Strach mať druhé dieťa

28. jan 2024

Zienky, bude to asi dlhšie, tak ďakujem za prečítanie.. Neviem sa rozhodnúť ohľadom druhého babatka. Mám 37 rokov (čerstvých) a 16 mesačne dieťa, no nejako vnutorne cítim, že by som druhé aj chcela, zazit to malé bábätko ešte raz, plus asi by aj malej bolo veselšie, kebyže má súrodenca… Avšak.. bývame bez rodiny, manžel od rana do večera v práci, niekedy aj vikendy, nezarobí zle, ale po tých dlhých mesiacoch na MD a RD by sa druhý príjem samozrejme hodil (k druhému dieťaťu by sme potrebovali iné auto, ak by to bol chlapček tak kompletne výbavu atd).. Nie som mama, ktorá by si RD nejako extra užívala, sme s malou stále samé.. Už sa aj teším, že podrástla, že sa nám bude dať chodiť na výlety a pod. Plus by som si chcela dokončiť doktorát, ktorý som kvôli tehu prerušila a čiastočne má láka aj práca a nejaký čas konečne pre seba 🙏 Plus mala som dosť náročne sestonedelie (rozpadla sa mi rana, problémy s imunitou, rok som chodila na fyzio s diastazou atd..), po pôrode mám konečne bezbolestnú a krátku menštruáciu a úplne o 100% sa zlepší sexuálny život.. A tu je moja dilema.. Či ísť do druhého babatka a naplniť si tu túžbu ovoňať novorodenca ešte raz a byt o jedného viac, no na druhej strane mám extrémny strach, že to bude trápenie (na všetko sama, 0 čas pre seba, ďalšie 2-3 roky doma, koniec výletom, malo času na každé dieta atd), nehovoriac o strachu, či sa mi zase nejaké zdravotné komplikácie neurobia, nezhorší MS alebo sex a pod.. Predsa len mám 37 a asi by som si chcela posledné “roky mladosti” užiť inak ako s plienkou na ramene, no bojím sa, že v budúcnosti budem ľutovať, že mame len 1 bábätko… A vravím si, že ženy rodia aj 40+ ale myslím, že čím bude dcérka starká, tým mi to bude dávať menší zmysel mat druhé… Viem, že každá aj keď pochybovala tak to 2,3 a xte dieťa lubi neskutocne ale možno mi dať nejakú radu ako z tejto dilemy :/

anjelicek26
28. jan 2024

Vzhľadom na vek je to ťažké rozhodnutie.. čas ide proti vám.. áno ženy rodia aj 40+, ale je to náročná cesta a často spoje a s točenim lekárov, centier, potratov... ja budem mat 40ku v termíne,ked sa nám ma narodiť maly...prisli sme o babo v 14.tyzdni a trvalo to dalsieho 1.5 roka otehotnieť, kolotoče vyšetrení,laparka, hematolog... pichať injekcie, musím si dávať pozor na cukor.. všetky ostatné deti mame prakticky na prvý sup.. môžem si nahovárať koľko chcem, ale telo proste sa mení.. vlastne je zázrak,že sa maly vôbec podaril.. tiež mám momentálne dobre rozbehnutu kariéru a prácu a všetko,ale proste to počká. Do prace budem aj po návrate s materskej (rok chcem byť doma) chodit ďalších 20 rokov...

autor
28. jan 2024

@anjelicek26 držím palce, nech všetko dopadne dobre a aj po narodení malinkeho nech je všetko čo najpohodlnejšie 🙂 Pravda je to, že vek nie je len číslo v takomto prípade.. :/ Kebyže sa dá vrátiť čas, dieťatko mám skôr, no nedá… Dcérke budem toto asi prizvukovat, nech nečaká až tak dlho… A tiež si vravím, že do prace budem ešte dlho chodiť, no úprimne sa mi nechce “začínať” v 42ke keďže v mojom odbore výpadok na 5-6 rokov je dosť :/ A zase mat dieťa aby som ho nechala vychovávať iným tiež asi zmysle nemá.. och dilemy 🙈

zuzuliennka1
28. jan 2024

ja som to mala podobne, a nakoniec mi dilemu vyriesila dg. autizmus v 2r4m syna, teda na mesiace 26m.
namiesto vyletov som behala po doktoroch a terapiach.
mala som vtedy sice o 6r menej ako mas ty teraz.
obcas ma prepadne pocit ci nebudeme lutovat ze syn je jedinacik, na druhu stranu, nemam nikde zaruku, ze by sa druhe tiez podarilo hned a o zdravotnom stave nehovoriac.
tazko asi radit, skor ze aka je tvoja motivacia k druhemu: aby prve malo surodenca, alebo ze ty chces opat mat male dieta, plus ratat so vsetkym.. a co na to manzel?

anjelicek26
28. jan 2024

Výpadok 5-6rokov? Začni normalne chodit do prace a uvidíš,kedy sa zadari. S malým budem doma rok,potom 30h úväzok, full tíme keď bude mať 4-5 rokov skôr nie.. sú aj kompromisne rozhodnutia... ja som si vravela,že už teraz alebo nikdy a co budem ľutovať viac - nemať dieťatko alebo nemať pár stoviek vyšší plat v práci o dva roky skôr,no vyšlo mi to jednoznačne....

maryetta
28. jan 2024

Vzdy ked som sa rozhodovala co dalej ci skola, praca alebo dieta prislo dieta 😂🙈
Asi to tak malo byt. Pri dnesnom probleme mnohych parov kedy sa nedari…
Ja som prave vdacna za deti. Teda kym bol sam. Jeden. To bolo najhorsie. Vkuse bol za zadkom. Vkuse sa mu nonstop venovat. Den aj noc. Teraz je to ine. Surodenci maju k sebe blizsie. Vedia sa pohrat. Povystrajat. Ano deti potrebuju aj rodica ale potrebuju aj sebe rovneho rovesnika s ktorym budu zazivat ten detsky svet.

Muz je jedinacik tak on casto hovoril ako bol na vsetko sam. Dlho “lipol” ma mame. Lebo ved nikoho ineho nemal. Len on a mama (otca ani nepoznal resp ani nezazil).

rybkoava
28. jan 2024

Mám o rok menej ako Ty, doma dieťa s ktorým pomaly "šľaha" puberta. Dlhé roky som čakala či vôbec mať druhé dieťa. Všetko zabehnuté, s manželom som to mala podobne ako Ty. Keď už sme sa rozhodli, že ho obaja chceme tak som minulý rok potratila. Do toho som neplánovane po dvoch mesiacoch znova otehotnela. Mali sme počkať 3 mesiace. Najskôr som plakala, že som tehotná, potom že špinim a nakoniec, že bude mať dieťa Dawnou syndróm, kvôli pozitívnym výsledkom z krvi. Podstúpila som všetko čo sa dá, vrátane amniocentezy a platených. Nakoniec vyšli všetky výsledky negatívne. Už len zvyšné prídu do 3 týždňov. Teraz sa už len modlím nech aj ten zvyšok bude v poriadku. Od začiatku som poriadne nejedla, nespala, nepribrala. Som v 20 týždni a konečne som prestala 2 noci a vstala s tým, že si začínam užívať tehotenstvo. Ľutujem len to, že som čakala...

autor
28. jan 2024

@anjelicek26 rozumiem, ja som už doma 2,5 roka, ak by som otehotnela aj hneď, tak to bude 4,5-5 roka minimálne… S malinkou chcem byt doma do 2r určite, potom zvažujem jasle. U nás je “problém” to, že keď som si preratala koľko zarobím, koľko precestujem a koľko zaplatím za súkromné jasle či opatrovateľku (nemám moc možnosti, nežijeme v meste), tak budem chodiť do prace za pár eur… Ale toto má trapi menej, peniaze boli/neboli vždy nejako vyjdeš, skôr má trapi pohľad na komplikácie zdravotné (keďže po prvom pôrode som mala tak mám strach) a hlavne, že to bude všetko na mne a budem si naháňať chvost a neuzijem si ani jedno dieťa poriadne …

bluka2
28. jan 2024

Ja by som isla do druhého. S dvomi deťmi podľa mňa lahsie než s jedným, cestovať sa dá aj tak a do práce rozhodne skôr (pre ženu lepšie z dolhodobeho hľadiska). Vôňu novorodenca máš ešte čerstvo v pamäti, ale z dlhodobého hľadiska by to pre mňa nebol faktor. Teraz to máš také now or never a aj o pár rokov neskôr budeš ešte mladá na užívanie si života. Tiež mám 37 a pre mňa je to fakt posledný vek, kedy si ešte (teoreticky) viem predstaviť sa dať na to znova

autor
28. jan 2024

@maryetta veď to, že ja som jedináčik a viem aké to je… ja som sama hrával dostihy a sazky za 4 ľudí 🙈 každý mal svoju farbu a taktiku akou bude hrať, no hrala som sa len ja.. ale aspoň má nik v dostihoch ani teraz neporazí 😀😀 avšak napr môj muž má sestru, rozdiel medzi nimi 5 rokov avšak vzťah žiaden :/ To ako keby boli dvaja jedinacikovia a cely život sa takto k sebe ak chovali…

anjelicek26
28. jan 2024

To,či budú mať deti v dospelosti vzťah neovplyvnis.. alebo len minimálne.. ale das im tu možnosť... deti mame kvoli sebe, nie kvôli tomu, aby súrodenec, aspoň ja to tak vnímam...

autor
28. jan 2024

@rybkoava držím palce nech všetko dobre dopadne! Veľmi… a plne súhlasím, že čakať s dieťaťom je blbosť lebo vek žena neoklame :/ Preto mám možno pocit, že sa musím rozhodnúť teraz… Mala sa nám síce podarila hneď, avšak to neznamená, že aj druhé by sa podarilo a išlo by všetko hladko.. Bojím sa hlavne aj po zdravotnej stránke…

maryetta
28. jan 2024

Ja mam dvoch bratov. S jednym mam super vztah aj s jeho manzelkou. S druhym bratom len formalny. Doslova. Co uz. Mozno sa to este niekdy zmeni ale… detstvo sme mali krásne. To zase musim uznat. A to co pride v dospelosti uz vo velkej miere ovplyvnia aj kamarati. Praca ci novy partner.

domka222
28. jan 2024

Z tvojho celého príspevku mi príde, že si použila všetko len prečo nie a málo prečo áno. Ak prevažujú veci,prečo nie tak je to ozaj na zváženie

diaszoky
28. jan 2024

Ved ty si si sama uz odpovedala druhe babo nechces a chces tu len aby sme ti mi prikyvli, ze jento dobre rozhodnutie..

stannkal
28. jan 2024

Nenechaj sa riadiť strachom, skôr je dôležité aby ste mali obidvaja ujasnene ci chcete aj 2.dieta. My sme hneď vedeli, že chceme aj druhé a za 4 roky sa nepodarilo, tiez som bola v tvojom veku. A to pri prvom nebol vôbec žiaden problém. Áno aj po 40ke sa dá ale teda štatistika ide proti tebe, netreba sa na to spoliehať, že to pôjde hladko.

diaszoky
28. jan 2024

@anjelicek26 presne

autor
28. jan 2024

@bluka2 fakt je s dvoma deťmi lahsie? Lebo ja keď si predstavím len napr bežný nákup v potravinach na ktoré chodím sama a musím autom: obliekanie dvoch deti, nabaliť ich, nasúkať do autá, potom zase vybrať z autá, dávať na nich pozor atd atd… A výlet? Zladiť hlad, spánok dvoch deti mi príde utopia 😀

autor
28. jan 2024

@domka222 lebo na áno nemám dôvody okrem toho, že to tak cítim… ani pri prvom som nemala dôvod, proste sme babo chceli… a vnutorne mi myšlienky k druhému stále behajú.. na nie bohužiaľ dôvody mám, lebo je tam strach či o zdravie, či o to, či to zvladnem… Takze rozumovo vyhráva “nemať” len či to neolutujem keď to fakt už nebude možné..

danyelia
28. jan 2024

Ahoj, ja neviem, no zdá sa mi, že zbytočne veľa o tom filozofuješ, ja som o deťoch nikdy takto nerozmýšľala...mám 4, lebo som ich chcela a všetko ostatné sa zvládlo aj popri nich, či už 2 vysoké školy, práca, stihla som aj rakovinu 😁 (keď sa mi narodila najmladšia dcéra okolo - 35ky), mám čas aj na seba a záľuby... A nič neľutujem. Každá sme iná, no keby som mala rozmýšľať tak ako Ty, asi by som nikdy deti nemala, lebo čo keby to a ono a ako to bude a nebude...Rob ako to cítiš

autor
28. jan 2024

@diaszoky nie, vôbec to nie je o prikývnuti.. fakt tuto dilemu mám a riadnu… :/ viem, že to nie je možné ale kebyže mi niekto “zaručí” že to ja zdravotné zvladnem (a nebudem mat zase take problémy po pôrode) a že bude tu existovať človek (hoc aj platený) čomu postrazi malú napr ak budem musieť k doktorovi tak nevaham a do babatka idem.. tá práca je tiež faktor, ale druhoradý pre mna

autor
28. jan 2024

@stannkal nechcem to nechávať na 40tku, preto mám pocit, že “teraz alebo nikdy”.. :/ a môj muž je taký, že “aj by som chcel” a keď mu poviem, že ale to a to je s tým spojené tak zase “a jedno nám staci”.. mám pocit že to necháva na mna

silvike
28. jan 2024

Ale ved nikto ti nic zarucit nemoze. Ani to, ze budes zdrava popri jednom dietati. Lekar ti nejak vyslovene neodporucal mat druhe zo zdrav.hladiska ? Lebo naozaj, zdravie sa moze pokazit kedykolvek, zial :/

autor
28. jan 2024

@danyelia heeej, ja som taký premýšľavý typ 🙈 všetko som si plánovala a dopracovala som sa k tomu, že mám 37, jedno dieťa, nedokončenú kariéru, malo zážitkov a dilemu či mat druhé dieťa 😀 asi by som chcela by spontannejsia a ísť životom: skúsime a uvidíme len neviem či práve dieťa je tá práva oblasť kde s tým začínať 😀

autor
28. jan 2024

@silvike veď toho sa bojím najviac, mat dieťa v 40+ keď vidím koľko ľudí má zdravotné komplikácie v okoli a doma mat pár rocne dietko :/ nie, doktor sa nevyjadril nejako ale môj je taký “panko” že aj keď som mala problémy s panvovym dnom tak pre neho je jednoducho riešenie - veď pôjdete na plastiku… a sex: veď date lubrikat a hotovo… :/ zážitok žena nemusí mat a inkotinencne vlozky existuju 🤦🏻‍♀️ keď to mám tak hlupo napísať

luccija
28. jan 2024

Takže Ta tlačí iba vek, že sa musíš rozhodnúť?
Všetky tvoje vety smerujú k tomu, že ešte nie takto mi to vyhovuje a čo, keď budem banovat?
Tak buďme realistky možno neotehotnies vôbec, alebo o 2 r, dve deti sú vždy viac starosti, chorôb, vôbec si nemusia rozumieť, dá sa na to pozrieť z tej stránky pozitívnej aj negatívnej nájdeš 100 argumentov prečo ano a prečo nie.Tazke rozhodnutie však?🙂stala som pred takým istým a zostala pri jednom dieťati mala som o rok viac ako ty.Bolo to len také poblaznenie, keď nie teraz tak nikdy.Vyskusali sme pár mesiacov, ale po doktoroch som nechcela chodiť.A potom išla dcéra do puberty a bola som rada, že mám jedno😂ber moje slová s nadsazkou musíš sa ty rozhodnúť svet sa nezrúti, keď budeš mať jedno...je to skôr ten pocit, že starnem a čo, keď to už nikdy nezazijem a chcem to vôbec?taka motanica v hlave.Prajem Ti nech sa rozhodneš spravne

hendikep
28. jan 2024

ja tie “proti” argumenty aj chápem.. druhé som porodila v 31tke.. ale tiez to bolo najprv take … ze nevedela som si predstavit zas vsetko odznova. Kojenie vkuse, nahananie dietata vsade .. sama ani na WC, do sprchy .. Dcerka uz mala vek kedy sme chodili na bike vylety atd .. proste vypiplane dieta .. a fakt sa mi nechcelo zas odznova piplat dalsie 🤦🏼‍♀️.. ked som konecne mala aj telo uz v poriadku, no presne ako Ty tak zas to rozbit??Ale nedalo by mi nechat dcerku bez surodenca .. proste toto bola moja motivacia. Uz bola vo veku ked rano vstala a cumela na ihrisko ako sa tam hraju deti … cele dni chcela len byt s inymi detmi 🤷🏼‍♀️ Ale napriek vsetkemu som sa nato dala bez zbytocneho vrtania sa v tom .. a ono to proste nejak ide ! a zrazu druha ma 1,5roka a je to kazdym dnom lepsie .. chodime na biku uz vsetky tri, sestricky sa miluju, stiskaju pusinkuju ale aj pobiju ale nie je krajsieho pocitu ze maju seba navzajom. Proste stalo to zato . Druhe dietatko je dokonca uplny samorast, pohodak od malicka prespi noc ( spi s nami ) a fakt je to pri dvoch lahsie .. lebo je v tom po prve cvik .. uz neriesis kazdy prd.. druhe sa len “ vezie” .. a po druhe vyhraju sa v izbe same . Ja by som nemenila! A Tebe prajem nech sa dobre rozhodnes!

maryetta
28. jan 2024

Ja mam doma 2-tyzdnove 4.babo v poradi. Ano kym sa zosuladime to este potrva ale suhlaism ze mne s jednym bolo najtazsie. Uz ked boli 2-3uzto je lepsie 🙂
A verim ze tato stvrta partacka nebude vynimka a budu to partaci 🙂 deti nebudu večne male. Starsi pojde za chvilku do skolky. Do skoly a uz sa to tak rozbehne ze nevies kedy…
Napr aj moja druha … medzi nou a najstarsim su 3 roky. Ona sa vsetko popri nom ucila. Aj chodit. Aj jest. Aj rozpravat. Aj teraz do skoly sa nauci basnicky popri nom 🙈
Kym su deti zdrave tak je to ozaj skor krásne.

elbejo
28. jan 2024

Ja mám dve dcéry, prvú som mala ako jedináčika 5 rokov. Až keď sa narodila druhá, tak si viem povedať, že konečne mám kľud. Bola som presvedčená, že chcem len jedno, ale manžel ma ukecal. Keď je staršia v škôlke tak je to u hubu, zas len my dve samé :D a doslova sa neviem dočkať kedy príde staršia zo škôlky. Jasné, skončili nám časy výletov, chodenia do kín, na koncerty ale to len na čas. Mladšia už mala rok, vlacime ju všade, je to občas o hubu, ale auto je veľký pomocník a tak nesedime doma a zas chodíme medzi ľudí .
Manžel chodí do zahraničia, 3-5 týždňov prec, týždeň doma. Takže viem, čo je to byť sama s dieťaťom. Ľahšie je byť s dvoma deťmi...a čo sa týka toho ostatného, pre mňa boli druhé tehotenstvo aj pôrod horšie. Ale zas to zotavovanie sa po pôrode aj šestonedelie bolo ľahšie aj rýchlejšie pri druhej.

autor
28. jan 2024

@luccija ďakujem pekne za príspevok, úplne chápem čo si chcela povedať… už aj tak som premýšľala, že si dáme termin do kedy budeme skusat a keď vyjde tak to tak malo byt.. my sme sa mužom dohodli, že aj kebyže prvé nevyjde tak po lekároch chodiť kvôli umelému oplodneniu nebudeme… takze toto by asi aj zmysle malo, nechať veci na náhodu a napr si dať tento rok na “výrobu” a keď nie nie.. Len sa zamýšľam ako by som dala tehu aj dcérku sama ale tak ono sa to vždy nejako “spraví”..

autor
28. jan 2024

@hendikep ďakujem veľmi pekne, myslím, že si úplne vystihla čo som chcela povedať.. a naša tiež len po druhých deťoch pozera, hladká ich keď nejaké stretneme 🙈 a viem, že hoc sa snažím jej deti zabezpečiť tak je s nimi malinko lebo buď je chorá ona alebo tie druhé deti atd atd atd… a ten pohľad na ňu, ako pozera mi tiež dáva viac váhu na “poďme do toho”.. a kebyže sa podarí dievčatko, že by som mala svoj babinec tak si myslím, že by nám bolo veselšie, lebo aj dcérke asi sem tam už leziem hore krkom 😀 a ďakujem za názor aj rady 🙂