icon

Overený recept na medové rezy

22. dec 2022

Prosím overený recept? Na nete je niekoľko..hlavne do plnky od hladkej po hrubú múku....nechcem, aby z tej plnky vznikla dajaka guca

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 6. jún 2026 · 35 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Medové rezy sa pripravujú buď s varenou plnkou (puding z Zlatého klasu alebo kaša z hrubej múky) alebo s nevarenou maslovou plnkou (maslo + mletý cukor); varená plnka môže byť pri natieraní redšia, ale po nasiaknutí tenkých platov stuhne.
  • Recepty na cesto používajú bežne 1 vajce, 2 lyžice medu, 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny, 50 g masla, 150 g mletého cukru a približne 450–600 g hladkej múky rozdelené na 4 tenké pláty pre veľký plech.
  • Praktické postupy z diskusie sú variť zmes nad parou 10–15 minút alebo uvariť puding zo 4 dl mlieka a Zlatého klasu, piecť tenké pláty pri 175–180 °C (okolo 5 minút do zhnednutia), valkať medzi papiermi na pečenie a po naplnení nechať rezy odstáť a zaťažiť plechom.


Najčastejšie otázky

Q: Aký základný recept na cesto na medové rezy zabezpečí tenké pláty?
A: Jeden overený recept: 1 vajce, 2 lyžice medu, 1 kávová lyžička sódy bikarbóny, 50 g masla, 150 g mletého cukru, trochu mlieka; variť nad parou 10–15 minút, potom pridať 450 g hladkej múky, spracovať cesto a rozdeliť na 4 diely; piecť na papieri pri 175 °C asi 5 minút.

Q: Ako pripraviť plnku, aby nebola tekutá a dobre držala?
A: Varená plnka: uvariť puding zo 4 dl mlieka a 1 sáčku Zlatého klasu, vmiešať 1 salko (nevarené) a po vychladnutí zašľahať 250 g mäkkého masla; alternatíva: uvariť 400 ml mlieka so 3 polievkovými lyžicami hrubej múky na kašu, nechať vychladnúť a zmiešať s 333 g masla a 333 g mletého cukru; diskusia uvádza, že plnka môže byť hneď redšia, ale po nasiaknutí platov stuhne.

Q: Koľko platov a vrstiev plnky sa zvyčajne robí?
A: Bežné usporiadanie podľa viacerých receptov je 4 pláty cesta a 3 vrstvy plnky (medzi nimi).

Q: Ako zabrániť, aby sa cesto pri vyvaľkaní drobilo alebo nevyskočilo v rúre?
A: Odporúča sa valkať cesto medzi dvoma papiermi na pečenie, prípadne pridať viac mlieka (v diskusii spomenutých napr. ~6 lyžíc) ak sa cesto drobí, a piecť tenké pláty krátko pri 175–180 °C.

Q: Mali by sa medzi vrstvy dávať aj džem?
A: Varianty sú dve: niektorí používajú len krém bez džemu; iní natierajú jeden z platov džemom ako skrytú vrstvu; obe prístupy sa v diskusii uvádzajú ako bežné.

Q: Kde nájsť ďalšie overené recepty alebo fotorecepty na medové rezy?
A: V diskusii sú odporúčané fotorecepty na dobruchut.aktuality.sk (fotorecept “medové rezy”) a recepty/inšpirácie na Varecha.sk (recept na marlenku ako alternatíva pre mäkké pláty).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Medové rezy sa často robia z tenkých platov rozdelených na 4 diely so 3 vrstvami plnky.
  • Varená plnka z pudingu (Zlatý klas) alebo zhrubnutej múčnej kaše po vychladnutí a vmiešaní masla pevne stuhne po nasiaknutí do platov.
  • Po naplnení rezy nechávajú odstáť a zaťažia ich plechom, aby sa vrstvy vyrovnali.


Sporné názory

  • Niektorí uprednostňujú varenú plnku (puding zo Zlatého klasu + salko + maslo) a iní preferujú nevarenú maslovú plnku (maslo + mletý cukor).
  • Niektorí dávajú medzi vrstvy džem, iní džem vôbec nepoužívajú.
  • Hrúbka platov: jedni robia „tenké ako papier“, iní preferujú hrubšie platá podobné kupovaným.


Otvorené otázky

  • Ako presne nastaviť pomer tekutiny pri varenej kaši (hrubá múka vs množstvo mlieka), aby plnka nebola príliš tekutá ihneď po natretí?
  • Aké konkrétne úpravy cesta (pomery múky/mlieka) sú najspoľahlivejšie proti nadmernému drobeniu pri vyvaľkaní?


Spomenuté značky a firmy

Zlatý klas, Varecha.sk, dobruchut.aktuality.sk, Marlenka

Spomenuté produkty a metódy

salko (nevarené), variť nad parou 10–15 minút, uvariť puding zo 4 dl mlieka a Zlatého klasu, variť 400 ml mlieka s 3 polievkovými lyžicami hrubej múky na kašu, 333 g masla, 333 g mletého cukru, 250 g mäkkého masla, 1 salko, valkať medzi papiermi na pečenie, piecť pri 175 °C, piecť pri 180 °C (teplovzduch), používať prášok do pečiva, zaťažiť plech po naplnení

Miesta a osoby

žiadne

Strana
z2
avatar
simonah73
22. dec 2022

ja mam tento
1 vajce
2 lyžice medu
1 kávová lyžička sódy bikarbóny
50 g masla
150g mletého cukru
Trochu mlieka
Variť nad parou 10-15 minút, potom pridať 450 g hl. múky, spracovať cesto, rozdeliť na 4 diely. V rozohriatej rúre na 175C upiecť na papieri asi 5min kým nezhnedne.

Plnka
333g masla
333g mletého cukru, vymiešať spolu
V hrnčeku uvariť 400 ml a 3 pol. lyžice hrubej múky na kašu a po vychladnutí zmiešame s vychladnutým vymiešaným maslom.

autor
22. dec 2022

@simonah73 a to vyjde na 4 pláty? Sranda, lebo na nete je väčšinou 1l mlieka

avatar
petik22
22. dec 2022

nam najviac chuti plnka zo zlateho klasu...platy teda kupujem a plnku robim podla tohto receptu: https://dobruchut.aktuality.sk/recept/38890/fot...

avatar
viestta
22. dec 2022

Ja mam taky, co netreba varit. Idem ti ho pohladat. S cestom sa paradne pracuje, co sa s tym varenym neda ani porovnat. Vyjde na velke tenke platy

avatar
viestta
22. dec 2022

600 g hl. muky
pol prdopecu lyzice medu
50 g masla
150 g pr. cukru
par lyzic mlieka,
Vsetko vymiesit, nechat chvulu postat, vyvalkat (ja valkam medzi dvoma papiermi na pecenie, na tom spodnom ho potom upeciem). Peciem na teplovzduch na 180°

avatar
terezka1947
22. dec 2022

@viestta lepšie sa s tým pracuje?

avatar
simonah73
22. dec 2022

tak neviem ci osm robila z dvoch davok ale na jednu urcite vyslo na 4 platy. len sa to horsie valkalo, tak som zamestnala muza. robila som ich dva roky dozadu a planujem aj tento rok, a teda u nas len take obycajne tie mi najviac chutia, ziadna cokolada a ani dzem.

avatar
terezka1947
22. dec 2022

@simonah73 ja na vrch tie nedávam čokoládu. Dám vrstvu krému a posypem pomletymi orechami a sem tam pre efekt aj trošku čokolády postruham

autor
22. dec 2022

@viestta to je na 4 pláty? Či ako? A plnku akú?

avatar
viestta
22. dec 2022

@terezka1947 neporovnatelne. Roky rokuce robime len tak.

avatar
viestta
22. dec 2022

plnka
zo 4 dl mlieka a 1 sacku zlateho klasu uvarit puding, do toho zamiesat 1 salko (nevarene), do vlazneho zaslahat 250 g makkeho masla. Ono ta plnka je na pohlad taka divna, ale platy vcucnu vlhkost a po odstati je bozska. Mozes pridat trochu rumu pre vonu

avatar
viestta
22. dec 2022

baby, vypadlo mi z cesta 1 vajce, dopiste si ho tam

autor
22. dec 2022

@viestta ale to máš na 4 pláty? Či ako? 4dl a jeden zlatý? To drží?

autor
22. dec 2022

@viestta takéto? Či ako?

avatar
viestta
22. dec 2022

ano 4 platy na velky plech. U nas sa robia tenke, nie take hrube ako kupovane. A ano, ten krem je redsi ale vela vlhkosti stiahnu platy, takze na druhy den uz je krasne tuhy. Nechavam ich naplnene odstat prilozene plechom a na nom nieco co ich zatazi aby sa krasne vyrovnali.

avatar
viestta
22. dec 2022

Takto vyzeraju

avatar
veronicka1901
22. dec 2022

@viestta super recept, skúsim aj ja. 😉

avatar
kiki68
22. dec 2022

Ja odporucam na platy ten recept z varecha.sk na marlenku. Makke platy a super sa s tym robi

avatar
viestta
22. dec 2022

@veronicka1901 nezabudni si to vajce dopisat 🙂

avatar
veronicka1901
22. dec 2022

@viestta mám 😀 ďakujem, ja ho budem piecť až pred Silvestrom 😉

autor
22. dec 2022

@viestta super skúsim. A teda, 4 pláty a dávaš džem? Aby som vedela ako si rozložiť plnku. Že plnku na 2 časti

avatar
viestta
22. dec 2022

U nas s dzemom nechcu. Len plnka

avatar
simonah73
22. dec 2022

@viestta a tento riadok ako mam chapat? pol prdopecu lyzice medu teda chapem to ako polovica prasku do peciva a kolko lyzic medu ci tiez polovica?

avatar
viestta
22. dec 2022

@simonah73 4 lyzice medu,

avatar
terezka1947
22. dec 2022

Mne tam džem pasuje. Ale trošku ho tak skryjem. K jednej krémovej "vlozke"pridám plat,kt.natriem džemom. Tým pádom tam džem je a necítiť ho extra,iba jemne.

autor
22. dec 2022

@viestta prepáč že sa pýtam ale stále nechápem. Takže z tohto množstva robis 4 pláty a plnku teda 3x

avatar
viestta
22. dec 2022

ano, 4 platy cesta, medzi nich idu 3 vrstvy plnky

autor
22. dec 2022

@viestta oki, díky. Už mi je jasne

autor
22. dec 2022

@viestta akurát ho robím.a teda, korpus tenký ako papier. Nevyšlo mi ani na cely plech, možno tak 3/4, ani to nie. Cesto sa brutálne drobi

avatar
viestta
22. dec 2022

pridaj mlieko

Strana
z2