Peniaze navyše od manžela počas rodičovskej. Ako to robíte?

bellaregaca
26. apr 2015

Caute kocky, mam problem, muz mi nechce davat peniaze. Ja z rodicovskej dovolenky miniem peniaze na maleho oblecenie, poplatim si seky a nic mi neostane. Muz sa tvari, ze mi to ma stacit, a mne je trapne stale zobrat o nejake drobne. Chcem len vediet ako je to u vas, a ako ste sa dohodli s vasimi manzelmi, partnermi vy🙂 Dakujem za odpovede, velmi mi to pomoze🙂

lentilka135
26. apr 2015

Jeden účet, 2 karty. Každý si vyberie, zaplatí kedy potrebuje. Ak niečo väčšie treba, chceme, spolu to preberieme a dohodneme sa. Nechápem tieto oddelené financie. Máme spoločnú domácnosť, spoločné výdavky, spoločný účet.

effie81
26. apr 2015

@malabiba ved ja viem,ze oddelene financie nie su ojedinele.Ja to len nechapem.Nikdy ma ani len nenapadlo,ze pytam peniaze od manzela,lebo beriem so spolocnych penazi.

mariannan
26. apr 2015

@bellaregaca ja som sa dohodla za 10minut na sude 🙂 ma to cierne na bielom a musiiiii 😀 😀

07022007
26. apr 2015

skončila som školu, otehotnela a tak som bez práce a nikdy som si nemusela pýtať.... Vždy sa opýta či mám, či nepotrebujem a hneď ako jemu prídu peniaze mi pošle na účet a ja si hospodárim.... dakedy sa stane že mi nestačí a ochotne mi vždy dá..... vždy je doma poriadok, navarené,napečené,upratané a opraté .... on sa stará o mńa a ja o neho .... nikdy mi to nevyčítal a o veľkých veciach rozhodujeme spoločne.....

monciky
26. apr 2015

spolocny ucet od zaciatku manzelstva, dve platobne karty, ja mam na starosti vsetky poplatky, nakupy, proste vsetko, manzel ked potrebuje nieco vacsie kupit alebo na dom treba, tak sa opyta, ci na to mame, ci moze kupit.., ked je menej penazi, ze su sabe mesiace, tak niekedy mame medzi sebou strety, ale len preto, ze on je nervozny zo mna, ze ja som nervozna, ze nejsu prachy a musim siahnut na rezervu, parkrat mal tahy, ze si oddelime ucty, tak som mu povedala, ze ok, ale od toho dna si upratuje, perie, zehli, vari a zabezpecuje vsetko on, hned si to rozmyslel a je klud...., teraz som na rodicovskej, uz matersku som mala mizernu a je vsetko ok, nedovoli si povedat, ze ma zivi, to by vypustil z ust len raz a naposledy a on to dobre vie...., nezila by som v takom manzelstve, kde by sa chlap takto spraval....

liavan
26. apr 2015

Mne dáva manžel mesačne celú výplatu a ja s tým hospodárim. Zlatý, ani si z toho nič nepýta, v práci dostane 30€ v stravných lístkoch a to mu stačí 😀

evussica
26. apr 2015

@bellaregaca Ahoj, tak my máme každý svoj účet a tak nám to vyhovuje. Ale samozrejme, že peniaze na jednom aj druhom účte sú naše spoločné a vieme kto kde a načo míňa. Fungujem si so svojim účtom, platím si čo potrebujem či už pre seba, alebo pre malú, spravím aj nákup do domácnosti samozrejme. Ak ideme na nákup spoločne, platí vždy manžel. A vždy keď potrebujem peniaze, normálne mu poviem, že chcem si kúpiť ja alebo pre malú to a to a nie je problém, vždy mi dá a ak aj ja uvažujem či si niečo kúpiť, alebo nie tak ma podporí, veď keď sa Ti to páči kúp to🙂. Nemám pocit, že by som žobrala, alebo že ho nejako obťažujem, že si pýtam, veď sme manželia. Neuznávam vydeľovanie peňazí jednou alebo druhou stranou. Príde mi to dosť úbohé. Vôbec si neviem predstaviť, že môj manžel chodí do práce, zarába peniaze a ja mu to všetko zhrabnem a vyčlením 5 eur na týždeň ako tu bolo v niektorom príspevku spomenuté. Alebo že žena varí, perie a bla bla bla a muž má držať hubu a krok. S takýmto modelom sa ja teda vôbec nestotožňujem. Veď som sa vydávala za muža, ktorý mi je rovnoprávnym partnerom, je svojprávny a uvedomelý a teda sa vie rozhodovať. Dôverujem mu. A tam kde to tak nie je, tak je to podľa mňa na zamyslenie o vzťahu medzi partnermi. Samozrejme neuznávam ani to, ak je to opačne a muž drží kasu a žene vyčlení pár eur na existenciu.

bellaregaca
autor
26. apr 2015

@mircalla Stravu plati manzel

xevulax
26. apr 2015

Mame spolocny ucet a nikd b som nesuhlasila, aby ma muz vydeloval z peniazmi. To je co za vztah? Normalne som napalena ako niektori muzi mozu takyto byt! Hamba! Ste manzelia preto ste sa brali, te nie je ja a ty ale my. To iste plati aj o tom, ze nie je tvoje, moje ale nase.

monhla
26. apr 2015

My máme dva účty /kam nám chodila výplata ešte pred zoznámenín/, ale každý má prístup k obom. Takže ak niečo potrebujem zaplatiť online, tak vkľude aj z jeho učtu.

Jediné peniaze čo mi manžel "dáva" sú hotovosť, lebo v dedine nie je bankomat. No sú to peniaze na bežné nákupy v jednote /veľké mesačné nákupy robíme spolu/ A jediné čo ho zaujíma - je to či ich mám dosť, aby mi nechýbali. Dokonca často ani neviem, že mi niečo do peňaženky vloží a všimnem si to až pri platení 🙂

Všetky väčšie nákupy konzultujeme spolu a dokonca ak si občas doprajeme niečo pre seba, tak sa toho druhého spýtame. No nie o dovolenia, ale aby sme mali prehľad o financiách obaja

eri28
26. apr 2015

@bellaregaca mi nemame vela penazi nepracujeme obidvaja sme chory ale peniazky ma muz lebo vie nakupit aj navarit aj kupi on to co mam rada aj ja.Ja by som z mala nevedela hospodarit tak ako on a pre seba peniazky nepotrebujem cize ani nepytam a ked nahodou nieco chcem da mi ked sa dohodneme ze to treba.

zonjushe
26. apr 2015

My nemáme spolocny účet - nemusí vedieť koľko minam na handry 😀 , ale v živote mi neodmietol dať peniaze..

iza29
26. apr 2015

Spoločný účet, 2 karty a obaja máme prehľad. Sú to naše peniaze, žiadne delenie

alby2014
26. apr 2015

Pred svadbou sme mali kazdy vlastny ucet, hypoteku a byt. Stretli sme sa a ked sme sa rozhodli spojit nase zivoty, spojili sme aj ucty, teda chceli.. problem nastal s mojim uctom,ktory sa vlastne neda zrusit, lebo su na neho viazane nejake vyhody ohladne poplatkou hypoteky, takze to mame tak, ze na moj ucet pride vyplata + peniaze od podnajomnikov za moj byt. Ztiahne sa komplet hypoteka a najom za moj byt a zvysok nasledne prevediem na manzelov ucet. K manzelovmu uctu mam kartu a on tiez. Vsetko ohladne bytu, kde byvame a vlastne akykolvek nas vydavok ( od jedla, cez dovolenku az po moje handricky) ide z NASHO uctu a poplatky a vseobecene kasu ma na starosti manzel ( ja vidim vypis etc), ale manzel zaraba viac, takma vacsiu zodpovednost.
Neexistuje nic take ako moje a tvoje peniaze, su to nase peniaze..... 🙂 a takto mienim postupovat aj ked mi bude chodit rodicak, ci materska. Manzel mi v zivote nevycital ani jeden vydavok, este sa mu zda, ze minam malo, ale ja som proste typ, ze mam rada vypredaje a ak investovat, tak do cestovania.
Neviem si predstavit, co to musi byt za chlapa, co vydeluje zene peniaze a to tak,ze ledva vyzije. To je fakt idiot, alebo nechapak, alebo ju nemiluje dost.

12katka21
26. apr 2015

@alby2014 Uplne s tebou suhlasim. U nas je to tiez tak. Mame jeden ucet na ktory chodi manzelova vyplata aj ta moja almuzna od statu a peniaze pouzivame obaja rovnako. Ked je to vacsi vydavok tak sa o nom informujeme ale vacsinou je to len formalita. Teraz sice bojujem s tym ze si chce manzel kupit X-box 🙂 ale ...dostal v praci odmeny tak asi musim ustupit 🙂🙂🙂
A taktiez mam rada vypredaje, hlavne oblecenia pre malu. Pre seba uz ani neviem kedy som si nieco kupila. Nejako to teraz nepotrebujem.
Kazodpadne drzim palce zakladateľke tejto témy aby to vydrzala. A ak nebude mat dost penazi nech mu proste nenavari. Ved nema za co urobit nakup.

jeennyv
26. apr 2015

@bellaregaca opytaj sa manzela ci pozna pojem ekonomickeho tyrania...lebo okrem psychickeho a fyzickeho existuje aj take...manzel ti vedome zabranuje poskytovat finanacne resp pristup k nim, pre pre zivot...nastuduj si tuto problematiku a uved do obrazu aj svojho manzela...ak uz ani vtedy neprehodnoti svoje spravanie tak zbohom...lebo toto je kriz na cely zivot...dieta je teraz male, ale ma svoje financne naroky, no pride skolka skola atd a naroky na osatenie, pomocky sa budu stupnovat....ty sama vsetko neutiahnes, co povie tvoj manzel potom....

tjaden
27. apr 2015

@bellaregaca ahoj môj muž veľmi chcel aby som si dala posielať rodičovský na jeho účet,aby sme zbytočne neplatili za dva, ešte dobre že som to neurobila, nič mi nedáva dokonca ešte pýta, stále sa o tom bavíme a stále bezvýsledne, on si myslí, že mám viac než tvrdím a pri tom dobre vie koľko dostávam ale čo je mu je to šumafuk, čím skôr budem musieť ísť do práce s jeho pomocou už nerátam, ja to nechápem veľa rodín čo poznám má spoločný účet ale dávajú deťom rovnako, manželke vyložia výplatu na stôl a daktorí sú debilní...neviem podľa mňa im dávajú rozumy nejakí sprostí kamaráti

alaguema
27. apr 2015

@bellaregaca najprv mi manžel posielal peniaze na účet každý mesiac, na sume sme sa dohodli, bol veľkorysý 🙂 Potom sme založili spoločný účet, ktorý používama obaja bez obmedzenia, samozrejme s rozumom. Myslím, že vydeľovanie peňazí manželom ako aj "odovzdávanie celej výplaty" manželke je ponižujúce. To by manžel mohol pochopiť.

jlp
27. apr 2015

Riesi to jeden ucet a dve karty. My sice mame oddelene ucty, ale manzel zo svojej vyplaty plati domacnost - elektrinu atd., vseyky poistky a sporenia a ja zo svojho stravu (mam rd + 2x pridavky) ... Zaciatkom mesiaca mi este posle 200€ ak nevychadzam.

janickacrazy
27. apr 2015

My máme tiež každý svoj účet, manžel platí stravu, všetky poplatky ako elektrinu, benzín, poistky, ja platím z RD školku a synovi cestovné do školy a svoj telefón a ostatné mi zostane len tak, ked dačo potrebujem kúpiť alebo idem na kávu s kamoškou. Ked kupujeme dačo vačšie, tak platí vždy manžel. Nám to takto vyhovuje, každý má svoj model. Ale každopádne si to treba poriešiť tak, aby ani jeden sa necítil ukrátený.

natalym
27. apr 2015

Dodnes neviem ako sa dá normálne dohodnúť s manželom na dávaní peňazí. Nepoznám čo to je dostať peniaze. Ak mi chýbajú - moja chyba. Neviem hospodáriť. Že deti sú spoločné a potrebujú? No a? Že jesť chce aj on? No a? Môj problém. Musím si zarobiť. Bodka.

siska53
27. apr 2015

@natalym divne rozmyslanie..to ako mam zivit seba,chlapa, deti,platit vsetky ucty,kupovat oblecko.. A ons i svoju vyplatu prehajdaka bohviekde? Je ine, ked je niekto nezamestnany,alebo sa stane invalidom a pod.,tie invalidne nie su nejak vysoke,ale zas ked su raz dvaja partneri a nebodaj manzelia,tak peniaze maju ist do spolocnej kasy,alebo sa maju dohodnut kto,co poplati. A teda vydavky na stravu,ci kozmetiku su dost vysoke..

natalym
27. apr 2015

@siska53 Na to by odpovedal: Treba sa naučiť vedieť výjsť aj z mála. Nehovorím, že nie, ale môj muž si vždy nájde niekoho kto mu rád prispeje.

luciacv
7. máj 2015

Rob nákupný zoznam (potraviny, drogéria, a p.) a pošli ho nakupovať. Alebo nech Ti ide pomôcť.

meggie83
14. máj 2015

My mame ucty stale 2,kvoli hypoteke a pozicke od zamedtnavatela..mne chodi rodicovsky,jemu vyplata..on plati hypo,auto,poistku,ja zase moju poistku,pozicku malu,setrim pripavky na syna,plus telefon
ked mm pride vyplata,vyberieme 200e na potraviny,to nam bohate staci,ja mam jeho kartu,ak treba nievo navyse,stale mam nieco este r rodicovskeho,oblecenie pre vsetkych plati mm,a vzdy sa spyta,ci nie je este nievo treba..a na konci mesiaca este aj nejakych 50 e usetrime spolu..a to zaraba normalne,ziaden luxus..a ten ani nieje treba..odcrodicov sme sa naucili setrit,nie sme v nicom narocni,ziadne restiky,dovolenky..ale mame vsetko co nam je treba..hlavne zdravie a rodinu

nikitta313
26. máj 2015

Ja by som chcela prispiet tiez, ako to tu citam tak nemam slov na nase delenie. Pritom doteraz som si myslela, že to je tak a je to normalne a aj ine manzelstva to tak maju....my sme s mm spolu 10 rokov chodili. Pocas toho mi ani raz nezaplatil dovolenku nikde, ci pri mori kde sme boli uz par krat alebo tu na Slovensku Tatry, Piestany...hocikde...NIKDY ked som bola este studentka ked sme boli v zaciatkoch tak som mu to musela vratit, aj ked som nemala a nerobila ale postupne po 50€ alebo ako som mala. Dovod bol, ze aj on zarobil malo ale mal plat. Ako cas isiel tak som to brala normale, ze je to tak a hotovo. Sme manzelia 4 roky a co sa týkalo svadby on si platil svoju cast a moju cast museli zaplatit moji rodicia, lebo ako mlada som nemala na vecsiu svadbu a okolnosti okolo. Po svadbe sme mali samozrejme aj nieco vytancovane a dary boli vacsinou peniaze. Z jeho strany bola financna suma vyssia a s mojej nizsia a uz tam som pocuvala no nebolo to nic hrozne skor ukazoval na to ze on dostal viac a ja menej preco to je spolocne? NO NEVERILI BY STE CO-ISTO SA CHYTATE ZA HLAVU!!! A JA UZ TIEZ!!! ako sme si zili narodilo sa nam mimi. Vzdy platil byt, inernet, jeho telefon, jeho seky ako poistka, auto...on, ja som ked som u neho byvala platila stravu. A svoje veci. Nikdy sa ma neopýtal ci mam alebo potrebujem alebo chcem na nieco, ked sme isli na nakupi a nieco som chcela bolo to drahsie tak mi doplatil ale musela som mu to s nasledujucej vyplaty vratit. Od kedy sme manzelmi a mame dieta, v podstate sa nic nezmenilo len sa zhorsilo. Ohladom dietata platime vsetko na polocicu, ine vsetko ostalo. Ucty mame kazdy svoje. Auto mi davat nechce ze je jeho a to pocuvam dookola ze natahujem auto ,,zas,, ked chcem ist na nakup do tesca... preco nepockam aj jeho ked pride domov a pojdeme spolu...preco zase natahujem auto ked idem ku kadernicke na druhu stranu mesta, doma male dieta s mamou tak si vazmem auto, to pocuvam ci sa neviem prejst ze to nieje daleko, 30 minut peso!!!! a auto v garazi. Najnovies su pre neho moje meniny vzduch ani darcek ani ruza rano len zamrmlanie....Na narodeniny ma nikdy nicim neprekvapil, kebyze si ja nevyberiem nieco skor tak nemam nic alebo hovadinu. V domacnosti sa obraciam ja, okolo dietata ja, periem, kvackam, zehlim, varim, uspavam v noci vstavam k dietatu, vsetko. Aj to mam vykricane ze zase som chodila obuta lebo je nanosene, ze zase umyvacka riadu je pustena a elektrika nie je na to aby sa vecer o 9 zapalovala svetlo v kuchyni ked idem robit maje jest na noc chystat, ale na to ze si clovek pusti tv vecer. Elektrika nie je na to, aby som si zapalila v kupelni ked sa idem sprachovat ale staci mi len jedno svetlo, voda nie je na to a preco ked sa idem osprchovat si pustim na plno horucu (lebo to tak mam rada a to je jediny relax z celeho dna co mam na RD) kedy sa sprchujem 5 minut horucou!!!A uz to mam vycistane ze preco. A to by som mohla rozpravat a rozpravat,,,,je mi stoho na grcanie a zo vsetkeho...zacala som to chapat len pri dietati ako sa narodilo...od vtedy mi zacali vadit taketo veci, okrem toho mi chce hovorit kedy mam co urobit, ze poriad a pozehli...SOM NA NERVY!!! Takto si to nepredstavujem a nechcem uz takto dalej zit, ale nemam to srdce odtrhnut dieta od oca!!! ale ak to takto pojde dalej nedava mi na vyber. npomohlo ani porozpravanie ani nic.... takto sa zot v jednej domacnosti neda, som este stale mlada a takto si to nepredstavujem , radsej budem sama...

lucy125
26. máj 2015

@nikitta313 No mam dost !! Ja by som po týždni od neho odišla ved vy spolu byvate nie ako manželia,ale ako zamestnavatel (on) a zamestanec (ty) s tym že on diriguje,rozkazuje,ale plat dostavaš z UPSVaR. OMG teda toto som ešte v manželstve nezažila,chvala bohu za to naše.

josilami
12. jún 2015

@nikitta313
asi ani nezaspím......
nechaj ho.....sama s dieťatkom vyžijem.......

bellaregaca
autor
13. jún 2015

@nikitta313 Podobne...poznam to, ako u nas doma...uvidíme čo ukáže život

tinushka13
13. jún 2015

U nás je učet na domácanoť. Mám mesačný rozpočet v určitej výške. vždy v ndeľu "dobije" kredit na ten daný týždeň a stým si hospodárym. účty som podelila podľa splatnosti na každý týždeň platím niečo. ostatné čo mi zostáva z tej týždennej sumy máme na život. niekedy menej niekedy viacej. takto mi to vyhovuje. Keď posielal vždy prvéoh tak okolo 20teho so m už nemala 😅 a to čo zarobí navyše to je jeho.. platí si svoje účty 🙂 tak ako ja mám materskú ktorá chodí na účet ku mne a z toho si platím ja. Ale keď potrebujem samozrejme nie je problém. 😉