Neviem byť dobrou mamou troch detí

10. jún 2022

Ahojte mamičky, píšem anonymne, lebo sa hanbím verejne poukazovať na seba, ako na zlú mamu a taktiež nechcem, aby to raz vyhrabali moje deti 🙂. Mám 2 deti a jedno na ceste. Staršie bolo veľmi náročné a rýchlo mi rozbilo ružové okuliare o materstve. Do ďalšieho som sa preto veľmi nehrabala, ale nakoniec sme s manželom zvážili, že by súrodenec prospel nášmu trochu sebestrednému dieťaťu a podarilo sa. Majú teda 7 a 2 roky. Cez prázdniny som mala nastúpiť do práce, ale život si ide inou cestou a mňa čaká namiesto práce ďalší pôrod. Tretie dieťatko sme neplánovali a otehotnela som napriek antikoncepcii, ktorú používame 13 rokov. Šokovalo ma to, ale prijala som...Teraz ale cítim zúfalstvo a bezmocnosť. Už mám dosť celej materskej a predomnou je ďalšia. Prostredné mi nevzali od septembra do MŠ, takže budem mať doma novorodenca a takmer 3 ročné dieťa. Ako to zvládnem, keď nie som ten typ, čo to dáva s radosťou, naplnením a ľavou zadnou. Trápi ma to kvôli deťom, že materstvo neviem žiť v radosti a ľahkosti. Ako si mám pomôcť s prijatím tejto situácie. Stále mám len pocit, že už nemám energiu a entuziazmus a že idem ešte do horšieho. Ako sa mám vyrovnať s tým, že budem mama veľkej rodiny, keď nie som prototyp tej správnej mamy. Svoje deti však ľúbim, ale zaslúžia si viac. Ďakujem za vypočutie.

salamistka
10. jún 2022

myslím, že keď ti bolo zhora nadelené mať 3 deti, tak to tak malo byť, znamená to, že si dobrá mama a určite sa popasuješ s celou situáciou najlepšie ako vieš...držím palce

bubinko1506
10. jún 2022

Ahoj, urcite to zvladnes a si dobra mama. Mat viac deti je narocne a aj ked chces pre svoje deti to najlepsie, tak obcas pridu vycitky, ze nie si dobra mama.
S najmensim nemusis byt doma 3 roky, mozes ho dat do jasli a ist do prace aspon na kratsi uvazok, prides na ine myslienky. Apropo, tiez nie som extra matersky typ - povodne som nechcela ziadne deti, muz ma ukecal na jedno - napokon mame dvojicky. Doma som bola 1,5 roka, pptom som sa vratila do prace a deti boli v jasliach. Momentalne maju 5,5 roka - mat dvojicky je super, aj ked vzdy sa tesim do prace, ze tam pridem na ine myslienky. Muz uvazuje nad tretim babom, na jednej strane uz dalsie nechcem, na druhej strane by som mozno este jedno uvitala.

jolikaa
10. jún 2022

Viem o com hovoris s tym rozdielom,ze mna taketo myslienky obchadzali po zisteni,ze som druhykrat tehotna a moje prvorodene, tiez sebastredne a tvrdohlave dieta mi bralo vsetku energiu do zivota. Uprimne, neuzila som si tehotenstvo a materstvo je velmi narocne...radu nemam, ja hladam chybu v sebe, mrzi ma,ze si neviem uzivat a cakam kym trosku odrastu a konecne budem mat cas aj ja sama na seba

autor
10. jún 2022

@bubinko1506 ja som začala pracovať po prvom v jeho 1,5 roku a po druhom tiež na part time, ale hneď som otehotnela ☹️.

lylyjana
10. jún 2022

skus si najst pocas dna cas na vypnutie, hoci len nejake podcasty pri kocikovani popocuvat, alebo pri chystani vecere, aby si sa aspon trocha odputala a vypla, fakt, hoci aj na 5 minut. Ked si pocas dna nakradnes par minut pre seba, nebude to take sialene. Len tak trochu 😉 Dohodni sa s manzelom, ze ked sa kupes, nech ti tam deti nelezu, ze raz za tyzden sa pojdes sama prejst, alebo len sadnes niekam na lavicku na pol hodku. Drzim palce!

autor
10. jún 2022

@bubinko1506 len som teraz v šoku, že mi prostredné nevzali do ms a bojím sa, že pri najmladšom bude ešte ťažšie splašiť nejaké predškolské zariadenie. Na druhej strane chcem dopriať každému svojmu dieťaťu môj čas aspoň do 1,5 -2 rokov. Na druhej strane už mám dosť. Taktiež sa obávam, že keď budem mať doma dvoch, nebudem sa vedieť patrične venovať obom.

tosomja
10. jún 2022

Keď si sa po potvrdení tehotenstva (neželaného) rozhodla dieťatko nechať, tak už to z teba robí dobrú mamku. Dáš to. Ja mám 12r , 2r a ročnú a je to niekedy o držku ale je viac pekných dní ako tých ktoré by som najradšej deti utrela do záclony 🤣🤣 vlastne muž 🤭😃

autor
10. jún 2022

@jolikaa tak pocity máme podobné teda. Ja som si plne vedomá, že problém je vo mne. Len nejak to nedokážem zmeniť.

martinkaxp
10. jún 2022

Velmi podobne zmyslanie ako ty, som mala aj ja. Pomohlo mi, ked som v sebe zacala zivit pozitivne zmyslanie. Zacni zmyslat, ze si tuto matersku uzijes a ze to bude najkrajsia materska ever. Kazde rano, ked sa zobudis, si povedz, ze to bude krasny den. Nastav si takto hlavu a zmeni sa ti kompletne zivot. To ti hovori majster v negativnom zmyslani. Aj ja sa to len ucim, ale ide to. 🙂 skus to 🌺

tosomja
10. jún 2022

@lylyjana presne to máme zaužívané. Ja som sama na deti, môj priateľ chodí na kamióne tri týždne preč, týždeň doma. Ale hneď ako príde, ja idem sama po obchodoch, lebo akurát na mňa prichádza taká únava zo všetkého, tak to na mňa doľahne, že by som aj týždeň prespala. Stačí hodinka na reset a už zase žijem 😊

autor
10. jún 2022

Kočky ja čumím jak puk na vaše láskavé komentáre a som veľmi prekvapená a vďačná ❤️. Čakala som hejty. Fakt potrebujem pozitívnejšie myslieť.

anyka2110
10. jún 2022

Sama som mama troch deti (4,5; 3 a 9m) a viem o com hovoris...myslim si len ze si vycerpana z neustaleho kolotoca v domacnosti,pricom, ako stale, za nami nic nie je vidiet...nyslim ze len potrebuje niekam vypadnut s kamoskami na pohar vinka, kino a pod. ;) Hlavu hore, pozri sa na svoje deti a tes sa,ze ste zdravi 🙂

janushka_t
10. jún 2022

Vieš čo mne tie premotivované ženy, čo sa tvária že byť na materskej je najlepšie na svete idú na nervy. Tvoje deti poznajú iba teba ako mamu, takže si pre nich najlepšia. Nepotrebujú nič len matku čo ich lúbi. Keď si to uvedomíš, tak to dáš.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pimpa12
10. jún 2022

Samozrejme že si dobrá mama. Materstvo je tá najťažšia praca na svete a navyše neplatena🙂 mám síce len dve deti ale niekedy doslova padám na hubu večer. A netreba hneď vešať hlavu ak máš možnosť môže ísť prostredne dieťa do súkromnej škôlky a teda ak máš fin. moznosti na to. Ale myslím si že nakoniec nad tým ani nebudeš uvažovať, budú to parťáci, navzájom sa aj zabavia a nebudú vyžadovať toľko interakcie od teba. A ak aj občas budú ťažké chvíle vedz že v tom nie si sama. Je jasné že ti na tvojich deťoch záleží a že chces pre nich dobre. Oni si ťa vybrali ako svoju mamu a vedeli prečo🙂

joesvk
10. jún 2022

Si úplne normálna mama. A mala si asi ružové okuliare nielen o materstve ale aj o sebe. Nebuď na seba už taká náročná, bude ti potom oveľa ľahšie žiť.
A ešte by som nevzdávala tú škôlku pre stredné dieťa . Skús v septembri ešte obehať blízke škôlky. Do 15. septembra ešte môžeš vyskúšať. Lebo také dieťa sa už pomaly začne doma nudiť a ty budeš dosť unavená z bábätka a odpadlo by ti okrem vymýšľania programu aj varenie pre to stredné dieťatko.

autor
10. jún 2022

@joesvk no ten škôlkársky neúspech má veľmi zamrzel. Lebo to moje prostredné je veľmi komunikatívne, živé a spoločenské dieťa a ja som mu natlačila už pred pol rokom do hlávky, že pôjde po prázdninách do škôlky a tak to všade s nadšením vykladá a teší sa 😭. Určite v septembri ešte skúsim riešiť, ale som skeptická. Veľmi ma mrzí, že namiesto kolektívu bude musieť čakať, kedy x-tý krát dokojim atď...

nitka1157
10. jún 2022

@mamula20 prosim ta ake si mala porody 😊

cecilia29
10. jún 2022

Raz som čítala príbeh jednej mamičky, mala to podobné. Išla s materskej do materskej. Myslim že druhé bolo už neplánovane. Bola frustrovaná. Potom otehotnela s tretím, a že potom, po pôrode sa to veľmi obratilo. Že nejako to dokázala v sebe zmenit, inak sa nastaviť a inak prežívať to materstvo a úplne si ho užívať . Prajem aby to bolo aj u teba takto

nitka1157
10. jún 2022

Plne ta chapem ake mas pocity.ja mam doma 5r 2r a za chvilu rodim.tiez neplanovane ale na potrat by som nedokazala ist aj ked bola o tom rec.. obavam sa ako to dam.predsa 2r dieta ta viac.potrebuje...ale ked som to zatial zvladla doteraz a to mam rizikove ze len lez s nohami hore v kuse po doktoroch.plus ich choroby...tak si vravim niako bolo niako bude

mandzula
10. jún 2022

Určite si dobrou mamou, ver tomu, že tie, čo sú reálne naprd, sa tým nezaoberajú. 🙂

joesvk
10. jún 2022

Presne tak... Určite rieš ešte tú škôlku.. Aj tak bude veľa doma, lebo na začiatku, kým sa zlepší imunita, tak sú skoro všetky deti choré. Ale aspoň niektoré dni tam bude.

autor
10. jún 2022

Pre mňa je hlavne ten prvý rok dieťaťa taký ťažko prežiteľný. Pri prvom som mala nedostatok mlieka, tak som dokrmovala po cievke. Pri druhom som sa dušovala, že ak sa zopakuje problém, dám fľašu. Problém sa zopakoval a ja som opäť cievkovala ...Teraz to už proste viem, že to bude to isté. Veľmi vyčerpávajúce plus k tomu dvojročiak plus poobede školák...Obe moje deti boli tie nepoložiteľné, čo ich trebalo stále nosiť a riešiť a hrnce, prádlo, kočík, piesok, úlohy, nekonečné otázky...😃 Budem ja žiť ešte vôbec niekedy aj normálne ??🙂

mandzula
10. jún 2022

@autor Ja mám síce len jedno, ale pre mňa to bolo po pôrode ako bejzbalkou po hlave a myslela som si, že môj život skončil. Netvrdím, že to trvalo krátko, no časom sa to ukockalo. Ja úprimne obdivujem mamy viacerých detí, ja by som to proste nedala. 🙂

autor
10. jún 2022

@mandzula ja som to mala presne tak isto po prvom. Lenže z jedného sú 3 a pocit, že to nedám zostal.

salamistka
10. jún 2022

uvidíš, tretie dieťatko bude ako za odmenu 🙂

mandzula
10. jún 2022

@autor Dáš, máš to už nacvičené.🙂

salamistka
10. jún 2022

@mandzula ani nehovor, ja som sa prvé mesiace nevedela spamätať a stále som nechápala, ako to dám, že teraz do konca života budem sa musieť starať o niekoho, nemala som šajnu ako....po čase som sa v tom našla, chcela som druhé dieťa, aj keď som mala obavy ako to dám a že či sa budem vedieť plnohodnotne starať o dve deti...no a môj muž tú dilemu vyriešil, povedal, že bude jedno a bolo vymaľované

mandzula
10. jún 2022

@salamistka ja som nikdy nechcela druhé, proste na to nemám mentálnu výbavu, materstvo je pre mňa najťažšia šichta v živote, dávam to síce so cťou, no s odretými ušami. 😀

autor
10. jún 2022

@salamistka ja už by som potrebovala také čo sa rýchlo napapá a spí aj mimo môjho tela, ale po našich dvoch predchádzajúcich nás podozrievam, že také nie sme schopní vyrobiť 😃. Ale bodaj by si mala pravdu.