icon

Ako osladiť horkú čokoládu?

30. okt 2023

Ahojte. Skusal niekto osladit horku cokoladu? Ked ju roztopim a vmiesam cukor, bude dobra na jedenie? Alebo miesto cukru pouzijem dzem - stuhne to? Dakujem.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 31. máj 2026 · 63 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Práškový cukor sa vmiešaný do roztopenej horkej čokolády obyčajne rozpustí a osladí ju, zatiaľ čo kryštálový cukor podľa viacerých účastníkov často zostane nerozpustený.
  • Namiesto priameho dosladzovania je bečné použiť horkú čokoládu do pečenia a dezertov (brownies, muffiny, polevy) alebo pripraviť ganache z tuhej časti kokosového mlieka zmiešanej s roztopenou čokoládou.
  • Pre osoby s alergiou na mlieko a sóju boli odporúčané vegánske/bezmliečne čokolády dostupné v obchodoch (spomínali sa Lidl, Kaufland) a tiež domáce riešenia ako použitie kakaového masla alebo výroba čokolády z kakaového masla; informácie o tom, či konkrétne kusy Lindt neobsahujú sójový lecitín, boli v diskusii rozporuplné.


Najčastejšie otázky

Q: Ako dosladiť horkú čokoládu, ak nemôžem použiť mlieko a sóju?
A: Použiť práškový cukor, javorový sirup alebo med podľa chuti; pripraviť ganache z tuhej časti kokosového mlieka zmiešanej s roztopenou čokoládou; alebo použiť rastlinnú šľahačku či kakaové maslo.

Q: Rozpustí sa kryštálový cukor v roztopenej horkej čokoláde?
A: Viacerí účastníci uviedli, že kryštálový cukor sa pri vmiešaní do roztopenej čokolády často nerozpustí, zato práškový (icing) cukor sa bežne rozpustí.

Q: Môžem namiesto cukru pridať džem a stuhne to?
A: Džem pridá sladkosť a chuť; niektorí odporúčali dusené a vymixované ovocie (napr. jablká, slivky, hrušky) zmiešané s čokoládou ako domáci „nutelový“ náhrada, ktorá môže vytvoriť hustejšiu zmes.

Q: Môžem vmiešať horkú čokoládu do horúceho karamelu?
A: Viacerí varovali, že kakaové zložky čokolády sa v horúcom karamele môžu spáliť a stať sa ešte horkejšími; bezpečnejšie je použiť maslový karamel (napr. s ghí) alebo vmiešať čokoládu do maslového základu, nie priamo do veľmi horúceho karamelu.

Q: Ako spraviť čokoládu „na chrumkanie“ bez orieškov?
A: Navrhované prísady: kandizované ovocie (napr. papája, hrozienka), podrvené keksíky (spomínané Lotus), alebo nasekaný karamel z upáleného cukru pre chrumkavú textúru.

Q: Existujú čokoládové varianty bez mlieka a bez sóje?
A: Áno, v diskusii boli spomenuté vegánske čokolády dostupné v Lidl a Kaufland; jeden používateľ spomenul Lindt 85% ako variant bez mlieka a bez sójového lecitínu, zatiaľ čo iní upozornili, že mnohé výrobky (vrátane niektorých „vegánskych“) môžu obsahovať sójový lecitín.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Práškový cukor je preferovaná forma sladidla pri vmiešaní do roztopenej horkej čokolády, pretože sa lepšie rozpúšťa než kryštálový cukor.
  • Horkú čokoládu je praktické využiť v pečení alebo na prípravu ganache namiesto snaženia sa ju jesť samotnú, ak je príliš horká.
  • Na trhu sú dostupné vegánske/bezmliečne čokolády v bežných obchodoch (uvádzané Lidl, Kaufland).


Sporné názory

  • Niektorí tvrdia, že Lindt 85% neobsahuje mlieko ani sójový lecitín, zatiaľ čo iní upozorňujú, že mnohé Lindt výrobky a iné čokolády obsahujú sójový lecitín alebo neuvádzajú presný druh lecitínu.
  • Do horúceho karamelu pridávať čokoládu sa niektorým javí rizikové vzhľadom na možnosť spálenia kakaových zložiek; iní navrhujú skúsiť maslový karamel alebo ghí ako alternatívu.
  • Ghí bolo v diskusii opísané ako „čistý mliečny tuk bez bielkovín a laktózy“, pričom niektorí účastníci ho považujú za potenciálne bezpečnú alternatívu pri alergii na mliečne bielkoviny, zatiaľ čo iní s tým nemali osobnú skúsenosť.


Otvorené otázky

  • Pri akých presných podmienkach (teplota, pomer tuk:cukor, miešanie) sa kryštálový cukor nerozpustí v roztopenej čokoláde a kedy sa rozpustí?
  • Ktoré konkrétne vegánske čokoládové značky sú konzistentne bez sójového lecitínu a bez krížovej kontaminácie s mliekom?
  • Ako sa správa džem alebo dusené ovocie pri stuhnutí čokolády v porovnaní s pridaním práškového cukru z hľadiska textúry a trvanlivosti?


Spomenuté značky a firmy

Lindt, Lidl, Lotus, Ferrero Rocher, Kaufland, Modrykonik, Toblerone, Oreo

Spomenuté produkty a metódy

práškový cukor, kryštálový cukor, roztopená horká čokoláda, karamel (roztopený cukor), nasekaný karamel (karamelové kúsky), kakaové maslo, ghí (ghee), tuha časť kokosového mlieka (ganache), javorový sirup, med, kandizované ovocie, podrvené keksíky (Lotus), domáca „nutela“ z duseného ovocia, čokoláda na varenie, vegan čokoláda, roztopenie na pare

Miesta a osoby

Lidl, Kaufland, Modrykonik

Strana
z3
avatar
deti95060810
30. okt 2023

cukor sa ti nerozpustí - teda aspoň mne sa nerozpustil

avatar
bessie12
30. okt 2023

Bud použi mliečnu čokoládu alebo keď chceš použiť cukor, tak jedine práškový.

autor
30. okt 2023

@bessie12
@deti95060810 este otazka - da sa vmiesat horka cokolada do karamelu (rozpusteny cukor, este za horuca)
(mlieko, soja, oriesky nepripadaju v uvahu - alergie)

avatar
bessie12
30. okt 2023

Skôr nie ako áno. Keď chceš, tak to vyskúšaj.

avatar
dixitka
30. okt 2023

Podľa mňa to nebude dobré, ale neskúšala som 🤔 máš doma horkú čokoládu a nevieš, čo s ňou, alebo o čo ide? Radšej by som z toho niečo upiekla, napr. brownies 🙂

avatar
dixitka
30. okt 2023

Alebo moja babka robievala ovocnú “nutelu” - ona tam asi dávala kakao, ale s horkou čokoládou by to podľa mňa šlo - udusíš a vymixuješ napr. jablká alebo slivky a do toho pridáš tú čokoládu

autor
30. okt 2023

@dixitka alergia na mlieko, soju a oriesky a obrovska chut na cokoladu. Ale horka bez mlieka a sojoveho lecitinu mi nejde. Ja by som si dala ferero rocher 🤣🤣🤣 ale asi budem chrumat cokoladu a cukor zastudena 🤣🤣🤣

avatar
h2
30. okt 2023

A na čo je to akože dobré? Máš veľa horkej čokolády, ktorá ti nechutí a nevieš, čo s ňou? Lebo ak chceš sladkú, nekupuj horkú. Keď už ju máš, tak použi do varenia/pečenia. Napríklad do pudingu, do toho ja dávam všetky čokoládové figúrky Mikulášov, čertov, zajacov, vajec atď., čo sa u nás občas nazbierajú. Alebo do krému na tortu atď.

avatar
alienkami
30. okt 2023

Čokoládu do horúceho karamelu by som neriskovala - kakao v čokoláde má tendenciu sa spáliť a bude horké. Možno by sa dala vymiešať do maslového karamelu, ale do čistého nie. Nemôžeš ani ghí?
Horkú čokoládu by si mohla skúsiť osladiť práškovým cukrom alebo medom, ale vyskúšané to nemám.

avatar
meringe70
30. okt 2023

Med si neskúšala?

autor
30. okt 2023

@alienkami
@meringe70 este som neskusala nic. Drzim dietu uz dlho, no ostatne dva dni by som za ferero vymenila aj kona 🤣🤣🤣 tak rozmyslam ako aspon tu cokoladu osladit

avatar
h2
30. okt 2023

Keď nemôžeš mlieko, možno by som skúsila rastlinnú šľahačku, tú si osladíš podľa potreby a do tej vmiešať roztopenú čokoládu?

avatar
alienkami
30. okt 2023

Čisto teoreticky by ti hgí nemalo robiť problém - mal by to byť čistý mliečny tuk bez bielkovín a laktózy... Ale osobnú skúsenosť s tým nemám (chvalabohu nemám problémy tohto typu). Ak by ti nevadilo ghí, mohla by si ho využiť na výrobu maslového karamelu.

autor
30. okt 2023

@h2
@alienkami dakujem

avatar
dixitka
30. okt 2023

Ty chceš, aby z toho bola vyslovene čokoláda na chrúmanie (tj nie koláč, krém atď)? 🙂 v takom prípade by si mohla skúsiť pridať kandizované ovocie (napr. papáju, alebo hrozienka, ak ich máš rada). S tým ti to stuhne a aj sa to osladí, taká študentská pečať bez orieškov :D

avatar
kp7333
30. okt 2023

skus upalit cukor, vylej na pomasteny plech/ papier na pecenie a potom zatvrdnuty nasekaj nadrobno a vmiesaj do roztopenej cokolady (ako toblerone)

autor
30. okt 2023

@dixitka toto prave nie, preto som rozmyslala nad dzemom 🤭 ale dakujem

autor
30. okt 2023

@kp7333 asi to vyskusam, dakujem

avatar
tamitamitami
30. okt 2023

Kľudne si daj čokoládu rozpustiť (na pare) a pridaj práškový cukor. Potom iba nechaj stuhnúť. Skúšala som bolo to ok, nie ako mliečna čokoláda. Alebo pridaj ešte kokosové/ovsené mlieko a sprav si horúcu čokoládu 😋.

avatar
kp7333
30. okt 2023

Inak cokolada na varenie je sladsia ako klasicka horka cokolada.

avatar
lubkovaandrejka
30. okt 2023

@alienkami to je dobra rada 🙂 moje dieta ma alergiu na mliecnu birlkovinu a ghee moze!

avatar
zena666
31. okt 2023

Mám rovnaké alegie banan horka coko a med do mikrovlnky a parada 🤪

avatar
belasy_motylik
31. okt 2023

Veď normálne rozpusti čokoládu a vmiešaj práškový cukor, robím to tak bežne, cukor sa rozpustí, čokoláda zjemní a osladí 🙂. Alebo použi napr. túto, má vynikajúcu chuť, drobec ju má rád len tak samú a ja ju používam na polevy, do koláčov, všade na studeno, aj tepelné spracovanie.

avatar
zena666
31. okt 2023

@belasy_motylik
Ano tato je skvelá 🥰

avatar
belasy_motylik
31. okt 2023

@zena666 nejeme mliečne a sóju a táto je 👍👍👍, zložením, chuťou, aj cenou 😉

autor
31. okt 2023

@belasy_motylik vyskusam, priznavam, ze som ju este nevidela

avatar
bessie12
31. okt 2023

@belasy_motylik tato je dobra 👍 kupujem tiez z lidla, ale tu 74% horku cokoladu. Inu na pecenie uz ani nepouzivam 🙂

autor
31. okt 2023

@belasy_motylik este jedna otazocka - nahodou - lotus keksiky - je nejaka alternativa bez soje? Nevies nahodou?

avatar
simca06022011
31. okt 2023

nad paru daj do misy tu cokoladu, praskovy cukor a nechaj to rozpustit, niekedy trochu stuzeny tuk nech sa to ma v com rozpustit lepsie. Original sa podobne orbi napr cokolada do suhajd (len ide kakao, cukor, cera - ale tuninguje sa to riadnou cokoladou u niekoho). ked to potom vylejes do niecoho, stuhne to.

avatar
simca06022011
31. okt 2023

@belasy_motylik tuto mi dcera tiez vyziera (padon z vyraz, ale naozaj ) rovno zo spajze.. :DDD cez xxl tyzdne ju zvyknu mat aj v takom obrovskom baleni

Strana
z3