Ako osladiť horkú čokoládu?
Ahojte. Skusal niekto osladit horku cokoladu? Ked ju roztopim a vmiesam cukor, bude dobra na jedenie? Alebo miesto cukru pouzijem dzem - stuhne to? Dakujem.
Stručné zhrnutie
- Práškový cukor sa vmiešaný do roztopenej horkej čokolády obyčajne rozpustí a osladí ju, zatiaľ čo kryštálový cukor podľa viacerých účastníkov často zostane nerozpustený.
- Namiesto priameho dosladzovania je bečné použiť horkú čokoládu do pečenia a dezertov (brownies, muffiny, polevy) alebo pripraviť ganache z tuhej časti kokosového mlieka zmiešanej s roztopenou čokoládou.
- Pre osoby s alergiou na mlieko a sóju boli odporúčané vegánske/bezmliečne čokolády dostupné v obchodoch (spomínali sa Lidl, Kaufland) a tiež domáce riešenia ako použitie kakaového masla alebo výroba čokolády z kakaového masla; informácie o tom, či konkrétne kusy Lindt neobsahujú sójový lecitín, boli v diskusii rozporuplné.
Najčastejšie otázky
Q: Ako dosladiť horkú čokoládu, ak nemôžem použiť mlieko a sóju?
A: Použiť práškový cukor, javorový sirup alebo med podľa chuti; pripraviť ganache z tuhej časti kokosového mlieka zmiešanej s roztopenou čokoládou; alebo použiť rastlinnú šľahačku či kakaové maslo.
Q: Rozpustí sa kryštálový cukor v roztopenej horkej čokoláde?
A: Viacerí účastníci uviedli, že kryštálový cukor sa pri vmiešaní do roztopenej čokolády často nerozpustí, zato práškový (icing) cukor sa bežne rozpustí.
Q: Môžem namiesto cukru pridať džem a stuhne to?
A: Džem pridá sladkosť a chuť; niektorí odporúčali dusené a vymixované ovocie (napr. jablká, slivky, hrušky) zmiešané s čokoládou ako domáci „nutelový“ náhrada, ktorá môže vytvoriť hustejšiu zmes.
Q: Môžem vmiešať horkú čokoládu do horúceho karamelu?
A: Viacerí varovali, že kakaové zložky čokolády sa v horúcom karamele môžu spáliť a stať sa ešte horkejšími; bezpečnejšie je použiť maslový karamel (napr. s ghí) alebo vmiešať čokoládu do maslového základu, nie priamo do veľmi horúceho karamelu.
Q: Ako spraviť čokoládu „na chrumkanie“ bez orieškov?
A: Navrhované prísady: kandizované ovocie (napr. papája, hrozienka), podrvené keksíky (spomínané Lotus), alebo nasekaný karamel z upáleného cukru pre chrumkavú textúru.
Q: Existujú čokoládové varianty bez mlieka a bez sóje?
A: Áno, v diskusii boli spomenuté vegánske čokolády dostupné v Lidl a Kaufland; jeden používateľ spomenul Lindt 85% ako variant bez mlieka a bez sójového lecitínu, zatiaľ čo iní upozornili, že mnohé výrobky (vrátane niektorých „vegánskych“) môžu obsahovať sójový lecitín.
Závery z diskusie
Zhoda
- Práškový cukor je preferovaná forma sladidla pri vmiešaní do roztopenej horkej čokolády, pretože sa lepšie rozpúšťa než kryštálový cukor.
- Horkú čokoládu je praktické využiť v pečení alebo na prípravu ganache namiesto snaženia sa ju jesť samotnú, ak je príliš horká.
- Na trhu sú dostupné vegánske/bezmliečne čokolády v bežných obchodoch (uvádzané Lidl, Kaufland).
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že Lindt 85% neobsahuje mlieko ani sójový lecitín, zatiaľ čo iní upozorňujú, že mnohé Lindt výrobky a iné čokolády obsahujú sójový lecitín alebo neuvádzajú presný druh lecitínu.
- Do horúceho karamelu pridávať čokoládu sa niektorým javí rizikové vzhľadom na možnosť spálenia kakaových zložiek; iní navrhujú skúsiť maslový karamel alebo ghí ako alternatívu.
- Ghí bolo v diskusii opísané ako „čistý mliečny tuk bez bielkovín a laktózy“, pričom niektorí účastníci ho považujú za potenciálne bezpečnú alternatívu pri alergii na mliečne bielkoviny, zatiaľ čo iní s tým nemali osobnú skúsenosť.
Otvorené otázky
- Pri akých presných podmienkach (teplota, pomer tuk:cukor, miešanie) sa kryštálový cukor nerozpustí v roztopenej čokoláde a kedy sa rozpustí?
- Ktoré konkrétne vegánske čokoládové značky sú konzistentne bez sójového lecitínu a bez krížovej kontaminácie s mliekom?
- Ako sa správa džem alebo dusené ovocie pri stuhnutí čokolády v porovnaní s pridaním práškového cukru z hľadiska textúry a trvanlivosti?
Spomenuté značky a firmy
Lindt, Lidl, Lotus, Ferrero Rocher, Kaufland, Modrykonik, Toblerone, Oreo
Spomenuté produkty a metódy
práškový cukor, kryštálový cukor, roztopená horká čokoláda, karamel (roztopený cukor), nasekaný karamel (karamelové kúsky), kakaové maslo, ghí (ghee), tuha časť kokosového mlieka (ganache), javorový sirup, med, kandizované ovocie, podrvené keksíky (Lotus), domáca „nutela“ z duseného ovocia, čokoláda na varenie, vegan čokoláda, roztopenie na pare
Miesta a osoby
Lidl, Kaufland, Modrykonik
@bessie12
@deti95060810 este otazka - da sa vmiesat horka cokolada do karamelu (rozpusteny cukor, este za horuca)
(mlieko, soja, oriesky nepripadaju v uvahu - alergie)
Podľa mňa to nebude dobré, ale neskúšala som 🤔 máš doma horkú čokoládu a nevieš, čo s ňou, alebo o čo ide? Radšej by som z toho niečo upiekla, napr. brownies 🙂
Alebo moja babka robievala ovocnú “nutelu” - ona tam asi dávala kakao, ale s horkou čokoládou by to podľa mňa šlo - udusíš a vymixuješ napr. jablká alebo slivky a do toho pridáš tú čokoládu
@dixitka alergia na mlieko, soju a oriesky a obrovska chut na cokoladu. Ale horka bez mlieka a sojoveho lecitinu mi nejde. Ja by som si dala ferero rocher 🤣🤣🤣 ale asi budem chrumat cokoladu a cukor zastudena 🤣🤣🤣
A na čo je to akože dobré? Máš veľa horkej čokolády, ktorá ti nechutí a nevieš, čo s ňou? Lebo ak chceš sladkú, nekupuj horkú. Keď už ju máš, tak použi do varenia/pečenia. Napríklad do pudingu, do toho ja dávam všetky čokoládové figúrky Mikulášov, čertov, zajacov, vajec atď., čo sa u nás občas nazbierajú. Alebo do krému na tortu atď.
Čokoládu do horúceho karamelu by som neriskovala - kakao v čokoláde má tendenciu sa spáliť a bude horké. Možno by sa dala vymiešať do maslového karamelu, ale do čistého nie. Nemôžeš ani ghí?
Horkú čokoládu by si mohla skúsiť osladiť práškovým cukrom alebo medom, ale vyskúšané to nemám.
Keď nemôžeš mlieko, možno by som skúsila rastlinnú šľahačku, tú si osladíš podľa potreby a do tej vmiešať roztopenú čokoládu?
Čisto teoreticky by ti hgí nemalo robiť problém - mal by to byť čistý mliečny tuk bez bielkovín a laktózy... Ale osobnú skúsenosť s tým nemám (chvalabohu nemám problémy tohto typu). Ak by ti nevadilo ghí, mohla by si ho využiť na výrobu maslového karamelu.
Ty chceš, aby z toho bola vyslovene čokoláda na chrúmanie (tj nie koláč, krém atď)? 🙂 v takom prípade by si mohla skúsiť pridať kandizované ovocie (napr. papáju, alebo hrozienka, ak ich máš rada). S tým ti to stuhne a aj sa to osladí, taká študentská pečať bez orieškov :D
skus upalit cukor, vylej na pomasteny plech/ papier na pecenie a potom zatvrdnuty nasekaj nadrobno a vmiesaj do roztopenej cokolady (ako toblerone)
Kľudne si daj čokoládu rozpustiť (na pare) a pridaj práškový cukor. Potom iba nechaj stuhnúť. Skúšala som bolo to ok, nie ako mliečna čokoláda. Alebo pridaj ešte kokosové/ovsené mlieko a sprav si horúcu čokoládu 😋.
@alienkami to je dobra rada 🙂 moje dieta ma alergiu na mliecnu birlkovinu a ghee moze!
@zena666 nejeme mliečne a sóju a táto je 👍👍👍, zložením, chuťou, aj cenou 😉
@belasy_motylik tato je dobra 👍 kupujem tiez z lidla, ale tu 74% horku cokoladu. Inu na pecenie uz ani nepouzivam 🙂
@belasy_motylik este jedna otazocka - nahodou - lotus keksiky - je nejaka alternativa bez soje? Nevies nahodou?
nad paru daj do misy tu cokoladu, praskovy cukor a nechaj to rozpustit, niekedy trochu stuzeny tuk nech sa to ma v com rozpustit lepsie. Original sa podobne orbi napr cokolada do suhajd (len ide kakao, cukor, cera - ale tuninguje sa to riadnou cokoladou u niekoho). ked to potom vylejes do niecoho, stuhne to.
@belasy_motylik tuto mi dcera tiez vyziera (padon z vyraz, ale naozaj ) rovno zo spajze.. :DDD cez xxl tyzdne ju zvyknu mat aj v takom obrovskom baleni


cukor sa ti nerozpustí - teda aspoň mne sa nerozpustil