Medzinárodné meno

27. dec 2022

Ahojte, len taka mensia tema na vecernu nudu: vysvetli mi niekto potrebu dat dietatu meno ktore bude zname aj v zahranici?

Potom to tu je samy Samuel a Leo (bez urazky, prve dve mi napadli a je samozrejme mozne ze boli dane len preto, lebo sa rodicom pacili a ano, su to pekne, solidne mena).

Nie je lepsie mat v zahranici vynimocnejsie, slovenske meno a potom pri predstavovani raz poriadne povedat/vyhlaskovat ale byt zapamatany a odlisitelny? 🤔

Opomeniem pravdepodobnost ze to dieta raz naozaj bude zit v zahranici.

Taka Priyanka Chopra, indicke meno a pozna ho cely svet

Ano, mam bohaty vnutorny zivot 😂

patka06
27. dec 2022

Tiež som vyberala "medzinárodné" meno, nikdy neviem kam sa dcéra v dospelosti dostane, tak nech nemá problém
Máme v rodine "slovenské" meno, s ktorým bol v zahraničí dosť problém - a to je klasické, bez mäkčeňa a dĺžňa

83lenka83
27. dec 2022

No v zahraničí sa s tým kašľať nikto nebude. Moje meno nevedeli v usa vysloviť a tak ma volali Linka 😀 miesto lenka. Moj manžel kedysi pracoval ako študen v usa, volá sa Maroš a každý ho tam volal Mike. Dali sme deťom medzinárodné mená a som spokojná.

lauriik
27. dec 2022

Ja som vyberala naschval medzinarodne meno pretoze vela cestujeme tak aby nemali problem. Aj ja s muzom mame take mena. A nemam pocit, ze by tie mena boli extremne caste 🤷🏼‍♀️

viestta
27. dec 2022

No daj priklady typickych slovenskych mien, snad okrem Slavomir, Ctirad, Radoslav, Mojmir a podobnych je kazde meno len slovenska verzia takeho co sa bezne v inych europskych jazykoch pouziva, napriklad Alzbeta, Barbora, Jan, Zuzana, Adela.

aylinn
27. dec 2022

Vyberať dieťaťu medzinárodné meno preto aby bolo známe v zahraničí je rovnaká blbosť ako vyberať dieťaťu slovenské meno aby bol v zahraničí odlišiteľný a mal vynimočnejšie meno.
Jakub by bol stále Jacob
Peter by bol stále Pítr
Andrej by bol stále Endrju
Lukáš by bol stále Lucas
Tomáš by bol stále Thomas
Ján by bol stále John
😄 tak to proste je , všade a vždy.

syslik81
27. dec 2022

ja som chela elisku ale predstava ze bude eliss alebo lisa -nenene nakoniec mam kiaru a aj tak jej meno chomolia ... no aspon si sama vybera ci chce byt kiara alebo kiera .. vybrala si moznost prvu ... som v zahranici a aj oni si tu zdomacnuju nase mena tomas-thomas karatian kate peter pitr .. nie nieje to zaujimave .. silvia je moje meno a chomolia ho i ked ich starke ako mi bolo xy x povedane sa tak volali len to menozapadlo ... kazdy nech si da meno ake chce ale u chlapcov nech aspon ladi s prieviskom ...

anjelicek26
27. dec 2022

Vyberali sme internacionalne meno... vsetkym styrom... taky Jergus, Ondrej, Andrej, Jaroslav ci Slavomir bude mat v zahranici problem no...

guiseppinka
27. dec 2022

Mam uplne bezne slovenske priezvisko. Zijem v at a ver tomu, ze s tym priezviskom mam mega problem - nevedia ho vyslovit, vzdy ho musim hlaskovat a najhorsie je to cez telefon... Tam na 99% viem, ze ho napisu zle... Spravne ma vedia zapisat iba u dr (som tam s deckami dost casto), v skole a teda v robote blizki kolegovia (ale som tam este len kratko)... Kes sa mali narodit deti, tak sme vedeli, ze musime dat meno take, aby bolo lahko vyslovitelne v at, ale aby si aj babky zapamatali, ako sa volaju vnucata... Zvlast boj bol vybrat meno pre prcka, lebo jemu by priezvisko malo ostat (ak sa nerozhodne si ho zmenit), tak aby sa netrapil este aj s menom...

lindous
27. dec 2022

Čo ti ja viem s tou odlíšiteľnosťou, výnimočnosťou a zapamätateľnosťou 😀 keď si to vezmem z opačnej strany, tak máme veľa študentov zo zahraničia s tradičnými menami pre ich krajiny a síce s nimi prichádzam pravidelne do styku, vôbec si ich neviem zapamätať, nie to ešte z hlavy napísať (ani tú Priyanku by som si nebola istá) 😅 a nie som to len ja, všetci ich volajú akousi zjednodušenou skomoleninou a už aj oni sa tak predstavujú...pritom sa naozaj snažím byť úctivá, ale keď sú tam hlásky, ktoré nepoznám, je to ťažké... čiže zapamätateľní sú len podľa toho, že "tá s tým menom, ktoré nikto nevie", ale keďže ich je viac, aj to sa stráca účinku

jaja20
27. dec 2022

Ja som Jaroslava a poviem ti,že je to otras predstavovať sa v zahraničí mojím menom,lebo ani Jarka nevedia vysloviť,Jaja zase znamená vo väčšine jazykov "starká", takže musím hovoriť, že som Yasya - to je ruská skratka Jaroslavy. Dcére sme dali americké/nemecké meno a nemá žiadny problém.

mamamasama
27. dec 2022

@syslik81 aj kamoška má Elišku a volajú ju Ellie.

simsalabim
27. dec 2022

Kolega je Juraj a z toho, ako v zahranici na sluzobkach vyslovuju jeho meno, ideme vzdy do kolien. Jedna verzia znie uplne ako čuráš. Nastastie sa na tom aj on sam smeje…

marianarem
27. dec 2022

@lindous Presne, my mame korejskeho kolegu a jeho meno nevie nikto vyslovit ani si ho zapamatat, cize funguje s prezyvkou, ktora je vlastne prve pismeno jeho mena po anglicky.
Na druhej strane, ono sa vzdy nejaky sposob fungovania najde s kazdym menom (a chalanom aj tak casto prischne nejaka prezyvka), takze my sme pri vybere mena zahranicie ani neuvazovali. Davali sme meno podla vyznamu a podla toho, ci sa nam paci, ako znie (v slovencine).

lindous
27. dec 2022

@marianarem Mne sa teda zrovna už od malička páčia mená, ktoré sú bežné na Slovensku, ale zároveň použiteľné aj medzinárodne (a vtedy som nad tým naozaj nerozmýšľala takýmto spôsobom), ale keby sa nám páčilo také, ktoré nie je známe v zahraničí, asi by to nebol faktor, na ktorý by som hľadela 🙂

lavinis
27. dec 2022

Nie, ja som rodila v zahraničí a teda posledné čo mi napadlo mu dávať meno, ktoré budem musieť hlaskovat

guiseppinka
27. dec 2022

@lavinis presne ako ja pri prckovi... Pytala som sa sestriciek na mnou vybrate mena a pri kazdom, ze ako sa to pise? Alebo ked to vyslovila, tak to znelo tak strane, ze som to meno vyskrtla... A po narodeni som nakoniec dala meno martin (po muzovi)

lesana25
27. dec 2022

Ja len off topic - ja napr. nemám šajnu kto je tá Priamka, takže celý svet je trochu silné slovo 🤷‍♀️

vroni
27. dec 2022

Dali sme medzinárodné mena, lebo sme medzinárodný par a pohybujeme sa v trojjazycnom prostredí, takže sme chceli mena, ktoré sú v tých troch jazykoch identické alebo aspoň veľmi podobné.

malacibulka
27. dec 2022

Ano, hviezdy ako Pryianka si to mozu dovolit - hlavne ked najprv boli hviezdami vo svojej gigantickej krajine. V Amerike a UK si skoro vsetci svoje mena menia na jednoduchsie umelecke - spomen si napriklad na Freddieho Mercuryho alebo Georga Michaela. Ked si myslis, ze staci raz poriadne vyhlaskovat, tak si asi v zivote nepracovala v medzinarodnej spolocnosti. Preto uplne chapem ked niekto da bud internacionalne meno, alebo aspon nieco co sa dobre roluje z jazyka aj inym narodom.

nwnw
28. dec 2022

No podla mna je lepsie mat medzinarodne meno s mierou zas, ako by malo cely zivot dieta pocuvat ako mu prznia meno. Viem o com hovorim vsetky moje kamaratky s menami 80tych ziju v zahranici takze za mna ani (Romana, Marcela, Lucia, Zuzana, Janka ..).
Nech si kazdy da dietatu meno ake chce. Ideal ppdla mna je Martin, Peter, Richard, Adam, Alexander,

terezka1947
28. dec 2022

Myslím,že posledné,s čím budú mať v zahraničí problém,je krstné meno.
Veď aj na Slovensku sú skratky mien,prezývky,skomoleniny.
Určite samotné meno ešte nikoho do zahraničia nenasmeruje,ani neurobí šikovnejšieho,múdrejšieho človeka.
Všetky známe osobnosti,nie iba celebrity,urobili svojmu menu meno. Nie kvôli nemu sa stali slávnymi.
Čiže keď raz Jožko Orech bude slávny,aj jeho meno budú s úctou hladkovat a vyslovovať. Naučia sa to s radosťou všetci.
Myslím,že je to iba o mamičkovskej prestíži. A aby dieťa malo meno,kt.v širokom okolí nie je. Čo je dosť zvláštny dôvod pre meno,ale nakoniec prečo nie..

kristiii
28. dec 2022

Že stačí raz poriadne vyhlaskovať. Ty si veľká srandistka. Bola som kedysi v UK s bývalým, Ľubomír sa volal a teda hlaskoval chudák vždy a všade a to ako všelijako mu prznili to výnimočnejšie "slovenské" meno čo sa týka výslovnosti ani písať nejdem. Takže za mňa veľké áno za medzinárodné respektíve univerzálne mená, naj bez diakritiky.

siska53
28. dec 2022

Za mna - dala som take meno, ake sa paci mne. Priezvisko maju aj tak slovanske..presnejsie ceske a mnoho Slovakov ho preto vyslovuje tvrdo, na co sa moje decka dost rozculuju..

Takze tak ci onak.. moj nazor..na tom nezalezi, ci je meno medzinarodne alebo klasicky slovenske.

Myslis, ze Aziati sa zamyslaju nad tym, ci zvysok sveta bude vediet vyslovit mena ich potomkov?

A ani ja tu tvoju Chopru nepoznam..

lauriik
28. dec 2022

@siska53 aziati maju vo firmach vymyslene anglicke mena, takze oni ked volaju do europy a ameriky tak sa predstavuju ako john, jeff, sarah a podobne a v reale maju ine mena, azijske. Je to bizar.

kristiii
29. dec 2022

@lauriik presne. A napríklad syn mal vietnamského spolužiaka a volali ho Janko. Skutočné meno už neviem, to bolo zložité aj prečítať, nie si ešte zapamätať 🙂

lauriik
29. dec 2022

@kristiii aj moja dcera ma dve vietnamky v triede. Volaju ich anička a mája ale volaju sa uplne inak 😂😂

leniel
29. dec 2022

mame Agátu a Tobiáša, s dlznami a makcenom slovenske, bez nich medzinarodne. som Lenka a idu si na tom v zahranici jazyk dolamat

sergejj
7. jan 2023

To robia vacsinou tie mamicky co chcu byt cool, in atd. Chuda dieta. Potom je tu v okolí Rosie, Sophy a podobne. Obe mamicky: extremne premalovane mlade baby co si nasli ,,muzov na urovni,, . Jedna 40r podnikatela a druhy robi cosi v banke. Pery napichane, dotetovane take tie slecinky. 😀 mame Krasne Slovenske mena. Mimochodom zil som rok v zahranici a prave naopak, im sa typicky Slovenske meno pacilo. 🙂

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sergejj
7. jan 2023

@bilberryday to je nick nie meno. 🙂😉