Tipy na netradičné jedlá pre Štedrú večeru
Chcela by som zaviest nove netradicne jedlo na vianocnu veceru. Cize ziadne kapustnice, majonezove salaty a podobne. Kriterium je, aby to bolo chutne, mohli to jest male deti a priprava nezabrala pol dna. Mate nejaky napad, inspiraciu?
Stručné zhrnutie
- Netradičné možnosti na Štedrú večeru často zahŕňajú ryby ako losos alebo pstruh pripravené na masle alebo pečené v rúre; niekoľko príspevkov uvádza, že pečený losos s pyré je hotový do pol hodiny.
- Rodičia často riešia deťom prispôsobené jedlá ako špagety s kečupom, vývar, rybie prsty alebo oddelené rezeň a kaša, aby sa predišlo konfliktom pri stole.
- Inšpiráciu dávajú regionálne a zahraničné recepty uvedené v diskusii, napr. Vichyssoise, fínska lososová polievka Lohikeitto (recept z Tesco magazínu), viedenský zemiakový šalát alebo pečená hus.
Najčastejšie otázky
Q: Aké rýchle rybie jedlá sú vhodné pre Štedrú večeru pre malé deti?
A: Odporúčané sú losos na masle, pečený losos v rúre, filetované pstruhy pripravené na panvici, pstruh na masle a rybie prsty; jeden príspevok uvádza, že pečený losos s pyré je hotový do pol hodiny.
Q: Aké prílohy sú rýchle a vhodné pre deti na vianočný stôl?
A: V diskusii sa spomínali zemiakové pyré, batátové pyré, zemiakovo-zelerová kaša, zemiakový šalát s jogurtovou zálievkou, viedenský zemiakový šalát a hranolky ako rýchle a detsky akceptovateľné prílohy.
Q: Ako pripraviť jedlo na Štedrú večeru, keď deti odmietajú tradičné jedlá?
A: Bežné riešenia sú pripraviť deťom samostatné jedlo: vývar a špagety s kečupom, špagety so syrom, ryža a kurací rezeň alebo jednoduché obľúbené jedlá (príspevky spomenuli aj "Mekáč" ako rýchle riešenie).
Q: Aké netradičné polievky možno podávať namiesto kapustnice?
A: Spomínané alternatívy sú Vichyssoise, šošovicová na kyslo (aj šošovicová na sladko), rybia polievka, fínska lososová polievka Lohikeitto (recept z Tesco magazínu), hríbová a kapustovo-hubová polievka.
Q: Sú rezne a vyprážaná ryba stále bežnou alternatívou na Štedrú večeru?
A: Áno; viacerí účastníci uviedli vyprážané rezne (bravčové, kuracie), vyprážaný syr a vyprážanú rybu ako bežné a rýchle možnosti na štedrovečernom stole.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nie je predpísané, čo sa musí podávať na Štedrú večeru; mnohé príspevky odporúčajú prispôsobiť menu preferenciám rodiny.
- Ryby ako losos a pstruh sú často uvádzané ako rýchla a vhodná alternatíva k tradičnému kaprovi.
- Príprava samostatných jedál pre deti (špagety, vývar, rezeň) je bežná praksa na zjednodušenie priebehu večere.
Sporné názory
- Možnosť zachovať tradičné jedlá (kapustnica, majonezový šalát, rezne) verzus úplne meniť menu na netradičné alebo ľahké jedlá.
- Kombinácia teplej ryby so studeným šalátom je pre niektorých prijateľná, pre iných nevhodná (v diskusii sa uvádza odpor k takejto kombinácii).
Otvorené otázky
- Ktoré netradičné jedlo bude objektívne najvhodnejšie pre malé deti z hľadiska chuti a trávenia, keďže návrhy sú veľmi rozmanité?
- Ako zachovať sviatočnú atmosféru pri výraznej zmene tradičného menu bez straty rodinných zvykov?
Spomenuté značky a firmy
Tesco, Lidl, Mekáč
Spomenuté produkty a metódy
losos na masle, pečený losos v rúre, filetované pstruhy, pstruh na masle, kapor, bravčové rezne, kuracie rezne, vypražený syr, rybie prsty, špagety s kečupom, špagety so syrom, makaróny so šampiňónovou omáčkou, falafel, batátové pyré, zemiakovo-zelerová kaša, zemiakový šalát bez majonézy, viedensky zemiakový šalát, Vichyssoise, Lohikeitto, šošovicová na kyslo, šošovicová na sladko, kapustnica, opekance/bobaľky s makom, Grave lachs, medovo-horčicová omáčka, holandská omáčka, granátové jablko v šaláte, vývar, ryžové/kuracie rezeň kombinácie
Miesta a osoby
Rakúsko, Bratislava, Východné Slovensko, Modra
@luccija my mame rezne na druhy den a treti..kuracie bravcove a fasirky kto co chce. Napriklad moja najstarsia mala roky va veceru vyprazeny syr.
Neviem či hľadáš nejakú ľahšiu alternatívu tradičnej, ale u nás býva druhá polievka šošovicová na kyslo, tak možno s tou šošovicou by som niečo uvažovala, napríklad z červenej šošovice a kolegyňa robieva lososa a namiesto majonezoveho šalátu zemiakovy so zelenými fazuľkami a kôprom 😄 … ak nechceš okolo tradičného ani prejsť, tak potom fakt hocičo čo máte radi 😊
Netradičné jedlo, ktoré si chceš dať na Štedrú večeru, si môžeš dať kedykoľvek počas roka. Ak má niekto zaužívané tradície, nevidím dôvod ich meniť.
My máme každý rok niečo iné.... Je to už u nas taká tradícia..... deti sa už v novembri dohadujú a vymýšľajú, čo by chceli 😂... Naposledy sme mali sosovicovu na kyslo a bravcovu panenku na smotanovej omáčke s ryzou, rok predtým lososa s hranolkami a vyvar
poznám ľudí čo majú 24.12 pečenú hus.... nie, nezhrešia - sú evanjelici.
bežne ľudia majú aj rezne... ja sa prispôsobujem manželovi.
Nikde nie je napísané, ani predpísané, aké jedlo sa musí na štedrovečernú večeru podávať. Môžu to byť hoc aj makaróny so šampiňónovou omáčkou či pečené zemiaky s cmarom. Uvarené je to hneď a človek má dostatok času sa pred večerou venovať sebe alebo rodine.
My mavame teda v Rakusku vacsinou pstruhy a pecene zemiaky. Oni nase jedla tie typicke vianocne velmi nemusia. Tak sme to spravili takto. Tiez sme mali lososa, ked sa nepodarilo zohnat inu rybu. Raz sme mali nemecke a to su myslim Wursty opekane, zemiakova kasa a hrasok.
Veď vy musíte vedieť čo je pre Vás chutné :D Vidím že veľa ľudí rado rezne, ja by som radšej bola hladná, ako dať do huby rezeň. Takže potom sa ťažko radí.
Mne napr chutí krémova tekvicová polievka a cestoviny s niečím rajčinovým.
My mávame kapra na masle a kapra v polievke 😃nemáme ani šalát, ani rezne. K tomu opekance s tvarohom a kapustovú alebo sosovicovu polievku len s hríbami. Žiadne mäso do kapustnice 😃
u nás ryby vôbec
máme rezne a vínnu klobásu so šalátom, na obed kapustnicu...
skús mrknúť napríklad na francuzsku kuchyňu - mne veľmi chutí ako polievka ich Vichyssoise, tú by som si ako slávnostnú vedela predstaviť.
Grave lachs, zemiaky, studené omáčky s kôprom a druhá medovo-horcicová, rybu ,upísal hotovú a niekedy aj omáčky, ale urobiť ich doma je malina
Ja robim pre dceru lososa na masle a hrasok na pare - za par minut hotove a ma to velmi rada 🙂
Ja zas nemam rada kombinaciu tepla ryba a studeny salat, takze robim aj zemiakovu kasu. Kazdy si da kombinaciu aka mu chuti.
Peceny losos s hraskovo alebo mrkvovo-zemiakovym pyre. Lahke, chutne a zdrave. Do pol hodky hotove. Alebo aj spenatovo-batatove sa k tomu hodi.
Celkom nechapem tuto otazku. Ved nove, netradicne jedlo na vianocnu veceru je cokolvek, co ste doteraz nejedli 😅... Je to vlastne cokolvek, co sa neje u vas na Vianoce. 🤷
My máme už tradične na večeru: filetované pstruhy pripravené na panvici, zemiakovo-zelerová kaša, syrová omáčka, rukola a granátové jablko. Predtým vývar a makové bobaľky. Každému to chutí, hotové rýchlo.
Robím finsku lososovu polievku Lohikeitto, recept mám z tesco magazínu ale nájdeš na nete, vyborna.
jedzte to,čo vám teda chutí aj v bežný deň.Na mňa je štedrá večera moc ťažká.Nejem polievky celý rok.Máloktorá mi chutí.Nechápem ako niekto zje polievku a potom ide hneď na druhé.Ja ak už,tak musím mať odstup.A čo sa týka štedrej večere ani tam nejem vôbec kapustnicu aj keď ju máme.Skôr si z nej dám na druhý deň ako samostatné jedlo.Na štedrú večeru zjem iba lososa s niečim najčastejšie s holandskou omáčkou.Ešte lúbim pstruha na masle s bylinkami.Mne klasický kapor moc neštimuje.Nemám rada iné druhy rýb
Ahoj, netradicne menu sice nemam, ale akurat sme preberali, ze tento rok uz odmietam " bojovat " pri vianocnom stole s jedlom a detmi.... Chcem mat krasne vianoce o rodine a pohode....a teda : dospelaci budu mat sice klasiku ale deti vyvar a spagety s kecupom ....toto je ich oblubene jedlo a zjedia ho vzdy...vysvetlovat a prosit o zjednie jedneho susta kapustice a ryby ma stalo vela nervou uz....a preto som zvolila system, nech ma kazdy to co mu chuti.... Tak si urobte aj vy co Vam chuti... Chápem tradicii a zvykom, ale spokojnost v rodine je pre mna viac.... 😘


Tak sprav pyré a lososa, niekto má rezne, panenku veď nie je povinné mať šalát.Vela ľudí okolo mňa má rezne