Zmenil sa váš vzťah s partnerom po narodení dieťaťa?

18. nov 2023

Baby len čisto zo zaujímavosti. Cítite že sa váš vzťah s partnerom zmenil k horšiemu, keď sa narodilo dieťa, deti? Máme doma 3/4-ročnú dcéru a sama som prekvapená, aké turbulencie zažívame. S mužom sme si užili prvé dva roky manželstva, dieťatko prišlo, až keď sme sa na to cítili a boli zabezpečení. Odkedy sa malá narodila, mam pocit že mužove ideály o rodičovstve sa uplne zrútili. Že to nie je také ideálne ako si predstavoval. O malu sa 80% času starám sama, nie som žiadna hysterka, neotravujě staré mamy pri každej banalite, nechcem od muža aby v noci vstával (hoci už nekojim a UM by dokázal zarobiť aj on), v práci počas dňa ho neotravujěem, aj keď máme horší deň, poviem mu všetko až po príchode z roboty. Keďže som na malu sama, samozrejme že sa cítim občas unavená. Aj to muzovi poviem ale mam pocit že od neho dostanem len “výsmech” a poučovanie. Vôbec netuší čo to obnáša byt sama doma s dieťaťom. Ja sa nesťažujem, malu milujem nadovšetko. Len by som občas prijala trochu empatie. Namiesto toho je často u nás nervózna a negatívna atmosféra. A ja fakt neviem prečo..

h2
18. nov 2023

Ahoj autorka, áno, úprimne priznávam, že náš vzťah sa po narodení dieťaťa jednoznačne zhoršil. Ale dobrá správa je, že sa to časom zase dalo do poriadku. Treba si uvedomiť, že je to dočasný stav, spôsobený tou veľkou zmenou. Keď si na ňu zvyknete a hlavne, ako bude dcérka staršia a bude vyžadovať menej pozornosti, času, nervov a všetkého, nájdete k sebe znovu cestu. Ak budete čo len trochu chcieť a snažiť sa o to.

yoxinka
18. nov 2023

Ja som po troch deťoch došla k záveru, že to fakt nie je pre každého. My sme s mužom prešli rôznymi obdobiami, boli mesiace, že sme sa nechápali, on nechápal, čo je materská, ja som mu vyčítala, že veľa pracuje … ale on sa vždy snažil a pomáhal. Vždy sme sa o všetkom rozprávali, aj keď to niekedy nebolo ľahké a ťažko sa nám počúvalo, čo druhý hovorí. Boli aj hádky aj nedorozumenia aj horšie časy. Ale obaja sme vždy vedeli, že sa ľúbime a obaja sme k vzťahu pristupovali ako k niečomu na čom treba makať. Takže kompromisy, rešpekt a úcta. Doteraz to máme tak, že chápeme potrebu psychohygieny. Jeden bežne ostáva s troma deťmi a druhý si ide po svojom. Základ je veľa komunikovať, ale aj počúvať, nie že ty mu hovoríš, čo cítiš a on má na saláme. Deti sú obrovská výzva a obeta zo strany rodičov, nie fotky na instagrame a vzťah je práca, keď na tom nebudete obaja makať, rozpadne sa vám to.

wella47
19. nov 2023

Ale dcéra potrebuje aj otca,oni dvaja (otec a dcéra) si tiež potrebujú vybudovať vzťah. Mala by si dať priestor aj otcovi,aspoň cez víkendy,dovolenky,sviatky,keď nebude unavený z práce.Inak sa môže stať,že sa malá chorobne naviaže na teba a nevytvorí si vzťahy s ostatnými členmi rodiny.To chceš?Bude to pre dcéru dobré?

wella47
19. nov 2023

Áno,vzťah sa zmení nie svadbou,ale narodením dieťaťa,detí.Ide o to,že už nemáte toľko času pre seba,ste unavení.A keď nemáte nikoho,kto by vám s dcérou pomohol, je to náročné.My tiež nemáme starých rodičov v meste,kde bývame...ono sa to časom poddá,ako budú deti staršie...ale je to vzájomnej spolupráci vás dvoch ako partnerov.Keď ti nepomáha teraz,čo potom,keď už budeš chodiť do práce a budeš mať na starosti deti,domácnosť a prácu? A vzťah s dieťaťom sa buduje odmalička.

lily246
20. nov 2023

Robíš veľkú chybu, ak ho viac nezapájaš do starostlivosti o dieťa a domácnosť, pretože ak to nebude robiť, nikdy ťa nebude chápať a bude medzi vami rásť stále väčšia priepasť. Nech ťa strieda v noci cez víkend, aj potom doobeda odíď preč, aby taký nevyspatý po 20tich nočných zobudeniach musel skákať okolo dieťaťa, robiť raňajky, príkrmy, obed, prebaľovať, robiť animátora, brať von, uspávať... Áno, nebude sa mu to páčiť, áno, dieťa väčšinou pokazí vzťah ale je dôležité, aby to bolo dočasné a utriasalo sa to postupne. Ale už nikdy to nebude šťastne bezstarostný vzťah ako pred deťmi.