeleninovy, alebo masko so zeleninou, rybu so zeleninou... proste bez prilohy (ako pri delenej strave tusim) - takze losos na pare s brokolicou a dressing jogurtovy.... masko s cukerou, balkazanom, paradajkami (varene na vode, ale moze sa ochucovat - napr. posolit alebo bylinky)... tieto napr. nie su v knizke recepty, ale z tej knizky - je tam aj segedinsky (bez knedle samozrejme), kura na kapuste + aj polievky su sucastou
- olovrant - pecivo/chlieb s cottage cheesom, alebo tuniakovy salat..
- vecera - samozrejme aj paradajka s mozzarelou bola, aj salaty, no aj polievky, aj omelata so spenatom, alebo miesane vajicka s lecom....

@bzucinka2 tak 5 kg das dole v pohode aj s ovocim 🙂