Alergie u deti. Ako s nimi bojovať?

mito91
15. mar 2017

Dobrý deň prajem,

Synček ma 3,5 roka a ma alergiu na PSA, žihľavu, brezu. Brezy mame pod oknom asi 5 kusov. A ešteku tomu alergologicka povedala, že ma vraj nábeh na astmu. Skoro ma vyrútili, keďže nemám žiadne alergie a žena má asi dve aj to jej zistili keď mala 38 rokov. Čo s tým robiť? Brezy neodstaranim s pred bytovky a bojím sa aby to neprerastlo do astmy. Ďakujem za rady.

pribinak
15. mar 2017

Pravidelne užívať antihistaminika. Treba nosit slnečné okuliare, sledovať peľový kalendár a idealne je v case najvyššieho výskytu alergénu ujsť napr do Tatier

Nakúpiť antialergenne matrace, paplony, nosit krátke vlasy a šiltovku, ...

janinah
15. mar 2017

treba brať lieky odporúčané alergologom a prejsť na protialergický režim /dá sa vygooglovať kopu info o tom/.....na strane,kde sú tie brezy ani neotvárať okná ....posielam pozvánku do skupiny Mamičky alergikov

anabeth
15. mar 2017

na okno namontovať protipelovú sieťku (lidl), nesušiť prádlo vonku, po prichode domov- prezliecť, opláchnuť tvaričku, namokro utrieť vlásky, oblečenie nedácať tam, kde dieta spí- napr, zavesiť bundičku do skrine
kým nie je sieťka vetrať skoro ráno a večer
a ked je fakt slnečno- veterno, - ísť vonku málo... naopak ked prší a po daždí, kým je vonku mokro byť vonku čo najviac
často namokro upratovať- ja som v tomto období popratala hračky do papierových krabíc s vrchnákom, aby sa ľahko utierali
- ono aj keby si tých 5 briez vypílil- nepomohlo by to, peľ sa šíri aj niekolko km
+ to, čo povedala pribinak- my sme to takto zvládli bez liekov a dieťa z toho v puberte vyrástlo

mito91
autor
16. mar 2017

@pribinak

Antialergenne matrace sú treba keď nemá alergiu na roztoče?

mito91
autor
16. mar 2017

@anabeth

Ďakukujem za info

mito91
autor
16. mar 2017

A ešte sa opýtam prečo šiltovku a krátke vlasy?

pribinak
16. mar 2017

@mito91 nie, netreba ak nie je alergia na roztoče.
Šiltovku a krátke vlasy preto, lebo vo vlasoch sa zachytávajú čiastočky peľu na ktore je dieta alergické.

anabeth
16. mar 2017

ináč sa divím, že vás lekár nepoučil- dodržiavať dôsledne režim alergika je polovica uspechu- nám tieto body lekarka opakovala vždy pri každej návšteve- syn ako 7 ročný ju upozornil, že zabudla povedať, že mamička nemá sušiť prádlo na balkone🙂
a druhá polovica je imunita- vždy ked sme mali nanič jesen- zimu- chripky, kašle, sople, vtedy bola aj ťažšia alergická reakcia na jar
treba budovať imunitu dieťaťa, chlapček je už velký, najsť mu šport,
otužovať ( teraz nemyslím studené sprchy, na to som nemala odvahu) ale fakt v každom počasí každý den vonku
naštudovať zdravú výživu- všetci vieme, že ovocie a zelenina sú zdravé- ale málokedy ich deti dostanú 5x za den ako treba ... ak sa stravujete absolutne klasicky- rafinovaný cukor, samá biela múka, polotovary,treba to prehodnotiť a aspon po malých krôčkoch robiť zmeny, bez toho može byť na antihistaminikách celý život, a ešte nábeh na asmu...
držím vám palce, náš syn- ako som písala, z toho vyrástol bez liekov ( v tom nás podporovala mudr.) na zanieteného downhill bikera - celú jar (a celý rok) je na lúkach a v lesoch🙂🙂🙂

meusicka
16. mar 2017

@mito91 ahoj, aj ja mam alergiu na stromy brezoveho typu, presne ako tvoj syncek. mne davali stale antihistamika ale nijak extra ma neliecili. skuste synovi dat do jedalnicka med... najlepsie by bolo od niekoho vo vasom okoli, pokial to je mozne.
mne na alergiu pomahalo najviac si davat sprej s obsahom medu... flixonase sa tusim volal. opytajte sa lekarky, ten som si davala 1x v tyzdni a pekne mi pomahal.
dnes neberem nic, antihistamika som vysadila uz davno. nejak sa to dalo do poriadku,

ohladne dychacich ciest by som doporucala posilnovat sposobom, ze maleho treba viest k hudbe, k dychovym nastrojom. mam kamarata, ktoremu prave kvoli nabehu na astmu lekar odporucil hrat na flaute. mamina lekara posluchla a kamarat sa z toho naozaj dostal.
a ako pise vyssie, vela pohybu vonku, vela ovocia, mozno ako smoothies

miskatn
13. apr 2017

@janinah mozem poprosit tiez o pridanie do skupiny "mamicky alergikov"?

janinah
13. apr 2017

@miskatn ok😉

miskatn
13. apr 2017

@anabeth pisala si 16.3 o tom, ako tvoj syn vyrastol bez liekov, bolo by mozne napisat trochu viac? pripadne ak si o tom niekde pisala, poslat mi link? 6r synovi potvrdili alergiu, zapaluju sa mu oci, snazim sa co najviac o tom nastudovat... srdecna vdaka 🙂

mito91
autor
15. apr 2017

@meusicka ďakujem za radu.

anabeth
18. apr 2017

@miskatn tiež to u nás začalo v 6r. tiež očkami... moj syn mal šťastie v nešťastí, že to bola len breza ( to sú 2-4 týždne), v tom čase sme dôsledne, pedantne, prehnane dodržiavali režim alergika... nás lekárka učila, že pri alergii je základ vyhnúť sa alergenu ( to robia aj bezlepkáči), že aj ked to láka von ( breza kvitne medzi prvými na jar, konečne pekkne vonku...), že pre jeho zdravie je užitočnejšie v slnečnom veternom počasí zostať dnu... zato ked pršalo, bolo po daždi, všetko sme prisposobili tomu, aby sme boli vonku... treba sledovať peľový kalendár vo vašom meste
ten režim som tu už rozpisovala vyššie, mám ti to zhrnúť? ak áno, ešte napíš
... ten peľ si predstav ako svietiace bodky a sleduj ho doma 🙂 - dieťa hned po prichode vyzliecť pri dverách, bundu, šiltovku zavrieť do skrine, dieťaťu umyť tvár, vlásky, prezliecť- nie nechať ho nech hodí bundičku na kreslo, ešte sa ide napiť, zapnúť telku... a až potom umyť, prezliecť... ja som už peľ videla všade... tomu bol podriadený celý mesiac
... a na 1000% sa nám potvrdilo, že ak je nanič zima- sople, kašle... bude nanič aj alergia... fakt treba budovať imunitu celý rok- všetci to vieme- že deti majú jesť veľa veľa ovocia zeleniny, obmedzovať sladkosti, chodiť von za každeho počasia a každý deň- no priznajme si, robíme to dosledne?
dá sa s alergiou bojovať ale je to beh na dlhé trate, nikoho by som nepresviedčala, že nedávaj mu lieky, to je každého rozhodnutie, u nás to vyšlo a veľmi ma podporovala aj pediatrička
alergologička nám stále dookolo zdoraznovala doležitosť toho protialergického režimu, lieky nám predpisovala, bola v tom, že ich berieme od jamuara do konca kvitnutia brezy
... k tým očkám- v lekárni kupiť roztok na oplachovanie očí ( nie bylinkové odvary doma- láka to oplachovať repíkom, kamilkami- tiež možu obsahovať peľ) , veľmi veľmi zodpovedne vonku slnečné okuliarky, šiltovku... a ked som to nevedela ovplyvniť (družina) a večer ho očká svrbeli,- livostin do očí

miskatn
19. apr 2017

Srdecna vdaka @anabeth , citala som viackrat co pises, taketo detailne informacie mi ani alergolog ani pediater nedal, s alergiou nemame v rodine vobec ziadne skusenosti, takze studujem vsetko od nuly. Budem ti naozaj povdacna, ak si najdes sem tam chvilku a pomozes mi s mojimi otazkami, som z BA, ak nie si moc zdaleka, rada ta pozvem na kavu prebrat to osobne pripadne 🙂
(toto plati samozrejme aj pre ostatne maminy, ktore sa podelia o skusenosti, vopred vdaka)

Na zaciatok chcem napisat, ze syn skoro vobec nebyva/-l chory, vraj zvysena imunitu (cela skolka chora vratane rodicov+uciteliek a syn nic), spavame v chlade, v zime neprekurujeme, lyzujeme atd, bezproblemove spokojne dieta. Spustilo sa mu to minule leto, viackrat po sebe mal zapalene oci, ocna skusala kadeco a vzdy sa to relativne dost rychlo vratilo, potom nas poslala k alerg a ten to potvrdil najprv z pokozky a potom aj krvne testy. Na konci leta to same od seba skocilo a az do teraz absolutne ziadny prejav nebol, teraz po jednej sobote v prirode sa to spustilo, okamzite nasadeny denne Aerius a Opathanol. Som z toho uplne zhrozena, ze tak maly cloviecik uz denne bere lieky, zo dna na den.

Ma potvrdene z krvi: trava a alternaria ten (IgE ma 274,9).
Ak mozem moje otazky:

1/
Ten rezim od teba, to je to co citam na tejto istej strane vyssie? Ak nie, skusim mi to prosim ta doposlat.

2/
Trava ma byt 5-7 mesiacov, v juznych oblastiach aj viac, to je uplna katastrofa. To je vtedy ked trava akoze kvitne? Pretoze rastie celorocne v podstate... ?! Tomu sa predsa ani neda vyhnut, pokial sa clovek neodstahuje na antarktidu, mylim sa?

3/
Ta "alternaria" som zatial nasla len, ze ide o huby (?), tuto uplne tapam, comu sa vyhybat a kedy. Ak ta nieco napada, daj mi prosim vediet.

4/
Vam sa to zacalo v 6r, ako sa to vyvijalo, kedy cca mas pocit, ze to zacalo miznut? Odkedy to mate uplne v klude?

Moc ti dakujem, prajem vsetko dobre 🙂

miskatn
19. apr 2017

@anabeth este doplnim, na pokozke mu vychadzali najhorsie roztoce, ale na tie nemal nikdy ziadny prejav, ako som pisala vyssie sept az april vobec nic, a roztoce by mali byt celorocne...

anabeth
19. apr 2017

@miskatn alternaria je pleseň, idem napisať koleg. robí v SAV s tým, zajtra ti napišem viac, idem teraz von, tiež som z ba

mito91
autor
21. apr 2017

Este ta poprosim o radu anabeth. Ake su vlastne priznaky alergie? Teraz za 3 tyzdne je syn uz druhykrat doma s brutalnym kaslom. Dusi ho a kasle ako tuberak. Taky hrtanovy ma ten kasel. A alergiu ma aj na psa (zrejme je tym myslena srst psia) tam na psa mu vysla najvacsia hodnota, viac ako na brezu. Mam ho uplne odstrihnut od psov? Ci sa ho nesmie len chytat ... Vopred dakujem za radu

anabeth
21. apr 2017

@mito91 tak toto je najťažšia otázka zo všetkých- nám aj alergologička povedala, že žiaden lekár na svete nedokáže odlíšiť okamžite alergickú nádchu od bežného prechladnutia a kašeľ tak isto- proste tie alergické trvajú dlhšie
bežný kašeľ sa "vyvíja"- najprv je suchý dráždivý a po určitom čase- záleží aj od množstva prijatých tekutín a druhu bakterie- prejde na taký mokrý- vykašliavací a ten alergický je dlhšiu dobu suchý dráždivý a ustúpi, keď nie je alergen prítomný
teraz je také nanič obdobie, tvoj syn kludne mohol chytiť 2x za tri týždne virozu... od alergie ma oslabenú imunitu a je to, musíte budovať všemocne imunitu, určite C vitamín a D každý den- nejaké kvalitnejšie napr. Jamieson

alergia na psa- áno väčšina na srsť a to čo v nej je- koža, roztoče, prah- ale to sú mikročiastočky vo vzduchu, usadí sa mu to na vlásky, oblečenie a môže ho to draždiť aj ked je už od psa na kilometre, ak máte psíka doma, máte problem, - nemám s tým bližšiu skusenosť, nebudem zavádzať, ale skusiť umývať a umývať- psa, dieťa, byt

anabeth
21. apr 2017

@miskatn tak som sa o alternarii dozvedela kadečo možné, ale nie z alergologického hladiska heh- je to hubovitá pleseň- darí sa jej vo vlhkej pode a napáda polnohospodarske plodiny, hrozno, stromy v lese ( že nechodiť do lesa alebo blízko veľkých lánov slnečnice po daždi, vtedy bujnie) ale može byť aj vo vlhkom byte, aj modernom- dajú sa plastové okná, byt nedýcha, okná sa rosia a okolo sa vyvára mikropleseň- ak som to dobre pochopila táto je vždy čierna

tráva- len ked kvitne, ale obyčajný smrtelník to ani nepostrehne, niektorá kvitne len tak od spodu listov, to vedia určiť len pod mikroskopom kedy kvitne
-tých tráv je strašne veľa, kvitnu v roznom čase a nie na všetky musí byť alergický, lebo je to rozny peľ... aj v peľovom kalendari sú tie trávy rozpisané
po daždi je peľ mokrý, ťažký, padá na zem, nevznáša sa,
vo vetre ale prejde kilometre
ked je bezvetrie, teplo- rozvíri sa len chodením po tráve

toľko z botanického ústavu- ja s tymito alergenmi skusenosti osobne nemam

k tvojim otázkam
- mojmu synovi diagnostikovali alegriu v 2011, tiež sme dostali Aerius- tolko k progresu,
bolo to dávno, krvné vysledky si nepamätám, ale kožné testy mal slabé, že vraj niekomu zostane fľak ako minca, on mal len ako špendliková hlavička- že mu ostal proste červený vpich- okrem brezy mal raž (leto) a psa - ale na tieto dva nemal nikdy prejav a so psom sa hrával na dvore
pediatrička si pozrela výsledky, povedala, že to má slabé, že môže z toho vyrásť, že mu nemám zaťažovať organizmus liekmi, zdoraznovala tu životospravu ( stále dookola pri každej návšteve, bola super) a už vtedy prikladala význam D vitamínu- teraz začínaju byť všade študie o tom ako má populácia málo Dčka
ako som pisala, mal horšie a lepšie roky, záleží aj od počasia, bojovali sme, keď bol starší, začal robiť zjazd na biku v lese, bola som z toho nešťastná, ale tam mal dobre zakryté oči, paradoxne mu to nevadilo- na Kolibe a Železnej sú brezy
v maturitnom ročníku- stres - mu bolo asi najhoršie a musel sa učiť, detská mu napísala Zodak- bral ho týždeň a začalo to ustupovať
a potom, ani nevieš, že to skončilo- a na jar mu nebolo nič, alebo možno nejaká týždenná nádcha, ktorú sme možno mali všetci, ale to si hned ani neuvedomíš, že nemal alergiu, a další rok a další mu nič nie je... čo neznamená, že je koniec, akurat sa koleg. dozvedela, že jej muž z ničoho nič- alergia v 35r. pánabeka skoro na všetky peľe a ešte vlani mu nič nebolo!

tak či tak, v čase brezy stále máme protipeľovú sieťku na okne a častejšie upratujem na mokro a nesuším jeho pradlo vonku... čert nikdy nespí

režim alergika je rozpísaný tu v diskusii vyššie, ja som už potom neprepisovala, čo napísali baby skor, ale to si už asi čítala
prajem vám veľa šťastia

anabeth
21. apr 2017

@miskatn roztoče- nič ich tak spolahlivo nevyhubí ako mráz, naše plyšáky chodili sem tam na noc do mrazničky a vo veľkej zime aj matrac na balkon- tiež rada od alergologičky, lebo že vraj každý kto má alergiu- akukolvek kontaktnú, je na roztoče senzitívny a može sa to prejaviť napr. na nejakej chate- kde sa nevetrá a sú staré matrace
- k tomu je tiež celý manual

anabeth
21. apr 2017

@miskatn mám tam preklep- alergiu mu diagnostikovali v 2001 nie 2011

miskatn
22. apr 2017

@mito91 citala som niekde, ze psy velmi dobre posobia na imunitu, dieta od malicka vychovavane v pritomnosti psa byva odolnejsie na akekolvek bakterie, mavaju vraj menej alergie, a vraj toto neplati pre macky, tie naopak.

miskatn
26. apr 2017

dakujem ti @anabeth za informacie, moc si mi pomohla 🙂

miskatn
10. máj 2017

ahoj @anabeth prosim ta ako je to s tym pocasim? ked prsi alebo je po dazdi, tak to je jasne, ze je to idealny cas ist pre alergika ist von. ako je to ked je chladnejsie, nesvieti slnko, pofukuje, to asi rovnako problemove ako slnecne pocasie, ci nie?
a este som rozmyslala: ci je nejaky rozdiel medzi tym ist von rano, cez den, neskoro vecer....

srdecna vdaka 🙂

anabeth
10. máj 2017

@miskatn či je slnečno alebo chladno je asi jedno, myslím, ako aj ty píšeš
cez deň je najhoršie, rosa padá ráno a podvečer, tak tie pele zvlhnú a nelietajú, ale aj to asi záleží od celodenného počasia- ved ked je v lete teplo tak večer nezvykne byť rosa, no nie? tak či tak, my sme zo školy chodili okolo autom rýchlo domov a večer na ihrisko a na prechádzku
možno by pomohol vlhkomer? náš digitálny v petržalke ukazuje práve teraz 34 %- to je dosť sucho, pozriem večer a napíšem ti 🙂 ja som toto neriešila, my sme to kritické obdobie nemali tak dlho ako vy

miskatn
10. máj 2017

@anabeth ved to, ta trava je strasne dlho, vobec si to neviem predstavit, ako budeme fungovat, my sme boli este minule leto zvyknuti byt stale niekde, od rana do tmy, ach boze...

anabeth
11. máj 2017

@miskatn musíš mu dávať tú šiltovku, okuliarky, my sme pre také celodenné prípady natierali noštek nejakou mastičkou z lekárne- cez to mastné tie pele nevdychuje v takom množstve, aj som googlila, že čo to bolo, nič som nenašla, skus sa v lekarni opytať
držim palce, bude to trapenie

miskatn
16. máj 2017

prosim ta @anabeth a kvapky si davala len ked si videla na ociach problem alebo v rizikovom obdobi dennodenne 2-3x ?

anabeth
18. máj 2017

@miskatn preventivne do očí nie, nemá význam ( aspon tie čo sme mali my)