Ako zvládate život s novorodencom?

24. nov 2023

Ahojte dievcata, tie, co mate akurat doma malinke babatka, ako to zvladate?
Ja cakam momentalne druhe, starsi syn ma 3,5 roka. A zamyslam sa nad tym, ako to vsetko bude po prichode dalsieho clena rodiny. Pamatam si, ze ked bol syn babatko, vobec som to nedavala, tie nocne vstavania ma zabijali, ja som clovek, ktory ked sa nevyspi, nevie fungovat. Popravde sa desim toho, ako to zvladneme. Teraz som si znova zvykla, ze celu noc mozem nerusene spinkat a uzivam si to 😀

ivangeline
24. nov 2023

Prve tyzdne su fajn, potom pride hardcore. ;D Zn. 4 deti po sebe. 6 rokov prerusovaneho spanku. Proste si musis rezim nastavit co najlepsie pre seba. Mat svoje okna,kedy dokazes nacerpat. Vediet upustit od veci. Spomalit. Zladit sa aj s manzelom. ;)

hederamonstera
24. nov 2023

Pri tom druhom to nebol taky sok ako pri prvom co sa tyka nocneho budenia. Prve tyzdne to bolo v pohode, babatko spalo a mala som cas aj na starsieho, kriza bola v 2-4mesiacoch, kedy uz zacalo to nocne budenie na mna doliehat. A hrozne boli take vycitky, ze sa dostatocne nevenujem starsiemu, aj ked som sa snazila, ked babo spalo. Strasne mi chybal a “ziarlila som” ked sa zacal viac priklanat k manzelovi, kedze ten sa o neho zacal viac starat. Ale to uz je v pohode. No teraz ma babo 6 mesiacov a mne skor sibe z toho nekonecneho kolotoca od rana do vecera bez prestavky. Takze som furt nervna a mam uzkosti. Uvidime co bude dalej

bluka2
24. nov 2023

4 roky rozdiel je pre mňa ideál, bolo to ok 👌

deti95060810
24. nov 2023

ja som mala šok aj pri prvom... syn chcel v noci každé 2 hod. kojiť a ráno som išla do školy... takto sme fungovali od 3 týždňov dlho, predlho.
bola som mladá, tak som to nejak zvládla....

domkakvet
24. nov 2023

Zvladnes a mozno budes mat toho nocneho budenia menej ako pri prvom, kazde dieta je ine.

svetlonos
24. nov 2023

Ahoj,
babo na noc k sebe do postele, kojit v lahu. I keď prvy sa budil každé 2 hodiny, bola dom vyspata. Druhy sa budi 2x za noc. Rozdiel 3 roky. Najdes system.

nelili1978
24. nov 2023

Ja som mala druhé dieťa po 9a pol roku a úplne prirodzene som sa budila na každý pohyb. Ostalo mi to a manžela vždy počujem, keď rabuje v kuchyni v noci, sa rozčuluje, či ho sledujem 😆

euka210
24. nov 2023

kazde dieta je ine, moj prvy bol narocny a cez den hrozne nespavec, druhy bol ako babo spokojny a spachtos. Riesila som aj ja ako budem s 2 po 2r.fungovat, ale prestala som to potom riesit, ze sa zariadim za pochodu ako bude treba...a tak najlepsie.

autor
25. nov 2023

Ano zienky, kazde dieta je ine, moze sa teraz druhe babatko budit este viac, ale aj menej. Starsi sa budil v noci kazde dve hodiny a prvu noc celu prestal az ked mal rok. Ja si len pamatam, ze som chodila ako matoha, a to som mala len jedno dieta, teraz neviem ako to zvladnem, mam obavy z toho, ze starsi bude potom ukrateny o cas so mnou.

A este taka otazka, zvladali ste druhe tehotenstvo lepsie ako prve? Pri prvom mi byvalo zle, vracala som stale a zo vsetkeho, jest som mohla len zemiaky, to bolo jedine jedlo, ktore som ako tak v sebe udrzala. A teda cakam, ako to bude teraz.

mamelka
25. nov 2023

Každé dieťa je iné. Ja som napríklad každého tehotenstvo zvracala a schudla 8-10kg. Ja som napríklad neudržala ani zemiaky, či lyžičku vody, ja so. Aj 10-13x zvracala. Lebo veď,, treba jest a piť,, tak som skúšala po lyzickach.
Spánok... pri najstaršej som to tak nebrala, veď som mala len ju, pri druhej a tretej to už som viac pocitovala. Aj tým,ze ked sa narodila druhá som bola sama, čiže domácnost, deti boli len na mne. Keď sa narodila tretia,tak zas aj som si vedela pospat,lenže prišla som na to,ze spi najlepšie vonku v kočíku, tak som chodila 10-16km denne niekedy aj 20 len aby spala... v noci to bolo tiež zaujímavé, každých 15-20min hore. Sama neviem ako som fungovala🙈😂 ale žijeme, jedli sme, uvarené mali,aj nákup som spravila,upratala...

patta89
25. nov 2023

Ja to mam aktualne tak...mam 3,5 rocneho starsieho a 6 tyzdnovu mladsiu...a poviem Ti, je to narocne...pri prvom synovi som sa nevyspala poriadne a teraz pri mladsej dcere je to podobne, ta trosku lepsie spi ako starsi - ale uz sa zacina kumulovat unava...starsi chodi do skolky a nestiham sa mu poriadne venovat, tak vacsinu casu travi s tatom...ja sa uz neviem dockat, ked mladsia bude mat aspon 9 mesiacov, nech uz jeviac samostatnejsia a venujem sa aj starsiemu...lebo teraz vacsinou dna uspavam, kojim, alebo som s kocikom vonku 🙈

llucy_m
25. nov 2023

Ahoj, náš malý má 3 mesiace, je to naše prvé bábätko a za mňa aj posledné 😀 Malý je zlatý, ale má skrytý reflux, asi od 5 týždňa spinká cez deň len na mne alebo na priateľovi, pokiaľ nie je priateľ doma, nie som schopná nič urobiť. Väčšina mojich dní vyzerá že buď malého kojím, alebo na mne spí alebo počas BO sa hráme. Už teraz je to lepšie, lebo vydrží asi 10 -15 min. na podložke alebo v postieľke a rozprávame sa alebo hráme. Ale inak je väčšinou na rukách. Po papaní ho mám minimálne 30 min. vo zvyslej polohe, cez deň je to ok, ale v noci hrôza 🙉 Kojiť v leže nám nevyhovuje, malému potom idú grcky hore a na to sa zobudí a je mu ťažko. Plače. Uspávame ho na rukách na fitlopte. V kočíku mi plače, kým nezaspí, niekedy ani nezaspí, prechádzky sú pre mňa stres. Napr. dnes v noci som išla spať o pol noci 0.20 bol hore o 1 som ho preložila do postieľky o 3 bol hore, o 4 som ho preložila a od 6.30 zase hore 🫠 Neviem ako to robia iné mamičky, ale ja to nezvládam 🙉 Čakám kedy bude lepšie 😅 Tehotenstovo bolo rizikové a najviac som sa tešila ako budem môcť zase chodiť von, na prechádzky s kočíkom, ale je to pre mňa stres, kedy zase začne plakať 🤷🏻‍♀️ Každé ráno vstávam s nádejou, že dnes je ten deň, keď to bude lepšie 😅

drianaa
25. nov 2023

@llucy_m ahoj, máme podobné deti, až na to, že môj už má 8 mesiacov. Takisto prvé mesiace skrytý reflux, do toho koliky, uspávanie na fitlopty a cez deň spánok len na rukách po 30 minút a potom zase na loptu. Spánok v kočíku neexistuje, a ak áno, bolo to obdobie, ktoré trvalo týždeň, dva a dosť :D takisto som bola na rizikovom od 5.mesiaca a nevedela som sa dočkať prechádzok s kočíkom, ako vypadnem z bytu a dobehnem všetko, no isto. Ale poteším ťa, ako malý začal sám sedieť, tak vydrží v kočíku sedieť a pozerať, pripadne sa s niečím prehrá, ale spánok v ňom nehrozí stále. O spánku ti nejdem písať, aby som ti nepokazila radosť a nádej na zlepšenie :D

rorino
25. nov 2023

Tak si to ešte pekne uži do pôrodu,ja som sa do troch rokov nevyspala ani raz celú noc😂

llucy_m
25. nov 2023

@drianaa A ten reflux prešiel? 🙏 Akože úprimne, ja som prvý mesiac mala každý večer zrútenie, druhý mesiac som plakala už len každý druhý večer a v tomto treťom som si nejako zvykla a už je to len 1x v týždni 😂 Lebo nám sa často stáva, že malý zaspí, preložíme ho a za 5 min. hore kvôli tým grckám .. tak sme dúfali, že keď prejde reflux bude to lepšie

cafelatte
25. nov 2023

Ja som mala sok pri treťom, medzi deťmi je väčší vekový rozdiel, to nevyspatie plus starostlivosť o ďalšie deti, uff, nerazala som do zárubne od únavy..

hederamonstera
25. nov 2023

@llucy_m joj moja, bude lepsie, naozaj. Drzim palce a posielam silu. Mojho 6 mesacneho si uz neskutocne uzivam, maly vesely skero 🙂 u nas je to super od 4,5m, dovtedy bolo uspavanie nocnou morou, tiez som denne plakala. Od 4,5m ako vymeneny. Ale reflux nemal no

maryetta
25. nov 2023

Neries nas. Ako to mame my. Kazda mame ine dieta ine moznosti. Ine prostredie. Inu pomoc.
Hlavne kazde dieta je ine.
Vzdy tvrdim ze mne s prvym bolo najtazsie.
A to za 6-7tyzdnov sa nam narodi stvrte 😉

elizita
25. nov 2023

Hlavne to nerieš vopred a nevyrábaj si zbytočne stresy a plany. Všetko sa dá zvládnuť tak ako to príde. A keď sa na to pozrieš spätne tak nechapes ako si to dala. Ja som už v štádiu keď si vravím: "ako som to dala ???teraz by ma to zložilo." Ale nie,keby musím dám to aj teraz 🙂

katarinka89
25. nov 2023

@maryetta možno chce len vedieť, že v tom nieje sama.

maryetta
26. nov 2023

@katarinka89 to je snad jasne 🙂 ak nie tak-nie nie je/nie si v tom sama.

drianaa
27. nov 2023

@llucy_m reflux prešiel, okolo 6 mesiaca to už bolo fajn, občas sa vyskytli také obdobia, keď sa tlačia zuby a viacej sliní. My smedo toho mali ešte aj koliky, a doteraz má citlivejšie bruško takže aj s príkrmami musíme ísť na to opatrne, nedávno som mu dala do prikrmu kúsok kalerábu a skoro celý týždeň mal rozhádzané trávenie z toho 😟 ale verím ti, pre mňa tie prvé mesiace boli preplakané mnou aj malým tiež niekedy celé dni