Chrápanie a dopad na vzťah s mužom

dadomon
19. sep 2019

Ahojte,uz sa vela popisalo o oddelenych spalnach a o tom,ake je dolezite spat v jednej posteli,alebo aj o tom,ze dolezitejsie je vyspat sa a fungovat potom vyrovnane vo vztahu.
Ale mna trapi manzelov postoj, vobec nechape,ze nevyspat sa je pre mna katastrofalne.
Teraz u mna v spalni spi syn,pomaly pojde do svojej izby k bratovi a ja sa desim predstavy,ze pride muz a nastane toto:
Prvykrat ma zobudi prichodom do spalne,lebo on nemoze ist spat vtedy,ked ja.
Potom ma niekolkokrat zobudi chrapanim (level 4!!!)
Potom ma rano zobudi jeho budik,lebo ho nevypne,kedze sa nevie zobudit.
Pripadne ma zobudia deti,ked sa im nieco sniva.
To mam byt cely zivot nevyspata? 5 rokov na materskej som sa poriadne nevyspala.Povedala som muzovi,ze je dost sebecky,ked ho zaujima len to,kedy sa vrati do spalne,ze by mohol riesit svoj biorytmus a zdravie,aby sa zo mna nestala troska

Moja kamoska,kvpli muxovmu chtapanou a nespavosti skoncili u psychiatra na liekoch.

wikisara
19. sep 2019

Hmmm ako neviem aké riešenie ti poradiť, keď on má k tomu takýto postoj. Buď čaqkať, kým si zvykneš ty alebo fakt spať oddelene

joysi
19. sep 2019

@wikisara dajte si oddelené spálne...vyspite sa tym padom obaja, alebo dajte kompromis, že máš "zmenu" cez týždeň a tvoj muž nech sa venuje deckam, keď sa v noci zobudia cez víkend a ty si pospi napr. do 9-tej.....

simsalabim
19. sep 2019

Je zvlastne, ak dospely muz nevie pochopit, ze nevyspanie ma negativny dopad na tvoju psychiku a fyzicke fungovanie. Asi mu to treba niekolko noci za sebou nazorne predviest, ake to je.... My s manzelom sice nemame oddelene spalne, ale tak polovicu tyzdna spi manzel v pracovni. Dovody su rozne - bud ma pohotovost a celu noc mu cinkaju smsky alebo volaju, bol na pive s kamosmi a to je chrapanie u neho zarucene, alebo sa citi vycerpany a vted je tiez chrapanie zarucene. Nemam pocit, ze by to malo negativny dopad na nase manzelstvo, prave naopak. Ak sa vyspim, nie som ja taka nervozna (lebo manzel je typ, ktory sa vyspi tam, kde sa oprie...). Celkove som na spanok hakliva, zobudi ma uz aj ked si pavuk prehodi nohu cez nohu, vstavam do prace o 5 a to je pre mna dost zabijak a ak mam niekolko krat za noc este budit muza, ze chrape...no dakujem pekne. Neviem, ci mozete mat oddelene spalne, ci mate pristor, ale riesenim moze byt aj spanie v detskej s detmi alebo v obyvacke... dobry spanok je dolezity, urcite to treba nejako riesit.

dadomon
autor
19. sep 2019

@simsalabim mam rovnaky spanok ako ty,zobudi ma vsetko,a teraz nastavena na deti som uz obzvlast citliva...moj muz tiez,zaspi,kde sa oprie,do minuty spi
Argumentujem mu aj ja tym,ze netrpi nas sexualny zivot,aj casu spolu travime dost,ale ze sam vidi,ze ked som unavena,som hrozne zla,aj na deti,aj na neho a samozrejme clovek ma oslabenu imunitu,ked nespi. Toto podla mna aj chape,len neviem,preco tak vazne berie to spanie v jednnej posteli,ako keby na tom stal vztah. Mame sa stahovat o par mesiacov do noveho domu a uz sa ma pyta,ze kde bude spat,ci v pracovni...Asi sa citi odstrceny.
Ja nechcem jeho obmedzovat,aby chodil spat vtedy,ked ja,ale zase ani on by nemal obmedzovat mna.Lenze ludia,resp. chlapi na pive sa o tomto nebavia,mozno keby mu par kamosov povedalo,ze tak doma spia,oddelene,tak by to nebral tak tragicky

sissy27
19. sep 2019

@dadomon to chrápanie nemá negatívny dopad len na tvoje zdravie, ale v prvom rade na jeho. Bohužiaľ, chlapi toto často odmietajú pochopiť a tak ako môj otec ti povedia že "máš v noci spať a nie počúvať či chrápem" 🙄 môj otec chrápe katastrofálne, ale oproti jeho bratovi je to ešte nič - keď sme chodili spolu na dovolenky, tak my sme mali izbu na INOM POSCHODÍ ako oni aby sme ho nepočuli, tak brutálne strýko chrápe...
Chrápanie znamená zlé dýchanie, nedostatočné okysličovanie mozgu, telo sa miesto odpočinku namáha aby vôbec mohlo fungovať, takže dotyčný je potom nonstop unavený hoci "spí" celú noc... keď je niekto unavený, tak si rád schrupne aj cez deň ak má možnosť, potom samozrejme večer sa mu nechce spať (preto chodíte spávať v iných časoch) a ďalej to už poznáš...
Príčinou chrápania býva často fajčenie, nadváha, prípadne nejaký orl problém.
A čo je najhoršie - pokiaľ si dotyčný problém neprizná a nepochopí, že to treba riešiť, tak všetci ostatní majú smolu ☹
Asi by som v tvojom prípade trvala na oddelených spálňach.

0silvia0
19. sep 2019

@dadomon daj mužovi nabudúce k uchu o polnoci budík, potom pusti nahlas rádio a nakoniec zapni vysávač alebo zvuk motorovej píly. Keď sa budeš prehadzovať, nenápadne mu kopni do kolena, akože sorry, nechcela som... akože irónia, ale keď môj manžel v noci chrápal, ja som ho normálne drgala a nahlas upozorňovala, že si má inak ľahnúť, ja som tiež takto nemohla spať. Potom dosť schudol, cca 20 kg a chrápanie zmizlo..

arcticcode
19. sep 2019

Mňa žena v noci normálne budí že chrápem. No čo už. Zaspávam stále na boku, aby som nechrápal, ale dakedy to je proste samovoľné. Nerobím to naschval. Pochopiť viem, ja tiež som nasraty, keď som nevyspaty.

tenerifka
19. sep 2019

@dadomon mali ste uz pri stavbe domu riesit dve spalne,my sme to urobili,nedivil sa ani architekt,ani stavbyveduci,asi sa s tym stretavaju dost casto.Ja som podobny pripad,mozem bytbez jedla aj 3 dni,ale ak sa jednu noc nevyspim,som strasne zla.Mam svoju vlastnu spalñu a este k tomu spavam aj so stuplami,a aj tak pocujem kazdy such

tenerifka
19. sep 2019

@dadomon a ak to tvoj muz nechape,mas dve moznosti:urobit si po svojom v zaujme vlastneho zdravia,alebo cakat na kolaps organizmu,prip.ze dostanes infarkt alebo mrtvicu

dadomon
autor
19. sep 2019

@tenerifka ano,aj my sme dali izbu navyse,nazvali sme ju pracovna,ale to je len maskovaci nazov pre buduci jeho spalnu,ak nezacne toto riesit

zuzka102
19. sep 2019

No určite oddelené spálne v takomto prípade. A on už riešil s dr. svoje chrápanie? Že čo je príčinou? Ešte to môžte spraviť tak, aby nemal pocit, že spálňa je iba pre teba, že sa budete striedať - jeden týždeň ty v spálni a on v pracovni a ďalší týždeň naopak. A keď spíte spolu a ty ho zakaždým zobudis, keď on teba zobudí chrápanim - na to čo hovorí? - resp. robila/robis si to tak? Nech vie čo je to byť X krát za noc hore.

dadomon
autor
19. sep 2019

@zuzka102 jasne,aj jeho to budi,ked ho drgam,aby nechrapal....bol na ORL, nema nic vazne, nie je obezny,nefajci

777januska777
19. sep 2019

Podľa mňa ak nechce mať oddelené spálne, tak on by mal ísť na vyšetrenie do spánkového centra a tam by mu pomohli s chrápanim, teda vám obom by to pomohlo. Ty by si sa podľa mňa mala tiež vyšetriť, lebo aj taký ľahký spánok není dobrý.

dadomon
autor
19. sep 2019

@777januska777 lahky spanok mame v rodine,zeny....ale ktovie,mozno je to porucha

win_gi
19. sep 2019

@dadomon tak myslím, že je dôležitý aj tvoj postoj nie len postoj tvojho muža, daj si do uší štuple, zatemňovaciu šatku na oči a pred spaním magnézium a nejaký dobrý čajík 🙂 Mojej kamošky priateľ tiež nič nerieši, on musí zaspávať pri tv a ona pri zapnutej nezaspí, on odmieta urobiť niečo preto aby to bolo inak, tak ona čaká kým zaspí aj do 23 pri tom vstáva skoro o dve hod skôr ako on 5.30 a 7.00, čaká kým zaspí vypne tv a zaspí aj ona, ráno ona vstáva venčiť psa vyvenčí riadne psa, nakŕmi ho, osprchuje sa, ide na wc, namaľuje sa, počká kým on vstane ide na wc, ona sa oblečie, postelie, on medzi tým ide do sprchy a ona urobí kávu nachystá veci čo berie do práce a čaká už len na neho a spolu idú z domu, príde z práce ide so psom, postará sa o domácnosť on príde a rieši si svoje a takto dookola, ale ona odmieta spať na gauči a prečo by aj mala?

lula313
19. sep 2019

Určite je dôležitý postoj oboch. Pre mna bolo zdieľať jedno lôžko veľmi dôležité s muzom(dôležitejšie ako s dietatom), v polroku som ju dala do izby a vratila sa k mužovi. Aby som s ním mohla zaspavat, čakám ho aj do druhej v noci, keďže v noci zvykne doma ešte pracovať, aj keď má posiela vyspat sa. Ja mám muza ako takého mojkacika, že s ním sa mi zaspava najlepšie. Síce si ponadávam, že som rano nevyspata, ale stále mi to stoji za tie chvíľky spoločného zaspávania a to spolu bývame 12 rokov😀

albiva
19. sep 2019

@dadomon Ahoj, sestrin manzel strasne chrapal tiez a ona mu kupovala nejake kvapky v lekarni, ktore kvapkala na vankus a div sa svet, zabralo... Svokor napriklad ale siel na operaciu prepazky a az tak prestal. Mozno by bolo fajn, keby siel za lekarom, aby mu skontrolovali, ci nema aj on nejaky problem s tym nosom...

saskia_98
19. sep 2019

@dadomon preboha keby si vedela jak moj muz chrape by si nechapala a za tie 4 roky co sme spolu som si na vsetko toto uz zvykla a pritom som niekedy zaspavala uplne potichu. Vies tomu sa hovori kompromis. A to nehovorim o tom, ze ked spime u mamky, z jednej izby chrape oco, vedla mna manzel a teraz co ? Mam ich poslat na mars zeby som sa vyspala ? Cosi.. Manzel poobede zoberie maleho na prechadzku a ja ked som unavena idem si lahnut. Alebo spim ked mi aj dieta spi... Ako kedy. Si neviem predstavit mat oddelene spalne alebo zeby manzel spal mimo mna ked je doma. 🙄
A este manzelovi zabera ten sprej pssst, ked je po pipe lebo vtedy abnormalne chrape.

simsalabim
19. sep 2019

@saskia_98 tak to, co opisujes, kompromis rozhodne nie je. Ak on chrape a ona kvoli tomu nemoze spat a to roky.... to je prisposobenie sa a trpenie. Ak by sa ti manzel neumyval a smrdel, tak tiez bude kompromis nechat ho, nech sa neumyva? Chapem, ze tebe nevadi, ked manzel chrape. Su vsak ludia, ktorym hluk ci svetlo znemoznuje spanok. trvat na tom, ze mne nevadi, tak nemoze ani tebe, je.... no netolerantne.

lea299
19. sep 2019

No ja si to veru tiež neviem predstaviť, že by sme nespali spolu, potrebujem ho, verím, že aj on mňa haha a myslím, že by to riešil keby sme mali takéto niečo.
@win_gi Kokos tak to kamoška musí mať vysoko prah trpezlivosti 🙂

saskia_98
19. sep 2019

@simsalabim zo zaciatku to aj mne vadilo ale zvykla som si. Dokonca ked ide na turnus a nechrape do ucha mi to chyba. Jednoducho je to moj manzel a teraz sa mam s nim rozviest len zato bo mi chrape do ucha ? Cosi.. Jednoducho som si povedala ze toto budem pocuvat cely zivot a nastavila sa tak, ze si musim zvyknut a do tyzdna som si zvykla..

simsalabim
19. sep 2019

@saskia_98 no vids, a ja som si na chrapanie takmer 25 rokov manzelstva nezvykla. Zobudi ma vzdy. Ked manzel spi v pracovni a nezavrie si dvere, zobudi ma chrapanie napriek tomu, ze mam dvere v spalni zatvorene. Musim vstat, zist na prizemie, zavriet mu dvere.... Ked sme byvali v panelaku, tak ma zobudil aj sused, ktoreho som pocula chrapat cez stenu...spavala som isty cas so stuplami do usi, ale jednak som potom nepocula deti plakat, ani budik, ale vzdy po 2-3 dnoch ma potom strasne boleli z tych stuplov usi....

laska201
19. sep 2019

@lula313 ja mam tiez muza ako vankus on je na boku ja vylozim nohu na neho pritulim sa a tak vzdy zaspavame.samozrejme potom sa clovek otoci.a najlepsie som to ocenila v tehu a muz citil na chrbte kazdy pohyb.a nam stacila aj obycajna mala 80cm postel a vyspali sme sa super.a rok sme mali taku.a ked aj deti mame pri sebe tak deti na boky a my v strede pri sebe.a vieme aj 5ti takto spat spolu.

jesenneziena
19. sep 2019

Naši jedni známi mali s tým problem... Muž bol potom na nejakej operácii jednoduchej po ktorej už nechápal... Nemám šajnu o akú operáciu išlo, ale viem zistit keby bolo potrebné 😉😉😉 a žijú v spokojnosti doteraz, hlavne manželka 😁

saskia_98
19. sep 2019

@jesenneziena bud vybratie nosnych mandli alebo operacia priepažky ... Ale nie kazdy to moze podstupit.

kvetinka75
19. sep 2019

no tak ja som nevyspatá už 18 rokov. Najskôr materská, potom malé dieťa a stále niečo, teraz mužov chrapot . J mám ľahký spánok a keď muž chrápe spím v obývačke. Ja som sa nevyspala ani nepamätám. Ale on v noci spí, takže ani nevadí že som preč. Štuple nepomohli. Ke´d sa mi nechce ísť do spálne tak ho šťúchám. Ráno je naštvaný lebo je nevyspatý ale to som aj ja. Jednoducho ma ten chrapot zobudí. Neviem ako si na to zvyknúť. To neovplyvním. Keď ma to raz zobudí, som hore.

zuzka102
19. sep 2019

@dadomon Tak este nech skusi ist do nejakeho spankoveho laboratoria, mozno pridu na to preco chrape a nieco odporucia (ci uz operacia alebo nieco ine). V kazdom pripade, nie je ok, aby ti nebolo umoznene sa normalne sa vyspat! Hocikde si precitas aky zly vplyv ma na zdravie nedostatocny spanok - a daj precitat aj muzovi, nech sa uvedomi. A co konkretne vadi tvojmu muzovi na tom, ze by ste spali oddelene? Vsak standardne clovek v noci aj tak SPI. Sex mozte mat predtym, potulit sa potom atd., a ked sa ide nasledne spat, ide sa SPAT (do 2 izieb teda). Alebo rano, tiez mozte vbehnut jeden k druhemu do izby do postele atd. ...
Chapem, ze pri predstave, ze by muz nemal nikdy spat vo vlastnej spalni, iba v pracovni, sa mu to nepozdava, preto by ste sa napriklad mohli striedat po tyzdnoch. Ved ked budes chodit do prace nevyspata, ako budes potom cely den fungovat?? Nehovoriac o tom, ak ma clovek taku pracu, kde ma naozaj v zodpovednosti zivot ludi..
K tomu zobudeniu, ked ide on spat - to co robi, ze ta zobudi? Vsak vojdem do spalne a lahnem do postele. Prezliect do pyzama sa moze inde, ak to robi nejako hlučne.. Ten ranny budik - ak nie je nejako vyrazne skor nez je tvoj cas vstavania, tak to by som az tak neriesila. Cize podla mna poriesit hlavne to nocne chrapanie..
A teda este raz - on je uplne v pohode s tym, ked ho povedzme 10x (alebo aj viac) za noc zobudis, lebo chrape? (Alebo teda kolko krat za noc ta zobudi?) On do minuty znova zaspi a je rano cerstvy ako rybicka? Lebo teda mojho muza, ked som drgala (kvoli jeho chrapaniu) a tym padom zobudila, tak aj on bol rano rozbity, nielen ja.

misha666
19. sep 2019

@dadomon spolocna spalna je blbost... v davnych casoch mali svoje komnaty samostatne :D kralovna svoju a kral svoju :D zrobili co treba a kral sa vratil do dvojej komnaty :D mam 7 rocny vztah a spime v oddelenych spalnach od zaciatku... tiez skrz chrapanie... nejaky vikendovy pobyt este prezijem...ale ked si mam predstavit ze by som tak mala fungovat vkuse? neexistuje... spanok je dolezity... moj muz nastastie netrva na spani v spolocnej spalni aj ked sem tam mu je to luto... ale ja som mu povedala ze kym si nevyriesi chrapanie nic nebude... jeho agumnet bol ze si zvyknem...hovorim nie nezvyknem ani si nechcem zvyknut... suhlasil aby som ho objednala na konzultaciu k doktorovi...cize posun uz nastal...a ked mu doktor pomoze a on prestane chrapat s radostou ho uvitam v svojej homnate :D a este aj kupim vacsiu postel :D

derdia
19. sep 2019

No ja si myslim,ze si s nim treba sadnut zoci voci a spytat sa ho ako to chce riesit...moj muz chrape,ale teraz ked mala sli celu noc,tak ja ani neviem,ze chrape...vdakabohu.kupili sme nove matrace a aj spi na anatomickom vankusi.
Pozri ja tiez mam tak silnu potebu sa dobre vyslat,ze ked ju nrmam uspokojenu nie som schopna byt mila a ustretova a zvladat denne starosti a radosti....takze ta viem plne pochopit a z tvojho prispevku normalne citit,ze ta to naozaj trapi...jednoducho budes musiet mat svoju spalnu...uplne normalne ,kde sa zavries a dobre vyspis...kludne sa mozete s muzom "stretavat"v jeho posteli 😉a potom sa pekne poberies a pojdes do svojej....ja si myslim,ze dobre sa vyspat,je dolezitejsie ako mat chlapa pri sebe a nevyspat sa.a ani vztah to nemusi narusit len tomu netreba venovat pozornost a travit dostatok casu spolu cez den.

maximmaxim
19. sep 2019

@dadomon som presne ako ty,,,,,alurat mam len jedneho syna, ktory stale spi v spalni , on sa budi niekedy niekolkokrat za noc co sa boji....nocny des....no ale niektore noci prespi.....moj muz chrape neskutocne a budi mna aj maleho, tak teraz muz spi v jeho izbe,,,,,
Presne ako hovoris prvy krat ma zobudi ked si ide lahnut, ja este nezaspim,on uz chrape,,,,do toho sa zacne maly prehadzovat,,,,,niekedy mna syn budi, ze nech otec nechrape.....atd,,,viac krat za noc....a ja tiez nespim