Čo dnes varíte? Dajte inšpiráciu
Nikde som to tu nevidela, tak to hádam nezamknú 😝
Neviem ako vy, ale ja vždy mám najväčší problém vymyslieť, čo navariť, tak píšte dačo na inšpiráciu.
Stručné zhrnutie
- Diskutujúce varili prevažne rýchle domáce jedlá vrátane polievok (paradajková, karfiolová, hrášková, kuracia), zapekaných cestovín (Maggi a domáce recepty) a zapekanej brokolice s besamelom alebo smotanou a syrom.
- Viacerí spomínali tradičné jedlá ako segedínsky guláš, plnená paprika, bryndzové halušky a zemiakové harmoniky ako častú voľbu na obed alebo na viac dní.
- V diskusii sa často riešili rýchlovky a úsporné spôsoby prípravy vrátane pečenia namiesto vyprážania (rezne pečené v rúre v trojobalu), receptov na banánové pampúšiky a rady týkajúce sa mrazenia alebo konzervovania jedla.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zapekať brokolicu, aby držala tvar a bola chutná?
A: Postup, ktorý opisovali viacerí diskutujúci, je: do janskej misy vrstviť cestoviny, brokolicu a prípadne cuketu a pór, zaliať slanou smotanou zmiešanou s vajíčkom alebo pripraviť besamel, posypať nastrúhaným syrom a zapiecť; niektorí pridávajú kuracie prsia alebo nastrúhaný tvrdý syr.
Q: Čo sú banánové pampúšiky a aký je recept?
A: Recept uvedený v diskusii: banány (2–3 ks), 2 vajíčka, 3 PL práškového cukru, 8 PL polohrubej múky, šťava z 1 citróna, 1 ML prášku do pečiva, štipka soli, 1 ML rumu alebo rumovej arómy, olej na vyprážanie; cesto nechajte odstáť ~30 minút a lyžicou odoberajte kúsky na vysmážanie, podávať posypané práškovým cukrom alebo s džemom.
Q: Ako pripraviť „rezne bez vyprážania“ (pečené rezne)?
A: Metóda popísaná v diskusii: rezne obaliť v trojobalu, uložiť na papier na pečenie, jemne potrieť olejom a piecť v rúre približne 40 minút (začínať pri ~150 °C a postupne pridávať), neprikrývať a občas otočiť; výsledok si ponecháva viac šťavy a je menej mastný.
Q: Môžem mraziť jedlo pre bábätko alebo malé dieťa?
A: Názory sú rozdelené: viacerí diskutujúci mrazenie dieťaťu nespomínali alebo sa mu vyhýbajú, jedna diskutujúca uviedla, že zamrazila zeleninové príkrmy, zatiaľ čo iná varovala (uviedla správy) pred skladovaním/uchovávaním ryže a zemiakov; bezpečnosť a trvanlivosť po rozmrazení zostali v diskusii sporné.
Q: Aký je rýchly spôsob na „špagety s maslom a syrom“ podľa diskusie?
A: Tip z diskusie: uvariť špagety, pridať plátky masla na ešte teplé cestoviny a veľa nastrúhaného tvrdého syra (eidam), a žiadny kečup; jednoduché, rýchle a chutné.
Q: Čo je „trojobal“ a ako ho použiť na palacinky alebo palacinkové „rezníky“?
A: Trojobal znamená postup múka–vajce–strúhanka; palacinky naplnené syrom a šunkou sa takto obalia a vysmažia ako rezeň, výsledok je chrumkavý a v diskusii ho považovali za „famózny“.
Závery z diskusie
Zhoda
- Diskutujúce používajú tému ako zdroj inšpirácií a radi si vymieňajú rýchle domáce recepty (rožky, pampúšiky, zapekané cestoviny).
- Polievky sú bežnou súčasťou obedov; najčastejšie sa spomínali paradajková, karfiolová, hrášková a kuracia polievka.
- Pečenie v rúre ako zdravšia alternatíva k vyprážaniu (pečené rezne, zapekané jedlá) bolo pozitívne hodnotené viacerými diskutujúcimi.
Sporné názory
- Mrazenie jedla pre malé deti: niektorí diskutujúci mrazia zeleninové alebo domáce jedlá, iní sa mrazeniu vyhýbajú a upozorňujú na riziká pri ryži a zemiakoch.
- Vyprážanie vs. pečenie: časť diskutujúcich uprednostňuje klasické vyprážanie (chuť/hustota), iní odporúčajú pečenú alternatívu v rúre pre zdravie a menej mastný výsledok.
- Dvojité tepelné spracovanie (napr. palacinky obalené a vypražené) bolo pre niekoho zbytočné, zatiaľ čo iní to označili za „famózne“.
Otvorené otázky
- Ako bezpečne mraziť a skladovať pokrmy obsahujúce ryžu alebo zemiaky pre malé deti bez straty kvality?
- Presné teploty a doby pečenia pre „rezne bez vyprážania“ sú v praxi variabilné a nie je jednotný postup.
- Recept na „losový krém“ z IKEA, ktorý spomenula jedna diskutujúca, zostal nezverejnený (hľadala sa domácA alternatíva).
- Niektoré praktické detaily (napr. teploty/čas pre zemiakové harmoniky) ostali bez jednotného návodu v diskusii.
Spomenuté značky a firmy
Vitana, Maggi, IKEA, Salko, Bambino, Caro, mojehranolky.sk, mojehranolky, mimibazar.sk, ankak.estranky.sk, svetreceptov.estranky.sk, recepty.netcabinet.net, harmonystyle.eu, varecha.pravda.sk, domacipekarny.dama.cz, tupervare
Spomenuté produkty a metódy
zapekané cestoviny (Maggi a domáce), besamel, zapekanábrokolica, banánové pampúšiky/šišky (recept s 2–3 banánmi, 2 vajíčkami, 3 PL cukru, 8 PL múky, citrón, PDP, rum), zemiakové harmoniky, černohorský kurací rezeň, granadír, tarhoňa, pangasius (filety zapekané so zeleninou), cottage syr, mozzarella, olivový olej, trojobal (múka–vajce–strúhanka), pečenie trojobalu v rúre (rezne bez vyprážania), vyprážanie (klasické), na pare (steaming), tlakový hrniec (tlakáč), zamrazovanie jedál, zaváranie do pohárov, bryndzové halušky, segedínsky guláš, plnená paprika, lečo, smotana, tavený syr Bambino, špagety s maslom a eidamom, pečené hranolky (mojehranolky.sk produkty), rôzne polievky (paradajková, karfiolová, hrášková, šošovicová, slepačia), pečené rožky a domáci chlieb (recepty z mimibazar.sk a domacipekarny.dama.cz)
Miesta a osoby
žiadne
@mariettka27 Dúfam, že nie je neskoro 🙂
ŠUHAJDY :
20 dkg čokolády, cera - rozpustiť
Plnka : 1 dcl mlieka uvaríme na nitku s 7,5 dkg cukru, pridáme 7 dkg orechov, môžeme pridať hrozienka,rum. Všetko spolu zmiešame a plníme šuhajdy.
No a aby som sa vrátila k víkendovému jedeniu tak v sobotu sme boli v Rajeckých Tepliciach sa okúpať v Aphrodite, tak obed na návšteve u sestry - hríbová polievka a halušky so syrom
v nedeľu sme tiež boli v Rajeckých a obed u našich zas na oslave - morčacia polievka a bačovský rezeň + zeleninový šalát
a čerešňová štrúdla s orieškami. Včera som robila cestovinu alá uncle benz s údeným, dnes asi urobím chlebové rolky- mám veľa chlebíka 🙂
dnes u nás šošovicový privarok s klobaskou 🙂 včera som robila šuhajdy,dnes mam od pecenia pauzu
Kedy myslite, ze je vhodne plnit kosicky takym tym "pudingovo-maslovym" kremom? Nechcem, aby sa pokazili... chcem aby vydrzali aj par dni po Vianociach, no obavam sa, ze cez vikend nebude casu.
@mimi21mimi ja tiez potrebujem plnit,chystam sa na to v piatok,cez vikend nemam cas,tak dufam,ze vydrzia 😉 aj makke asi v piatok urobim
@veronika33 tu je recept na jezkov http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=21086
@dabon ja som tiez robila vcera jezkov a ja mam telicko tvrde 😖 som nieco pokaslala , ci to zmäkne ?
a dalsie receptiky tentoraz guľky na rozne sposoby:
Čertove bonbóny ? 250 g piškót, 100 g mletých orechov, 80 g masla, 6 PL rumu, 120 g práškového cukru, 4 PL kakaa, 4 PL v rume namočených hrozienok, odkôstkované kompótované višne ? všetko zmiešať, do stredu vtlačíme višňu, zaguľatíme, obalíme v kokose a v chlade necháme stáť aspoň hodinu.
Čokoládové guličky šľahačkové - 300 g čokolády na varenie, 250ml šľahačky, 1 KL Solamylu ? nastrúhanú čokoládu so Solamylom rozmiešame v šľahačke a uvaríme na hustú kašu. Do druhého dňa necháme v chlade odležať, lyžičkou vykrajujeme kúsky, ktoré obaľujeme v kakau, kokose, orechoch ....
Guľky s rumom a višňovým likérom - 160g čokolády na varenie,kúsok masla,2-3PL rumu,3-4PLvišňového likéru,1/2 hrnčeka strúhaného kokosu,1 1/2 hrnčeka strúhaných piškót (alebo keksov),4PL práškového cukru, 2 PL práškového cukru na ozdobu a 2 PL kakaa na ozdobu
Postup : čokoládu rozpustíme s maslom, pridáme rum, višňový likér, kokos, piškóty, cukor. Všetko spojíme, premiešame. Ak je husté, prilejeme rum, alebo likér. Formujeme guľky, ukladáme na papier a necháme stuhnúť. Obaľujeme polovicu v práškovom cukre a polovicu v kakau.
Gulôčky - odrezky z upečeného koláča , džem , banán , trocha masla , kokosová múčka na obalenie
Postup : Všetko zmiešať a obaliť v kokose.
Guľky Raffaelo I. - 20 Dag práškového cukru, 20 Dag sušeného mlieka, 1 maslo, 1 Dcl teplej vody, 4 veľké tortové oblátky, 15 Dag kokosovej múčky.
Postup : oblátky rozmrvíme, pridáme práškový cukor, sušené mlieko, teplú vodu a maslo. Všetko dobre zmiešame. Z masy formujeme guľky a obaľujeme ich v kokose.
Guľky Raffaelo II. ? kokos.múčka,do toho jedno salco,na noc do chladničky,ráno hneď guľky robiť,napchať do nich mandlu,či nič a potom ešte obaliť v struhanke. Je lepšie držať v chladničke.
Guľky plnené ? 300g piškót, ½ l čerešňového kompótu, ½ dcl rumu, 250g masla, 200g práškového cukru, 3PL kakaa, 100g orechov alebo kokosu na obaľovanie ? piškóty rozdrvíme, pomiešame šťavou z kompótu a rumom. Maslo s cukrom a kakaom vymiešame do peny, pridáme k piškótovej mase a zmiešame. Necháme stuhnúť v chlade, formujeme guľky, do každej vtlačíme čerešňu, obalíme v orechoch alebo kokose.
Guľky kokosové I. ? 250g kokosu, 250g piškót, 2dcl vody, 300g cukru, 2PL kakaa, 1 vanilka, 70g masla ? piškóty rozomelieme. Vodu zovrieme s cukrom, kakaom a vanilkou. Odložíme a primiešame maslo. Trochu vychladeným zalejeme kokos, omrviny a premiešame. Zaťažíme a necháme v chlade. Robíme guľky, ktoré obaľujeme v práškovom cukre alebo kokose zmiešanom s kryštálovým cukrom. Namiesto kokosu môžeme použiť aj orechy.
Guľky kokosové II. ? 250g práškového cukru, 200g sušeného mlieka, 250g masla, 200g kokosu, 100ml vlažnej vody, 1 vanilka, 80g orechov.
Guľky z piškót ? 3 balenia piškót, 150g cukru, 1 ½ dcl vody, 2KL kakaa, vanilka, 60g masla, ¾ dcl rumu alebo likéru, 70g orechov, 1 balenie kandizovaného ovocia ? cukor rozpustíme vo vode, a pridáme ostatné prísady. Ak je masa suchá, pridáme šťavu alebo likér. Masu zaťažíme a necháme v chlade niekoľko hodín. Potom urobíme asi 30 guliek, ktoré obalíme v mletých orechoch alebo v kryštálovom cukre alebo v zmesi práškového cukru a kakaa. Môžeme poliať aj čokoládovou alebo rumovou polevou.
Guľky z BB pudingu ? 100g masla, 1 vanilka, 2dcl mlieka, 2 BB pudingy, 100g orechov, 2PL rumu alebo čiernej kávy ? maslo s mliekom a vanilkou privedieme do varu, vsypeme puding, premiešame. Pridáme orechy a toľko rumu alebo kávy, aby bola masa hustá, ale nie drobivá. Robíme guľky, ktoré obaľujeme v cukru s kakaom, alebo v strúhanej čokoláde, v strúhaných orechoch alebo v kryštálovom cukru. Miesto orechov môžeme pridať kokos.
Guľky kávové zo zvyškov pečiva ? na 100g omrvín z pečiva (okrem kysnutého cesta) potrebujeme 4PL tuhej zrnkovej kávy, 50g cukru, 50g kakaa alebo zmäknutej čokolády,
1 bielok a 2PL broskyňového džemu. Guľky obaľujeme v strúhanej čokoláde alebo kokose.
Guľky jogurtové ? 2 sáčky piškót, 500ml bieleho jogurtu, 5PL ovocného jogurtu, 1 hrnček práškového cukru, 1 vanilka, 2 hrste hrozienok ? biely jogurt s piškótami spracujeme na tuhé cesto, z ktorého guličky plníme ovocným jogurtom a hrozienkom. Obalíme ich v práškovom cukre zmiešanom s vanilkou.
Guľky zo SALKA nepečené ? 1 Salko, 1 Cera, 150g práškového cukru, ½ balíčku kakaa,
3 vanilkové pudingy, rum podľa chuti, balíček hrozienok, kokos ? vo vodnom kúpeli povaríme Salko, cukor, kakao, tuk. Po rozpustení tuku pridáme puding a povaríme.
Po odstavení pridáme rum a hrozienka. Necháme odležať 2 hodiny. Tvoríme guľky, ktoré obaľujeme v kokose.
Guľky karamelové ? 120g Cery, 150g práškového cukru, 40g kakaa, ½ plechovky Salka ? vo vodnom kúpeli všetko rozpustíme, hmotu nalejeme na pekáčik a necháme stuhnúť na 24 hodín. Lyžičkou vykrajujeme, formujeme guličky, obalíme v kokose.
Guličky kokosovo - čokoládové ? 150g Cery, 200g práškového cukru, 200g kokosu, 1 vajce, 2-3 PL kakaa, 1PL rumu, 50g kokosu na obalenie ? všetko zmiešame, robíme malé guličky, obaľujeme v kokose, čokoláde, strúhaných mandliach, orechoch. Do vnútra môžme vtlačiť lieskovce.
dneska pizza z donášky 😀 ale chystám na zajtra vyprážaný syr, encián, hranolky a tatarka 😉
dnes sosovicovy privarok s volskym okom alebo varenou klobaskou, polievka zostala este od nedele - masovy vyvar
@daniz ďakujem,samozrejme neskoro nie je 😉 , dali mi včera zabrať pardubické perníčky a linecké, takže som nevedela kde mi hlava stojí...šuhajdy idú na rad až koncom týždňa,aby vydržali 🙂
takže na tento týždeň mám naplánované:
UT rajčinová polievka s písmenkami, zvyšná ryža prehriata na panvici a na to vyliate vajce a sójová omáčka
ST+ŠT dusené teľacie mäsko na šťave so zemiakmi
PI+SO kelová polievka, domáci chlebík s otrubami, špenátové halušky so syrovou omáčkou
NE podojedame čo ostalo z týždňa a dáme si mini diétu pred sviatkami 😀
Ahojte 🙂 U nas dnes rascova polievka a hraškovy privarok s vajičkom a chlebom 🙂 Dnes pečiem linecke a medove platy na medovy rez 😉
teraz už nestíham, ale večer budem robiť z bielej fazule mliečnu polievku na kyslo, aj so zemiakmi..
asi spravím čínu z kuracích prs a ryžu
@veronika33 ahoj, odpoviem ti za @dabon, tiez robievam ježkov
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=21086
ja ich plnim brusnicami susenymi +prazeny lieskovec 🙂
kocky, potrebujem poradit - nezohnala som tu (Nem.) sodu bikarbonu, myslite, ze mozem dat do medovnikov miesto toho aj prasok do peciva? Ja by som aj dala, len neviem, ci tolko, kolko je pisane sody, alebo o nieco menej. Teda ked je 1lyzicka sody, mozem dat 1lyz prasku do peciva alebo radsej 1/2?
dakujem 🙂
@weronyca nasla som na nete, ze moze sa pouzit, ale cesto potom nie je take kypre, ako by malo byt. No nic, skusim to, peciem to skor pre zabavu, aby deti sa vecer zabavili pri vykrajovani a zajtra vzali do skolky, aj tak uz pozajtra odchadzame na Sk, svokra ma napecene a prip. este tam jedny zvrtnem so sodou. Prinajhorsom vyhodim 😅





baby paci sa a študujte:
http://klbik.eu/doc/vianocne-recepty.pdf