Mali ste výčitky, že nemáte čas na prvorodené dieťa?

6. nov 2023

Baby, máme doma 11m živé striebro a čakáme druhé. Rozdiel medzi deťmi bude rok a pol. Veľmi sa tešíme, chceli sme parťákov hneď po sebe. Popravde aj preto aby som si čo najskôr odbila materskú, lebo ten rodičák je žalostne malý. Zaskočilo ma, že čoraz viac ľudi sa ma pýta či nemám výčitky, že malej prvorodenej už nebudem mať toľko času sa venovať. Nikdy som takto neuvažovala a vždy ma otázka zaskočí. Veď druhé či tretie dieťa nikdy nezažijú, že by mali matku čisto pre sebe. Prečo by som mala mať výčitky? Budem sa jej venovať v maximálnej možnej miere. Nedám ju do jaslí, ani do škôlky. A druha vec, narážky na vekový rozdiel. Že to je malo a podobne. Pýtam sa, aký je ideálny vekový rozdiel? Sesternica ma deti s 2,5r odstupom. Tvrdí, že mala si dodnes nezvykla na surodenca a hrozne žiarli. Kamaráti majú väčší rozdiel (4,5r) a hovoria, že sú to dva totálne odlišne svety a každé z deti ma svoje záujmy, niekdy je to vraj ťažké skĺbiť...

drahomirrra
9. nov 2023

Ja som presne pre toto druhe nechcela skoro. To male ma v tych 2 rokoch najkrajsie pokroky, odrazadlo, kolobezka, kolaciky v piesku, smyklavky, kreslenie, zrszu toho tolko dokaze, extremne dolezite obdobie pre jeho sebavedomie, aby to mama videla, vnimala, ocenila, chvalila, mojkala.
Nie vtedy prebalovala revuceho surodenca, dojcila a hladela ktoviekam.
Chudatko to starsie.

reanda
9. nov 2023

@drahomirrra jasne, kazda mama prebaluje babatko v jednom kuse a pri dojceni hladi do blba a nemoze sa ani za svet pozriet na obrazok, co nakreslilo starsie 😀 to su teda predstavy 😝 .. aj pri babatku sa da v pohode vsimat si aj starsieho surodenca.. a pri rodicoch, co si myslia, ze dieta je chudatko, ked s nim netravia vkuse 24/7 vsetok svoj cas, je aj lepsie, ked dostane toho surodenca a bude mat trochu casu byt aj same a mat klud od neustaleho otravovania rodicmi.. lebo aj to dieta potrebuje - objavovat svet same a posvojom a nie mat vkuse niekoho za zadkom, kto mu do vsetkeho keca a hika nad kazdou babovcickou, co urobilo z piesku.. take dieta sa potom ani nenauci zit pre seba a presne preto maju niektore deti take velke problemy so ziarlivostou, lebo si myslia, ze ked sa mama zrovna nepozera a netlieska, tak ani nema zmysel nic robit 🙄

drahomirrra
9. nov 2023

@reanda Okej, kazda to evidentne vnimame inak.

autor
10. nov 2023

@drahomirrra neberte to v zlom, ale asi neviete, že trojročná materská/rodičovská je taký slovenský a český luxus. V zahraničí sa bežne zeny vracajú do prace po 3 alebo 6 mesiacoch, či po roku. Alebo ostávajú dlhšie doma, ale nedostávajú ani cent. Takže “chúďatká” deti na celom svete.. 🤦‍♀️ spýtajte sa ženy v Británii, USA, Austrálii, ako fungujú…