Je nosenie v šatke bezpečné pre chrbátik dieťatka?

vreckamartinka001
19. sep 2015
Používateľ vreckamartinka001 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od vreckamartinka001.

mamicky uz vela krat som videla v meste zeny a babatkami ktore ich nosili len v tych satkach na sebe, ak viete co myslim. Chcela by som sa opytat ci to nieje nebezpecne pre chrbatik dietatka

mojong
19. sep 2015

@vreckamartinka001 nie, nie je.

jani_uk
19. sep 2015

@vreckamartinka001 Tema - provokacia? :D

mamulienka30
19. sep 2015

@jani_uk skor uplna neznalost.

@vreckamartinka001 pre deticky je to prirodzena poloha, v brusku tiez boli takto stocene, ten pocit pritisnutia na mamu je jedinecny, deticky sa dobre vyprdkaju, da sa v tom aj dojcit. Ludia nosili takto deti tisice rokov, kym nejaky mudry clovek vymyslel kocik 😀 A par desiatok rokov neskor vznikli bugaboo maniacky 😀

mojong
19. sep 2015

@mamulienka30 tie posledne dve vety ma dostali do kolien 😀 vdaka 🙂 ja som istym sposobom tiez kocikomaniak,ale starsiu som rada nosila a mladsiu nosim skoro stale 🙂 take antikocikove dieta je to..... a momentalne na kociky iba sijem veci vacsinou pre tie maniacky 😀

pribinak
19. sep 2015

Nase prababky voľakedy nemali kociky, zviazali decko šatkou na chrbát makali na pole, prežili tak cele generacie

moni244
19. sep 2015

@vreckamartinka001 toto sa ani nepytaj, lebo sa tu zrupnu mamicky, co presadzuju len nosenie a odsudzuju kazdeho, co pouziva kocik, lebo kocik je pre nich nieco nenormalne a neprirodzene

bonaqa2013
19. sep 2015

@pribinak to si neviem predstaviť dať bábo na chrbát a robiť. To nejde - vypadne cez tvoj chrbát. Kedysi robili na poli také trojnožky a tam zaviazali dieťa. A ďalšie deti ich bavili.....

mamulienka30
19. sep 2015

@bonaqa2013 myslim, ze na to sa vyuzival jeden kus latky... cestou tam na chrbate a potom s toho prerobit trojnozku na poli ;)

siska53
19. sep 2015

@vreckamartinka001 ak mas kvalitny nosic/satku a vies tam.dietatko spravne dat,tak nie.

mimla
19. sep 2015

Aj u nás také bolo, netreba pátrať v Afrike 😀

govinda
19. sep 2015

@vreckamartinka001 Nie, nie je to nebezpečné pre dieťatko, je to pre dieťa prirodzená poloha 🙂 My sme využívali aj nosič aj kočík. Na bežnú prechádzku sme šli kočíkom, keď som potrebovala niekam len tak vybehnúť do obchodu na otočku a nechcelo sa mi do kopca tlačiť kočík, tak som dala malú do nosiča.

govinda
19. sep 2015

@mimla moja babka má také ešte v skrini odložené 😀

pribinak
19. sep 2015

@mimla Dala som do googlu ze matka ma dieta v satke na chrbte a vyhodilo mi to afriku ;))

mimla
19. sep 2015

@pribinak Niekde som mala aj fotku ako nesú dieťa takto, nie len obrázok, ale neviem ju nájsť. Bola to čb fotka, matka v kroji a dieťa vzadu, niekde zo Slovenska.

mimla
19. sep 2015

Fotku som nenašla, ale našla som Hálu.

zita19
19. sep 2015

Na nosenie deti na chrbte sa pouzival len obdlznik latky asi 50 cm siroky ani nie meter dlhy so 4 dlhymi tkanicami na uvazovanie. Na vychode sa volal polka, lebo mal polovicnu sirku stvorca, z ktoreho sa robila zajda. Deti sa uvazovali na chrbat pomocou tych tkanic, vcelku pohodlne pre matku (rezalo to na pleciach) aj dieta. Mam to vyskusane, nosila som v tom pred 36 rokmi syna na dovolenke, kedze sme nemohli vsade trepat tu obrovsku a pre dieta pohodlnu Libertu. Polku vynurala moja mama u babky v sifoneri a aj ma naucila viazat.
Na tom obrazku co dala @mimla je uz velke dieta v zajde. V polke sa nosili novorodenci a dojcata.

sardinka333
19. sep 2015

@vreckamartinka001 chrbat dieťaťa je prirodzene zaoblený takže by to škodiť nemalo ak je tam dieťa správne ,,uviazané,, osobne by som to ale neodporučala ako celodenné riešenie polohy dieťaťa. To ze tak bolo v maternici je ok, ale už sa narodilo a svaly potrebuju silnieť, pracovať a rozvíjať sa a ,,zauzlené,, v šatke väčšinu dna to nepojde. Dieťa treba polohovať, davať na bruško, stimulovať. Kolko detičiek ma tu hlaviču vytočenu do jednej strany v tej šatke - aj moja len na jednu stranu - potrebujem si ja nahnat ,,tortikolis,, a behat po rehabkách nie? Všetko s mierou.

meluela
19. sep 2015

@vreckamartinka001 na tie co maju satky a manducy nemusis zazerat, ich detickam je v nich dobre ... divne pohlady si usetri na tych expertov/expertky co nosia deti v pochybnych nosicoch tvarickou dopredu ... tam dieta chuda visi v neprirodzenej polohe a fakt si nici chrbticu 😖

ukulela
19. sep 2015

... tak len pre zaujimavot - foto z Helpy (Horehronie) ... niekedy po 2. sv. vojne fotene, teda nie tak davno 🙂

silviettaa
19. sep 2015

@vreckamartinka001 neviem... ja ked vidim takto deti, tiez sa to pytam, vzdy mam pocit, ze to je zataz na chrbatik...

sardinka333
19. sep 2015

@ukulela tak na tom terene by to s kočikom nikdy nedala...nehovoriac o tom ze to bola vymozenost len pre pánov a nie pre sedličky.... 🙂
Kto vie či by tato zena ten kočik s radosťou neprijala.... 🙂

kale13
19. sep 2015

podla mna je to tak so satkou ako mat dieta vo vajci, dlhodobo sa neodporuca.. sice tu pisu, ze dieta bolo v takej polohe v bruchu ale s tym rozdielom, ze tam bolo vo vode.. a ta voda zvykne nadnasat.. takze na suchu to musi byt rozdiel.. hlavne ak nema este dost silne krcne svaly.. v anglicku sa uz najmenej 6 deti udusilo v satke, dost na to, ze malokedy tu vidim babetka v satke..

sardinka333
19. sep 2015

každopadne odporučam nielen si šatku kupiť a potom pustiť youtube s inštruktážnym videom ale naozaj sa presvedčiť či je uväz spravny, či tam dieťatko je naozaj vo vhodnej polohe a nie nejako vykrutene aj ked sa to na pohlad nemusi zdať, atd. Na to su dobré rozne kurzy, stretnutia ,,šatkáriek,, kde si tuto techniku mamičky dobre osvoja. Nerobim nikomu promo, ide o zdravie a život detí ...ale zial dočitala som sa tiež ze niektore deti sa v tej šatke podusili...
http://www.invarena.cz/?p=15634

papricka33
21. sep 2015

@mojong
@mamulienka30 pred par rokmi by som neverila, ze to poviem, ale idem sa trochu zastat kocikov 🙂 ja tiez nosim kolko vladzem, ale poviem vam, moj maly mal ako rocny 12 kil 🙄 nemusim mat buga boo (resp. sa mi absolutne nepaci a pri mojej vyske by som prisla o chrbat 🙂 , ale obcas si rada odpociniem od toho mojho chlapa 😉 Teraz, este nema ani 1,5 roka a ma skoro 90 cm. Cize Ciciacik maznavy obycajny, v telicku 2- rocneho chalaniska. Neviem, ci by ste sa az tak rozplyvali nadsenim z nosenia 😉 nic v zlom. (A to mam za chvilu 40 a jedno dieta uz odnosene...)
Tiez som si vsimla, ze niektorym babatkam to asi prilis nevyhovuje. Niekedy, ked vidim poskakujucu, vycerpanu maminu a nervozne babo v nosici, nepride mi to "to najprirodzenejsie na svete" 😖 Treba urcite zachovavat cit pre potrebu babatka. Su babatka, ktore sa necitia komfortne v stiesnenom prostredi, tiez treba polohy striedat, a trochu pocuvat instinkt. Vybrat sa na 5 hodinovu turu s nosicom, mi pride chore. To nase babicky nerobili. Priniesli dieta na pole, a tam ho zase zavesili do platenej kolisky. Prisli domov, lezalo predsa v rovnej drevenej koliske. Nechodili s nim 4 hodiny po nakupnom centre 🙂

papricka33
21. sep 2015
mojong
21. sep 2015

@papricka33 jasne ja netvrdim ze treba nosit za kazdu cenu, prva dcerka bola rada aj v kociku a vlastne radsej sa nosila az o dost neskor, ked uz zacala chodit a striedala to s nosenim sa na rukach,....tak mame manducu, a mladsia to je taky moj cicik maly ta zas naopak nema moc rada kocik a radsej je nalepena na mne kolko sa len da, respektujem svoje deti a ked aj vidim na mensej ze je nervozna na mne skusim ci nechce byt radsej na posteli alebo v kociku, nie je to u mna take jednosmerne neboj.
a k tej vahe,..... no starsia ma teraz uz pomaly 4 roky a vahu 21kg - este minuly rok v novembri som ju nosila,.... a mladsia bude mat 2 mesiace a skoro 7kg,....takze viem sa vzit do tvojej koze tiez mam co nosit ,...... a dalej sa rozplyvam nadsenim z nosenia 😉

mamulienka30
21. sep 2015

@papricka33 my mame dva kociky a jednu satku neboj nic 😀 Nosim ked ju boli brusko, na to to velmi pomaha 😉

nanervy_2
21. sep 2015

otazka nebola ci nosit ci nenosit, ale ci tym netrpi chrbatik,... no ak ho mas spravne uviazaneho, nema preco, chrbat drzi satka a hlavu tvoj hrudnik ;)
aj moj mava vytocenu hlavu na jednu stranu ked spi, cim dalej tym viac ale sam od seba tie strany strieda, najma ked je hore sa obzera a vsetky strany
k zaduseniu... vo vertikalnej polohe tazko, v horizontalnej si to viem predstavit.. aj ked nie to ignorantstvo osoby ktora ho mala, ved dieta co sa dusi sa mrvi, protestuje...
a aj kocik ma svoje nepopieratelne vyhody, pouzivame aj aj, podla toho co mne a malemu prave viac vyhovuje