Trojročný vekový rozdiel

mirka969
4. okt 2021

Ahojte mamicky. Chceli by sme druhe dieta..vychadza nam to tak ( teda ak by som otehotnela co najskor) ze vekovy rozdiel by bol cca roky. Teraz ma zaujima nazor IBA MAMICIEK ktore maju deticky s cca 3 rocnym vekovym rozdielom. Ake su vyhody/nevyhody? Ale viem jasne ze vela zalezi aj od povahy dietatka. Moj prvorodeny syn je uplne dokonaly 🙏🙏🙏kazdy ma strasi ze ked prve dieta je dobre tak druhe bude uplne opak 🤦‍♂️🤦‍♂️ samozrejme neverim tomu...ale niekedy ma tie podpichovacie reci zlomia a zacnem rozmyslat ze co ak naozaj to druhe dieta bude uplne ine a budem ho porovnavat a lubit menej 🙈🤦‍♂️ aj ked viem ze to je blbost lebo kazda matka lubi svoje deti rovnako. No nic troska som odbehla od prvotnej otazky a tou je nazor na 3 rocny vekovy rozdiel. Dakujem za odpovede 🙏🙏🙏

e3v3a3
4. okt 2021

@mirka969 môj prvý syn mal teraz v apríli 3 roky, druhý sa narodil v marci. obidvaja veľmi dobre bábätká, nevýhodu som zatiaľ postrehla iba jednu a to, že starší nastúpil teraz v septembri do škôlky a nosí nám domov choroby.inak sa veľmi ľúbia, dokonca sa vedia už aj spolu zabavit a som veľmi rada, že sme neostali pri jednom

mariska1989
4. okt 2021

Vždy budeš porovnávať 😁...za mňa žiadna sláva mám to takto medzi deťmi .kým boli menšie ešte ok ale keď už má staršia 10 a mladšia 7 je tam cítiť to že ona chce mať kľud od mladšej sestry tá sa chce s ňou stále hrať a tak ďalej staršia už nie aj to vadí mladšej že staršia môže ísť s kamarátku von sa prejsť na kopec a ona nie a ani s nimi .teraz tretia na rok a pol a zachvylu to budem asi vnímať tak že bude ako keby jedináčik keď taký vekový rozdiel

rebeca89
4. okt 2021

@mirka969 Ahoj,medzi synčekom a dcérkou je rozdiel 3 roky a 3 týždne 🙂 My zvládame všetko fajn,keď sa dcérka narodila,synček už sám spal vo svojej izbičke, čo bolo veľké plus. U nás je to tak,že synček nechodí do škôlky,takže som doma s oboma. Vie to byť psycho 😃,ale našli sme si systém a určite si nájdeš aj ty 🙂
Hlavne nepočúvaj také hlúpe reči typu,že keď prvé dieťa je "dobré" tak druhé nebude a podobne 🤦
Držím palce! 🙂

nika23t
4. okt 2021

@mirka969 ja mam rozdiel medzi dievčatami 2 roky a 10 mesiacov. Staršia už toho dosť vedela, myslím najesť sa sama, zahrať sa, vedela som jej vysvetliť, čo môže a co nie a v podstate také trojročné dieťa už presne vie, čo mu človek hovorí. Staršia dcérka bola a aj je dosť na mňa naviazaná, dnes má už 11, ale je neskutočne chapava a taka bola aj vtedy, keď sme si z pôrodnice priniesli jej mladšiu sestričku. Teraz je samostatná a úžasná... A mladšia, to je poklad. Od malička sa vedela sama zahrať, lebo bola naučena, že sú proste dve. Je pokojná, rozvážna, múdra a šikovná. Neviem, či som mala to šťastie, ale dievčatá boli od malička úplne uzasne deti a také sú doteraz. Uvidíme, čo prinesie puberta 🥴😁😊 Pre mňa bol a aj je tento vekový rozdiel ideálny. Aj keď to nebolo vždy ľahké, nemenila by som.

pragmaticka
4. okt 2021

Staršia 7,mladšia 4.je to super... Prehrajú sa veľmi veľa spolu, sú super partacky. Niektoré veci (kurzy, tábor atď) sa teda ešte kombinovať nedá, ale za mňa super. Ľúbiš obe rovnako. Tiež som sa toho bála! 🙂 prvordena bola veľmi zlaté poslušne dieťa (od malička bez problémov, kolík a plaču) , som myslela ze topnut to už nepôjde. Ale druhorodena ešte pokojnejšie stále usmievajuce max nenáročné zlatunky bábätko.
Samozrejme ze sa aj dohadujú a hádajú, to patrí k tomu. Ale inak sa veľmi ľúbia. 🙂

mirka969
autor
4. okt 2021

@e3v3a3 no tych chorob sa tiez obavam v pripaxe ze by mi ho vzali do skolky. Ale skor ss obavam toho ako by zareagoval na surodenca 🤦‍♂️🙈

elizabeth22
4. okt 2021

@mirka969 u nás je presne 3 roky rozdiel medzi dievčatami. Dalo sa zvládnuť, prvá bola náročnejšie dieťa a o tej druhej som ani nevedela taká dobručká 😄 vedeli sa zahrať keď boli menšie, teraz už začína puberta staršej a sú súperivé, možno aj povaha veľa robí, neviem.

mirka969
autor
4. okt 2021

@mariska1989 no ono asi ziadny vekovy rozdiel nie je idealny..medzi mnou a sestrou je 6 rkkov a pamatam sa ze ked sme boli male tak sme sa stale haadali a bili 🙈🤣🤣 a teraz nespravime nic bez toho ze by sme nepoznali nazor tej druhej 🙈🙈

pimpa12
4. okt 2021

@mirka969 ahoj, moje baby sú od seba necelé 4 roky. Výhody- staršia sa zahrá sama, kým sa starám o mladšiu, staršia je veľká motivácia pre mladšiu- naučila sa rýchlo sama obliecť, najesť a celkovo napodobňuje, staršia veľa aj pomôže, podá veci a tak. Kým je staršia v škôlke, mám viac času lebo mám "len" jedno dieťa. Nevýhody u nás- každá je veľká individualita, nehrajú sa spolu, ale pri sebe. Staršia nemá na mladšiu trpezlivosť. A žiarlia na seba veľmi, hoci dávame obom najavo rovnakým dielom ako ich ľúbime.

mariska1989
4. okt 2021

@mirka969 hej vekový rozdiel teda asi nieje žiaden ok 🤣 z bratom mám rozdiel presne rok 😁 a furt sme sa tlukli ževraj a robili zle 🤣

mirka969
autor
4. okt 2021

@rebeca89 no moj syn ma 2 roky momentalne ale uz davno je odpliekovany a spi vo svojej izbe a celkovo je samostaatny ale ajtak sa obavam reakcie...urcite bude ziarlit. Ale vlastne ja sa skor bojim svojej reakcie...kedze ja svojho syna zboznujem je pre mna dokonaly a bojim sa zs ak by bolo druhe dieta mozno narocnejsie ze by som ho pprovnavala a menej lubila..a to strasne nechcem 😪😪😪

nikpa
4. okt 2021

@mirka969 a možno budeš mať šťastie a aj to druhé dieťa bude dokonalé. Ja mám ,,šťastie,, a aj moje druhé je povedzme, že dosť vyčerpávajúce 😄 pekne povedané. Sú to moje deti a milujem ich nech sú akokoľvek ale niekedy mám pocit, že už naozaj navladzem fyzicky ani psychicky. Tiež máme 3 ročný rozdiel. Začiatky boli hrozné, starší veľmi žiarlil a bol ešte neposlušnejsi a divokejši ako obvykle. Po pár týždňoch si ako tak zvykol na brata. A keď nastúpil do škôlky tak sa situácia ukludnila tým, že mi na pol dňa odbudlo jedno neposlušné dieťa a zostalo mi doma len jedno 😄 ešte sa spolu nezahrajú ale čakám že keď podrastu tak to bude fajn, dovtedy len vydržať 🤷😄 a čo sa týka toho že budeš jedného ľúbiť viac alebo menej tak nebudeš ☺️ tá láska sa znásobí nech bude druhé dieťa akékoľvek.

mirka969
autor
4. okt 2021

@nika23t v tvojej prvorodenej akoby som citala o mojom synovi...presne taky je teraz a to ma 2roky..ale on vzdy bol uplne uzasny a chapavy, empaticky a ma strasne dobre srdiecko....a ja sa tak nejak bojim ze keby sme mali druhe tak by sa jeho povaha uplne zmenila a to by som nerada 😪 ale zas clovek nikdy nevie. A vzdy si poviem ze teraz kvoli mojmu strachu odoprem svojmu synovi surodenca???? To by bolo velmi nefeer

mirka969
autor
4. okt 2021

@pragmaticka boze toto ma strasne potesilo konecne niekto kto potvrdil ze neexistuje pravidlo ze ked prve dieta bollo dobre tak druhe bude uplny opak 🤦‍♂️🙏🙏🙏🙏🙏

mirka969
autor
4. okt 2021

@pimpa12 ahoj a ked ta starsia nastupila do skolky necitila sa byt odstrcena??? Tohoto sa bojim

e3v3a3
4. okt 2021

@mirka969 tej žiarlivosti som sa aj bála, ešte mi aj každý hovoril že starší je na mňa veľmi naviazaný, že určite to bude ťažko zvládať... Ale teda asi to neboli dobre veštice, lebo žiadny problém vôbec nebol. Prvé dni na neho chodil len nakukat, potom ho už aj pohladkal, chytal ho a teraz sa mu páči že keď on robí zle tak mladší sa tomu smeje 😀 ale je aj starostlivý - dá mu napiť, keď vidí že mu tečú slinky hneď uteká s plienkou mu ich utrieť... Jasné že to je niekedy ťažké, vždy je dve viac starosti ako jedno, ale to pekne výrazne prevyšuje

tehula2016
4. okt 2021

Ja mam 3 deti, vsetky po 3 rokoch..myslela som,ze je to idealny vekovy rozdiel,no nie pre moje deti..neviem ako ine mamy,ale my sme strasne intenzivne prezivali obdobie vzdoru..pretoze to babo stale prislo ked malo starsie dieta 3 roky..vzdor v plnom prude..a do toho novorodenec..no my sme si fakt uzili..bolo to narocne..

mirka969
autor
4. okt 2021

@nikpa tu tvoju poslednu vetu som potrebovala pocut 🙏🙏🙏🙏🙏🙏mna najviac desi to ze by som nedojaboze prveho lubila viac ako druheho 😪😪😪😪 o staroatlivost celkovo mi ani tqk nejde...ja zvladnem hocico..nie som ten typ zeny co neustale fnuka a stazuje sa. Zvladnem aj narocne dieta..aj nespat, jedine co by som nezvladla je pocit ze nemilujem svoje deti narovnako. Tohoto sa desim 😪😪😪

iwesska
4. okt 2021

Ked boli mali des a hroza😂 Ale teda prvorodeneho som ja kludneho nemala,to bol tajfun😂 Teraz uz ked chodia do skoly,tak sa vedia aj pekne zahrat,aj si dat na bendžo😂

danieli
4. okt 2021

3 a pol roka rozdiel syn dcera, pre mna super, vedia sa este stale spolu pohrat, samozrejme aj sa tlct, viem, ze starsi ma sestru v oku, aby si neublizila, ked ja nie som poruke, prioritne si to riesim ja, ale mam v synovi super asistenta, obcas je zo sestry na nervy, ked ho nepocuva, syn vodca povahou v kolektive oblubeny, dcera razna a pre svoju direktorsku povahu ma menej priaznivcov, tak ak maju horsi den je veselo, kazdy by ma riadil a ja musim na tajnaka obabrat oboch riaditelov tak, aby si nevsimli, ze robia presne to, co ja potrebujem😆

janickacrazy
4. okt 2021

@mirka969 tak u nás napr. toto pravidlo platilo do bodky, prvý syn dobrucky, veľa spal, pokojné bábo, druhý absolútne nespavec, koliky, bolesti, plač od rána do večera, ťažká povaha, u sestry to isté, ale ona mala dievčatá

janedoe
4. okt 2021

Ja mam medzi prvymi chalanmi presne 3 roky rozdiel. Starsi bol, ako ty pises uzasne dieta. Vnimavy, chapavy, mudry.... naozaj dokonaly, nikdy sme nemali ziadne obdobia vzdoru, ci hadzacky o zem (to az teraz 😂🙈). Druhe nebudes menej lubit, aj napriek tomu, ze prve zostane navzdy prve. Ja som do druhorodeneho bola zblaznena od jeho narodenia. Tak ako prvorodeny preplakal prvych 6 mesiacov, tak druhorodeny spal aj 5 hodin v kociku. Ja som naozaj nevedela 3 mesiace, ze mam druhe dieta. Najedol sa a spal, takze som sa vtedy naplno venovala starsiemu a mladsi sa pomalicky vkradal do nasich zivotov, ako zacal byt akcnejsi. Nemyslim si, za tam boli dake extremne prejavy ziarlivosti, jasne ze presne vtedy ma potreboval, ked som mladsieho uspavala, ale to sa da pochopit. Myslim (dufam), ze maju spolu pekny vztah. Starsi toleruje mensieho, vela veci ho uci a naozaj sa o neho dokaze na svoj vek postarat ked treba (napr. ked som bola v porodnici, tak mu chystal oblecko, urobil ranajky a pod. Take drobnosti). Jedine co bolo negativum, su tie skolkarske choroby a "sasoviny", co nosil domov a mladsieho sa vsetko lepilo a lepi doteraz. Mladsi sa vie krasne sam zahrat, je trpezlivejsi a samostatnejsi. Je skvely, aj ked musim uznat, ze je riadny sibal 😊 Teraz mame tretiu dcerku, ta je o 2r a 10 mesiacov mladsia od stredneho. A tiez nam dala cas sa zosynchronyzovat 😊 Tiez prve mesiace prespala. A co ma velmi tesi, tak ju stredny zboznuje, aj napriek tomu, ze tvrdil, ze ju bude bit. Uvidime, co bude dalej.

nikpa
4. okt 2021

@mirka969 aj ja som sa toho bála, nikomu som to nepovedala lebo som sa hanbila že ma niečo také vôbec napadlo. Ale fakt som sa toho desila. No naozaj keď sa narodil druhý bola tá taká istá nekonečná láska ako pri prvom a je to tak stále 🧡💛

staleja
5. okt 2021

Ahoj ja mam práve taký rozdiel. Jeden narodený september 2010 a druhy august 2013. Čiže aj napriek tomu, že je medzi nimi 3 ročný rozdiel v škole je len 2 ročný a ja si neviem vynachváliť. Sú to parťáci 🙂+

taziona
5. okt 2021

@mirka969 ja mam medzi detmi tri roky. Mala bola (aj je) uzasne dieta. Ked sa maly narodil,tak bola uz samostatna, pekne rozpravala. Ked sa maly narodil, zmenila sa ... Prisiel vzdor (aj ziarlivost), chce len mna, s nikym inym nepojde nikam, aj manzela odsunula na druhu kolaj.... vela place a krici ked sa jej nieco dotkne. V skolke to nezvladala. Ale pracujeme na tom a verim,ze sa ukludni a bude to zase skvele kludne dievcatko .
A maly? Ten je rovnake slniecko ako bola aj ona 🙂 je to tazsie s dvomi, ale nelutujem,ze ho mame. Mala z toho vyrastie a bude dobre a budu mat jeden druheho 🙂 uz teraz vidno,ze sa lubia ❤️

dankabetka
5. okt 2021

Ahoj, ja mam dvoch synov rozdiel 3roky a mesiac, prvy syn kludna povaha , druhy uz trosku prudkejsi, aj ked myslim, ze kopiruje braceka a potrebuje sa dorovnat, maju 5,5 a 2,5 roka. Ked nastupil syn do skolky mal 3,5 roka a mladi mal 0,5 roka, bala som sa chorob ako kazda mama k babatku, ale ako napodivu mladsi nechytil od brata nikdy nic, 🙄, nasi sa uz vedia spolu prehrat a samozrejme aj pobit, mladsi sa velmi dotahuje za starsim, co je pochopitelne. Obcas poprosim starsieho nech prihliadne mladsieho, alebo robia veci uz spolu a ide im to, ale zas starsi je naozaj k mladsiemu velmi tolerantny, zatial 😀, ja som zatial spokojna za takyto vekovy rozdiel, uvidime neskor.

pimpa12
5. okt 2021

@mirka969 ona začala chodiť do škôlky rok predtým ako sa narodila mladšia, čiže toto vôbec nebol problém. Práveže ona sa do škôlky veľmi tešila.

thoughtfulweirdo
5. okt 2021

Ja mám rozdiel 3 roky a 2 mesiace. Staršia dcéra ma neskutočne prekvapila svojou samostatnosťou a pochopením, trpezlivosťou voči mladšiemu a faktu, že sa mu musím veľa venovať. A to je mladší riadne číslo 🤦 žiadne také, že novorodenec prespinká 2-3 hodinky, napapá sa, pokuká a zas, žiadne spinkanie v kočíku alebo nosiči, no strach a hrôza od príchodu domov 😂 úprimne priznávam, že zo začiatku tie pocity boli také, akých sa ty bojíš- vnímala som ho "zle", s negatívnym postojom, lebo staršia to "odsunutie" znášala totálne suprovo, len mne to bolo tak strašne ľúto, že mám jeho má rukách celé dni a s ňou sa hrám akurát tak jednou rukou popri kojení. Keď si spomeniem, koľko hodín s hopsala s ním na fitlopte a zúfalo plakala, že ma staršia znenávidí 😖 starala som sa o neho samozrejme tak, aby to necítil, mojkala som si ho, pusinkovala, prihovárala sa, akurát som cítila taký vnútorný hnev voči nemu, že je taký, hoci mi bolo jasné, že to je nezmysel. Ale prešli prvé dva mesiace a akosi sa to utriaslo, našla som si aký-taký systém aj s takým neprispôsobivým bábätkom 😂 a tá láska, o ktorej som myslela, že nikdy nepríde, prišla. Teraz má malý 5 mesiacov a síce je stále rovnako náročný a vlastne sa ešte nič nezmenilo od narodenia, môžem povedať, že ich ľúbim naozaj oboch rovnako. Staršia dcéra neznenávidela ani mňa, ani bračeka, ohromne ho ľúbi, stráži ho, dáva pozor, veľmi rada sa s ním hrá, aj keď teda osamote ich nechať nemôžem ani sekundu, lebo ona je taký pojašený špekulant a všeličo s ním vymýšľa, naťahuje ho, rypká do neho 😄 ale žiarlivosť nevnímam žiadnu, ani nijakú zmenu v jej správaní. V pohode nastúpila do škôlky, chodí tam veľmi veľmi rada, nemá žiaden problém s tým, že ja som s bratom doma. Pre mňa to je celkom fajn rozdiel, ale všetko závisí len od jedného a druhého dieťaťa. Keby sa rozhodujem znova, chcela by som ich hneď po sebe.

mirka969
autor
6. okt 2021

@thoughtfulweirdo ah pri prvej polovici tvojho prispevku som mala velmi zly pocit ale nakoniec si to dobre ukoncila 🙈🙏🙏🙏presne toto su tie pocity ktorych sa bojim ze ich nebudem lubit rovnako pritom je mi jasne ze je to blbost...ale to asi musim prezit aby som tomu uverila 🤦‍♂️ no uvidime co nam osud nadeli...a ano vela zalezi aj od deti