Pomoc po pôrode od rodiny

14. jan 2022

Ahojte, chodili vam pomáhať napríklad maminy po pôrode? Ako to brali vaši muži ak chodili pomáhať ? Nevadilo im to? Niekde sa píše že by mali byť návštevy až po 600 nedelí, ale ak sa mamička na to cíti skôr je to v poriadku ?

gianna
14. jan 2022

nikto mi nechodil pomahat, uprimne, mne samej by to strasne vadilo. Ja som sa snazila co najskor zziť s babom a najst si system.

vikusjk
14. jan 2022

My sme chceli byt po porode chvilu s babom sami, potom po dvoch tyzdnoch prisla moja mama, lebo ja som pracovala a mala som zavierky. Varila mi, vzala malu v kociku von atd. Potom este po mesiaci prisiel na tyzden svokor, ale ten velmi nepomohol 😅
Kto a kedy ti pride pomoct, je najma na tebe. Ci s tym bude tvoj muz suhlasit, je zase na nom, ale ak ti nedokaze pomoct on (lebo napr. chodi do prace) a ty tu pomoc chces a potrebujes, neviem si predstavit, ze by to nepochopil.

banderaska29
14. jan 2022

moja mamina áno, svokra nie. logicky 🙂 mama sa nikdy do ničoho nestarala, fakt mi realne pomohla s tým čo som potrebovala, žiadne "toto urob takto toto takto". mala som zápal prsníkov tak mi pomáhala s obkladmi, navarila mi jesť, pomohla upratať aby som sa ja mohla venovať bábatku ♥ svokrovci mohli až po šestonedelí 🙂

luccija
14. jan 2022

Pomáhať s dieťaťom nebolo treba, ale navarila mi prvé 2 t to bola veľká pomoc.Ja som 600 nedelie nedodržala cítila som sa dobre a s rodinou som bola hneď a kamarátky, kolegyne prišli na návštevu po 3 t, ale teraz, keď je pandémia by som to stopla len rodinu.Muz podľa mňa do toho nemá čo kecat nevie čim žena prešla samozrejme, že si netreba mamu k seba nasťahovať na mesiac.Vsetko záleží aký mala žena pôrod a ako sa cíti🙂

lucka114
14. jan 2022

Nikto mi pomáhať nechodil, ani by som to od nikoho nevyžadovala..mne to príde strašne trápne, nemôžem si pomôcť,keď sa žena nedokáže sama postarať o dieťa,ktoré aj tak celý deň väčšinou prespí ..
Samozrejme, iné je,ak má žena po pôrode problémy,alebo po cisárskom...

bociandy
14. jan 2022

Mne prisla pomoct mama na 1 tyzden hned ako som prisla z porodnice, hlavne varila, starala sa o poriadok v byte, vyprala veci z porodnice atd… Pre mna to bola super pomoc a hlavne psychicka podpora. Ale ja mam s mamou super vztah. Ked uz sa do niecoho zacala starat, normalne som ju stopla a ona pochopila😀

autor
14. jan 2022

@luccija jemu sa práveže nepáči, že do jeho domu mu ma chodiť svokra 🤷🏻‍♀️ Ale tak na ulici sa s vlastnou matkou asi stretávať v tejto zime s novorodencom nebudem ..

@lucka114 tak ale oddych mamičke tiež dobre padne, a o to viac keď sa babka o vnúča práveže starat chce..

kvecinka321
14. jan 2022

Tiež mi nikto neponáhľa, ani pri druhom hoci mame rozdiel 14mesiacov detičky. Pri druhom som vedela čo ma čaká, všetko som si dopredu nachystala, upratala, vždy som varila viac aby som mohla dať do mraznicky a po pôrode som len vytahovala.. hoci naši bývajú o ulicu ďalej, ani sa nenúkali na pomoc, dodnes sme na všetko s manželom “sami”, nestrážia nám deti nikdy nekočíkovali, keby my neprídeme, naši ani neprídu iba svokor chodí tak na polhodinku sa potešiť s deťmi.. teraz čakáme tretie, tiež maly rozdiel bude a už si spisujem jedlá, píšem si upratovanie, na všetko sa chystám.. koniec koncov rešpektujem rodičov, a asi som aj rada keďže sa vo výchove a v prioritách nezhodujeme, asi je to takto lepšie, ja som spokojná, ak treba niečo pomôcť, mám milujúceho manžela ☺️

katarinka2290
14. jan 2022

Pomahal mi manzel a som velmi rada za to ze zostal doma.mama so svokrou mi len radili co mam robit a pripadala som ai akurat neschopne aj ked bolo vsetko v poriadku a babo je spokojne.kazdy kto chcel prist hned v prvy tyzden na navstevu,bol zvedavy na babatko akurat tak

zapalkazapalkova
14. jan 2022

Prvy tyzden bol manzel doma, takze pomahal. Babky pomahali so starsim alebo navarili, moja mama aj uoratala u nas doma. Kamarati nam tiez navarili, takže jedina moja starosť bola o babo 🙂 a starsieho syna.

lesana25
14. jan 2022

No keby mali návštevy čakať 600 nedieľ tak doteraz nikto ku nám nepríde, a to môj pôjde už do prvej triedy.

trinneo
14. jan 2022

Záleží ako si na tom, mne po pôrode posielala svokra a mamina jedlo, aby som nemusela variť a muž nezomrel od hladu 🙂 a prišli na návštevy (bolo to pred covidom) pozrieť bábätko a potešiť sa s ním... Manžel chodil prerábať nový byt, aby sme sa mohli nasťahovať, čo najskôr, takže keď bolo čosi treba robiť tam, prišli starké, vzali bábätko na prechádzku s kočíkom. A ja som uvítala, že som mala ja pomoc, pretože keď bábätko spalo, ja som pracovala do práce alebo si čosi porobila doma. Ale ja mám skvelých rodičov a svokrovcov, takže mne neprekážala ich pomoc, návštevy a starostlivosť. Avšak každá to máme inak.

danulicek
14. jan 2022

obe maminy sa ponukli pomahat, muz moju mamu u nas doma tie prve dni nechcel mat a tym padom mi prislo neferove, aby svokra prisla. navyse, pri prvom synovi som to chcela tak, aby sme si vytvorili rezim spolu sami doma. tak mi nepomahal nikto, manzel bol doma jeden alebo dva dni, potom uz pracoval. pri druhom synovi uz som nechcela pomoc ziadnu, tam som vyslovene chcela, aby si starsi syn (mal vtedy 2,5 r) zvykal od zaciatku, ze sa starame spolu o babatko.

co sa tyka navstev, u nas sa toto absolutne nerespektovalo. ja som pri prvom synovi sice muzovi hovorila, aby sme navstevy odlozili, ale ani pocut. bolo to prve vnuca v rodine, po dlhej dobe prve babatko v sirsej rodine, takze pri starsom sme mali den otvorenych dveri prakticky od zaciatku. pri mladsom som uz bola "drza" a poziadala som aspon o par dni, co si zvykneme.

rk123
14. jan 2022

ak sa na to mamicka citi skor a aj partner je s tym ok, je to v poriadku. je to len na vasej dohode 🙂
a mne nechodil pomahat nikto, mna by porazilo, chcela som si veci robit po svojom aj ked to bolo narocne

ivangeline
14. jan 2022

Pri prvim sama. Pri druhom vadilo. Pri 3tom som uz bola sama. :D Radsej sama s 3 detmi ako riesit este mamu..

selest
14. jan 2022

Nikto mi nechodil pomahat, aj ked velmi chceli. Mne by to vadilo. Mozno po cisarskom by to malo zmysel ale skor som potrebovala sukromie a pokoj, chodila som po byte polonaha. Dieta vacsinou spalo a ak plakalo aj tak bolo u mna na prse nik by mi s tym nepomohol. Skod mi liezly na nervy dobre mienene rady..Popravde teraz ked mam rocne a 3 rocne brala by som keby niekto prisiel upratal navaril a postaral sa o deti kym si ja dam vanu alebo vybehnem von. Ale takto dlho po porode maju pocit ze uz pomoc netreba😅

zuzu188
14. jan 2022

Keď sa narodil prvý syn,bývali sme u rodičov,tak sem tam ho zobral niekto pokočíkovať,ja som zatiaľ upratovala alebo varila,žiadny oddych. Pri druhom sme už boli vo svojom,starali sme sa sami a mali sme kľud a mne to maximálne vyhovovalo. Bábätko aj tak skoro celý deň spí,tak ani nie je s čím pomáhať. Veľakrát som si zdriemla s deťmi. Kým som varila,starší syn sa väčšinou hral a upratovala som pribežne.

luccija
14. jan 2022

Do jeho domu?tak to musíš poriešiť muža je to tvoja mama a je normálne, že mama svojmu dieťaťu pomôže.Toto si vydiskutujtr hneď na začiatku, lebo potom to prerastie do niečoho horšieho.Ste rodina...nehovorím, že mama tam ma prísť s kufrom na 3 m, ale nemôže muž určovať kto k nemu príde.Doteraz mali aky vzťah?muž mal týždeň dovolenku, ale bábo stále spalo a mama bývalá blízko tak nám aspoň navarila a priniesla.
Toto je medzi mužom a tebou, ale nepáčil by sa mi taký prístup.Nevies či nebudeš po cisárskom,mať zápal prsníka, kolikove dieťa mama ako psychická opora je fajn prvé dni

nikka055
14. jan 2022

Ani pri jednom dietati mi nebol nikto pomahat 🤷‍♀️

natalala
14. jan 2022

Je to v poriadku akokolvek to chce zena, kt porodila a ostatni by to mali respektovat. Ja som napr chcela byt iba s muzom a nasou dcerkou, nepotrebovali sme pomoc a ani som sa necitila na to, aby bol nielto u nas doma nasackovany. Ak sa necitis isto a chcela by si pomoct od maminy, tak ju zavolaj, mozno nie na 2 tyzdnovy pobyt aj s prespavanim, ale aspon na par hodin ak ti to pomoze, mozno kym bude mamzel v praci a tak. Proste sa nestresuj urob tak, aby si sa ako cerstva mamina citila dobre a neboj sa odmietnut nevyziadane rady alebo navstevy 💪🏼 Ak tvoj manzel nesuhlasi, aby tvoja mama s vami nejaky cas napr byvala, tak to by som tiez respektovala a spravila nejaly komprosmis v dlzke navstevy. Alebo teda nech si muz vezme dovolenku a pomoze on, ak mu vadi svokra v jeho dome (co je take vyjadrenie na facku, kedze je to dom a domov aj pre teba 🤦🏼‍♀️)

marzuz89
14. jan 2022

Nie, velmi uprimne, nevideli sme s manzelom dovod, aby sme okolo jedneho babatka behali 3ja ludia, ved bol doma on. Mne to pride absolutne nefer voci oteckovi, ked jeho miesto v starostlivosti o vlastneho novorodenca preberie mama alebo svokra. My sme boli nastaveni tak, ze je to nase babatko, a my sa postarame, cela rodina sa prestriedala sice hned po prichode z porodnice, ale na klasicku navstevu, pohostili sme, pomojkali si, a isli. Manzel musel ist po 3 dnoch doma nieco dolezite doriesit do prace, vsetko sme zvladli sami doma a rozhodli sme sa, ze pojde do prace uz teda normalne a usetrime dni dovolenky na cas, ked bude babatko starsie. Cize my sme extrem 😅

Pri druhom tiez pomoc neplanujeme, aj ked ju planuju obidve babicky. Nech pridu na kavu, kolacik, pomojkanie, radi ich pohostime, ale s manzelom sa o svoje deti zvladneme postarat a uzijeme si to, takze ziadne ze nam upracu, navaria, zostanu na noc ci tyzden. Vobec.

mirka438
14. jan 2022

Mne pomahal muz. Dalsiu osobu v domacnosti by som v tom case nezniesla. A vlastne ani v inom case 😄 ani pri prvom, ani pri druhom. Vsetko sme zvladli sami, spolu a starke sa prisli akurat tak potesit. Ale ked mas pocit, ze pomoc potrebujes tak si niekoho zavolaj 🤷

selu11
14. jan 2022

Ani pri jednom mi nikto pomáhať nebol, prvý pôrod bol trocha ťažší, ale nechcela som nikoho zaťažovať i keď mama aj svokra by mi pomoc neodmietli. Neviem si predstaviť, keď je žena po pôrode schopná sa sama starať o dieťa, volať si niekoho na pomoc, variť, upratovať... Pripadala by som si neschopná. Našťastie manžel domov z práce chodí v rozumnú hodinu, inak by som rozmýšľala, keby chodil napríklad na týždňovky.

evica17
14. jan 2022

@danulicek no u nas tie navstevy tiez nik nerespektoval. Ako muzova rodona prisla kedy chcela, a nepadlo mi to vobec vhod...svokra sa tu nateperila v den prichodu z porodnice, muz bol vtedy na nakupe a ona sa do vsetkeho starala...a svagrona tu dosla na druhy den, akurat ked som.spala s malym a zobudila aj mna a potom aj maleho, lebo ona sa ponahla a musi.ho vidiet.
Nasi prisli asi na 4 ty den ale to sa pytali ci mozu a kedy, o kolkej.
A teraz pri druhom som si u muza vyziadala , ze nechcem aspon tyzden ziadnu navstevu, nech si starsi zvykne na babatko a aj my, no ale netvaril sa nadsene, tak uvidime zachvilu ako to bude, hlavne z muzovej strany. Ale myslimze nik neumre ak neuvidi hned babo, ale az po tyzdni/ dvoch/ sestonedeli.

kiki68
14. jan 2022

Nikto mi nepomahal okrem mojho muza. Neviem co by s tym dietatom robili, ved nakrmit ho nemaju ako , prebalim ho aj sama, ist von s kocikom je super. My sme to nejako automaticky zvladli. Na navstevy sme isli my ku svokrovcom. Bolo leto a tak sme to vybavili na cerstvom vzduchu.

kiki68
14. jan 2022

@evica17 ja by som teraz skrz omikron urcite mimo outdoor navstev vsetko zatrhla. Ako mozno najblizsich, ale nie ako na pase.

mariet24
14. jan 2022

Nechodil k nám nikto, pomahal len muž, ale mamina mi celé šestonedelie posielala sama od seba tak 2x týždenne komplet navarené jedlo, aby som si mohla s malým aj oddýchnuť.. Len zavolala mužovi nech sa cestou z práce zastaví... Svokra nič, má veľa starosti ako povedala ...

danulicek
14. jan 2022

@evica17 hlavne teda, v dnesnej dobe mobilov a mmsiek, ked posles fotku babatka kedykolvek, by to nemal byt ziadny problem 🙂

evica17
14. jan 2022

@kiki68 asi aj tak.urobim...len uz pocujem ako:vsak sme zaockovany/prekonany...
Ale pred rokom sme s malym, 6tyzdnovym.skoncili v nemocnici skrz kovid, len to muz z prace priniesol.

kiki68
14. jan 2022

@evica17 ako to je fajn,ale to mimco ma nulovu imunitu este. Lebo na neviem kde sa ti ludia a s kym flakaju. A hlavne sa nepriznaju.