Cviky na rozídené brušné svaly

xlucia
28. júl 2011

vhladom na to, ze som dostala viac krat otazku ohladom cvikov na tento problem, tak to dam sem aby som nemusela zakazdym do IP. treba ich cvicit dlhsie, ale potom je vysledok aj vidiet
ak mate niektora este, co by este mohlo pomoct, podelte sa. viem ze sa to definitivne odstranit len operaciou, ale tu zatial odmietam a pohlad na moje brucho ma zrovna netesi, ale takych mamin je tu asi viac... ☹
tu je popis slubenych cvikov, je to tak laicky prelozene z AJ

Posilovanie priečnych brušnych svalov – Tuplerovej technika
Základné cviky

Cvik č. 1
Sadni si na stoličku s rovným operadlom a spoldný chrbát pritlač k operadlo, alebo si sadni na zem do tureckého sedu a spodný chrbát prilač ku stene. Polož jednu ruku pod pupok a druhu nad pupok. Nadýchni sa a pri výdychu stiahni brucho k chrbtici. Tie svaly, ktoré sa zapojujú do práce sú priečne a tie je potreba posilovať.
Cvik spočíva v tom, že v tejto polohe budeš priečne svaly sťahovať k chrbtici rýchlo. Za jeden deň je potrebné urobiť desať setov po 100 opakovaniach. Napr tri sety ráno, 3 sety poobede a 4 sety večer. Alebo ako komu vyhovuje.

Cvik č. 2
Výťah
Rovnaká pozícia ako pri cviku č. 1. Predstav si, že nafúknuté brucho je na prvom poschodí. Čím je brucho bližšie k chrbtici, tým je na vyššom poschodí. Keď je maximálne pritiahnuté ku chrbtici tak je na 6. Poschodí. Nadýchni sa, vypuč brucho do polohy prvého poschodia, vydýchni a pritlač ho do polohy piateho poschodia. Vydrž, kým napoťítaš do 30. Potom pritiahni brucho ešte ďalej (malý stisk) do polohy 6. Poschodia. Takto stiahni brucho 5 krát. Cvičenie ukonči plým nádychom do brucha. Opakuj 5 setov každý deň.

Cvik č. 3
Kontrakcie
Rovnaká pozícia ako predtým. Polož ruky nad a pod pupok, aby si mala istotu, že používaš tie správne svaly. Daj brušné svaly do polohy tretieho poschodia. To je štartovacia poloha. Potom stiahni do polohy piateho poschodia. Pracuj len brušnými svalmi, nenakláňaj sa pritom dopredu. Horné aj spodné svaly musia byť zapojené. Denne 5 setov po 100 opakovaní. Po týždni môžeš robiť sťahy zo štvrtého na piate poschodie.

dana_l
10. aug 2013

@andreea2 pozri tento link. su tam tie cviky ktore su spominane v uvodnom prispevku ale aj krasne opisana diagnoza I s popisom ako zistit ci je to prave toto alebo nieco ine.
http://bocianiehniezdo.conetix.sk/content/diast...

patulka83
10. aug 2013

@bambina82 ja cvicim znovu Jillian, akurat vynechavam cviky na brucho. S tym nerobim nic, okrem cvicenia som upravila stravovanie a brucho ide tiez pomaly dolu...je mi jasne, ze uz nikdy nebude ploche, ale tiez nechcem vyzerat ako tehotna stale 🙂 ja tie tuplerove cviky necvicim, nato nemam cas a popravde ani neviem presne ako sa cvicia 🙂

patulka83
10. aug 2013

@dana_l jej, konecne nieco normalne o tejto diagnoze, vdaka. Fakt by to bolo treba propagovat viac, ja som tiez po porode cvicila brusaky a absolutne som nevedela nic o tejto diagnoze...

bambina82
10. aug 2013

@patulka83 mne cvicenie s Jillian dost pomaha...nejem sladke a biele pecivo, min cestovin a zemiakov a ide to. Skoro na vsetkych strankach co som nasla bolo napisane ako kebyze nam odzvonilo a NIKDY sa to uz nespravi a jedine operovat. Potom sa nasla par stranok/videa ze sa to da kedykolvek dat dokopy jednoduchym cvicenim. Ja som v UK a tu tiez mi povedali ze mam cvicit s panvou- bruchom ( ako poporodne cviky) a je jedno ci hned po narodeni baby al aj po par rokoch - ono sa to da spravit. Tak uz fakt neviem comu verit 😠 😒

pips
25. sep 2013

myslim ze je dolezite si uvedomit jedno-nakolko brusko zatazilo chrbat,ktory casom degeneruje /platnicky a atd/ bolo by dobre cvicit cviky na spevnenie chrbta ktore cloveka narovnaju /hlavne spodnu driekovu oblast/a tym padom vyzera lepsie a stihlejsie-brusne svaly maju tendenciu mat spravny tonus pri vyrovnanej chrbtici a lepsie vyzerat
mne po 2 dietati "vyleteli" 2 platnicky a bola som ako chroma-hladala som dlho cvicenie nakolko diastaza a chrbat obmedzovali vyber. na diastazu som vtedy toho moc nenasla-ale chrbat som si dala do poriadku sms cvicenim.http://smsystem.eu/-tym padom sa mi brusko troska stiahlo- vhornej oblasti do povodnej formy,v spodnej oblasti je to problem lebo mam este 5kg do povodnej vahya kojim tretie dieta -skoda ze som nevedela o tychto cvikoch.
takze idem to skombinovat a budem referovat vysledky.

dana_l
25. sep 2013

@pips mas pravdu, ked clovek vystrie chrbat tak sa mu automaticky aj brusne svaly viac napnu a brucho vyzera mensie. musim tiez na to mysliet ze sa mam chodit vyrovnana ale lahko na to zabudnem

janulka24
11. okt 2013

Ahojte, neviete mi poradit, mozu sa tieto 3 cviky cvicit aj pocas tehotentva? Kkde na Slovensku by som kupila ten pas na brucho? Dakujem.

majamat
12. okt 2013

@janulka24 asi to moc ani nema vyznam, lebo v tehu pas nemozes mat a ja som cvicila bez pasu a nemalo to moc vyznam. no aj tak by som typovala, ze sa skor nemozu cvici, lebo by si priamo tlacila svalmy na babo.

stenly33
20. dec 2014

@andreea2 Ahoj chcem sa spytat hernia a rozostup svalov neni to iste?Mne pi porode chirurg pivedal ze nam herniu tak stil neviem ci mam ist na operaciu alebo nie.

stenly33
19. mar 2015

@marcellka32 Ahoj chcem sa ta spýtat ci sa ti ta diastaza zvečšuje?Ja tiež nechcem ist na operaciu.Prosim o info.Dakujem.

marcellka32
19. mar 2015

@stenly33 ahoj, nie, nezvacsuje, no nemozem nosit dvojdielne plavky, brucho mam vzdy kryte, ale zvykla som si uz🙂

stenly33
20. mar 2015

@marcellka32 ahoj ja tiež nenosim dvojdielne plavky uz pri prvom dietati sa mi spravili strie a teraz ich mam este horsie.

dana_l
21. mar 2015

@stenly33 hernia je ze sa ti rozostupuju svaly po "dlzke" brucha a tym padom ti vnutornosti mozu vychadzat von alebo sa zaseknut v tej medzere medzi svalmi. diastaza je ze sa ti rozostupuju svaly po "vyske". a ked sa zohnes tak sa ti brucho vypuci alebo ked sa najes tak tvoje brucho vyzera akoby si bola tehotna (podla velkosti medzere medzi svalmi mozes byt len v prvom stadiu tehotenstva alebo ako vysoko tehotna)
http://www.hernia.sk/
http://www.bocianiehniezdo.sk/content/diastaza-...

tinika
14. jún 2015

kočky mna sa uz pred prvym tehu pytali či som tehotna heh a teraz po tretom porode jedna pani či zase čakame :( jas om zufala uz zo svojho brucha

ivikmatej
14. jún 2015

@tinika treba cvicit sikme brusne svaly, v ziadnom pripade klasicke brusaky a Priame brusne svaly... Ja diastazu mam, som po porode dvojiciek (maju teraz 27mes), ale poctivym cvicenim sa mi uz brusko zacina rysovat, takze to funguje 🙂 ja som operaciu kategoricky odmietla a makm dalej😉 drzim palce!!

alohim
14. jún 2015

@ivikmatej a aku velku diastazu si mala? ja mám ca 1,5 cm a asi to skusim...doteraz som to neriesila, ale staci sa mi viac najest a brucho mám riadne.

tinika
15. jún 2015

@ivikmatej ja tiez operaciu nechcem ale ja pri troch detoch aj pracujem a fakt toho času nie je vela, mala sa velmi sama nezahra tak snad neskor sa podari

ivikmatej
15. jún 2015

@alohim ja som mala tak na 3prsty, cca 3cm.... Teraz mam ani nie jeden

alohim
15. jún 2015

@ivikmatej super, a stačili ti tie cviky na šikmé alebo si robila aj iné cviky? a ako často? koľko opakovaní?

tinika
15. jún 2015

@majamat som na tom podobne s tym bruchom akurat ze ty mas fakt akoby tehu krasne aj a take divne nemam foto svoju ale toto je presne ako moje brucho este aj tie strie ako moje

tinika
15. jún 2015

a baba ma hore jazvu asi tiez ako ja po operacii zlčnika len ja ju mam na druhej strane

majamat
16. jún 2015

@tinika rozculuje ma to. chcem aj schudnut, ale nedari sa. pred 2r som dala dole 8kg a potom, minuly rok to uz neslo a pribrala som, to, co som schudla. tento rok mi isli dole 3-4kg a dost.
schudnut sa mi podarilo vdaka bicyklu. jazdila som dost narocnu trasu a davala som si pozor na jedlo.
minuly rok som uz zacala robit na plny uvazok po materskej, mala este nechodila do skolky, bolo dazdive pocasie a mali sme toho dost vela. vybavovacky ohladom stahovania ( este teraz zistujem, kde som nezmenila adresu), ohladom skolky, RP, same vysetrenia s malou, ale obcas aj ja a mm musime k nejakemu dr.
tento rok uz mala chdi do skolky, na vysetrenia menej, ale nejak sa do toho neviem dostat. tento rok mam v robote kazdy mesiac nadcasy ( nepreplacaju nam ich),doteraz som nemala ani den dovolenky. bola som unavena, mavam PMS, alebo pocas ms na zaciatku strasnu unavu, tak vtedy nezvladam. mala ma dietu, takze jej ciastocne varim aj do skolky a casto mucne jedla a potom skusam, pripadne dojedam, lebo ona to vsetrko nespapa a neda sa uvarit jedna miniporcia a mm to nezje. no mne je to luto vyhodit, ked som sa s tym babrala. tiez som bola parkrat nachladnuta. tento mesiac mam konecne kopec volna - nahradneho a k tomu dovolenku. no co z toho, ked prvy tyzden bola mala chora aa musela som okolo nej behat a vymyslat jej zabavu. mala 5dni horucky a nie a nie klesnut a k tomu hnusny kasel. po tydni blo lepsie, no zas som ochorela ja, tak som tiez necvicila. teraz by som mohla, no buduci tyzden nebude cas, lebo mam zas vela sluzieb. uplne o nicom. a s dietou sa mi tiez nedari. naskor zacnem, ide to, ale potom povolim a neviem sa do toho dostat.

tinika
16. jún 2015

@majamat aj ja som presne 8kg dala pred 2r dole ked som cvičila a dietovala len potom zase tehotenstvo a po kojeni ja vzdy desne priberiem :( a tiez mam strasnu unavu posledne dni vstanem rano vychystam chalanov do skolky a počitam minuty kedy mala pojde spat aby som si s nou este lahla a tiez diety neviem dlhodobo drzat .(

majamat
16. jún 2015

@tinika no mas toho dost.3 deti a este mas jedno uplne male dieta. neviem ako u teba, ale u nas je vsetko na mne. ked som v praci, mm sa o malu postara, ale vsetko musi mat pripravene, inak mi vyvolava. ked sme doma obaja, tak sa o nu staram ja. samozrejme platim poplatky, staram sa o malu o domacnost, riesim malej stravu, predpis liekov, potravin a vysetrenia. jedine, co robi on, je 1x tyzdenne povysava a riesi auto a PC, ale to teda nemusi riesit kazdy den, ci tyzden a a i mesiac nie. to tak prakrat za rok.

tinika
16. jún 2015

@majamat manzel sa vie postarat, bol sam s detmi ked som bola na operacii tyzden nemam strach ich s nim nechat ale on je vela v praci a okolo domu tiez dost prace takze nejako to platame :D kym sme boli v byte chodila som cvičit do fitka ale teraz to je tazsie on mi pomaha dost vela :D

marianella
25. jún 2015

ahojte maminky. ja nemám problém s nadvahou, skor mám menej kíl a rada by som pribrala, ale po tehotenstve mi ostal vypucený pupok a stred bruška sa mi akoby vyduva ked napnem svaly. ako to dať doporiadku? dakujem za rady, prikladam aj obrazok.

tinika
25. jún 2015

ja mam zase v pupku taku dieru ze tam vopcham ukazovak po prvy članok :(

luba142
28. jún 2015

@ivikmatej ake cviky si cvicila, tie co su na prvom prispevku? Ak tak daj nejake co si cvicila ty 🙂

ivikmatej
15. júl 2015

http://www.cvikynadoma.sk/cviky-na-brucho-10-na... Ja som cvičila odtiaľto cviky 1,2 a 6 a to v 3-4 sériách po 25 za sebou 5-6x do týždňa. Po cca 6 týždňoch uz bola diastaza menšia a menšia

anicka12345
16. júl 2015

@ivikmatej A cvicila si s pasom, ci bez?