Čo Vám robí pri chudnutí najväčší problém?

mariansaray
2. jan 2019

Ahojte 🙂
volám sa Maroš a pracujem v oblasti fitness-u a zdravej výživy už niekoľko rokov, mám za sebou XY spokojných klientov (viď.môj fotoalbum alebo webstránku schudni.to)
...nepíšem Vám sem ale za účelom prezentácie, skôr som si prišiel pre radu.

Ako tu čítam, mnohé z Vás sa snažili alebo snažia schudnúť a či už ste svojho požadovaného výsledku nedosiahli alebo dosiahli, chcem sa Vás spýtať:

ČO VÁM ROBÍ (alebo robilo) PRI CHUDNUTÍ NAJVÄČŠÍ PROBLÉM?

Chcem napísať články na môj blog o chudnutí, ktoré budú prínosom pre širokú verejnosť. Vznikol mi voľný čas a tak premýšľam v akých témach by som mohol ľuďom poradiť a nie len stále vysvetlovať dokola to isté, čo sa dočítate všade, lebo to píše každý tréner.

Chcem napísať o niečom, čo sa ukazuje ako možný problém, ktorému človek, ktorý sa nevyzná v oblasti zdravej výživy, dietológie, fyzickej výkonnosti nerozumie.

Ďakujem za akékoľvek typy 🙂

P.S.: pokiaľ to bude v mojich silách a padnú tu aj nejaké otázky, veľmi rád zodpoviem - poradím.

lindusss2016
2. jan 2019

@mariansaray mne robi najvacsi problem nezrat sladkosti 😂

hettinka
2. jan 2019

A mne cena tých "zdravých" potravín a že ked to navarím, tak nikto okrem mna to nechce jesť.

mariansaray
autor
2. jan 2019

@hettinka čo prosím myslíte pod "zdravými" potravinami?

mariansaray
autor
2. jan 2019

@lindusss2016 tak ako tréner by som mal povedať, že existujú náhrady (ovocie, proteínové nápoje, zero/light nápoje, horká čokoláda...) ale zo skúseností viem, že konzument sladkého iba "mykne pleciami" :D ... treba pilovať pevnú vôľu ale v tom si poradí jedine každý sám 🙂

hettinka
2. jan 2019

@mariansaray zelenina, ovocie, biopotraviny, zdravé veci proste ... a ked to potom nejedia, tak človeka môže poraziť. Aj ked odmyslím cenu, je to demotivujúce, a variť na dvoje teda absolútne odmietam, som rada, že navarím jedno.

beky1813
2. jan 2019

Blog spamujes, diskusie, nieco ako zaplatit si reklamu ti niečo hovori?

lindusss2016
2. jan 2019

@mariansaray ovocie sa u nas doma konzumuje na kila, s napojami ja oroblem nemam, pijeme len vodu a nesladeny caj, ale ked dojde chut na sladkost, nic ju neprekona 😂

ragulca
2. jan 2019

@mariansaray nezrat 😂😂😂

0izidora0
2. jan 2019

Cvicenie,nechce sa mi a ked chce,just pride zdravotny problem . 🙂 Takze ja to riesim po svojom. Som na peknej vahe ,ale akonahle nieco priberiem nejem. Prve dni mam ocistu tela/sol,ovocie podla trenera/zaplatil si ho uz niekto iny ,ja mam iba kopiu. Nasadim bielkoviny. Veeela bielkovin. Vaha mi klesne na moj vytuzeny ciel.Drzi sa pomerne dlhu dobu nizko. Dalsie mesiace jem normalne,segedin,gulas,buchty . Ked priberiem 2-3 kila opakujem tyzden ocisty a fungujem dalej. Takze 2x do roka si dam ocistu a cely rok sa napchavam :D

alaguema
2. jan 2019

@mariansaray neviem, či práve to, čo mne okamžite napadlo, bude v tvojich silách nejakým spôsobom obsiahnuť, ale pokiaľ sa nevenuješ psychosomatike súvisiacej s nesprávnymi stravovacími návykmi, prejedaním, závislosťami, alebo dokonca poruchami stravovania, tak asi skôr nie. Každopádne, rada o tom s ľuďmi od fitness diskutujem. Myslím, že v problematike chudnutia a priberania by sa malo už konečne začať venovať do potrebnej hĺbky. Obvykle to tréneri naštudované nemajú, ono to ani nie je na dva dni. Nestačí poznať fyziológiu, metabolickú a hormonálnu funkciu - čo, žiaľ, mnohí "poradcovia" tiež nepoznajú (nemám na mysli teba, samozrejme, lebo o tebe neviem nič), ale stretla som sa s tým. Ja sa téme venujem práve z tejto strany a vnímam to ako dosť zložitú a komplexnú záležitosť na to, aby sa to dalo zhrnúť do nejakého "žeriem sladkosti" a niekto povie - na to je dobré doplniť chróm, prípadne nejaký L Tryptofán a chce to pevnú vôľu - no, áno. To asi vie každý, že to chce pevnú vôľu. Otázka je ako ju získať a kľúč je potom práve v tom, čo sa za jej nedostatkom skrýva. V tom prípade ten tryptofán môže pomôcť ako barlička, ak niekto naozaj pociťuje určité sklony k blues pocitom a zaháňa ich cukrom. Sú jedinci, ktorí tie vôľové vlastnosti majú silnejšie, resp. dispozície k nim a dajú to aj bez nejakého hlbšieho skúmania a potom aj udržia, klobúk dole, super. Ale sú takí, pre ktorých je zmena možná len cestou z vnútra, pretože ak nie je pochopená príčina, blúdia v kruhu chudnutia a priberania doslova celý život. Čo je vec, s ktorou sa iste v tvojej praxi stretávaš. Takže v týchto prípadoch zjavne niečo nefunguje.

0izidora0
2. jan 2019

@ragulca Praveze zrat, ale treba vediet co🙂 Potom staci iba udrziavat. Telo sa da pekne oklamat ,trosku vedy,vytrvalosti a vysledok je hotovy.

arthemiis
2. jan 2019

Najväčší problém pre mna je moja práca a jej psychická aj fyzická aj časová náročnosť. Poprve nemám veľmi čas si pripravovať osobitne jedlo do prace a variť tým pádom dvojmo keďže priateľ by to nejedol v druhom rade mi zdravá strava napríklad nejaký salat s kuracím mäsom v práci nestačí na to aby som mohla plnohodnotne fungovať keďže spravím denno-denne 20000+ krokov, robím nočné ktoré mi tiež narúšajú režim ktorý vlastne vôbec nemám a takisto sa mi proste nechce cvičiť po ťažkom dni keď pridem napríklad o siedmej domov alebo keď viem že idem na nočnú a čaká má dlha noc.. okrem iného mám prácu v ktorej sa niekedy ani nestihnem najesť takze režim zase nula bodov.. no a v neposlednej rade okolie tiež nie je zrovna podporujúce.. veta ako “viem že sa snažíš schudnúť a tak si miesto chipsov nakrajajme kaleráb” neexistuje

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ragulca
3. jan 2019

@0izidora0 veľmi dobre ovládam, čo sa týka diét , hádam asi aj všetko. Odpoved je nezrat...

lula313
3. jan 2019

@arthemiis 20000krokov je tak 15km, pri tejto aktivite predsa musis byt chuda, či?

@mariansaray u mna nepravidelná strava. Bola som kedysi na režime male porcie 5x za deň, 1-2 dni do týždňa, kedy som nejedla, cvicenie skoro každý deň a vtedy sa mi darilo mat tých 52,5 kila pri 170cm, keď som sa striedmo stravovala bez 1-2dnovych hladoviek, tak sa mi podarilo dlhodobo držať si vahu 56-57kg. Potom som zmenila prácu, kila isli hore, potom tehotenstvo, stále kojim a ani 9 mesiacov po porode nie som na pôvodnej váhe a to som letné mesiace mala každý deň aspoň 7km odslapanych v lese s malou v nosici, jest som stihla 1x denne.. takze možno ako chudnúť s dietatom, keď človek na to nemá cas😀

0izidora0
3. jan 2019

@ragulca Mam odlisny nazor telo dostane casom blok a kila nepusti. Alebo si zacne vytvarat zasoby. Priberanie. Nastane jojo efekt,po dlhodobom hladovani.Alebo ,pride na rad bulimia,anorexia,lebo tomu zacne niekto verit. O dalsich chorobach pisat nejdem,nasledkom straty zivin. Ja to tu tiez nepisem iba tak. Staci ked clovek pochopi ,ako ludske telo funguje a ide to. Nie je vyhra schudnut nasledkom hladovania ,ale vyhra je ,dlhodobo si tu postavu aj udrzat. Pochopit iste veci .

rybkoava
3. jan 2019

Mňa by zaujímalo napríklad či sa dá naozaj schudnúť, keď vymeníme plnotučné výrobky za nizkotučne. Ja síce s váhou nemám problém no keby som schudla zo 5 kg by mi to neuškodilo 😊 Najhoršie je že, keď som aj schudol 2-3kila, nešlo to dolu s bokov, ale s brucha ktoré mám aj bez toho pekné. Ale u mňa je jednoznačne problém zo sladkým a tým, že mám prácu kde som niekedy aj 5-6hodin za počítačom a keď pridáme k tomu zobkanie sladkého. Ale keď som si nosila do prace nakrájané ovocie, miesto sladkého schudla som.

kammik
3. jan 2019

@rybkoava toto je to, že keď človek schudne, tak to nejde z tých partií z ktorých by sme to ocenili a keď priberieme tak len tam kde to nechceme 😀 Jaký paradox to je 😀

lilyianka
3. jan 2019

@mariansaray najväčší problém bol vzdať sa sladkostí a pečiva... ale odkedy som tak urobila,vahovo som schudla

lkristinka
3. jan 2019

@mariansaray mne asi všetko vedela by som sa držať na úzde , no horšie je že ani neviem ako a kedy to stíhať 🙂

krystofkal
3. jan 2019

@lilyianka ako si vieš ukorigovať tú chuť na sladkosti? 🙂

juliet86
3. jan 2019

@0izidora0 napises detaily?

arthemiis
3. jan 2019

@lula313 no asi to tak nefunguje 😭

lula313
3. jan 2019

@krystofkal tak, že ich vôbec nebudeš mat doma😉

evelyn226
4. jan 2019

Ahoj, pridám sa aj ja. Celý život sa snažím schudnúť. Cvičenie, strava bolo vždy nula bodov. Podpora od rodiny mínus sto bodov.... Občas som schudla a potom sa to vrátilo späť ale boli to len úbohé 3-4kg. Ako som dospela, a vďaka internetu a občasného chodenia do fitka som sa naučila pár vecí. Teóriu ovládam, čo znamena, že musím pravidelne jesť primerane porcie, cvičiť a hlavne mať dostatok spánku. Takže u mňa funguje jesť 3x denne (nie viac inak priberám mám odskúšané) k dennému pohybu pridať cvičenie stačí aj doma cez obed keď syn spí alebo ráno (čo je nemožné keďže obskakujem syna a domácnosť), večer nie pretože som unavená a chcem sa venovať aj partnerovi. Najneskôr o 22tej aby som už spala a vyspala sa inak ráno ťažko vstávam a bolí ma celý človek, som znechutená a teprv sa mi nič nechce. Teória by bola, aj čo sa týka stravy, že sa naučí aj syn a akosi aj partner. Prax?! Spánok mám zlý, buď veľa neminutej energie ma núti unavenú držať bdelu do druhej ráno alebo syn rozpráva so sna. A keď sa podarí že sa vyspím, mám náročný deň že aj na cvičenie zabudnem. Cez obed zväčša skončím v posteli a idem spať so synom aby som vydržala do večera. Strava? Chabá. Sú dni kedy mám mnoho nápadov a sú dni kedy neviem uvariť nič. Ale aspoň rodina ma nijako neodsudzuje a nekritizuje za to ako vyzerám a varím a robím/nerobím. Som lenivá a keď je aj psychika človeka vyčerpaná tak sa mu nič nechce. Beriem aj železo Ferro folgama s kyselinou listovou. Proti únave moc to nepomáha ale je to stále lepšie ako nebrať vôbec to by som najradšej len ležala a spala a vtedy keď nič nerobím tak vyberám všetko čo nájdem. Potrebujem sa jednoducho dokopat a cítiť ten úžasný pocit po cvičení. Mám 75kg 27rokov a výšku 167cm +-, nikdy som sa necítila dobre vo svojom tele a mám aj cieľ dôvod prečo schudnúť natrvalo ale som lenivá a zbabela. Ľutujem to celý čas a ako mám syna tak ešte viac. Mala som si život užívať a nie trápiť sa ako to robím aj teraz, mala som konať hneď a bol by mi život krajší a spokojnejší a šťastnejší. Nebaví ma žiť zo dňa na deň a plánovať budúcnosť, keď neviem žiť sama so sebou. Zistila som teraz cez sviatky, že moja túžba byť chudá a krásna a zdravá v mojom tele, ma nevedome ťahala dole vo vzťahu. Partner je aký je ale ja som bola horšia. Som rada že som si to uvedomila a mám šancu začať odznova kým som ešte mladá. Ospravedlňujem sa za vypísanie ale pomohlo mi to.

lilyianka
4. jan 2019

@krystofkal prvé dni je to ťažké, ale keď vydržíš, potom už na sladké chuť nemáš

krystofkal
15. jan 2019

@lula313 to sa snažím, už nekupujem domov nič také, len potom keď nemám sladké tak chodím jak keby som bola furt nonstop hladná :/