Závislosť na jedle

maragretka
9. okt 2013

Včera som si náhodou v radiu vypočula nejakú reláciu na tému zavislosť na jedle a mala som pocit, že mám rovnaký problém. Okrem iného tam spomínali, že to funguje ako pri každej inej závislosti. Človek nedokáže myslieť na nič iné až kým nedostane svoju "dávku" až potom sa dostaví pocit uspokojenia. Už niekoľko krát som bola odhodlaná že začnem chudnúť a vždy to skončí pri tom, že dostanem neprekonateľnú chuť zjesť všetko, čo mi príde do cesty. Nemám žiadne iné závislosti, ktoré by mi nahradili príjemné pocity... Nefajčim, bez alkoholu by som dokázala prežiť ale keďže jesť musí každý, neviem ako s tým bojovať. Chcela by som vedieť či má niekto podobný problém, prípadne či sa ho niekomu podarilo prekonať. Rada by som zmenila svoje návyky a samozrejme chcem aj schudnúť lebo viem, že keď to nezastavím čím skôr, tak po prekročení určitej hranice už môže byť neskoro.

kattrin5
9. okt 2013

Ja som mala kedysi podobny problem. Ked som bola tinedzerka vzdy som mavala ukazkovu vahu ako modelka, no ked som mala tych cca 17-18 rokov to zacalo, isla som na brigadu do Londyna a tam som z 55 pribrala na skoro 80 kil, prisla som domov nikto ma nepoznaval..a presne si pamatam ten pocit kazdy den som si hovorila ze od zajtra uz nezerem a vzdy som to pokazila tym ze som trebars vydrzala do tej 4 a potom som sa od hladu nazrala jak prasa proste 5 chlebov a neviem co vsetko. Ked aom nejedla som cely den myslela len na jedlo. No a zlom nastal ked sa mi uz aj vonku posmievali, ked som si nemohla najst chlapa, nemohla kupit poriadne veci na seba. Odysla som do USA a tu som spoznala chlapa, bol trener a slubil mi ze mi pomoze schudnut. Straaasne som ho chcela tak som sa na to teda dala, zmena jedalnicka a kazdy den cvicenie. Schudla som behom pol roka naspat na 55 kil a odvtedy si to drzim, mam za sebou tehu a porod a stale mam 55 kil, snazim sa jest zdravo a stale cvicim. Proste som zistila ze to nieje o tom nieco vydrzat a o dietach ale celkovej zmene zivotneho stylu. Vypadam dobre a citim sa dobre. Dostavam pochvaly na postavu a je to fakt super pocit. Proste si musis uvedomit ze zijes len raz a clovek ma jest aby zil nie zit aby jedol...vsetko sa da len treba chciet

lucikan
9. okt 2013

@maragretka vysla teraz taka knizka, vola sa Zivot bez psenice, velmi odporucam, ta "zavislost" suvisi so sacharidmi, kniha ti pomoze pochopit vela suvislosti ohladom ich konzumacie a najma psenice

maragretka
autor
9. okt 2013

@lucikan dakujem, skusim si to pozriet... Ja mam asi presne ten problem ze sa neviem dojest chleba... Niekedy sa naobedujem a o pol hodiny si musim dat este nejake pecivo lebo z toho obeda sa nenajem...

vejula
9. okt 2013

@kattrin5 a dostaLA SI nakoniec toho trenera???? 🙂

@maragretka ja si myslim, že je to zavislosť na cukre, aspon ja osobne to tak pocitujem, že potrebujem svoju davku, inak nedokažem na nič ine myslieť 😔 Chcem to zmeniť, hlavne preto, že si chcem upratať svoje telo a aj svoju mysel a jedno bez druheho asi nepôjde. Takže ja dnes začinam. Podla mna je dôležita motivacia, u mna je vysoka, lebo skutočne si chcem prečistiť aj hlavu a vraj zmena jedalnička aj tomuto pomaha, takže som nabudená Chcem jesť čo najviac surovej stravy. TEraz mam zo zahradky dostatok domacej mrkvy kaleravov, surovej kapusty... Tiež nejaké jablka, domace sušene ovocie, takže budem maškrtiť toto a som zvedava či sa vymanim spod nadvlady cukru

danim
9. okt 2013

@kattrin5 ja sice s vahou problem nemam ( ale jem s rozumom + sport - lebo jasne, ze kila sa lepia.. na kazdeho ak sa rozozerie ), ale mna vzdy tak potesi, ked to clovek dokaze.. aj v telke ked to vidim.. super ze si to zvladla
drzim palce vsetkym- no je to o strave, sporte a CHCENI...

kattrin5
9. okt 2013

@vejula hehe bola som s nim asi pol roka🙂 ale doteraz si piseme a vzdy sa ma pyta ci stale vsetko dodrziavam🙂

danim
9. okt 2013

@maragretka zamestnaj hlavu- naplanuj si cinnosti...( kniznica napr... daleko do mesta peso ) vela von ( pohyb, cas ti prejde.. ked si doma , tak jasne, ze jedlo.. ), sport, vela pi.. ovocie, zelenina... + male davky a casto .. rob to pre seba, zdravie, krasu, mladost.. drzim palce
ked jest vynechas robis uplne zle.. lebo telo si robi zasoby.. a potom sa najes.. a nema kedy telo spalit.. preto male davky a pravidelne

maragretka
autor
9. okt 2013

@vejula drzim ti palce 😉 ja by som chcela pre zaciatok vylucit zo stravy pecivo a ked vydrzim aspon tyzden tak potom vylucim nejaku dalsiu potravinu az kym mi neostane len zelenina. 😀

danim
9. okt 2013

@maragretka a zacni HNED TERAZ.... nie zajtra,,, od pondelka.. od noveho roku... a pod.. HNED.. a kazdy den rano sa odvaz na digitalnej vahe najlepsie.. a zapisuj si .. a dnik ku dnu a tak dalej.. .. budes mat dobru motivaciu pre seba 😉

maragretka
autor
9. okt 2013

@danim ved prave, ze takych pondelkov uz tu bolo... A vacsinou to skonci v utorok. Myslim ze je dolezite aj to, ze sa clovek nevzda hned ked nieco porusi... Lebo ja si vzdy vtedy poviem, tak nic zase od pondelka... Mozno je lepsie pokracovat dalej aj s tym, ze som to v tej chvili nezvladla na 100%

vejula
9. okt 2013

@maragretka ja nemam až taky problem s pečivom, viem, že u mna je hlavnym problemom cukor a všetko okolo neho (čokolada, keksy, zapekané musli, pudinčeky ochutené dezertiky...) 😅 ja som začala už dnes, chcem tak na 70% držať surovu stravu, varene či pečené len na obed.

crazy55555
9. okt 2013

tiez mam ten problem 🙂..ja skor nasladke 🙂 neviem sa ovladat..ale tiez som si povedala dost..jem viackrat do dna...snazim sa pravidelne...pridala som nejake cviky k tomu a ide to..proste vzdy je to o tom istom...prijat menej kalorii a viac spalit..a tiez niekedy sa mi nechce do toho cvicenia ale donutim sa lebo viem ze potom mam lepsi pocit ze som pre to telo urobila viac...staci jedna zasadna zmena a drzat sa toho...do obchodu chodim co najmenej aby ma tam vsetko nelakalo :D..poviem manzelovi radsej nech nakupi on :D

cherry1981
9. okt 2013

Aj ja mam ten problem a kazdy den zacinam od zajtra, dokazem cely den nic nejest, ale pride vecer a dobehne vsetko za cely den, stale si hovorim, ze musim uz prestat mysliet stale len nato, co by som jedla 😀 😀

woman14
9. okt 2013

@cherry1981 pridávam sa do klubu ☹

cherry1981
9. okt 2013

@woman14 Som rada, ze nie som sama 😀 , ale nie srandujem viem, ze musim zo sebou nieco robit, len ked ja tak lubim jedlo, je to ako moja droga, a najhorsie je, ze vzdy ked si poviem, ze od zajtra zacinam tak v ten den sa musim riadne dozrat s prepacenim aj ked viem, ze to nikam nevedie.

maragretka
autor
10. okt 2013

@cherry1981 presne tak je to aj u mna 😀 ked si poviem ze od zajtra, tak sa este vzdy poriadne najem ako keby to malo byt posledny krat v zivote 😀 😀 😀

cherry1981
10. okt 2013

@maragretka No presne aj ja 😀 😀 Ono je to hrozne byt zavisly na jedle a niekto to nechapem , ale ked ja tak lubim jest, aj ked od dneska zacinam zatial sa drzim uvidim dokedy 😀 😀

maragretka
autor
10. okt 2013

@cherry1981 drzim palce, aj ja som zacala od dnes. Prave chystam detom buchty a pre seba vareny karfiol. Tak dufam, ze sa dokazem ovladnut 😉

cherry1981
10. okt 2013

@maragretka Ja keby zijem sama, nemusim varit, tak to zvladnem lepsie, ale tym, ze varim tiez doma uz som robila polievku, kolac cokoladovy a banany v cokolade tak mam pokusenie. Ale odolavam ja vzdy dokazem odolat do tej 17, ale pride vecer a koniec dobehne to, co som za cely den zameskala a este si chcem aj nadbehnut na dalsie dni 😀 😀 😀

maragretka
autor
10. okt 2013

@cherry1981 to poznam, popri detoch je tazke chudnut, lebo musis varit zvlast pre seba aj pre rodinu 😒 ale verim ze to zvladneme 😉 ale ten kolac by ma asi dostal 😀 😀 😀 Skus si pripravit nieco zdrave, aby si mala poruke ked ta o prepadne. Ja varim a porpi to ujedam karfiol 🙂

kaja2408
10. okt 2013

@cherry1981 Ako keby som citala o sebe 😉

cherry1981
10. okt 2013

@maragretka To je to, ze mne sa nechce mi varit zvlast 😒 A ja nesmiem ani okostovat z toho kolaca, lebo som schopna zjest cely plech 😀 😀 Ale ja verim, ze to zvladneme, uz som raz schudla 30 kg bolo to po porode mojej prvej dcerky, potom som otehu a znova otehu a uz som viac neschudla, lebo ja vsetko co som aj vtedy schudla som nabrala naspat

cherry1981
10. okt 2013

@kaja2408 Baby ja som rada, z v tom niesom sama 😀 😀

peta_petruska
10. okt 2013

@cherry1981 ja si myslim, ze deti tiez nepotrebuju kolac, ked im miesto neho daj jablcko a banan, tak to bude pre ne len lepsie a ty nebudes mat cely plech pokusenia 🙂)
a stravu, ktoru davas detom na obed si kludne daj aj ty, ved im asi nedavas kacku plavajucu v masti s mastenymi loksami a sladkou kapustou..., nie? 🙂

evelynm
10. okt 2013

@kattrin5 , velmi sa mi paci tvoj komentar. K veci, osobna skusenost, sebakriticky a na rovinu. klobuk dolu. A Nadej, ze zmena JE mozna, ze je to o chceni, je to v zivotnom style, v discipline.

Aj ja velmi rada papam. Zaroven ale chcem dobre vyzerat. Moja mama je obezna, chora, uziva mnozstvo roznych liekov, sport u nej nehrozil. Moja sestra, starsia o 3 roky, je obezna. Vlastnou "zasluhou": Mam odstrasujuci priklad. Toto NIE!!!
Nastastie mam pozitivny vztah k sportu a dostatocne pevnu volu, ked sa zatnem. A som tvrdohlava, ked si nieco zaumienim, tak to dosiahnem - ak chcem.
Takze som svoj zivotny styl prisposobila tomu, co chcem. Davam si velky pozor na to, co jem a zaroven aby som nebola hladna. Nejem hocico, vyberam si. Zdrave, kvalitne jedla, nejem ziadne hluche kalorie - kolace, zakusky, sladkosti, mastne maso a podobne. JA rozhodujem o svojom tele, nie moja pazravost. Ten kratucky pocit uspokojenia po zhltnuti toho, co som zhltnut nemala, mi nestoji za ten zly pocit zo zlyhania.
Varim normalne pre celu rodinu, v pohode bez ochutnavania. A s prehladom si dam svoje dietne. Nepeciem, dohodli sme sa s muzom, ze naco. Ze nepotrebujeme priberat a napchavat sa sladkym. Ak mame na nieco chut, da sa kusok kupit.
Pravidelne cvicim v posilovni s trenerom, nie vzdy sa mi chce tam ist, ale kedze viem, ze tam na mna caka, ze sme dohodnuti, tak mi pocit zodpovednosti nedovoli neist.
Jasne, stane sa mi, ze zahyrim, idem na pívko, zjem nieco mimo svojho nastaveneho rezimu - napr. leto bolo narocne na grilovacky, dovolenky, pivka a podobne. Ale viem, ze potom sa zasa nastavim na rezim a budem dosledna.
Od 2. 9. som v prisnom rezime. Nie som vobec hladna, ale jem premyslene. A vidno to na vahe aj na obleceni.

breslerka
10. okt 2013

Dieta je to najhorsie, treba zmenit cely zivotny styl a jest tak stale, kazdemu vyhovuje daco ine, treba najst daco take, aby si nemala pocitm ze si odopieras....ten pocit mozno na zaciatku bude, kedze budes musiet nabehnut na daco ine, ale po case to zmizne...poznam to, vravim z vlastnej skusenosti.......dakumu vyhovuje jest vsetko a nejest po 5 tej, inemu nejest chlieb, inemu ovocie, inemu jest normalne ale vela makat, myslim cvicit a pod.......to musis sama zistit ako je to u teba a na co si ochotna pristupit.

A este jedna vec, ked sa uz clovek pre daco rozhodne, nema tie "zakazane" veci vobec kupovat a mat ich doma..... 😉

cherry1981
10. okt 2013

@peta_petruska jasne ja viem ,len u nas su vsetci sladkozruti tak neviem ako by som ich to odnaucila aj mm on nevie byt bez sladkeho jeden jediny den 😅 😅 Ale ovocie a zelenina u nas samozrejme nechyba, len ja to nemam rada 😝 😝 Ale jasne , ze to uz su z mojej strany len vyhvorky, lebo ked clovek chce tak sa da vsetko, len treba chciet mat pevnu volu 😅

maragretka
autor
10. okt 2013

dnes som bola u doktorky ktoru som dlhsie nevidela tak som jej povedala ze ako pekne schudla. a ona mi povedala ako zmenila stravu a myslim ze by mi tiez take nieco vyhovovalo. na ranajky celozrne pecivo a zelenina, na desiatu ovocie, na obed podla zasad delenej stravy t.j. maso so zeleninou alebo zemiaky, ryza, cestoviny so zeleninou, na olovrant ochuteny jogurt alebo tvaroh a na veceru cokolvek okrem peciva, cestovin, ryze a zemiakov. takto sa stravuje 5 dni v tyzdni a cez vikend vraj zje hocico. ked sa stane ze to cez vikend prezenie, tak si da v pondelok ovocny den... myslim ze takto by da dalo fungovat, kedze sa clovek cely tyzden moze tesit na vikend 🙂

zuzinkabluzinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peta_petruska
10. okt 2013

@cherry1981 ja vobec nemam pevnu volu, milujem sladke, bola som schopna zjest 5 horaliek na posedenie aj 3x za den, ale raz som si povedala dost a od vtedy som sa sladkosti nedotkla a dokonca ani ked mi lezia pod nosom...
nic ine som na zaciatok neurobila..., ziadne nezmyselne obmedzenia, sustredila som sa na toto a proste to zrazu slo a nemala som nadvahu iba 10 kg, ale dalekooooooo viac
manzel by ti predsa mohol vyjst v ustrety a nieco si dat v praci, ked "musi"
a deti by som sa nepytala na nazor 🙂