Začínam mať pocit, že nám zničil život

19. mar 2024

Ahojte. Viem, že toto je téma, ktorá pobúri veľa mamičiek alebo žien, ktoré sa snažia o bábätko.

Mala som zidealizovaný rodinný život, ako ma môj syn bude mat rad, ako ho naučím rozprávať, ako sa budeme spolu hrať, ako bude jedna šťastná rodina.
Opak je pravdou a ja som na tom momentálne veľmi zle. Syn má čoskoro 18 mesiacov, nerozpráva, nerozumie skoro ničomu, nikdy v živote z neho nevypadol nič zmysluplné. Viem, že nebude ako normálne deti, tie už dávno hovoria, ukazujú prstom, tešia sa na svojich rodičov. Čaká ho o mesiac neurologia ale úprimne neviem, či chcem počuť, že moje dieťa nikdy nebude normálne a môžem zabudnúť na to, v čo som odmalička dúfala.
Téma druhé dieťa je po tomto tabu a už som dospela k názoru, že naň nepristúpim.
Niekomu to môže prísť, že mi asi šibe, keď svoje dieťa odmietam kvôli takýmto veciam, ale ten kto ma dieťa, ktoré sa k nemu pritúli, povie mu mama a vidí tu radosť v očiach to nepochopí. Trápim sa vnútorne, že nebudeme mať nikdy normálny život, že sa s priateľom časom rozídeme lebo veľmi nám to ovplyvnilo vzťah, stále sa hádame nakoľko ja už som vyčerpaná z toho, že celé dni sa len snažím ho niečo naučiť, aby vedel, že ja som jeho mama, že hlúpy pes robí hau hau, že auto je auto. Tak primitívne veci, ktoré nedokáže zopakovať od svojich 10 tich mesiacov. Viem, že nikdy neprijmem ani sa nezmierim s tým, že moje dieťa nie je zdravé.
Nie som odborník, ale viem, že nikdy nebude normálny, videla som xy deti v jeho veku a každé vedelo aspoň niečo.
Všetko sa mi rúca pred očami, život, ktory som si vysnívala a žila je preč. Ráno vstávam z nechuťou, nechcem už znova další deň kedy znova budem vidieť, že nič nevie a nikdy vedieť nebude. Autizmus, mentálna retardacia to mi ide nonstop hlavou, vždy keď naň pozriem. Nemám chuť ho nosiť na terapie, ktoré určite bude potrebovať a pracovať na niečom.
Neviem čo ďalej, či sa to z mojej strany niekedy zlepší, ale bojím sa, že nie. Tak ako som syna milovala tak ľutujem, že nikdy nebude mať normálny život ani on, ani my.

Nemusíte mi písať aká so hlúpa, ako mi drbe a čo by iné ženy vôbec dali za to, aby mali dieťa. Ja to všetko viem. Ale to mi nepomôže k tomu, že môj život ma už omrzel a nikdy nebude taký, aký som chcela. Mám termín pre seba u psychológa, ale bojím sa, že mi nepomôže porozumieť tomu, že moje dieťa nebude nikdy normálne.

Potrebovala som to zo seba a viem, že komentáre na moju adresu nebudú pekne.

cecilia29
20. mar 2024

Moja 19 mesačná mi včera 1x povedala MAMA, a ešte nechodí sama. Nie je tabuľkova , ale je úplne ok. Nevzdávaj sa, vôbec to nemusí byť také strašné ako sa zdá. Každé dieťa je ine

reddflowerlife
20. mar 2024

autorka nepisala si uz prispevok? Mam pocit ako keby som uz nieco take citala ze mama chce “opustit” svoje dieta a nechat ho s muzom, a presne toto ze nerozprava , ze vie ze bude urcite z neho autista a podobne.

- mne povedala lekarka ked som bola malicka ze urcite nebudem dobre chodit lebo mam slabe svaly - normalne chodim😀
- povedali ze nemam rozpravat dvojjazycne lebo sa nenaucim normalne eozpravat - teraz v dospelosti rozpravam 4 jazykmi plynule 😅
Takze mozu sa mylit

hope87
21. mar 2024

@autorka prepac ale vy s partnerom sa v prvom rade musite vzchopiť a prestat sa lutovat. Lebo toto je spravanie, kedy sa lutujete vy dvaja, lebo vy to nebudete mat jednoduche a priamočiare a v pohodicke. Tak cele tvoje pisanie posobi. Ja nepochybujem o tom, ze svojho syna milujes ale ako tu uz jedna kocka napisala, ty si ho normalne "odpisala" v 18mesiacoch zivota. A preco? Lebo si do hlavy tisnes predstavy o tom, aky bude nenormalny a ake to nebudete mat lahke a pekne a "normalne". Cim skor zacnes tuto situaciu brat tak ako je a uvedomis si, ze hlavne ty-vy dvaja mozete svojmu synovi pomoct tak, aby ste mozno v neskorsom veku uz ani nevedeli, ze niekedy ste taketo problemy riesili. Ano, nema "standardny" vyvoj a je tam vysoka pravdepodonost, ze tam bude nejaka diagnoza ale aj nemusi. Kolko zien ti tu napisalo svoje skusenosti s vlastnymi detmi, ktore to mali takmer rovnake ako tvoj syn a ich deti su zdrave, vnimave a sikovne. Ja ti radim, prestante sa lutovat...cim skor, tym lepsie pre vasho syna. A prosim, nepis mi, ze taketo reci mas preto, lebo lutujes svojho syna...bud uprimna sama k sebe.
Pre dobro vasho syna vyhladajte s muzom nejakeho psychologa, ktory vam pomoze s tymto zmyslanim...

negymama
21. mar 2024

@hope87 presne zda sa mi ze ona hlavne riesi svoje zranene ego, ktore nevie zniest, ako to pred ludmi vyzera , ze ona nema "normalne" dieta. A vsetky deti dookola su normalne a bla bla , len ona to ma tazke a vsetci dieta budu sikanovat...
tak sikana sa deje skoro vzdy uplne normalnym zdravym detom.

moja "nenormalna" dcera nebola v detstve sikanovana. Prave naopak v skolke bola oblubena, bola v zmiesanej triede a deti hlavne tie starsie ju brali ako babetko na hranie, vyzerala ako kuceravy blond anjelik. /o tom potom, ze spravanie cisty vĺčik s lesa/

hope87
21. mar 2024

@negymama ved to...oni si v prvom rade potrebuju priznat sami pred sebou, ze ano, beriem to sebecky a ako to ovplyvní mna. Je to v poriadku, ze to takto na zaciatku moze byt. Sme len ludia. ALE! nemoze to trvat donekonečna a treba si uvedomit, ze tymto zivot nekonci. Vacsina ludi nema na ruziach ustlané a skoro kazdy riesi nejake problemy v zivote. Nechcem to napisat hnusne ale v takychto situaciach si naozaj treba uvedomit, ze hlavne, ze je zdravy po fyzickej stranke a s tou mentalnou sa da pracovat a velmi ju zlepsit...len netreba hadzat flintu do zita.

sfet
21. mar 2024

@negymama Mám podobnú skúsenost. Moj syn s vývojovou dysfáziou je v skolke so zdravými deťmi veľmi obľúbený, ked bol karneval, každý sa chcel s ním fotit, deti ho majú radi, hlavne dievčatká ho berú ako živú hračku, pretože je taký menší, veľa nerozpráva, nevadí mu takmer nič, ked idú von, tak náš ide v trojstupe, pretože čo by mal jednu ruku voľnú. A ja som bola akože normálna a bola šikanovaná. Šikana s tým nesúvisí.

negymama
21. mar 2024

@sfet no aj moja mala vyvojovu dysfaziu receptivnu. a drobnucka, 4 rocna mala ledva 95 cm. Takze aspon to bola mala vyhoda, ze cudzi ludia na ulici jej hadali 2,5 roka, takze aj jej spravanie a nerozpravanie brali zhovievavo, ze je malicka.

negymama
21. mar 2024

@sfet a este chcem dodat, ze napriek vsetkemu co sme presli v jej detstve, a dnes je 17 rocna slecna plynule rozpravajuca v 3 jazykoch. Od mala je bilingvalna madarcina, slovenscina a napodiv jej vyborne ide aj anglictina, v pohode sa dohovori, minulz rok zvladla aj mladeznicky workcamp s dorozumievacim jazkom anglictinou.

sfet
21. mar 2024

@negymama Jasné, počula som dost príbehov, že ako to v detskom veku vyzeralo beznádejne, tak v dospelosti to už ani nebadat, treba sa tomu dietatu o to viac venovat a prekvapí. A nie nad ním lámať palicu. Aj ked trochu zakladateľku chápem, šok to je.

luccija
21. mar 2024

Prosím Ťa nehovor mi, že jeho vrstovníci teda 18 m deti vedia svoje meno a členov rodiny.Chces od neho príliš veľa.Ja som sa rozprávala s 2,5 r deťmi jedno ako dospelak normálna komunikácia druhé pár slov.Ty už dopredu vieš, že Ti dajú posudok mierne, atď ...poradím Ti jednu vec nepíš si s ostatnými ženami o dg ich deti choď najprv na vyšetrenia a potom, keď budeš vedieť konaj.
Moja dcéra sedela na pieskovisku a 2 hodiny si presypala piesok, pokým iné deti lietali na šmykľavku, po celom areáli a so všetkými boli kamaráti.Tak isto sa vedela doma zahrať kresliť, robiť s plastelínou.Pre mňa bol zase vždy šok iné deti ako odbiehali, nič nedokončili, nič nechceli ja som si myslela, že všetky deti sú pokojné🙂
Trpezlivosť má aj dnes ako teenegerka to je jednoducho povaha
Take malé deti nevyhľadávajú kamarátov na spoločnú hru až tak od 4 r 3 r deti v škôlke si každé uchvatme hračku a hra sa sám po svojom.
Až neskôr sa hrajú na rodičov, varia atď....
Píšeš, že sa o neotoci na meno, ale otočí na 8x
Deti sú zaujaté hrou, ignorujú ja, keď som chcela niečo v škôlke od jedného chlapca ten sa robil, že tam nie je ani obraz ani zvuk rodičia ma upozornili, že je tvrdohlavý ako baran a čo robiť nechce nebude🙂ty chces tabuľkové dieťa
Je to tvoje dieťa či také či onaké jedno je tulivé druhé nie, šikovné, pomalé vyckaj čo povedia lekári.Skoda ja by som rada vedela ako budete pokračovať.Kedy máte prvé termíny?
Dajte malému pokoj prosím Ťa nehovor mužovi pozri čo zas robí, čo by mal atď...tam je tak veľká škala ako sa majú správať deti okolo 18 m, že az....
Strašne ho skatulkujete a potom si v strese a sklamaná.Ja, keď som chodila s dcérou na plávanie bola tam jedna mama premotivova nútila dcéru nech povie ako sa volá, ukáž toto a hento...dcéra sa zasekla a nechcela a mama hotová, ale ona to vie neviem prečo to neukáže no ja neviem dnes si zle dievčatko najradšej by som ju vyfackala za tie reči.Dieta mala ako cvičenu opicu
Drž sa a klud

negymama
21. mar 2024

@luccija presne jedna taka premotivovana cvicila u nas na ihrisku dieta. to bola jedna katastrofa. Mala taku palicku zo stromu a ukazovala na veci dietatu tak vo veku 3+, a co je toto, a co je hento, a akej farby je toto, ako sa povie po anglicky macka, pec, auto...bla bla. Vylozila ju na hojdacku a opat, povinna pesnicka ci riekanka na hojdacke, nedala tomu decku pokoj, grrr.
Tesne predtzm, ako sme sa odstahovali bola ta mala uz predskolacka, a kym ostatne dti sa so zujmom hrali, nahanali...tak ona otravene sa opierala o lavicku, lepila sa na mamu, nic ju nebavilo. Este som ich stretla, ako uz chodila do prveho rocnika a pytam sa mamicky ako v skole...a ze Ale daj pokoj, ucime sa cele hodiny, malu nic nebavi, prihlasime ju na kruzky a potom odlhlasujeme, lebo nic nechce robit.... Toto je recept, ako vyrobit demotivovane dieta 🙄

janickacrazy
21. mar 2024

@negymama och, to je strašné, chúďa dieťa, nechcela by som mať takú mamu, kedysi sa nám veľmi nevenovali rodičia a asi to bolo aj lepšie, museli sme sa zabaviť samy a boli sme oveľa samostatnejšie ako dnešné deti

luccija
21. mar 2024

@negymama a vieš koľko takých je?robía to v dobrej viere, že nechcú nechať dieťa ľad ľadom a venovať sa, ale robia zle.Uz malé deti lietajú z kruzka na kruzok a chodia domov len prespávať a potom sú ženy unavené a znechutene.Ja si pamätám riaditeľku v ZŠ ako sa hadala s rodičmi v prvom ročníku, lebo rodičia sa búrili, že nestíhajú sa učiť, lebo majú krúžky.

luccija
21. mar 2024

@janickacrazy áno, lebo sme si sami našli čo nás baví dnes rodičia rozhodujú či to dieťa krúžok baví či nie musí chodiť, aby sa doma neponevieralo.A potom 12 r deti nevedia nič spraviť bez príkazu

negymama
21. mar 2024

@janickacrazy aj kreativnejsie. Nik nam nerobil animatora a nezahanal nudu.

majka879742
21. mar 2024

Prosím ta neposlala ťa pediatricka s nim na ORL? Môže horšie počuť... Preto sa tak možno sprava...

taktotedanie
22. mar 2024

Ano nieje to bezne spravanie 18mes dietata, naozaj by v tomto veku uz malo nieco vediet..
Podstatne je to aby si seba povlacila po terapiach lebo to dieta nema nikoho blizsieho ako si ty
Ak by sa vam aj vztah pokazil a on by vas opustil ( za co si vysluzi tak akurat hanbu a opovrhovanie) To dieta ta ako jedine bude bezhranicne milovat..
Ano je to zataz na psychiku, proste nie vzdy je vsetko tak ako si vysnivame, ale dieta nejde len tak niekam odlozit do ustavu lebo nieje podla tvojich predstav ani ty si kozno nebola podla predsatab v urcitych situaciach pre svojic rodicov a tiez ta neodkopli ako nejaku pokazenu hracku, tak sa nadychni vydychni a chod na terapiu

koniarova
2. apr 2024

@autorka a u ušného ste boli? Počuje dobre?

taga
2. apr 2024

Si uplne mimo!
Ze v 18 mesiacoch ine deti uz davno rozpravaju a z tvojho nic zmysluplne nevypadlo? Deti bezne zacinaju rozpravat az okolo 2 rokov,v 18 mesiacoch maaaloktore recituju riekanky, takze sa trosku uvedom,nastuduj si nieco o tom svojom dietati a prestan byt premotivovana a ocakavat od neho neviem co

drobcek17
9. apr 2024

Autorka niektoré sa tu do teba pustili. Ja ťa ale chápem. A ver mi, že každá by mala rovnaké pocity, a ktorá bude tvrdiť, že nie aj tak jej neverím. Mne pri podozrení na synovu diagnozu sa zrútil svet, reálne som 3 mesiace ostala ako bez života. A myslim, že tie tri mesiace aj v malého živote spôsobili stres,keď syn videl ako celé dni len plačem a nechápal prečo. Dnes už viem, že bude mať nálepku, (zatiaľ potvrdené len NKS a porucha pozornosti) ktorú si ponesie cely život a trápi ma to stále. Ale tiež viem, že terapie, ktoré s ním môžem absolvovať mu pomôžu k rozvoju,pretože svojou húževnatosť vidím pokroky u syna. Ale teda ja som prísna mama, niektoré by si mysleli, že som tyran, ale vidíme úspechy a to je hlavné. A áno aj ja závidím kamarátkam, ktoré deťom raz vysvetlia a deti chápu, zatiaľ čo ja musím vysvetľovať a upozorňovať celé dni. Ale je to moje dieťa iné by som už ani nechcela.

janickacrazy
9. apr 2024

@drobcek17 Ale prosím ťa, akú nálepku si ponesie celý život? Mám syna s NKS a žiadnu nálepku si nenesie. Všetko pekne dobieha a bežný človek si vôbec nič nevšimne. Chce to čas a dieťa môže všetko krásne dobehnúť a chodiť do bežnej školy a žiť úplne normálny život. Neviem, koľko má tvoj synček rokov, ale uvidíš, že časom sa to určite zlepší a nikto nebude vedieť, že ste mali nejakú diagnózu.

drobcek17
9. apr 2024

@janickacrazy fakt? Mňa ten psychológ tak vystrašil, že až, syn má 4 roky tak trénujeme snažíme sa robiť čo sa dá. Aj vidieť zmeny len nie sú také ako u iných detí. Kedy si videla taký najväčší pokrok u dieťaťa? Ďakujem veľmi by si mi tým pomohla

deedol
9. apr 2024

@drobcek17 tiez mame v okoli dieta s NKS, momentalne je prvak na ZS a uz vsetko dobehol. ma to odmakane, ale naozaj nikto by to nepostrehol.

janickacrazy
9. apr 2024

@drobcek17 Môj má 8 rokov momentálne, chodí do bežnej ZŠ do druhej triedy, má samé jednotky a krásne čisto rozpráva. Keď mal 4 roky, nevedel povedať 3-clennu vetu, výslovnosť taká, že ľudia mu nerozumeli, sykavky nevedel, l, r sme ani nesnívali. Naozaj som neverila, že pôjde normálne do školy, logopedicka má strašila, že bude mať poruchy učenia. Našťastie sa to nepotvrdilo, ale museli sme si to odmakat, pomohla škôlka, logopedia, cvičenie doma a jeho veľká túžba ísť do školy. Držím palce aj vám.

susitko
9. apr 2024

naozaj navstiv psychologa.ako prve-musis prijat svoje dieta take ake je.ono urcite citi tvoj negativizmus.mam postihnutu dceru.je to fakt narocne.ale prvym krokom je prijatie.myslim,ze neurolog nevyriesi vas problem.vyhladaj pedagogicko psychologicku poradnu,logopeda (tam uz mozete chodit v tomto veku),detskeho psychologa.skus terapie-canis terapia a hipoterapia-za mna nieco skvele.hoci dieta nerozprava,pomaha to ventilovat frustraciu.u nas to velmi zabera.naozaj tie zvierata liecia.

nnikka
9. apr 2024

Ale ono ťa nemôže mať rado, keď ty ho neľúbiš. Zmeň postoj.

autor
10. apr 2024

@susitko zatiaľ nemame čo prijať, čím ďalej tým viac počúvam o nezrelej CNS, takže čakám do budúceho týždňa na vyšetrenie u neurológa. Veľa ľudí mi za ten skoro mesiac povedalo, že tomu mám nechať čas, má len 1,5 roka tak sa tým riadim. Uvidím okolo 2-2.5 roka, nech si užíva detstvo, nechcem ho už dusiť ničím.

dennissa16
10. apr 2024

👏

susitko
10. apr 2024

ako to myslis,ze nemate co prijat? mate dieta.to treba prijat.ci uz je sikovne,ale menej sikovne.proste take ake je.este je male.a uz lamentujes,ze budete mat zniceny zivot.ked sa budes takto stavat k zivotu,tak veru statsna nebudes.popredu si prorokujes,ze ake to bude zle.skus trochu pozitivne mysliet.

babo_n
10. apr 2024

Tak moje dieťa napríklad neukazoval prstom nikdy 😅 divne že ti to povedal pediater ,ze to nieje normlane …nereagoval ani na mama a slovo mama a začal ma tak volať reálne asi keď mal niečo pred 2 narodeninami …nerobila by som z toho takú drámu pokiaľ nemáš nič potvrdené a hlavne ešte je moc moc malinky …starsi syn mal do 3,5 plienky a tiež každý mal potrebu riešiť …ma svoj čas ,svoje tempo ❤️ hlavne sa prosím ukľudni ,dieťa všetko cíti - viem o com hovorím ,nieje to fráza