Aké je to byť matkou?

14. sep 2023

Teším sa na vaše názory a skúsenosti😃 som bezdetna, mám pred 30a dlhoročného partnera a nie som typ ženy ktorá by odjakživa túžila po dieťati. Nikdy som malé deti neobdivovala, nerada som trávila čas v spoločnosti kde boli malé deti. Ale viem že raz dieťa určite chcem a že môjmu vlastnému dám všetko ale oddalujem to, kým sa dá.naschval to píšem takto lebo sú aj ženy ktoré deti vyslovene nemajú rady a vedia že ich nechcú, to nie je môj prípad- ja som skôr spokojná s mojim životom ako to je teraz, baví ma take to ,,sebecké,, nažívanie si s partnerom kedy môžme robiť kedy čo chceme a nemáme žiadnu takúto zodpovednosť. On je na tom rovnako avšak nebránil by sa dieťaťu, mame to tak že keby si povieme už ho chceme tak ideme na to čiže nehrozí tu niečo take že jeden veľmi chce/nechce a naopak. A myslím si osobne že je len veeelmi malo mužov v tomto veku ktorí sami budú žobroniť aby už mali dieťa 😃ale prejdem k veci
Ja si naozaj neviem vôbec predstaviť aké to bude keď to dieťa príde. Dúfam že mi nebudete písať nech ho radšej ani nemám pretože ja sa nikde nevyjadrujem že ho nechcem. Len ta predstava mi je stále taká cudzia a hlavne to že proste odídem do pôrodnice sama a zrazu odídem s niekym s kým už budem musieť byt stále, kaudy deň vkuse😊že to nie je ako zvieratko ktoré doma nakrmim a odídem a nemusím s ním byt stále ale dieťa už bude niečo čo tu bude stále so mnou, všade kam pôjdem pôjde ono so mnou a nebudem už môcť sa len tak vybrať ako teraz trebárs večer niekam a pod kedy si zmyslím ale už sa budú veci prispôsobovať jemu
Mna zaujímajú vaše názory či naozaj je to take že keď sa dieťa narodí sa zrazu cela zmením aj moje vnímanie a nebudem ho chcieť spustiť z oči alebo keď to nemám teraz tak nezmení sa to ani potom
Budem vďačná keď mi budú písať hlavne ženy ktoré na tom boli možno podobne ako ja a nie take ktoré po dieťatku veľmi túžili lebo to je logicky iné ako čo píšem ja.
Či je to všetko pravda ako sa to hovorí alebo sú to len take frázy, hoďte sem svoje úprimne postrehy na to či žena ktorá oddaluje materstvo pretože to nie je jej momentálna túžba či sa to u nej zmení alebo jej bude aj potom ľúto za životom predtým

colsami
14. sep 2023

Vies, zbytocne Ti tu budu cudzie zeny pisat ake to je. Proste sa Ti urcitym sposobom zmeni svet a kym tie deti nemas, tak to nepochopis. Okrem toho, kazda to ma inak.
Tak Ti zelam nech to tvoje dietatko pride v pravy cas a budes si to uzivat.

autor
14. sep 2023

@colsami preto ma to zaujíma lebo je veľmi veľa žien ale aj mužov ktorí keď dieťa nemajú nevedia aké to je ( to nikto) ale beriem za veľký rozdiel v tom keď niekto po ňom vyslovene tuzi a potom keď ini ho majú či už nechtiac Alebo preto že už prišiel vhodný čas ( tiež ho nechcem v 40ke) tak aké pocity ich sprevádzali

mon29
14. sep 2023

Zistíš, keď sa ňou staneš...

denden77
14. sep 2023

ja som na tom bola rovnako ako ty 😁 "raz.. niekedy.. len jedno.. mam cas.. je mi dobre"..
a pre predstavu, nemam teraz ani cas dopisat prispevok, lebo letim do skolky 🤣🤣🤣

anna_maria1
14. sep 2023

Velmi som sa toho bala, nebola som si ista, ci budem dobra mama a stale som si hovorila - ved ja o detoch nic neviem, zvladnem to? Ale su to zbytocne obavy, pretoze to ozaj pride vsetko samo ♥ Kazda jedna to mame v sebe, neboj sa. Je to to najkrajsie, co sa mi mohlo prihodit. Uz v zivote nebudes sama a to je krasny pocit ♥

hederamonstera
14. sep 2023

Je to ako ked sa ti nechce sportovat, prekonas sa a makas a makas (o intenzite a dlzke trvania nerozhodujes). Potom ked konecne mas volno (deti spia alebo ich niekto iny strazi) pocitis paradne endorfiny.
Je to nekonecna a nedocenena robota v ktorej si nevies zobrat volno, sef na teba furt krici a odmieta vsetko co pre neho chces spravit. Ale nejakym sposobom si to aj uzivas, ked sa sef rozhodne ti dat pusu alebo ta objat. Ale to su take mini ostrovceky v mori utrpenia😂😂
Teraz ma tu ulincuju ale co uz. Ja dufam, ze ked budu starsi, tych mini ostrovcekov bude viac😂

amelia89
14. sep 2023

Neda sa to jednoducho vysvetlit. Ked som deti nemala, byvala som velmi často s mojimi malymi neterami a uplne som si myslela ze asi problizne viem ake to je,ale vedela som len velke 💩😂.
Ten pocit zodpovednosti a nekonecnosti ked som sa snazila ukludnit moje cerstvo narodene dieta o 3:00 rano v nemocnici po neutichajucom placi bol dost strasidelny 😂 Ale tak tie pocity sa menia,deti sa meni,zivot sa meni. Kazdopdne je to proste strata slobody na urcitu dobu. Ked mas deti uz nemozes nikdy sa rozhodnut len tak ty sama ze idem si robit toto a toto lebo vzdy do toho musis zahrnut tu osobu co deti postrazi/pomoze. Nevstanes zo sedacky ze idem sa poprechadzat- musis to proste naplanovat a otravovat dalsich ludi 😂

Ale to su prirodzene veci, ked to dieta mas pochopis ze aj ta laska a to co ti davaju deti je rovnako neprenosna skusenost- musis to zazit.

xromix
14. sep 2023

Mala som to veľmi podobne, ak nie rovnako. Asi dosť záleží na nastavení všetkých členov domácnosti. Ja som pracovala viac menej do pôrodu, takze som nejako nemala čas premýšľať nad tým aké to je a aké to bude. Po porode neprisla žiadna eufória, že už nič iné na svete neexistuje. Prvých pár mesiacov ani nevieš ako prejde. Ja som mala taký nejaký strach, že už sa “z domu” nedostanem, ale mám partnera, ktorý sa od narodenia perfektne postaral aj sám, okrem kojenia, takze som mohla ísť “posedieť” s kolegami alebo si zašportovat. Takze potom to opadlo. Nejako prirodzene príde “láska” aj všetko ostatne a bude pre teba normálne sa tomu prispôsobiť. Ak máš nejaké konkrétne otázky kľudne sa pýtaj 😀

autor
14. sep 2023

@denden77 😃skôr pocitovo som myslela keď vieš ako to bolo predtým tak potom naozaj sa to zmenilo ?😊

tehulka2011
14. sep 2023

Uprimne? Je velmi velka sanca, ze ti bude za tymto zivotom, co mas, dost smutno, ale uz to bude nezvratne. Minimalne v zlych chvilkach pride tento pocit...

autor
14. sep 2023

@anna_maria1 ďakujem, super si to vystihla tou poslednou vetou že už nikdy nebudem sama
A to je práve to čoho sa bojim 😂že teraz som sama a naozaj si ani nedokážem predstaviť či je to krásne sama už nikdy nebyť 😶či to tak budem prirodzene cítiť

xromix
14. sep 2023

A ešte jedna vec…keby som vedela, neodkladam to a idem do toho oveľa skôr! Nie kvôli nejakým komplikáciám, ale nebolo sa čoho bat..

hederamonstera
14. sep 2023

Este pri jednom dietati vies byt sama, ak mas normalneho partnera ktory sa zapaja do starostlivosti. Potom je to uz zlozitejsie

autor
14. sep 2023

@amelia89 ja to možno sprosto prirovnám ale nenapadá má nič bližšie 😂momentálne nemám ani žiadne zviera ale keď som mala, tiež som si nevedela predstaviť aké to bude keď ho mat budem a keď som ho mala už by som ho nedala za nič ( žiaľ zomrelo :( a keď som aj niekde bola myslela som nan a tešila sa keď sa vrátim ..čiže bude ten pocit pri dieťati naozaj x krát silnejší že už keď ho mat budem nepoviem si že chcem byt sama ?😂

luccija
14. sep 2023

Moje kamarátky sa vydávali a mali deti skôr oveľa skôr ako ja 23,25 prišla som popestovala deti milujem, ale bola som rada, že idem preč🙂v 28 r, keď som spoznala muža to prišlo a najviac vtedy, keď sa nám 2 r nedarilo.Neviem pocit, že už sa treba posunut nenaplnalo má chodiť do práce chcela som už iný život naplnenejsi, o niekoho sa starať
A to sme boli aktívni šport, výlety...v 31 som porodila a bolo mi to úplne prirodzené, že sme 3.Ake je byť matkou?siahnes si na dno fyzických a psychických síl, ale krásne🙂neverím, že je matka, ktorá si nepovzdychne aké je byť sama, oddýchnuť si kedy chces, pospať...mňa deficit spánku veľmi prekvapil napriek tomu, že som roky pracovala na nočné smeny.Vsetko bude iné životný štýl, tvoje priority, strach, zodpovednost, vzťah k mužovi...nedá sa to opísať každá máme inú emočnu výbavu, vzťahy, tuzby

luccija
14. sep 2023

Moje kamarátky, ktoré mali deti oveľa skôr začínajú byť babkami ja mám 45 r doma pubertacku a ešte po tom netúžim a vôbec si to neviem oredstavit😀oni plus mínus ako ja a 45, 48 a ich prvé deti začínajú rodiť.
Prežívajú to neskutočne.Vela x si povieš, že by si chcela byť sama neriešiť úlohy, choroby, jedlo...aj o tom je zodpovednosť a dospelosť😀

autor
14. sep 2023

@xromix máš iba jedno dieťa ?😊 ako podporu a všetko mám v rodine viem že nebola by som na to sama ale vôbec nemám v sebe zatiaľ žiadny pud materinský ani nič. Iba to že chcem dieťa lebo veď samozrejme nechcem nemať tu po sebe nikoho a nevedieť aké to je dieťa mat ale uplne si až tak odratávam že teraz mám 26 a ešte toľko a toľko môžem byt bez deti 😀 ideálne tak 31-32 samozrejme viem že to nebude lusknutím prsta a oberam sa takto aj o dobrý vekový rozdiel lebo baby čo mali v 20ke budú mat v čase kedy ja malé už väčšie deti tým pádom väčšia šanca ze dožijú sa aj vnúčat atd .. všetko má svoje pre a proti ja som v tomto asi dosť sebecka zatiaľ a myslím na seba čo je pre mna teraz dobre
Hovorím si že mam posledné roky na to byt sama už potom to tak nikdy nebude akonáhle sa dieťa narodí nič sa nevráti späť
A možno keď sa narodí naozaj si okamžite poviem že zrazu je všetko iné, ktovie
Len straší má ta predstava že odídem sama do pôrodnice a zrazu tam bude niekto nový kto neexistoval a bude môj a budem si ho musieť vziat atd kadejaké myšlienky 😂😂

amelia89
14. sep 2023

Budes si priat byt sama milionkrat 😂 Musis si uvedomit jednu vec- mat deti je nesebecke rozhodnutie a obeta. Obetujes svoj komfort,peniaze,cas,velkakrat aj zdravie a komfort na to aby si vychovala dalsieho cloveka. Neda sa to vysvetlit lebo ved kazdy to vnimame inak- niekto chce ist po 6 mesiacoch do roboty a niekto ani v 3 rokoch nechce.
Deti su brutalna emocialna naloz- v dobrom aj v zlom. Ale proste nemozes to analyzovat predtym nez ich mas, nikdy nevies ake budes mat dieta,ako to budes prezivat ake to bude.

autor
14. sep 2023

@luccija možno práve preto po tom netuzite že vaša dcéra sama má ešte malo ..tak to je asi normálne mna napríklad z časti mrzí ze moja mamina mna mala skoro a teraz je mladá keďže je medzi nami nižší vekový rozdiel. Ja toto nezažijem je to naozaj ťažké vedieť sa správne rozhodnut vybrať si čo je lepšie horšie musíme poznať hlavne samé seba .ale možno vekom sa ten pocit vo mne sám dostaví ze už mi niečo chyba iné ako bolo doteraz

autor
14. sep 2023

@amelia89 keď ja neviem či ho budem vôbec vedieť správne chytiť a už vôbec obliekať a všetko toto 😶ale keď vidím aké rôzne matky majú deti a vedia to snáď nebudem o nič horšia 😃

heidy222
14. sep 2023

Ja teraz prelomim tabu: tie rozprávky, že ako dieťa uvidíš a úplne sa zmenis, zrazu sa ti otočí svet NIE SU pravdivé. A druhá vec, že keď príde dieťa, spoznas sama seba tak, ako si možno nikdy nechcela, čo v sebe nemáš vyriešené , to vyjde na povrch . A ešte jedna vec: nemať deti nie je sebecké. Mať deti nie je vyjadrenie ,,nesebeckosti" to s tým nemá nič spoločné. Naopak deti vychovávať sa dá robiť sebecky aj nesebecky.

rebrambora
14. sep 2023

Uplne ta chapem. Niesom na take dristy, ze deti su bozi dar, to najlepsie v zivote a tak. Ano, samozrejme, ta laska je velmi hlboka a je velmi mala pravdepodobnost, ze by ta to ako matku nezasiahlo. Ja som nemohla mat deti, aj som si podla toho zariadila zivot. Zrazu hop a teraz mam dvoch 6-rocnych chlapcov a som druhy-x tehotna. 😀
Cize co sa tyka volnosti, chapem co myslis. Vies si to ale zariadit aj inak. Ja osobne nezijem na SR, na materskej som bola 3 mesiace, dalsie 3 muz a potom jasle. Tam, kde sme boli uplne normalne, tu kde sme teraz takisto.
Aj po 10.rokoch spolu chodime na rande, na welness, festivaly atd minimalne raz do mesiaca nieco, plus sport.
Poblizku ziadna rodina nic, len opatrovatelka a skolka, teraz skola.
Na dovolenky chodime s detmi, ale aspon raz rocne bud bez nich alebo do rezortov, kde je o nich samostatne postarane.
Ono zmeni sa clovek, samozrejme. Neznamena to ale, ze si minimalne dalsich 18 rokov priklincovana doma a stratis zivot. Nemusi sa zmenit nic. Je to aj o tom, akeho partnera mas, ci bude tiez ochotny sa s tebou podielat na vsetkom 50/50 a tym myslim, ze ked nevladzes ty potiahne on a naopak.
Tym chcem povedat, ze tvoja komfortna zona a mampi*izmus sa obmedzi, ale nemusi uplne zmiznut. Uzivaj zivot, aky je. Vsetko ma svoje caro.

luteam
14. sep 2023

Ahoj. Ja som to mala tak, ze som nikdy netuzila po detoch nejak ma tato tema nikdy nezaujimala na druhu stranu som vzdy ratala s tym, ze ich raz mat budem. U nas tuto temu otvoril muz on sa viac citil pripraveny ako ja, ale povedala som si, ze idem do toho nemam dovod preco nie. Po par mesiacoch sa podarilo a ja som bola uplne v soku ani neviem preco 😀 tsn prvy moment, ked vysiel test pozitivne som prerevala, ze si to neviem predstavit a necitim sa na to. Potom sa maly narodil a ja som sice vedela, ze to bude tazke ale realita ma aj tak prefackala, lebo je jedno kto ti co o tom povie a ako sa budes pripravovat aj tak je to sok a obrovska zmena. U mna sa to stabilizovalo postupne a cim bol maly vacsi tym viac som ho lubila akoby som sa potrebovala s nin zzit. No a teraz je to super clovek si vytvori s tym dietatom vlastny rezim. A neskutocne vela mi to dalo do zivota, posunulo mi to hranice a som stastna, se ho mam a nakoniec cakame uz aj druhe tak to bude zase o niecom inom a som zvedava a aj sa tesim aj mam obavy ake to bude s dvoma detmi.

amelia89
14. sep 2023

Ale joj toto sa naucis. To je to uplne najmenej ver mi. Ako ked moje dieta malo prvykrat nadchu a ja som hystercila ze co mam robit,teraz mi to je smiesne 😂😂😂

minesasubu
14. sep 2023

Ja napisem len ze sa ti uplne zmeni pohlad na zivot ako taky , kym som nemala maleho tak som bola vymudrela ako mozu matky robit toto a toto ja to robit nebudem haha budes vo vacsine pripadov rovnaka kedze tie deti idu proste podla jedneho vzorca aj ked sa vravi ze kazde je ine ale robia presne to iste vo vacsine pripadov
Nechcela som mat deti avšak stretla som muza o ktorom som vedela ze to bude fajn a casom prislo dieta , spravny vyber partnera je dôlezity dieta je vase spolocne nielen tvoje
mne trvalo cca mesiac kym so pochopila a nesla si system a ide to hladko a aj ked z kazdej strany su ludia co ti radia co a ako ja idem podla seba a hotovo 🙂 iba tak si zachovas zdravy rozum a pevne nervy lebo materstvo je krasne ale narocne

autor
14. sep 2023

@rebrambora ja ešte doplním že predstavy všetkého s deťmi mi prídu nudné a nelakaju ma. Ako trebárs dovolenka neviem si to vôbec predstaviť. Alebo ísť len tak na ihrisko a x iných veci.ale zároveň viem že chcem byt matka ktorá čas bude venovať, učiť icj všeličomu a aby mali pekný život . Čiže nie že to nebudem robiť lebo nechcem , budem ale ta predstava mi nepríde lákavá 😃

jesenzima
14. sep 2023

Niekedy je to super, niekedy je to na 💩 ...

autor
14. sep 2023

@minesasubu najviac som týmto celým myslela či sa automaticky vyvinie cit k novému človeku ktorý tu predtým nebol 😅 keďže ho nepoznám nikdy som nevidela ani nič bude iba v bruchu či to nejak vypukne že zrazu to je naozaj láska

martinka13
14. sep 2023

Nikdy som nemala vyslovene túžbu po deťoch. Ale reku neostanene sami.... Rodičmi sme sa stali v 29 rokoch. Neskor opäť v 34. Mať deti je super aj keď občas náročné. Na čo ale nedám dopustiť je pár X za rok dovolenka alebo predĺžený víkend len vo dvojici. Podľa mňa veľmi dôležité pre zdravý vzťah partnerov s deťmi. Aj keď deti boli menšie a mrnčali, vždy sme šli. Co sa týka vzťahu k dieťaťu, nad tým ani nerozmýšľal. Je to iný druh lásky, absolútne bezhraničnej. Pre deti by som urobila všetko.

luteam
14. sep 2023

@heidy222 dobre si to napisala to o tom spoznani samej seba a ze veci vyplavaju na povrch aspon u mna to tak bolo aj to ze po narodeni nebol wau efektja mam pocit ze prve 2 mesiace minimalne som bola ako omracena z toho vsetkeho malo spanku natocne kojenie place atd...