Milujem svoje deti, ale nenávidím čas s nimi

9. sep 2023

Ahoj, zrejme ma odsúdite a určite si to aj zaslúžim. Ale možno tu nájdem aspoň jednu radu, čo mám urobiť alebo ako sa zmeniť, a tak mi to za to stojí.
Svoje deti milujem. Predstava, že im niečo je, mi trhá srdce. Venujem sa im najviac ako vládzem, keď prídem z práce, som s nimi iba 3 hodiny kým idú spať a tak sa snažím im venovať na 100%, čítam im, hrám sa s bábikami, legom, cez víkend výlety, prechádzky, bicyklovanie atď.
Pravdou, ktorú som však nikdy nikomu nepovedala je, že to neznášam, ten čas s nimi. Prosím nehovorte mi, že si nezasluzim mat deti, ja sa fakt snažím robiť všetko maximálne dobre, venovať sa im, byť im najlepšou mamou...Ale ráno idem do prace, prídem o 4tej, skončí mi jedna smena a začne druhá...tam sa venujem deťom. Potom o 7dmej pomaly idú spať a začne mi tretia šichta, upratovať, prať, variť, žehliť atď...(túto časť dňa mam rada).
Keď idem z prace a viem, že ma čakajú 3 hodiny s detmi, naťahujem minúty v aute, vnútorne sa vôbec neteším. Po prvé vôbec neviem, čo mám s nimi robiť, lebo bud sa venujem dcére (3r) a vidím ze je nešťastný syn (ty sa iba s ňou stalr hráš...) alebo sa hrám so synom (6r) a dcéra sa nudí, je smutná, vesia sa mi na krk atď. Každopádne mám pocit, že buď zanedbávam jedného alebo druheho, že zlyhávam a chcem aby už bol večer, aby spali. Po druhé neustále, neustále niečo potrebujú, spadnú, bijú sa, kričia (ako deti) a ja nevládzem. Manžel pomáha ako vie (dokonca bol pol roka na materskej) ale je veľmi pracovné vyťažený. Obcas vybehneme s ním aj sami von, vtedy to cítim ako únik z väzenia. Ako mám zmeniť postoj? Sama sebe sa za toto hnusim

petamich
9. sep 2023

evidentne potrebujes viac casu sama pre seba - lebo to nie je o tom, ze nenavidis cas s detmi (aspon myslim), ty si proste v jednom kole

ja som sa teraz vratila do prace po rodicovskej (manzel je na materskej) a teda su dni, kedy mam dost, z prace rovno k malemu...no ale maly zaspi a ja nerobim nic, 2x tyzdenne idem z prace do fitka a manzel je s malym aj poobede, odkedy mam dieta chodim velmi rada svokre 🙂 zehlim minimum veci, varim efektivne a rychle jedla...ak by som nemala cas pre seba mala by som to podobne, lebo podobne som sa uz citila posledne tyzdne na rodicovskej

vanilkovazmrzka
9. sep 2023

Ja si myslim, ze si hlavne vycerpana a chyba ti cas pre seba. Len a len pre seba samu.

jersey87
9. sep 2023

No, čudovala by si sa, ale toto zažíva určite viac žien. Ty si proste len unavená z toho, že nemáš absolútne čas na seba a svoje záľuby. Aj to upratovanie a varenie máš rada preto, lebo si konečne sama so sebou a svojimi myšlienkami. No rada by tu jedna bola... nájdi si viac času na seba. Keď manžel nemá priestor na pomoc, tak skús popýtať mamu alebo niekoho, kto ich na dve hodiny zabaví a ty sa budeš venovať len sebe. A časom keď deti trochu podrastú, zmení sa aj ich zmýšľanie, bude s nimi o čosi ľahšia reč a vystačia si chvíľku aj sami. Už len vydržať. A teda nájsť si čas na seba...

dzulli1980
9. sep 2023

Tiež to tak mám ... a nehnusím sa preto sama sebe ... veď žena-matka je furt v jednom kolotoči, odkrútiš v práci, prídeš domov, krútiš odznova (áno, muž mi pomôže, nemôžem povedať, ale aj tak žena je jednoducho žena) ... koľkokrát si sadnem o deviatej večer ... už teraz je to lepšie, dcéra je už väčšia, mám viac času pre seba, začala som cvičiť, troška sa venovať sama sebe ... toto obdobie prejde, deti budú rásť ... nie si zlá mama, si len vyčerpaná mama ❤🍀.

autor
9. sep 2023

@petamich
@vanilkovazmrzka
Súhlasím s vami, lenže ja mam pocit ze som s demti malo. Prídem o 4tej, oni idú spať o 7dmej. Mam výčitky, že som s nimi malo a ak idem napríklad na plaváreň, nevidím ich vôbec a mam pocit ze som už úplne hrozná, keby to robím častejšie.
A potom večer nemám až tak malo času, oni idú spať o 7- pol 8, kym idem spat ja, väčšinou aj cvičím, zvyšok domáce práce a idem spať :( nemám pocit, že je to tak malo času

vanilkovazmrzka
9. sep 2023

@autorka tak potom zbytocne sama v sebe vytvaras nejaky stres z toho, ze nie si dobra matka. Ako sa k tebe tvoje deti spravaju? Je medzi vami puto? Maju blizsie k otcovi ci niekomu inemu? Mas pocit, ze su tie deti nestastne?

petamich
9. sep 2023

z prace chodim o 17:00, moje dieta chodi spat o 20:00 🤷‍♀️ doteraz s nim bol manzel rovnako a nik mu nepovedal, ze je zly otec a isto si to nemyslel ani sam, my matky si ten tlak vytvarame same a obcas nam ho vytvara aj okolie

ked som s malym venujem sa mu naplno, dovolim si tvrdit, ze ovela intenzivnejsie ako ked som bola na rodicovskej, kde som bola obcas rada, ze sa hra a da pokoj (akokolvek to znie), tak sme teraz spolu po praci a cez vikend

lepsia je matka, ktora je vyhorena a napise na forum, ze si mysli, ze je zla matka a nenavidi cas s detmi? schvalne opakujem ako to znie - tak v tom pripade radsej o dve hodiny tyzdenne menej s detmi a viac sama so sebou mimo domu, ak ti to pomoze citit sa inak, lepsie - si stale v praci alebo doma, mne pomaha ist si vecer zabehat, ked dieta spi alebo skoro rano ale tak to som ja

a nie nie si zla matka, to si naozaj nemyslim

simona20201309
9. sep 2023

A prečo to siliš? Prečo im nutné robíš 3hod animátorku? Ja som tiež za to, venovať sa deťom ale zas nie im robiť nonstop program. Sú 3, určite by sa mali vedieť spolu aspoň trochu zahrať. Určite by sa mala aj 3r vedieť zahrať aspoň chvíľu sama. Venovať sa deťom by malo byt príjemnou záležitosťou. Ak ta to nebaví tak to nerob, alebo to rob o 70% menej ako doteraz. Začni žehliť už večer kým deti nespia. Aj to je normálne, že vidia mamu robiť domáce práce.
Úplne stačí ak si s nimi večer zahras na 20minut človeče. Možno ťa to začne chvíľami aj baviť, keď to nebudeš robiť na silu a premotivovane

martinkatinka
9. sep 2023

Tak dospelu zenu zrejme nebavi hrat sa s babikami a autickami. To je v tom, robis veci, co ta nebavia.

salamistka
9. sep 2023

Príspevok nadomnou sú dobré rady: dve deti sa vedia zahrať aj samé a nevadí, keď sa trochu nudia a vymýšľajú, ďalej tiež by som robila domáce práce popri nich a zapájala by som ich...deti nemôžu chodiť na nejaké krúžky? Mala som to inak podobne, o pol šiestej večer som chodila z práce domov, s dcérou učenie, hra lebo bola sama tak aby sa mala s kým hrať, varila som popritom večeru, potom kúpanie, rozprávka a o 9.00 spať....mne ale manžel nepomáhal, lebo bol do večera v práci...bola som taká unavená, že som v práci zaspávala....vieš kde robíš chybu? Že chceš byť 100 % tná mama a ideš proti sebe a za hranicu svojich duševných síl...nechaj deti tak, nech sa hrajú samé, neubudne z nich....ja som niekedy aj počas hry zaspala (dcérka sa hrala na doktorku a ja som bola pacient)...mám pre teba aj dobrú správu, cca okolo 10-13 rokov začnú deti tráviť čas bez teba a ty budeš mať viac voľna....ale poviem ti, moja dcérka je teraz už dospelá, býva a študuje ďaleko a mne veľmi chýba a na to obdobie,keď sme sa spolu hrávali mám najkrajšie spomienky a neľutujem ani jeden jediný okamih.

sense
9. sep 2023

Nemusis sa za to sama sebe hnusit, ja som tiez neovplyvala nadsenim hrat sa s babikami tak sme chodili von alebo sa hrali doma to co bavilo mna 🙈 spolocenske hry. S babikami som sa nehrala sni ked dom bola dieta.

Myslim ze si ken unavena s potrebujes viac casu pre seba

lenka567899
9. sep 2023

To fakt sa 3 hodiny hráš? Veď choďte domov, daj si polhodinku pauzu, kde si s detmi sadnes na gauč, dáte si niečo na pitie, porozprávate sa aký bol vás deň, potom sa deti idu hrať samé ty si zatiaľ porobis domácnosť, a potom sa s nimi "venuješ" hodinku. Naši rodičia sa ináč s nami hrali? 🤔

doriiis
9. sep 2023

Zažili sme každá,neboj sa.Len vydržať,nič iné neostáva len vydržať.Deti budú väčšie a aj ty budeš mať viac času na seba

hladamematku
9. sep 2023

pozor ty nemas problem ktory si myslis, toto ti blika kontrolka, si vyhorena a si pred stavomuplneho kolapsu, nikdy nedosiahnes stopercentnu dokonalost, ani nikdy nebudu s tebou spokojni, ani stastni, ani vsetko nestihnes....tvoj nervovy system krici o pomoc, zabudla si na seba, zanedbala si upne seba

kristinapetronela
9. sep 2023

To je strašne dlho sa deťom venovať vkuse 3 hodiny .veď sa zahrajú aj samé

mamamasama
9. sep 2023

Ja som s deťmi celý deň a dokopy sa spolu hráme maximálne 40 minút. Zvyšok dňa len tak pobehujú, ideme sa prejsť, hodím do nich občas vankúše, poťahám po zemi na deke, potúlime sa a hotovo. Deťom stačí tvoja prítomnosť. Nemusíš sa s nimi 3 hodiny hrať. 🙂 Sadnite si a relaxuj. Ja si niekedy pustím videá na tik toku. Zvieratká a podobne a s deťmi sa spolu smejeme, túlime a oddychujeme. 🙂

anjelicek26
9. sep 2023

Nejako to prezivas... ked pracujes full time si proste ked dojdes domov unavena, deti sa hrali v skolke-mali kamosov v skole, jedina "nutna" aktivita s nimi je poriadne sa pomojkat, najest a ubyt zuby a ist vecer spat... vyloz nohy, pritulte sa, nechaj ich porozpravat, aky ste mali vsetci den... vsetky ostatne ideme sa hrat a stavat bunkre a vyletovat aktivity tahame na vikend... cez ten tyzden proste neni cas, povinnosti, praca, kruzky, je to jedno kolo a clovek ma len jedny kapacity... to neznamena, ze rodic nema rad deti, ale ze je unaveny (!)

marsmykkok
9. sep 2023

Deti sa vedia zahrať aj samé, však máš aj domácnosť, právo na oddych. Daj každý deň nejakú spoločnú aktivitu napríklad 30-45 minút (nejaká spoločná hra napríklad človeče), vynahrad si každý deň nejakú polhodinku s niekým samotne a vysvetli im to tak, že dnes sa venuješ Jankovi, zajtra budeš Zuzke, napozajtra Janke. A ostatok si rob svoje a deti nech sa hrajú ako chcú. Máš vysoké nároky na seba a deti to zneužívajú a plus na seba žiarlia a kým nezmeníš svoj postoj a nebudeš ich viesť k väčšej samostatnosti tak budú stále hádky, nekľud, lebo sa neroztrojíš a nebudeš sa venovať každému v rovnakom momente individuálne.

nwnw
9. sep 2023

A kde je muz? Ja mam tiez pocit, ze zanedbavam jedneho alebo druheho... Nie kazdy den sa nam chce ist s nimi niekam alebo sa hrat.
Napr. ked varim a nehraju sa, tak s nimi riesim kreslenie.. sedia za kuchynskym stolom a maju pocit, ze je mama pri nich.
Ked skladam pradlo alebo zehlim, tak si pri mne rozlozia hracky, lego a su tam. To ked nema muz cas ist snimi von. Upratane tiez nemam stale, varenie niekedy doslova odflaknem dakou blbostou ako slize s vajickom, pizza, opekame s detmi (to ich dokonca bavi). Tiez som bola na tom tak... ked uz s jednym sa dalo chodit aj dalej a druhy este plienky a kocik a podobne....
Potom ma zdrbala kamosja ze nemam robit stale animatora a policajta. Deti uz vedia chodit same dnu a von ako sa im zachce... niekedy sa spolu zahraju aj 40 min vonku a ja si v nutri v klude porobim. Uz sa snazim s nimi.dohodnut. ked mi pomozu napr. piatok upratat a nezavadzaju pri umyvani podlahy, tak mam cez vikend viac casu ist s nimi na prechadzku, vylet..

nika11103
9. sep 2023

@petamich petuska Vieš mi to prosím vysvetlit ? Ja sa môžem vrátiť do práce po troch rokoch a muž môže ísť na materskú ? Aj keď ja som bola s malou na klasickej materskej toho polroka ? Tomuto nejak nerozumiem … ďakujem moc

ivanakaka
9. sep 2023

pozyvam k sebe deti 🙂 a ja som hepi 🙂 je normal ze mas vycitky podla mna to tak ma ako ty 99% matiek

ivanakaka
9. sep 2023

@ivanakaka a ked som off napustim vanu a deti ku mne sa bavia kecame relaxuje
znovuzrodim sa a jedem..:nehram nikdy clovece, nemam moc vycitky, to internet nam ich vytvara nikto sa moc nehra s detmi neverim sem tam niekto hej

petamich
9. sep 2023

@nika11103 no manzel to musi stihnut do 3 rokov dietata (alebo aspon ciastocne, nemusi byt doma pol roka, moze byt aj kratsie), kazdopadne ano ma narok na 28 tyzdnov klasickej materskej (alebo 26 ak cerpal tie dva tyzdne co sa teraz daju po narodeni) ale teda najneskor do troch rokov dietata, potom uz sa neda

cize ak chce vycerpat celu a splna podmienky, tak v 2.5 roku dieta najneskor treba nastupit

moonlight1210
10. sep 2023

Niekto jednoducho nie je typ animatora. Vymysliet detom hry raz za cas sa da. A moze to byt velka zabava.

Ale dookola kazdy den, znova a znova moze byt ubijajuce. Pritom kazde dieta si na isty cas oblubi nejake typy hier, ktore ho zrovna bavia najviac, tak sa dookola vymysla nieco nove s rovnakymi hrackami, aby sa aj ono nezacalo nudit a vymyslat. Clovek pride vycerpany z prace a je potrebne, aby bol dalej kreativny, no vo veci, ktora ho nezaujima a nebavi. To sa jednoducho znechuti.
A este ked je kazde dieta ine, a kym sa venujeme jednemu, druhe zacne byt nervozne, to da pocit, ze nic nevieme urobit poriadne, aby z toho bola rodicovska satisfakcia.
Pri vacsom vekovom odstupe je niekedy tazke sklbit deti dokopy do jednej hry. Lebo trebars trojrocne ma schopnosti pohybove i rozumove na inej urovni ako sestrocny surodenec. Takze vyber spolocnych hier nie je zrovna siroky.

Su mamy, co nemaju problem, stale nieco vymyslia, bavi ich to.
A su mamy, ktore z duse neznasaju vymyslat hry a prezliekat panenky a behat s autickami po cestickach a vzdy k tomu vymysliet nieco nove, novy pribeh, novy dej. Alebo dookola hrat tu istu prave oblubenu hru.

A takto to ma vela rodicov, hoci inak deti miluju a dali by im vsetko. Len toto ich po case ubija. Necitila by som sa preto ako zly rodic.

eeffka
10. sep 2023

Si uplne normalna, ani mna nebavilo "sa hrat" , tak som chodila kym sa dalo po praci na detske ihrisko, alebo ak sme boli v byte sme sa hrali na wellnes salon 🤣🤣🤣 ked som bola fakt hotova, jedna ma cesala, druha mi lakovala nechty ,
Alebo sme hrali take co som davala, stavat lego, hrali sme blchy, tiez nie som z tych co vedia robit animatorku. Teraz maju 18 a 11 a zaujima ich plny hrniec a kamosky.

radanna11
10. sep 2023

Mne to ale nejak nevychádza,že sa tri hodiny hráte,keď o štvrtej prídeš domov a o siedmej idú spať medzitým predsa musia zjesť večeru,okúpať sa ,umyť,dať do pyzam,nachystat veci na ďalší deň,predpokladám,že aj musíte to jedlo nakúpiť ísť niekedy ty ho musíš pripraviť veď to zaberie polovicu z tých troch hodín,ostáva hodinka a pól a namiesto toho sa s nimi hraj pól hodinku ostatnú hodinku pri nich oddychuj

dominikamacakova
10. sep 2023

Veď nemusíš sa im každý deň intenzívne venovať tri hodiny. Mňa z tých detských hier ide doslova je*nuť 😂 Neviem sa s nimi hrať, nebaví ma to

0silvia0
10. sep 2023

Tu trojhodinovku skrat na hodinovku ked sa zahrate vsetci spolu, nie osobitne s jednym a osobitne s druhym dietatom. Zvysok casu nech si najdu zabavu same, aj to treba, ty sa popri tom s nimi len rozpravaj

ninusa221
10. sep 2023

Tak choj snimi von na ihrisko kde sa s nimi nebudeš hrať. Taký 6 ročný už úplne pohode môže ísť von aj sám… alebo keď ste doma tak sa nevyhrajú aj sami? Ty si zatiaľ upraceš kým sa budú hrať a večer máš čas pre seba..