Od ktorého mesiaca môžem dať dieťaťu normálne mlieko?

babu88
23. okt 2017

Dobry vecer.
Poprosila by som o radu, ci mozem uz dat alebo kedy mozem dat dietatku normalne mliecko. Resp. mozem niekedy nahradit dojcenie napr. kravskym ci kozym mlieckom?jasneee prevarenym prip. zriedenym? 😉
Umele odmieta, dojcim väcsinou v noci. Maly ma 9mes., nie je alergicky na nic. Miluje zeleninu, ovocie, mäsko, cestovinu... Spapa zatial uuplne vsetko...aj spenat 😉Prosiiiim rady typu: na co? A preco mu ho chces dat? A pod. Take nechcem. Iba fakt kto ma naozaj o tom sajnu. Lebo jedni su pre a ini proti...som z toho jelen🦌 Dakujem krasne

simonahra
24. okt 2017

je to len predsudok, že sa nesmie dávať. prosím vás kedysi iné mlieko ani nebolo a deťom sa predsa nič nestalo. bolo ešte menej chorôb ako teraz. jogurty, syry, mlieko, všetko je to pre žalúdok dobré, pokiaľ teda nie je alergia

vierocka888
24. okt 2017

Tak takto... moja mama ma kojila asi 2 -3 mesiace... potom mi robila obycajnu krupicovu kasu z kravskeho mlieka. Ziadny sunar ani nic. A som tu... zijem, nemam ziadne alergie, som zdrava a nic mi nechyba.... takze ako doplnok k vyvazenej strave si myslim ze prevarene mlieko nie je ziadny hriech 🙂

babu88
autor
24. okt 2017

@vierocka888 Presne toto mi povedala mamina sesternica. Maleho kojila asi tri mes. a potom ficali na krupici 😉😋💪Maly je uz velky skolak a je zdravy ako buk 🙂 Dakujem za komentar 👍Pekny den

siska53
24. okt 2017

@babu88 to vazne sa ti chce vstat a ist ohriat mlieko,zistovat,ci ma.spravnu teplotu?? To mna prekvapuje,dojcenie pre mna bolo vzdy pohodlnejsie.

Ja som pouzivala kravske po roku,ale len ako do mliecnych polievok,omacok obcas. Nie ako nahrada mojho mlieka,toho pili,ako kto potreboval. Maly kravske mlieko zacal pit az trosku v skolke,ale on zvykol z UM vracavat niekedy,v 3r.sam zrusil a nechcel ziadne pit. Mala az po 2.r.na striedacku s UM,ked som ju odstavila..

montemotherone
24. okt 2017

@babu88 podľa mňa je úplne zbytočné mu ho dávať. Mlieko je preceňovaná potravina a dnešná kvalita je na hony vzdialená tej kedysi. Myslím, že skôr škodí, ako pomáha. To už radšej rastlinné formy.

babu88
autor
24. okt 2017

@siska53 Siska Siska... Vy citajte pozornejsie🙈🙈 Nebudte prekvapena...dojcenie je aj pre mna pohodlnejsie.Pekny den.

babu88
autor
24. okt 2017

Dakujem vsetkym. Uz mam dost info... Cakala som ze jedni budu pre a ine proti 😉 Ja urcite mlieko davat budem. Sama ho mam velmi rada. Dakujem dievcataaa 👍

daja07
24. okt 2017

@babu88 mozno som nespravne pochopila co ste pisali, ale pochopila som to tak ako som pisala. u nas mlieko z flase fungovalo, ked som musela ist prec a manzel daval malemu. Najprv nechcel, cudne pozeral, ale ked ucitil co to je tak spraskal celu flasu. Inac poznam mamicku co presla od roka z kojenia a mix klasicke mlieko s acidkom pol na pol. Ja ak by som mala zvolit, tak radsej kozie mlieko. Ale je to na vas ako sa rozhodnete a uvidite ako zareaguje dieta 🙂

babu88
autor
24. okt 2017

@daja07 Dakujem krasne. Hej hej, vyskusam to kozie 😉 Pekny zvysok dna.

siska53
24. okt 2017

@babu88 lebo si pisala,ze dojcis prevazne v noci. Preto ma to prekvapuje,kedze cez den vzhladom na vek je na prikrmoch a teda vydrzi,ked by si potrebovala ist prec.
Ja som sla od 7m.na operaciu,prec som bola 4dni. Mlieko som mala odsate,no moja zatata sa od 2.m,co som zacala skusat,na flasu nenaucila. Tie dni prezila lyickovanim mlieka,kedze ani pohar,ani nic ine (aj rozne cumle vyskusane) a na prikrmoch,predcasne som na to obdobie zaviedla kase na veceru i ranajky.

Ale ako vidim,ty si uz bola rozhodnuta a potrebovala si si len precitat nazor niekoho,kto tak robil,ze je to ok a tak to budes robit aj ty.
Ja som v tomto doverovala pediatricke ( mali sme dve,takee nebol to len nazor jednej),ktora to odporucila az po roku najskor.

babu88
autor
24. okt 2017

@siska53 Praveze nebola. Niekto hovori ze mam dat kravske, niekto kozie, niekto ze nemam davat vobec. Bola som zvedava, ci niektora aj dojci, aj dava nejake ine mlieko ako umele. Ja vyskusam to kozie ako pisu. Preco myslis? Zacala som s prikrmami od siesteho mes. S tym ze prikrm + dojcenie ak chcel. No cim bol starsi, tak som postupne nahradzala dojcenie tuhou stravou. Ranajky ma mliecko odomna, desiata ovocie alebo chlebik s malslom, obed zelenina,mäsko,cestovina so.zltkom alebo polievka a pod. Olovrant chlebik ak nemal na desiatu a vecer kasa.A v noci resp. akonsa povie druha vecera zasa kojenie to je napr. cca vzdy okolo.22-22:30 priblizne. Niekedy ked po obede spinka,zobudi sa a placka,ukludni ho prsko s tym ze este aj zaspinka,ale to nie je vzdy. Ja by som velmi chcela kojit do 1 r. Potom uz sa mi to zda zbytocne, ak by vsak chcel, potierat si bradavky napr. horcicou ako som uz tiez pocula nebudem 😉
Dakujem za odpoved 😉Pekny vecer

@babu88 no takto. Myslím si, že nočné dojčenie v danom veku nie je až tak o hlade ale o iných potrebách. Je to skôr psychologické a sociologické ako biologické. Ale to je jedno. Chcem tým povedať, že dieťa si vytvára iste povedzme normy správania. Vie, že mama = prso = mlieko, tak chce a budí sa, lebo ho "cíti", povedzme. Myslím si, že keby nebola mama = prso = mlieko, nebude si to vyžadovať. Ak bude a babkou, pochopí, že to tam nie je. Netvrdím, že sa nebude budiť, prespi celú noc... Ale skôr v zmysle, že babka ho dokáže uspať naspäť pohladenim, bozkom atď... Alebo sa napije čaju a bude ok. Deti to majú takto nejako usporiadané, preto napr. ak mama ide do práce či dieťa do škôlky, nemusí ho odstavovat od MM, ak nechce, dieťa sa bude dojčiť keď bude s mamou a keď s ňou nebude, bude fungovať v režime, ktorý bude nastoleny (ak sa bavíme o istom veku dieťaťa). Z toho vyplýva, že nemusíš nevyhnutne hľadať nahradu za MM, dokonca aj keď prestaneš dojčiť. Potreby vyplývajúce z pitia mlieka pokryje aj strava, takže mlieko nemusí piť žiadne. Na druhej strane ak zvyknete v rodine mlieko piť tak prečo nie, no v tomto veku by som najprv z neho varila (kaše, do zemiakov...), samotné na pitie by som zaviedla po roku. V prvom roku organizmus dieťaťa napreduje inak ako neskôr a obrovské zmeny sa dejú za krátky čas, no tri mesiace u 9.m. Dieťaťa sú iné ako tri mesiace u Teba, preto je to rozdiel, či to dáš dnes, alebo keď bude mať rok. Dnes mu to môže uškodiť a neskôr s tým môže byť v pohode. Potreba pitia mlieka sa precenuje a najmä UM (v zmysle pokracovacich po roku atď).
https://www.cas.sk/clanok/605633/velky-test-sus...
To by som dieťaťu nedávala vôbec, lebo ho určite v tomto veku nepotrebuje, tak na čo (hoci to si čítať nechcela 😒)

luliu
24. okt 2017

@babu88 čítala som len prvú stranu diskusie a ďalej som to vzdala. Prečítaš si milión informácií, pre jedného je mlieko úžasné, ďalšieho za hlienu je a dokonca som si prečítala že poškodzuje oblicky (väčšiu sprostosť som ešte nečítala).
Pravda je taká, že nikto ti neporadi to co je do re pre tvojho syna. Proste mu mlieko daj a sama zistíš ci mu nevadí alebo vadí. Určite kupuj plnotučné mlieko a najlepšie to, čo predávajú chladené (teda nie trvanlivé s dlhým dátumom spotreby). Mlieko je veľmi zdravé, ale samozrejme môže určitým jedincom aj škodiť, ale zistíš to len tak ze ho syn vyskúša. Môj syn vypije v 6 rokoch liter mlieka denne, dcéra od 9 mesiacoch nepije mlieko žiadne, nechcela ho.

babu88
autor
24. okt 2017

@coccinellaseptapunktata Dakujem za odpoved. Nechcela,lebo pijeme vsetci mlieko,tak preco nie aj maly. Pytala som sa kedy by som mu ho mohla dat a ci viem nejako nahradit moje. Odpovedali ste a z tohto pohladu by ma to nenapadlo,ze neni mama neni prso. Dava to zmysel. Jasne, nejako to nesilim,len som sa informovala. Vydrzala som to 9 mes. Preco by nie este tri az bude mat rok... Pekny vecer

babu88
autor
24. okt 2017

@luliu Jasne, s tym ratam ze mi tu nikto nenapise, zajtra rano 7:53 mu nalej do zelenej flase s modrymu gulickami mlieko vychladene na tretom schodku 😉 Prave ze vsade citam nieco,tak som chcela vediet nazor aj inych lebo som z toho zblbnuta uz. Mlieko je vecna tema u dospelych, nie to este u deti 😊Dakujem za spravu. Pekny vecer este

simca06022011
24. okt 2017

@babu88 ku krupici toľko že je veľmi ťažká na žalúdok moje vsezrave dieťa s ňou malo problém v 10m.. neviem prečo, potom sme ju dali až po roku.... Iné kaše zjedla v pohode ale toto nie... :D zase čo mama to iba skúsenosť :D

babulkomale
24. okt 2017

@luliu to bola mozno skomolenina informacie, ze tvaroh sa neodporuca davat do roka, lebo obsahuje vela kazeinu a ten zatazuje nezrele oblicky malickych deti do 1 roka. Ja som davala od cca 9 mesiacov jogurty, ale s tvarohom som pockala po roku, naco predbiehat a nahustit do malych deti vsetko v jednom roku, ved maju cely zivot pred sebou. Mlieko neprevarene pasterizovane cerstve plnotucne som davala od roka a pol.

babu88
autor
25. okt 2017

@simca06022011 Krupicu sme skusali tiez a nechcel. Najviac mu chutia kase ryzove prichut piskot a straccatela 😉 hihi vsezrave dieta 🙊 👍

lacibo
25. okt 2017

@babu88 no veď toto asi je tá chyba😉 že v noci spievate a skáčete na fit lopte..😅 prepáč, pousmiala som sa aj ako vtipne si to napísala..ale samozrejme nie v zlom.. 😉 viem, že sa mi možno ľahko radí, keď mám také dieťa..ale všetky mi tak spali tak asi niečo bude aj na mojom prístupe..my sme od narodenia v noci dávali najavo že je noc..iba veľmi malá lampička / od Ikey🙂/, žiadne nahlas rozprávanie, žiadne kŕmenie a zvykli si na to rýchlo..a tiež sme hneď nastavili celkový časový režim aj cez deń, spánkový a keď som začala prikrmovať postupne aj papací režim..nám to takto všetkým vyhovuje.. ja napr malú každý deń aj okúpem v rovnakom čase, večera, ide do postieľky, uložíme macka 🙂a ona sama zaspí / žiadne uspávanie u nás nie je/, cez deň spí iba raz poobede. 2 hodiny priemer- zdý sa mi to aj málo na jej vek ale tak jej to asi vyhovuje..ale samozrejme uznávam aj to, že kždé dieťatko je osobité a musí sa s ním inak..želám veľa šťastia a pohody.. a ešte jeden postreh.synčeka máš prvé dieťa?..z tvojich riadkov sa mi zdá, že si až príliš úzkostná..a riešiš veľa aj zbytočných vecí ohľadom neho, viac si to materstvo užívaj ako sa nad ním zamýšľaj, či robíš to a to správne.. to je moja rada., tiež som to pri prvej dcére ešte nevedela.😉.ale samozrejme to je iba môj pocit z tvojich riadkov, podľa toho čo píšeš..nepoznám ťa a tvoje dieťa osobne🙂

simca06022011
25. okt 2017

@babu88 ja malej som tiez tie davala, potom aj na "dobru noc" vecer, sa mi zda ze hami boli... Ale ranajkovala uz od 9-10 mesiaca rano klasicke obilninove kase s ovocim 🙂 to jej chutilo.. podla bukovskeho som jej ich varila vo vode 🙂 spaldove, pohankove, ryzove a co ja viem ake :D

lacibo
26. okt 2017

@luliu dovolím si stebou nesúhlasiť, to nie je vôbec sprostosť, príliš veľa bielkovín zaťažuje nadmerne obličky, a tým pádom ich aj môže poškodiť.. a súhlasím s tým ako tu píše aj jedna mamička - daja07 , že to, že deti okamžite nemajú z nesprávnej stravy žiadne problémy, neznamená, že ich nebudú mať neskôr..organizmus si to pamätá a čím menej záťaže lepšie.. ale celkovo je táto téma dosť kontroverzná, každý si robí po svojom v otázke stravovania detí / vidím to všade okolo../dávajú sa v pohode aj hranolky, údeniny atď. malým de´tom a vždy sa nájdu mamičky, ktoré si to budú zastávať.. takže autorka si z toho všetkého musí urobiť len vlastný názor a zvoliť svoju cestu..najlepšia je možno zlatá stredná..😉

simulka0053
26. okt 2017

@babu88 dobrý deň jasne mlieko dávame aj my mame 8mes presne voľakedy iné možnosti neboli a vyrástli sme

luliu
26. okt 2017

@lacibo presne to som jej radila. Ale v prvom rade pre zdravého jedinca bez alergii je mlieko zdravé, samozrejme v primeranom množstve a veku 😉