Poraďte hmotu na pečenie pre deti
ahoj poradi mi nejaka maminka?potrebujem nejaku hmotu,ktoru si spravim sama doma napr.z muky ale potrebujem,aby sa mi dala vyvalkat a potom pri peceni,alebo len suseni trebarz na slnku stvrdne na kamen.mate nejaky receptik?dakujem.
Stručné zhrnutie
- Domáce hmoty na tvorenie pre deti sa dajú pripraviť zo slaného cesta (múka + soľ + voda), ktoré sa dá vyvaľkať a potom buď vysušiť na vzduchu/na slnku alebo vysušiť v rúre; niektoré recepty netreba piecť.
- Komerčná modelovacia hmota Modurit sa v diskusii uvádza ako alternatíva, ktorá po vytvrdnutí zostane tvrdá ako kameň, zatiaľ čo slané cesto môže pri vlhkých podmienkach zmäknúť.
- Hotové ozdoby sa dajú dekorovať technikou decoupage so servítkami a lepidlom Herkules alebo špeciálnym lepidlom na decoupage a povrch možno upraviť sprejovou farbou alebo lakom.
Najčastejšie otázky
Q: Ako urobiť slané cesto na pečenie ozdôb?
A: Základné recepty spomínajú múku, soľ a vodu; recepty a návody sú zverejnené na stránkach vytvarnetechniky.cz a prozeny.cz, v praxi užívatelia radia pridať menej vody a viac múky a do otvoru na zavesenie robiť dierku slamkou.
Q: Musím ozdoby z slaného cesta piecť v rúre, alebo stačí sušiť na vzduchu?
A: V diskusii sú obe možnosti: niektoré recepty odporúčajú sušenie v trúbe, iné nechávajú ozdoby voľne vyschnúť na vzduchu alebo na slnku; existujú aj recepty, ktoré sa priamo nepečú.
Q: Je slané cesto trvácne na vianočnom stromčeku?
A: Bolo spomenuté, že ozdoby zo slaného cesta boli pekné, ale po približne 14 dňoch na stromčeku navlhli a zmäkli, čo autori prisudzujú soli v recepte.
Q: Existuje plastelína alebo modelovacia hmota bezpečná pri prehltnutí malým dieťaťom?
A: Diskusia uvádza, že existujú recepty na „jedlú“ plastelínu pripravenú z múky a potravinárskeho farbiva; konkrétne návody sú zdieľané na archiv.nova.cz (modelovaci-hmota) a v témach na modrykonik.sk.
Q: Ako ozdobiť a ochrániť hotové ozdoby z hmoty?
A: Použitie decoupage: vystrihnúť motiv zo servítky, prilepiť a pretrieť štetcom lepidlom (Her kules alebo špeciálne lepidlo na decoupage), na dokončenie používať lak alebo sprejovú farbu (uvedený ako „barva ve spreji co ma na auto“).
Q: Aké zdroje a návody na tvorenie ozdôb a hmotu sú k dispozícii online?
A: V diskusii sú zdieľané návody a recepty na vytvarnetechniky.cz, mysakovotvorenicko.webgarden.cz, prozeny.cz, trpaslik.wbl.sk, archiv.nova.cz a vlákna na modrykonik.sk.
Závery z diskusie
Zhoda
- Domáce recepty na slané cesto (múka + soľ + voda) a recepty na jedlú plastelínu (múka + potravinárske farbivo) sú bežne dostupné online.
- Decoupage so servítkou funguje ako jednoduchá metóda zdobenia a na lepenie postačuje bežný Herkules alebo špeciálne lepidlo na decoupage.
- Hotové ozdoby sa môžu sušiť v rúre alebo na vzduchu podľa konkrétneho receptu.
Sporné názory
- Jedna pozorovaná skúsenosť uvádza, že slané cesto po asi 14 dňoch navlhlo a zmäklo, zatiaľ čo iní považujú 14 dní na stromček za prijateľnú trvácnosť.
- Niektoré recepty vyžadujú pečenie niekoľko hodín, čo jedni považujú za nepraktické a iní za nevyhnutné pre trvanlivosť.
Otvorené otázky
- Presné pomery ingrediencií pre optimálne tvrdé a trvácne slané cesto bez nadmerného vysúšania nie sú v diskusii jednotne dohodnuté.
- Neexistuje v diskusii jasné odporúčanie, ktoré povrchové úpravy (lak vs. sprejová farba) najlepšie zabezpečia dlhodobú odolnosť ozdôb v prevádzke na stromčeku.
Spomenuté značky a firmy
vytvarnetechniky.cz, mysakovotvorenicko.webgarden.cz, modrykonik.sk, trpaslik.wbl.sk, prozeny.cz, archiv.nova.cz, Modurit, Herkules
Spomenuté produkty a metódy
slané cesto, plastelína z múky a potravinárskeho farbiva, Modurit, decoupage, Herkules lepidlo, sprejová farba na auto, sušenie v rúre, sušenie na vzduchu/na slnku, nepečené recepty
Miesta a osoby
žiadne
jeej mirka ja som zle precitala, myslela som ze chces hmotu na potahovanie....sorry 😉
cessy nic sa nedeje aj snaha sa ceni 😵 😵 mam nemecku klavesnicu,nepisu mi mekcene.
ja tak letos budu delat vanocni ozdoby na stromek + ususene ovoce a tak.. abych neprisla o sve krasne opatrovane sklenene koulicky 😀
ja sa chystam s mojimi detickami co strazim ako operka tiez spravit ozdoby na dvere,stromcek a podobne veci.aspon ich zabavim,lebo inak mi zdemoluju dom aj nervy 😀 !mrkni co sme stvorili naposledy.
inak to je super napad....hadam aj ja take skusim porobit. na stromceku to moze byt veru peknucke 😅
ty jo to je pekny, ja tayk hodne jsem na tyhle blbinky 😀 uz se s kamaoskou tesime az ditka dorostou a budeme vytvaret 😉
ja som povodne mala v plane tie ozdoby z pregleiky,ale na to potrbujem pilu a trpezlivost a neviem co este..tak tie ozdoby spravime takto a nafarbime a nalakujeme.
Beruska2x ja mam niekedy u mna aj tri 6rocne slecny plus tu moju,tak potrebujem aby nieco tvorili,lebo by mi rozobrali dom ,alebo len sedeli a cumeli do telky.
ved skusime...ja hladam hmotu,nieco ako modurit co stvrdne na kamen a zostane taky tvrdy stale..(niekedy ako moje kolace 😀 😀 )
juj teraz som este nieco objavila http://www.trpaslik.wbl.sk/hry_pre_deti_od_2_ro...
ja skusim asi to slane cesto 1.
tak hlavne dej pak vedet jak to slo... ja chci zkusit to co se nepece.. i kdyz tohle jen taky chvilku a to jde ale ze by se mi chtelo to pict 6 hodin 😖 to teda neeeeeeeeeeeeeeee
taky jsem na neco narazila ale vyzkousene to nemam 🙂
do vizovaickeho se dava myslim taky lepidlo, ale je pravda taky me spis zaujalo obyč slane testo nemusi se pect a dneska ho jdeme vyzkouset pac starsi synek je nemocnej tak alespon ho nejak zabavim 🙂 diky za tip holky
betka1 • Včera o 23:43
Existuje recept na plastelinu, ktora nie je nebezpecna, ked ju male dieta zje. Myslim, ze sa robi z muky, potravinarskeho farbiva a dalsich prisad. Neviete nahodou niekto presny recept? Na internete sa da najst vselico, ale rada by som nieco odskusane.
bledulka • 2d • Včera o 23:52 -
betko kuk sem 🙂
http://archiv.nova.cz/multimedia/rady-ptaka-los...
beruska ten druhy link co si dala je super, asi aj mi tento rok taketo ozdoby 😉 ako sa davaju na tie ozdoby tie servitky? nemam skusenost s decoupage... to sa nejak prelakuje? inac toto by ma nenapadlo, aj mala bude mat moznost hrat sa s plastelinou ktoru moze strcit do pusy, super tema!!! 😵
libka.. staci si vystrihnout nebo vytrhat motiv co tam chces mit a prilozis ho na vyrobek a pretres steteckem .. je i special lepidlo na decoupage ale Herkules uplne staci, je to v podstate to same 😉
tak jsem dneska s hmotou delala, mam naaadherne ozdoby na stromecek, fakt doporucuju, krasne se s ni dela a i pro deti urco idealni 😉 jeste to susim v troube a zbytek necham uschnot volne, jen oproti receptu jsem musela dat min vody a vic mouky a otvor na poveseni jsem delala brckem 😀
ted vaham jak to ozdobit 😕
tak uz jsem na to prisla, bracha mi prinesl barvu ve spreji co ma na auto 😉 takze budeme mit cervene, stribrne a stribrnozelene ozdoby 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

http://www.vytvarnetechniky.cz/vanocni_dekorace...