Neviem, či chcem druhé dieťa

24. okt 2023

Už dlhšie sa pohrávam s myšlienkou zostať pri jednom dieťati. Okolie už začína mať dve deti a vidím ako sú zničení a vyčerpaní. Sú tu nejaký jedináčikovia? Chýba vám súrodenec? Myslíte si, že so súrodencom, by ste mali lepšie detstvo? A tí, čo máte jedno dieťa? Neľutujete, že je len jedno? V hlave som vždy mala, že treba minimálne dve, aby sa zahrali atď.(pritom mám súrodencov a skôr sme si robili viac zle ako sme sa hrali keď sme boli malí a keď sme boli starší, tak sme mali každý svojich kamošov a až teraz v dospelosti sa stretávame, ale nemyslím si, že náš vzťah je väčší ako s kamarátmi).. proste čím som staršia, tým viac rozmýšľam, že veď bude mať kamarátov a aspoň sa mu budeme mocť viacek venovať...

sirka9
24. okt 2023

Ja som jedináčik, nikdy mi súrodenec nechýbal. Mala som kopec kamarátov. Teraz mam aj ja jedno dieťa, ďalšie nebude. A to nemám ani náročné dieťa, aj tehotenstvo aj pôrod boli super, nemám žiadnu traumu. Necítim potrebu mat dve. A okolie je pre mňa nepodstatne co si myslia

natalia_r
24. okt 2023

Ja osobne mam najkrajsie spomienky na milion zazitkov s mojou sestrou, dodnes mame krasny vztah, navstevuju sa nase rodiny, moje deti maju bratrancov na hranie. Ano, 2 deti su narocne, ale pre mna je surodenec to najkrajsie co moze rodic dat dietatu. Moj nazor

tiezjedna
24. okt 2023

Ja som za svojich bratov rada, ani nie tak preto, že by sme mali nejaký extra vzťah ako deti. To ani nebolo možné, pretože je medzi nami dosť veľký vekový rozdiel. Ale preto, že naše deti sú si neskutočne blízke. Je až neuveriteľné ako až ďalšia generácia ešte viac stmelila rodinu❤

ivka67
24. okt 2023

Presne toto mám aj ja. Pohrávam sa s myšlienkou…. Ja som jedináčik, vyrastala som len s mamou a teda babka, dedo mamin brat… mne osobne súrodenec nikdy nechýbal, skôr otec …. Ale máme teraz trojročnú dcéru, ktorá má veľmi rada deti a malé bábätka, my žijeme mimo Sk takze od svojho roka a pól chodí ku opatrovateľke, my pracujeme. Zbožňuje deti, má rada spoločnosť. Keď sme doma všetci tak sa to popravde nedá s ňou vždy vydržať:D najlepšia je proste medzi ľudmi a deťmi. O mladšie deti sa dokonca pomáha starať u opatrovateľky čo mi vravela. Veľa žien, starších mi hovorí, že súrodenec je to najlepšie čo môžeš svojmu dieťaťu dať. Ale podľa mňa to musíš cítiť aj ty. Načo dve deti, keď mama bude úplne KO bez energie. Ťažko radiť v tomto… ja si tiež myslím, že to musí byť úžasne keď sú súrodenci a sledovať ich ako spolu vyrastajú. Najlepšie sú dvojicky. Síce dvakrát toľko starostí, ale všetko si to “odkrúti” žena naraz:D Ja na jednej strane aj chcem , ale na druhej strane som nikdy nebola úplne ten typ zeny, ktorá chce mat deti , veľkú rodinu …. Takže ja asi skôr nie ako áno. Možno keby žijeme pri rodine je to iné, ale takto to moc nieje reálne. Ešte v krajine kde je materská “až” 3 max. 4 mesiace …

medda_beda
24. okt 2023

Ja som toto nikdy nepochopila.Chcem dve deti lebo okolie už má, lebo sa to patrí, lebo sa to očakáva.Ja som rovno povedala, že 2 deti mať nebudeme.My najlepšie vieme čo zvládneme po všetkých stránkach a myslím si, že všetci budú radi ak sa dočkajú vôbec jedného.

Mám súrodencov, 7 rokov som žila ako jedináčik a bolo mi dobre tak či onak.Súrodenca som chcela rovesníka a kedže som vedela, že je to nemožné tak mi nechýbal.
So sestrou pomaly nachádzame k sebe cestu kedže sme rozdielne, bratovi som skôr ako taká teta sestra :D.
Keby mi rodičia povedali, že takéto vekové rozdiely boli darčekom pre mňa tak to skôr bol darček pre nich.Každý sme si vyrastali vo vlastnom svete a ani naše deti sa nevyhrajú kedže nikto z nás deti nemá.

rebrambora
24. okt 2023

Mam surodencov troch a radsej by som bola jedinacik. Vztah nebol dobry ani v detstve a ani teraz sa to nezmenilo.

kris_tin257
24. okt 2023

Ono to veľmi závisí na povahe dieťaťa, ja som jedináčik a vždy som chcela súrodencov od mala som si na Vianoce priala súrodenca pod stromček. Môj manžel je tiež jedináčik a ten nikdy súrodenca nechcel. Keď sa nám narodil prvý syn veľmi chcel súrodenca teraz máme druhu dcéru, má 8 mesiacov a syn sa k nej úžasné správa stará sa o ňu a stále hovorí že chce ešte jedného súrodenca 😀 to už ale my máme stopku 😀 čiže na to nie je jednoznačná odpoveď závisí od konkrétnej osoby 😊

ivka67
24. okt 2023

A inak napríklad ja som jedináčik a priateľ má ešte dvoch bratov , on ke najstarší a nevlastnú sestru. Takže sa to tak vyrovnáva. Oni majú vzťahy fajn. Teda priateľ si všetkými, on je skôr ten čo ich dokáže usmerniť a ide príkladom. Inak mladší medzi sebou nemajú moc dobré vzťahy …

barbora0308
24. okt 2023

Ono velakrat je to v ludoch uz aj tak podvedome zakodovabe, ze: "dve deti...to je take idealne, ved bude mat surodenca, ved sa zahraju, ved sa bude mat na koho spolahnut a pod." Treba sa od tohto odosobnit a mat druhe dieta iba v tedy, ked to tak naozaj chces. Ja druhe dieta nechcem, som spokojna s jednym a vobec necitim ziadnu tuzbu mat druhe. Bala som sa, ze budem chciet druhe dieta tak velmi, ze budem ochotna prelezat jedno dalsie rizikove tehotenstvo, ale my sme si aj s manzelom povedali, ze absolutne ziadnu potrebu mat dalsie dieta necitime a argumenty vyssie su iba stereotipy, ktore mame uz rokmi nejako zakodovane v mysli 😁.

maranta_leuconeura
24. okt 2023

Mam surodenca ale je medzi nami velky rozdiel, takze je to skor ako cudzi clovek alebo ktokolvek iny z rodiny, stryko a pod. Kedze vzdy bol ten rozdiel, nemali sme spolocne zaujmy, ked sa mu narodili deti ja som mala 15-20 rokov, takze ma to nezaujimalo, teraz ma deti uz pomerne velke a ja este ziadne, takze zase nie je nic, co by nas spajalo 🤷
Naopak moj muz ma surodenca iba o rok mladsieho a tiez si k sebe cestu nenasli, hoci rodicia ich k tomu viedli, ale mohli sa aj na hlavu postavit, proste neboli patraci ako deti a nie su ani teraz. A vobec to nie je o tom ze by bola medzi nimi nevrazivost, len uplne rozdielne povahy a zaujmy.
Takze uprimne sa priznam, pribehy o tom ako su deti partaci a super si rozumeju a maju surodenca do zivota alebo si volaju kazdy den nam s muzom pripadaju ako scifi 😀

ivik4
24. okt 2023

Ja sa budem opakovat
Som jedinacik a MNE osobne surodenec nikdy nechybal kedze som mala vzdy kamaratov . Moj syn ma 8, je rovnako jedinacik ( aj nim ostane) a sam mi niekolko x povedal zeby surodenca ani nechcel . Pritom som pred nim nikdy nerozoberala ze dalsie dieta mat nebudeme,naco.
Ta tvoja myslienka ze TREBA mat dve , mi je smiesna,prepac.
Nic netreba, len zijeme a umrieme.
Ani to jedno by Ti netrebalo keby si nemala byt uprimne stastna.

euka210
24. okt 2023

Ja mam starsich bratov, som rada, ze ich mam...teraz kvoli dialke slabsie vztahy, ale v dospievani a detstve dobre.
A s manzelom som dostala aj super svagrinu, ktora je mi ako sestra.
My mame 3 chlapcov, uz ked mal prvy rok, tak sme premyslali nad druhym. Ano, 2 je diametralny rozdiel oproti 1, ale nikdy sme nelutovali. Rodina je pre nas zivot a zmysel zivota, nikto nepovedal, ze to bude pohodicka.

petko81
24. okt 2023

My sme 4
Z bratom sme do roka
Máme výborný vzťah
A terás čakáme 3babo.chcela som stále 2-3 deti.
Ak nechceš tak okolie si nevšímaj.kazdeho osobná vec

marhulka13
24. okt 2023

Ja mam dve deti a prijala by som ešte jedno... mňa nezaujíma ako to majú ostatní. Kazdy nech ma toľko deti, na koľko sa citi psychicky, fyzicky a finančne... amen

lindous
24. okt 2023

Ja som jedináčik a jasné, že keď som bola malá, tak som sa párkrát pýtala na bračeka alebo sestričku, ale vtedy som poriadne ani nevedela čo to znamená…vtedy som chcela aj slona 😂 …z takého dlhodobého hľadiska mi nie je ľúto, že som jedináčik, neviem aké je to mať súrodenca, takže mi nechýba

konikmodry111
24. okt 2023

Ja som jedinacik, manžel ma sestru a nič nechýbalo nikdy nikomu. Muž so svojho sestrou v kontakte nieje a nemali nikdy nejaký extra vzťah. My mame jedináčika a ďalšie dieťa už nechceme. My sme spokojný takto ❤️
Je to vás život, okolie ta nemusí zaujímať

kacena2022
24. okt 2023

Aj ja som jedináčik a odmalička mi chýbal súrodenec.Nemala som sa s kým zahrať,s kým si vymýšľať somariny,v puberte a v dospelosti na koho sa oprieť byť tu jeden pre druhého.Aj teraz mi chyba súrodenec lebo som len sama.Ano mala som kamarátky no to nebolo ono,proste súrodenec je súrodenec.Teraz mám rodinu a dve detičky.No ony tiež nemajú sesternice ani bratrancov,no dúfam že budú tu jeden pre druhého stále v dobrom aj v zlom.

autor
24. okt 2023

Ďakujem za všetky názory 🥰. Hlavne vám, čo ste jedináčikovia, že vám ten súrodenec nechýbal. Toto som presne potrebovala čítať, lebo hej, okolie hovorí niečo iné 😒 ale nechcem robiť to, čo chce okolie, ale to čo ja chcem.

zobaka
24. okt 2023

nechýbal mi surodenec, ak ti to pomoze 😀

sergejj
24. okt 2023

Sprav ako to citite a chcete. Mimochodom neriad sa vylozene nazorom jedinacikov ktorí tvrdsie ze im surodenec nechybal. Nemaju to odkial vediet. Ak nikdy nezazili mat brata alebo sestru tak logicky im nema ako chybat lebo ho nikdy nemali. To je ako povedat ze ti nechyba kvalitne cinske jedlo a pritom by si ho nikdy nejedla.

saxana000
24. okt 2023

Dlho som bola v presvedceni ze nam bude stacit jedno dieta ale.stale.som.mala.poodkladane veci po starsej.po problemoch s otehotnenimpri prvej som nebrala ziadnu antikoncepciu a nechali sme to uplne na prirodu.potom sa nam zadarilo druhe po 7 rokoch no odislo v 8tt. velmi mi to bolo luto.uplne som sa zatala vtedy ze teda bude definitivne len jedno vsetko odlozene som pekne zbalila a posunula dalej..preslo presne pol roka a ja som v 15 tyzdni starsia je prvacka tiez jej dlho nevadilo.ze je sama ale teraz sa na babetko velmintesi a bude z nej super velka.sestra aspon tych par.rokov co nam.ostava do puberty verim ze.aj potom v dospelosti si k sebe cestu najdu ked sa ten rozdiel.strati
ja naozaj vnutorne citim ze je teraz vsetko ako ma byt..
Mozno aj u Vas sa to este o rok dva tri zmeni. nemaj dalsie dieta pre.druhych ani pre to prve nie.je to.zaruka super.vztahu maj ho z vlastneho presvedcenia ze teraz jednoducho prisiel ten spravny cas..

kvetinka75
24. okt 2023

Kazdy ti napise svoje skusenosti a svoj pohlad. Na co ti to bude ked u vas bude mozno ina situacia? Niekto sa v detstve zahra a v dispelosti si nevedia prist na meno alebo opacne. Ty nevies aku budu mat povahu ako sa k sebe budu spravat. Bude to bud- alebo. A tonsa ukaze az vtedy ked to dieta budes mat. Ja som sa so sestrou obcas zabavila. S bratom ani nie. 10 rocny rozdiel. V dospelosti si kazdy zije svoj zivot a oni nemaju cas ani na rodicov. Nie ze by ho nemali ale nejavia zaujem. Muz mal s bratom velmi dobry vztah ale ten sa tiez zmenil. Keby mu muz nezavolal ani sa neozve. Ale to je tak vsetko. Nemaju zaujem o ziadny spoloc e straveny cas s rodinou. Ziju sami pre seba. Takze tak. Ja mam 1 dieta. Dcere surodenec ani nechybal preroze sme stale mali nejake aktivity a deti vsade bolo plno. Ona ma rada taky svoj klud. Je skor introvert. Tiez vidi ake maju kamaratky surodenecke vztahy tak iekedy povie ze je rada ze je sama ze ma svoj klud. Ked chce spolocnost ide s kamaratkami alebo spriaatelom a ked chce klud je doma. Dost casu travime aj my dve spolu . Ak chce niekam ist a kamaratky nemozu idem ja. A spravime si babsky den

radacak
24. okt 2023

Ja som s 5 súrodencov, manžel dokonca zo 7 ..🤗
Naša dcéra je ,, zatiaľ,, jedináčik ale už nie dlho.. čakáme bábätko.Bude mať skoro 14 keď sa drobec narodí a tiež nechcela súrodenca...a vieš čo? teraz sa veľmi teší a už plánuje čo bude zo súrodencom robiť,čo vaetkoyho naučí aj napriek veľkému rozdielu...no ja som vedela vždy že chcem minimálne 2 detičky no trvalo dlhšie kým aj manžel privolil..chcel aj on ale proste musel prísť ten správny čas ❤️❤️❤️ všetci traja sa na bábätko veeeeeeeelmi tešíme 🙏🙏🙏♥️🙏

sergejj
24. okt 2023

@radacak drzime palce. Az ste spokojna rodinka. 🙂😊

radacak
24. okt 2023

@sergejj ďakujeme ❤️

rorino
24. okt 2023

Ja som chcela tri,rokmi sa to zmenilo a dohodli sme sa,že chceme jedno.Jedno aj máme a som spokojná a šťastná😉

sapetka
24. okt 2023

Ja mam dve. Prvy syn a teraz dievcatko🥰neviem si predstavit zeby sme nesli do toho a nemali ju. Uz sme komplet a som stastna aj ked je to miestami vycerpavajuce ale uz to bude len a len lepsie

kvadrinkaaa
24. okt 2023

My sme piati a z toho tri sestry a je uzasne vedieť, ze ich mam. Hlavne sestry, píšeme si každý den, stretávame sa. Neviem si predstaviť, ze ich nemam, su mi viac ako kamarátky. Je to moja krv, moja rodina ♥️ Ja cakam druhé, uz mame chlapca a cakame dievčatko. Ale uz končíme. Aspon dvaja nech su ☺️

konikmodry111
24. okt 2023

Okolie nech si robí čo chce ale tebe nemajú čo kecat do života 🙈 toto je inak taký trend na Sk riešiť životy druhých 🙈 žijeme dlhé roky v zahraničí ale nikdy sa ma nikto nespýtal či bude druhé a bla bla 🤦🏼‍♀️ zato keď sme prišli na Sk, bolo vždy a súrodenec ešte nikde? No nikde a ani nebude 😅

ivka67
24. okt 2023

@konikmodry111 presne toto aj u nás , tiež žijeme mimo sk. Sem tam má napadne , ale reálne to skôr tu nieje reálne :D a nám trom je fajn takto. Ale keď prídeme na sk a počúvam že to nemyslíš vazne že nebude druhé, alebo že však ty na to prídeš keď bude neskoro alebo svokra sem tam rypne že mala naša by chcela určite súrodenca lebo má veľmi rada deti tak mám aj výčitky. Ale ja viem proste že niesom taka tá typická mama čo chce veľa deti rodinu. Ja som nikdy nechcela deti a nehrala sa s bábikami a podobne :D mám rada svoj kľud a aj čas na seba. S jedným dieťaťom je to niekedy o drzku neviem si predstabit dve. Ale keď sme proste doma tak to na mna dolahne že či ozaj nebudem ľutovať … a často počúvam že jedno je pre strach …. To je najväčšia blbosť podľa mna