Prečo nezdravé chutí a zdravé nie?

santiago_segura
14. jan 2023

Skôr len taká filozifická otázka. Je známe že 80% úspechu chudnutia je strava. Takže sa to sá aj bez športovania. Ale je tu jedna zaujímavosť nad ktorou tak uvažujem. Všetko čo máme napr. aj chuťové vnemy nám nadelila príroda. Ale príroda nepozná pojmy ako “mňaaam toto je maškrta” alebo “fuuuuj toto mi nechutí” príroda všetko stvorila za nejakým účelom. Tak ako zalúbenosť je chémia medzi ľuďmi aby sa priťahovali, že je milovanie príjemné to urobila príroda príjemným preto aby sa plodilo potomstvo, teda pud sebazáchovy druhu. Milenecké vzťahy už vymyslelo ludstvo pre pôžitok lebo človek rád prežíva to príjemné tak sa miluje aj pre radosť nielen za účelom potomstva. Toto isté sa týka aj jedenia. To že jeme je preto aby sme nezomreli od hladu, aby sme do tela dostali potravu, tak máme pocit hladu. Ale nechápem už tomu že prečo vždy to nezdravé chutí, a to zdravé nie. Lebo z jedla je pôžitok ak nám chutí a to je obvykle všetko sladké, mastné, smažené, vyprážané, tukové... Že keď idete po jarmoku, rozvoniavajú klobásky, alebo dobrá kačacina už len vôňa je super. Ale ak ide o pohánku, niečo zo špaldovej múky, špenát, nízkotučný jogurt... Prečo to až tak nechutí? Prečo nás to nevábi? Čo tým chcela príroda povedať? Veď príroda určite nemala v pláne aby sme boli chorí aby sme umierali na infarkty... Tak prečo pažitka nemá chuť ako čokoláda, prečo zdravé jedlá všeobecne nechutia ako tie fastfoodové nezdravé veci? Veď príroda mohla zariadiť aby sa nám nezdravé jedlo zhnusilo a zelenina by nás vábila a nevedeli by sme sa jej dojesť taká by to bola radosť. Prečo je to naopak?

santiago_segura
autor
15. jan 2023

Už boli experimenty že to poposúvam postupne dopredu. Ale už aj Zuza raz povedala že pri spánku sa chudne. Vtedy som sa čudoval že ako keď sa vtedy nehýbeme.

iwesska
15. jan 2023

Ja som asi omyl prirody,lebo pouzivam len spaldovu muku,ktora podla mna chuti lepsie ako biela, milujem spenat,ako surovy,tak vareny,vselijake zelene salaty,zeleninu,ovocie,biele ciste jogurty. Neviem si bez nich predstavit den. Dokonca aj pohanku,pseno,kuskus....Naopak slaniny,klobasy,bocik,rezne a ine vraj "lahodky" by kludne mohli zmiznut z povrchu zemskeho. Vsetko zdrave sa da pripravit chutne,ale treba to vediet a nie sa stavat k tomu od zaciatku s odporom.

iwesska
15. jan 2023

@santiago_segura Sorry,ale cola a podobne zbrndy bez cukru,okolo zdraveho ani nesli. Vsak umele sladidla su este toxickejsie a chutovo hnusnejsie ako cukor. Sa nedivim,ze ti to nechutilo. Ja napr.neviem vypit ani 1dcl koly,pre mna je to priserne sladke. Ja som zvyknuta na jemne prirodzene chute. Aj na to sa da telo naucit. Nesladim ani caj,ani caro,neznesiem to.

h2
15. jan 2023

Ja som sa nad týmto už veľakrát zamýšľala, teda, ani nie tak o tom, prečo nám niečo chutí a niečo nie, lebo každému chutí niečo iné. Osobne mám tiež radšej jablko, než čokoládu, napríklad. Ale skôr nad tým, prečo sa naše telo stále riadi tým, čo sme zažívali pred mnohými stáročiami, že jedla bol nedostatok, ťažko sa zháňalo a preto sa človek snažil, keď mal tú možnosť, napchať sa čo možno najkalorickejšou potravou a v čo najväčšom množstve, lebo nikdy nemal istotu, či a kedy bude čo jesť nabudúce. Veď už veľmi dlho tento problém nemáme a navyše, máme mozog, ktorý si uvedomuje, že jedla máme dostatok, dokonca prebytok. Tak prečo ten náš múdry mozog nevydá telu príkaz, že už stačí? Hlavne, keď má niekto obezitu a VIE, že by niečo jesť nemal?

vroni
15. jan 2023

@h2, pretoze telu nevysvetlis, ze tych niekolko desiatok tisic rokov naucene dnes neplati a poslednych cca 70 rokov mame jedla prebytok a nemusi hromadit. Proste ti neuveri 🤣🤣🤣

vroni
15. jan 2023

@iwesska, no vidis, mne muka nechuti ziadna. Z pochutin ako spagety ci pizza ma tak maximalne napne a z chleba mam rada len vonu. Ale zeleninu s vynimkou spenatu milujem. Z ovocia nezjem len mango. Ale keby sa ma niekto pokusil nutit na bezmasitu stravu, asi ho pohryziem. Ale zase pochybne salamiky a suncicky a parocky nemusim tiez. A cukrovu slaninu z obchodu tiez nie. Domacu ano.

h2
15. jan 2023

@vroni Veď ja viem, ale prečo, keď mám mozog, ktorý si to uvedomuje a všetko v tele riadi, to nejako teda nezariadi? Mohol by, nie? Bolo by to od neho pekné. 😁

vroni
15. jan 2023

@h2, mohol by, ale nechce 🤣🤣🤣 Ale skor si myslim (celkom vazne), ze toto nepatri medzi casti mozgu, ktore sme schopni vedome ovladat

santiago_segura
autor
15. jan 2023

Preto ma napadli tie Muskove vynálezy ako neuralink. Keby veda pokročila tak že by vedeli nejako manipulovať s mozgom. Niekomu sa to nepáči aby sa mi vrtali v mozgu ale o tomto platí rovnaké overené príslovie ako pri ohni a elektrike že “dobrý sluha, zlý pán” pokial by sa to používalo na medicínske účely veľa by sa dalo napraviť. Pokial by sa to zneužilo tak je to horšie. Lebo vela vecí je fakt len v psychike a s týmto vedeli pracovať aj hypnotizéri že nejako vedeli zmeniť podvedomé konanie.